Следете не

Магазин

Човек на чекор до Марс: НАСА може да произведува кислород на планетата

Објавено пред

на

Откако роверот на НАСА „Perseverance“ создаде кислород на Марс во април минатата година, беше направен огромен чекор напред кон поблиско населување на оваа планета.

Сите надежи кои НАСА ги има за испраќање луѓе на Марс во следните 20 години зависат од способноста да се направи кислород, кој е неопходен за самите астронаути, но и за враќањето на ракетата на Земјата.

Окoлу 25 тони кислород се потребни за лансирање на ракетата назад кон Земјата заедно со астронаутите.

Стигнавме на Марс – и што сега?

Moxie е вклучен седум пати од февруари минатата година и работи по еден час, при што секој тест е направен во различни услови, вклучувајќи различни сезони, дење и ноќе.

Во текот на седум циклуси се направени околу 50 грама, што е слично на продуктивноста на мало дрво. Мокси двапати го анализираше кислородот што го создаде и откри дека е чист, како и исполнување на целта од шест грама кислород на час.

Откако Moxie ја докажа својата вредност, инженерите би сакале да го надградат за да може да произведе неколку тони кислород, како роботска шума.

Во иднина, инструмент би можел да биде испратен на површината на Марс пред мисија со екипаж за да се создаде доволно снабдување со овој витален гас. Исто така, технологијата би работела деноноќно.

Професорот Џефри Хофман, заменик главен истражувач на Мокси во Одделот за аеронаутика и астронаутика на МИТ, ги нарече новите податоци „историски“.

– Ова е прва демонстрација на вистинската употреба на ресурсите на површината на друго планетарно тело и нивна хемиска трансформација во нешто што би било корисно за човечка мисија – додаде тој.

Како што изјави, клучниот предизвик бил да се докаже дека Мокси е способен да произведува кислород дури и при драстично променливи услови.

Дали веќе го контаминиравме Марс?

– Атмосферата на Марс е многу попроменлива од онаа на Земјата. Густината на воздухот може да варира за два пати во текот на една година, а температурата може да варира за 100 степени. Имаме една цел, а тоа е да покажеме дека можеме да функционираме во сите сезони.

Единствениот дел од денот кога Мокси не бил активен бил во зори или самрак кога температурите брзо се зголемувале или паѓале.

– Тимот има „кец во ракав“ да се справи и со овие најпредизвикувачки услови. Кога ќе го тестираме во лабораторија, ќе можеме да ја достигнеме последната пресвртница и да покажеме дека можеме да функционираме во секое време – рече главниот истражувач на проектот, Мајкл Хехт.

Магазин

Netflix најави отворање на студио за развој на видео игри

Објавено пред

на

При најавата за отворање на студиото, компанијата најави дека развојот на игри може да потрае со години, така што првите игри од тоа студио не треба да се очекуваат толку брзо.

Netflix има големи планови на пазарот на видео игри. Стриминг гигантот веќе ги покажа своите намери со стекнување на помали гејмерски компании како Night School Studio и Boss Fight Entertainment. Оваа недела тие направија уште еден чекор на тој пазар и најавија лансирање на сопствено студио за развој на видео игри.

Потпретседателот за видео игри на Netflix, Амир Рахими, на блогот на компанијата објави „визија за развој на студио за игри од светска класа“, а за да ја претворат таа визија во реалност, најмија добро познато име во индустријата за видео игри. Нивното студио ќе го води Марко Ластика, еден од основачите на Zynga и познат режисер во Electronic Arts.

Интересно е што студиото ќе го започнат во Хелсинки и ова ќе биде нивно второ студио во главниот град на Финска. Имено, на почетокот на оваа година тие веќе ја презедоа компанијата Next Games (со која соработуваа на развојот на игра базирана на популарната серија Stranger Things), чие седиште е исто така во Хелсинки. Новото студио го започнуваат од нула, а како причина зошто го одбрале токму тој град, Рахими истакна дека Хелсинки е местото каде што се наоѓаат едни од најдобрите развивачи на оваа индустрија.

Но, нагласи и дека тие штотуку влегле на овој пазар и сега ги градат темелите за иднината. Развојот на игрите, нагласи тој, може да трае со години, па сите оние кои очекуваат врвни игри со потпис на Netflix допрва ќе треба да чекаат уште долго.

Прочитај повеќе...

Магазин

Забележавте чудни грешки на старите слики на Google Photos? Вие не сте единствените

Објавено пред

на

Корисниците на Google Photos кои се сеќаваат нашле чудни грешки на нивните стари слики.

Многу корисници на Google Photos известуваат дека нивните стари фотографии се оштетени

Неколку поплаки забележани од 9to5Google покажуваат дека луѓето што се движат низ нивните Google Photos од пред неколку години забележуваат оштетени слики. Во некои случаи, се чини дека оштетените фотографии имаат дамки од вода. Луѓето исто така пријавуваат масивни промени во боите, пукнатини и други проблеми со фотографиите. Проблемот очигледно се појавува во Google Photos за Android, iOS и веб. Според засегнатите корисници, фотографиите остануваат оштетени дури и по преземањето. Сепак, проблемот не влијае на оригиналните копии на сликите. Бидејќи уредените слики се она што се појавува во апликацијата Google Photos, тоа е досадно за оние кои сакаат да ги гледаат или преземаат своите стари фотографии.

Google сè уште не објави дека е свесен за проблемот. Во меѓувреме, можете да проверите дали и вие гледате оштетени слики во „Google Photos“.

Извор: Androidauthority

Прочитај повеќе...

Магазин

Ажурирајте го WhatsApp за Android и iOS сега

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

WhatsApp ја објави најновата закрпа за популарната апликација на Android, која ги обезбедува уредите од многу опасна ранливост.

WhatsApp објави детали за „критична“ безбедносна ранливост во верзијата на апликацијата Android, која може да му дозволи на напаѓачот да инсталира малициозен софтвер на паметниот телефон на жртвата за време на разговор.

Опасноста од овој пропуст, категоризиран како CVE-2022-36934, се пресметува на скалата на WhatsApp со 9,8 од 10, а се активира кога апликацијата се обидува да изврши процес на пресметување, но нема доволно простор во меморијата, што резултира во „преплавени“ податоци и препишување делови од системската меморија со потенцијално злонамерен код, пишува TechCrunch.

Компанијата за безбедност на интернет, Malwarebytes, по техничка анализа, тврди дека бубачката е во дел од WhatsApp наречен „Video Call Handler“, кој кога ќе се активира, му овозможува на напаѓачот да ја преземе контролата врз апликацијата на жртвата.

Портпаролот на WhatsApp Џошуа Бракман изјави за TechCrunch дека грешките ги откриле експерти од Мета и дека компанијата не забележала „докази за нивна злоупотреба“.

WhatsApp, исто така, објави детали за уште една ранливост (CVE-2022-27492), која има оцена за закана од 7,8 од 10 и им овозможува на хакерите да извршат злонамерен код на iOS уредот на жртвата откако ќе испратат злонамерна видео датотека. За да го зарази паметниот телефон на жртвата, напаѓачот треба да испрати видео датотека до WhatsApp и да го убеди да ја стартува.

Двете пропусти се закрпени во најновата верзија на WhatsApp, а на корисниците им се советува да ја надградат програмата што е можно поскоро. Најновата верзија на WhatsApp е v2.22.16.12.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин2 минути

Netflix најави отворање на студио за развој на видео игри

При најавата за отворање на студиото, компанијата најави дека развојот на игри може да потрае со години, така што првите...

Автомобили4 минути

„Астон Мартин“ на Џејмс Бонд продаден за над 3 милиони евра: Најголемата аукција на предмети од филмовите за агентот 007

Од костими до авиони, погледнете што се нуди Аукциската куќа Кристи ја одбележа 60-годишнината од првиот филм за Џејмс Бонд...

Магазин9 минути

Забележавте чудни грешки на старите слики на Google Photos? Вие не сте единствените

Корисниците на Google Photos кои се сеќаваат нашле чудни грешки на нивните стари слики. Многу корисници на Google Photos известуваат...

Магазин12 минути

Ажурирајте го WhatsApp за Android и iOS сега

WhatsApp ја објави најновата закрпа за популарната апликација на Android, која ги обезбедува уредите од многу опасна ранливост. WhatsApp објави...

Магазин13 минути

Ова се првите слики од телефоните Samsung Galaxy S23 и S23 Plus

Иако до официјалниот датум на претставување на новата серија мобилни телефони Samsung Galaxy се уште некаде пет месеци (актуелната серија...

На денешен ден10 часа

29 септември – На денешен ден

1399 – Кралот Ричард II (Ричард) стана првиот англиски монарх кој абдицирал. Тој беше принуден да абдицира од благородниците кои...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за четврток (29 септември)

ОВЕН Можно е во текот на денешниот ден да успеете да склопите нови деловни контакти кои ќе ви значат многу...

Скопје19 часа

МВР приведе жена од Скопје, бидејќи истата ги принудувала своите малолетни деца да питачат

На 27.09.2022 во 17.30 часот на подрачјето на Аеродром-Скопје,  полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево ја...

Временска прогноза19 часа

Дождлив викенд, додека температурите остануваат високи, заладување ќе имаме следната седмица – ова се најновите метео вести за претстојните денови

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до...

Кичево20 часа

Fecky Faris, Milan & Ultimusa овој викенд во Република 96250!

За сите љубители на лудите ритми, Република 96250 подготви одличен викенд полн со возбудливи настапи. Петок (30.09.2022) за одлична забавна...

НАЈЧИТАНИ