Следете не

Гејминг

„Counter-Strike 2“ е најлошо оценетата „Valve“ игра досега

Објавено пред

на

Главното прашање што ги обедини овие неодамнешни прегледи беше дека „Counter-Strike: Global Offensive“ беше заменет со лансирањето на „Counter-Strike 2“.

„Counter-Strike 2“ моментално има најлоша оценка меѓу игрите на Valve на платформата Steam поради низата негативни критики од обожавателите кои сакаат повторно да се воведе „Counter-Strike: Global Offensive“.

За појаснување, прегледите на играта моментално се „измешани“ во моментот на пишување (11 октомври), и иако ова не е дефинитивен негативен резултат, оценките се пониски од игрите како што се Dota 2, Half-Life, Half-Life 2, Portal, Portal 2 i Left 4 Dead.

Главното прашање што ги обедини овие неодамнешни прегледи беше дека „Counter-Strike: Global Offensive“ беше заменет со лансирањето на „Counter-Strike 2“.

Бидејќи „Counter-Strike 2“ не е официјално продолжение и наместо тоа е опишан како бесплатна надградба на играта на моторот на Valve’s Source 2, речиси сè од „Global Offensive“ е достапно во новата верзија.

Сепак, режимите „Arms Race“, „Flying Scoutsman“ и „Danger Zone“ не ја преживеаја надградбата, како и конкурентните и мапите на Wingman.

Овие пропусти, заедно со фактот дека „Counter-Strike: Global Offensive“ сега може да се репродуцира како офлајн демо, предизвика незадоволство кај многу фанови.

„Купив CS:GO пред 10 години, зошто беше заменет со CS2?! праша еден корисник во неговата негативна рецензија. „Икеа никогаш не дојде кај мене додека не бев дома за да го заменам мојот црн стол со жолт за кој мислеа дека е подобар!

Фановите, исто така, изразија незадоволство што прегледите на „Counter-Strike: Global Offensive“ и „Counter-Strike 2“ се измешани на платформата Steam, тврдејќи дека тоа неточно го одразува мислењето на неодамнешното издание.

Беше објавено мало ажурирање за „Counter-Strike 2“ на 9 октомври, насочено кон проблемите и грешките на хитбоксот на мапите Mirage, Nuke и Vertigo.

Гејминг

Овој викенд Steam нуди 18 + 9 бесплатни игри

Објавено пред

на

Викендот пристигна и сигурни сме дека имате планови бидејќи не очекува убаво време. Можеби сте тргнале да уживате во сонцето, но имајте на ум дека Steam понуди 18 бесплатни игри.

Сепак, да бидеме искрени, добар дел од вас не би го ризикувале нерасположеното пролетно време и повеќе би сакале да останат дома со најновите игри. Ова го прави одлично време за играчите на Steam кои моментално можат да преземаат и задржат 18 бесплатни игри.

Ова се инди игри во вистинска смисла на зборот. Не се сите одлични, некои од нив се веројатно страшни, а во мешавината на различните, ќе најдете секакви работи, пренесува Gaming Bible.

Немојте да бидете мрзливи, погледнете ја внимателно понудата и можеби ќе најдете нешто што навистина ќе ви се допадне и ќе си добиете нова и неоправдано потценета игра која ќе ве забавува со часови, практично за ништо.

Проверете ги сите 18 предлози за игри подолу:

Доколку не сте љубител на жанрот, има и бесплатна понуда од 9 RPG наслови кои можете да ги преземете и пробате овој викенд:

Deltarune Chapter 1 and 2

My Time at Portia

Museum No. 9

Voin

Research Story

Final Fantasy XIV

Realm of Ink

Magicraft

Cryptmaster

/Benchmark

Прочитај повеќе...

Гејминг

Една од најпознатите Counter-Strike мапи се чини дека се враќа, на голема среќа за играчите

Објавено пред

на

ФОТО: Fmpone X

Шон „FMPONE“ Снелинг е дизајнер најпознат во заедницата Counter-Strike како креатор на CS:GO верзијата на мапата Кеш. Оригиналниот креатор на мапата е Салваторе Гароко, додека FMPONE работеше на модерниот римејк, заедно со Ленко Монат.

По неколку најави во февруари оваа година, кога потврди дека работи на CS2 верзија на мапата, FMPONE сподели нов сет на фотографии. На сликите, можеме да ја видиме средината од неколку различни агли.

Ова ќе биде петта верзија на Кеш откако оригиналот се појави во CS: Source. Кеш стана дел од конкурентниот базен во 2014 година, но беше заменет со Вертиго во 2019 година.

FMPONE, наводно, започнал да работи на римејкот на Cache во декември 2023 година и сè уште не знаеме кога ќе биде додаден во играта. Во меѓувреме, уште една негова мапа, Thera (Санторини во CS:GO), е додадена во CS2. Изложбениот натпревар на оваа мапа се одржа за време на IEM Chengdu.

Извор: RUR

Прочитај повеќе...

Гејминг

World of Warcraft доаѓа на конзоли?

Објавено пред

на

Идејата дека World of Warcraft би можел да дојде до конзолите е пуштена безброј пати, а изгледа дека Blizzard конечно се подготвува да го направи токму тоа.

Од објавувањето во 2004 година, World of Warcraft е достапен само за компјутерската платформа.

Холи Лонгдејл, извршен продуцент за WoW, откри дека објавувањето на WoW на конзолите е честа и честа дискусија на состаноците на Blizzard.

Сепак, сегашниот приоритет на тимот е создавање на трилогијата Worldsoul Saga за WoW, која ќе започне со проширувањето на The War Within подоцна оваа година.

Во интервју за Eurogamer, Лонгдејл повторно се осврна на темата WoW за конзоли, посочувајќи дека се е можно, одбивајќи да навлегува во повеќе детали.

Ова не е потврда дека WoW доаѓа на Xbox или PlayStation, но секако е показател дека Blizzard барем ја истражува можноста.

/V-Online

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин5 минути

Microsoft го купува Valve за 16 милијарди долари?

Се појавија гласини дека Мicrosoft подготвува понуда за купување на Valve. Dior, креатор на содржина фокусиран на сферата на игри,...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за недела (26 мај)

ОВЕН Ова може да биде интересен ден на работа, бидејќи ќе имате голема помош и некој кој може да делува...

Технологија15 часа

Дали ќе се потврдат гласините дека Microsoft го купува „Valve“ ?

Се појавија гласини дека Microsoft подготвува понуда за купување на Valve. Диор, креатор на содржина фокусиран на сферата на игри,...

Технологија20 часа

Apple направи клон на тетрис во прототип верзија

Во еден момент, Apple направи клон на тетрис на прототип верзија на третата генерација на iPod. Ова покажува дека „Епл“...

Скопје20 часа

При контрола во угостителски објекти во Скопје пронајдена дрога, приведени девет лица

На 23/24.05.2024 од страна на полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје постапено е по план на...

Магазин23 часа

Вештачката интелигенција закана за три милиони работни места во Германија

Со брзото воведување на системи за вештачка интелигенција (AI) во компаниите, многу вработени во Германија мора да се подготват за...

Автомобили1 ден

Совет за возачите: Ваквото запирање на возилото не е добро за сопирачките

Сопирачките не се нешто на што треба да штедите. Исто така, не е добро да не ги одржувате редовно, бидејќи...

Гејминг1 ден

Овој викенд Steam нуди 18 + 9 бесплатни игри

Викендот пристигна и сигурни сме дека имате планови бидејќи не очекува убаво време. Можеби сте тргнале да уживате во сонцето,...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (25 мај)

ОВЕН Слободно ризикувајте и дозволете му на личноста на која постојано размислувате како се чувствувате и кои се вашите намери....

Свет2 дена

По 80 години пронајдена е урнатата американска подморница од Втората светска војна

Остатоците од подморницата на американската морнарица, која ги потопи повеќето јапонски воени бродови за време на Втората светска војна е...

НАЈЧИТАНИ