Следете не

Кичево

По повод „Божик“ во Кичево се организира хуманитарен настан „Црвен тепих на Хуманоста“ – полна трпеза за секое социјално загрозено семејство!

Објавено пред

на

Почитувани, во пресрет на претстојниот празник – „Христовото раѓање“, за кој секоја година се организираа „Бадниковите поворки“, оваа година со оглед на состојбата со Коронавирусот истите неможат да се спроведат, но ќе се потрудиме како и секогаш истите поворки да донесат радост, да принесат љубов во текот на празничниот период.

За таа цел во вторник и среда ( 28.12 и 29.12.2021 ) во тие денови од 11:00 до 18:00 часот организираме настан „Црвен тепих на Хуманоста“ кој ќе биде поставен на градскиот плоштад, веднаш до „Божиќната пештера“ – која стана традиционален украс на градот, место каде што сите хумани граѓани ќе можат да оставаат донации од храна и намирници за помош на социјално загрозените семејства.

Потребно е донациите да бидат составени од нерасиплива храна, која што ќе биде поделена на семејства во текот на празничните денови, пред претстојниот празник „Христовото раѓање“.

Сметаме дека на овој начин преку организирање на ваков хуманитарен настан ќе помогнеме барем во текот на празничните денови сите семејства да имаат доволно храна и да можат радосно да го дочекаат најголемиот празник.

Воедно упатуваме апел до сите поголеми фирми како и нашите иселеници да земат учество во хуманитарната акција сѐ со цел да се соберат што е можно повеќе донации за да може да се помогне секаде каде што е најпотребно.

За сите ваши дополнителни прашања во врска со настанот може да се обратите кај еден од организаторите на тел. 076/824-325 – „Роденденски Пињати

Празникот на надежта и љубовта кога цела вселена се радува и возобновува нека ги стопли вашите срца и ја побуди хуманоста кај секој од нас. Затоа во вторник и среда  ( 28.12 и 29.12.2021 ) сите патишта нека водат до градскиот плоштад во Кичево.

Ајде да бидеме ХУМАНИ !

Кичево

„АТВА Маркет“ 4 слави роденден, по тој повод имаат производи со акциски цени!

Објавено пред

на

Нова роденденска акција, во АТВА 4 маркетот кој се наоѓа на Ул. Солунска бр 27, во населбата раштански пат.

👉Голем број на производи по намалени цени!
👉Акциски производи 1+1 гратис!

Искористете ја оваа одлична акција која трае од 15.07 – 17.07.2024

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Манифестација за паметење, 10-то јубилејно мото-дефиле по повод кичевската црква „Св.Петар и Павле“

Објавено пред

на

Денес по повод патрониот празник на нашата православна црква од Кичево „Св.Петар и Павле“ – „Петровден“ успешно се реализираше јубилејната 10-та по ред мото-парада низ кичевските улици.

Упатуваме јавна благодарност до БПС-ОВР Кичево за нивниот професионализам и целосната поддршка околу безбедноста во сообраќајот додека минува поворката, екипата на „Фото Зоран“ и Јован Ангелески кои стануваат наш „петровденски“ партнер, доброволно пристапија да ни помогнат моментите со фотографија да останат за секогаш, благодарност до Хотел „Кичево“ за отстапеното место и резервации за сите учесници, така што оваа година за расположение на присутните организираа свирка во живо со „Future Band“.

Исто така ја користиме оваа прилика да им се заблагодариме и на свештениците од Кичевската парохија нивното блаженство за благословот традицијата да трае и се разбира за даровите кои секоја година по тој повод учесниците ги добиваат.

Официјално видео:

Во прилог галерија од настанот

Фотографии:

Прочитај повеќе...

Кичево

Петровденска забава со Даниел Крстески и „Future Band“ во Хотел Кичево

Објавено пред

на

По повод 10ти јубилеј, ве очекуваме на добра дружба со ДАНИЕЛ КРСТЕСКИ И FUTURE BEND во прекрасна атмосфера на летната тераса од реномираниот Хотел Кичево.

Ве очекуваме заедно да ја прославиме убавата традиција на нашиот град овој пат со добра музика и одбрано друштво!

Обезбедени се ПАРКИНГ места за сите учесници на мото парадата

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин3 часа

Лесен начин за подобрување на безбедноста на лозинката

Додавањето броеви на лозинките не ги прави многу побезбедни. Но, ако еден од тие броеви е седум (7), лозинките ќе...

Магазин3 часа

Google најави нов мобилен телефон: Погледнете на кој пазар доаѓа

Google најави одржување на настанот на 14 август, со што ги потврди претходните гласини за презентација на нови производи. Во...

Автомобили3 часа

Голем пад на Tesla во САД

Вo Калифорнија, бројот на нови регистрации на Tesla падна за 24% во текот на вториот квартал, покажуваат податоците на дилерите,...

Lifestyle3 часа

Што се случува во вашето тело ако престанете да пиете газирани пијалоци? 4 работи се клучни

Тие се освежителни и примамливи, но поради шеќерот и разните адитиви, газираните пијалоци се ставени на црната листа на пијалоци....

Временска прогноза8 часа

Попладне и вечерва следните региони во Македонија под ново невреме?

Како резултат на поладен атмосферски фронт во горниот слој од атмосферата, денес (петок) во попладневните и во вечерните часови повторно...

Хороскоп17 часа

Дневен Хороскоп (19 јули) – петок

ОВЕН Иако не треба да очекувате посериозни проблеми, ќе имате прилично тешко да ги држите работите под контрола. Не верувајте...

Македонија1 ден

За помалце од месец СВР Охрид изрече 70 санкции за мотоциклисти, без возачка, шлем и за оние кои предизвикуваат бучава

Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Охрид, од почетокот на јули, реализира 70 акциски контроли кон возачите на мотори...

Македонија1 ден

СВР Охрид со превентивни кампањи за заштита од пожари за туристите кои патуваат преку Галичица

Со цел подигнување на јавната свест за потребата од заштита на шумите од пожари, полициски службеници од Полициската станица за...

Магазин1 ден

Кој има подобра вредност телефоните со Android или Apple?

Листата на топ 20 користени телефони со Android и Apple според износот на пад на вредноста на месечна основа за...

Магазин1 ден

Google Maps тестира корисна функција, дали ја имате и вие?

Live Activities е корисна опција што ја има iOS, но за жал не се користи доволно. Google Maps прво објави...

НАЈЧИТАНИ