Следете не

Магазин

Дали добиваме пренослив PlayStation 5 оваа година?

Објавено пред

на

Се појавија информации дека Sony работи на уред кој би можел да функционира како пренослив PS5.

Гласините за новата преносна конзола на Sony се појавија веќе некое време, но се чини дека сè укажува дека не се само шпекулации и желби на оние кои сакаат PlayStation конечно да издаде нов уред бидејќи нивните PSP и Vita беа, секој на свој начин. , одлични производи..

Секако, Vita имаше голем број проблеми, но ниту еден од нив не беше нужно врзан за самата конзола колку лошите одлуки или актуелните трендови на пазарот. На пример, потценување на влијанието на мобилните игри или непристојно скапите мемориски картички.

Valve’s Steam Deck можеби сè уште не е мега-хит каков што реално заслужува да биде. Сè уште е ниша производ кој има релативно мал (најоптимистичките предвидувања се дека за една година се продадени нешто повеќе од два милиони уреди и дека до крајот на 2023 година ќе има над три милиони), но база на лојални фанови.

Но, и покрај бројките, тоа е неверојатно влијание врз индустријата бидејќи Nintendo отсекогаш била сила на преносливиот пазар и се чини дека прифатил дека е сопственик на тој дел од индустријата. Valve ја промени таа приказна, а добрата работа е што Sony ја препозна.

Q-Lite

Сепак, според некои објавени документи, тие биле подготвени за тоа уште во 2017 година. Потоа најавија дека ќе го објават PS5 во 2020 година, нивниот пренослив уред во 2023 година и PS6 во 2027 година. Во тоа време, се разбира, тие не можеа да ја предвидат пандемијата или начините на кои таа ќе влијае на производството, но ќе биде интересно ако го добиеме она што моментално го носи кодното име Q-Lite до крајот на оваа година.

Раните достапни прототипови покажуваат дека уредот би можел да изгледа како контролер DualSense со голем 8-инчен LCD екран на допир и ќе ги поддржува сите функции на контролорот DualSense и ќе овозможи пренос до 1080p на 60 FPS и брз Wi-Fi 6E. Тоа би бил почеток на „втората фаза на PS5“ во која треба да има посебен PS5 диск, безжични слушалки и Q-Lite.

Според бројни документи се работи за уред кој би функционирал како пренослив PS5. Не знаеме дали тоа навистина ќе биде така, но во случај да се случи, не треба да имаме преголеми очекувања бидејќи Q-Lite (или како и да е неговото последно име) нема да биде како Switch, Steam Deck, па дури и PSP /Vita за преносливи уреди. Најблиску до него е G Cloud на Logitech, кој функционира како облак стриминг платформа.

Накратко, вие не ги инсталирате игрите, туку користите Remote Play со вашиот PlayStation 5, што значи дека ќе треба да ги поседувате и двете.

Потенцијални предности и недостатоци

Првата реакција на тоа е дека G Cloud едноставно не е нешто со што сакате да споредите со што работите, бидејќи не само што Logitech не се прослави со пренослив уред, туку и фактот дека Q- Лајт се пренесува на повеќе облак платформи, а Q- Буквално само една. Како што рече, состојбата на стриминг на видео игри во моментов е многу рудиментирана бидејќи сè работи донекаде кога имате повеќе од совршена интернет конекција, но тоа не е често случај. Новата пренослива конзола на Sony теоретски би била само релативно пренослива бидејќи ќе треба постојано да сте во близина на супер стабилна врска.

Ова би значело дека или Q-Lite има слот за SIM картичка или дека ќе мора постојано да го „hotspot“ од вашиот мобилен уред, па дури и во тој случај врската тешко дека ќе биде доволно силна за да уживате во играта на нивото што го очекувате..

Од друга страна, поставувањето на PS5 во многу помал „пакет“ е тешка и, уште поважно, скапа приказна која автоматски би го ставила Q-Lite во неповолна положба како линијата на производи Aya Neo. Евентуално, би можеле да зборуваме за пренослив PS4 Pro уред, што би значело дека имаме нешто што не може да се случи со сегашната генерација уште од самиот почеток.

Преносливиот пристап Remote Play можеби не звучи привлечно во моментов, но на долг рок, изгледа како буквално единствената опција што има смисла за Sony. Наједноставно кажано, неизбежно е времето да го победи секој уред, но квалитетот на преносот ќе продолжи да се подобрува. Тоа би можело да отвори сосема нова врата за Sony и Logitech.

Ова секако треба да се одрази на цената. Секако, официјална цена нема, но некои сметаат дека со цена од 200 до 250 евра би имале нешто во што полесно би можеле да навлеземе. Сони би го прифатил пристапот на Valve бидејќи Steam Deck, релативно кажано, не е главниот производ што компанијата сака да го продаде – главниот производ се игрите од нивната Steam платформа. Ова би било случај и со Sony, кој на тој начин би ја направил својата претплата за PS Plus уште попривлечна.

Која е целната публика?

Сега зборуваме за фактот дека ви треба PlayStation 5, Q-Lite и претплата на PS+ Premium во исто време, што го прави новиот уред ниски производ за оние со длабоки џебови, хардкор гејмери ​​и постоечки корисници кои сакаат да искористете ги апсолутно сите придобивки од екосистемот на PlayStation.

Но, доколку успеат добро да го претстават уредот, ќе биде исклучително интересно да се види како на се ќе реагираат оние кои се уште не се дел од приказната за PS и дали Q-Lite воопшто ќе ги привлече. Интернетот, како и обично, е екстремен

Магазин

Microsoft Photos добива поддршка за вештачка интелигенција

Објавено пред

на

Microsoft најави генеративна гума за бришење слики со вештачка интелигенција, која ви дава лесен начин да ги отстраните несаканите елементи од вашите фотографии. „Windows Photos“ одамна има алатка Spot Fix која може да отстрани делови од сликата за вас, но компанијата вели дека Generative Erase е подобрена верзија на функцијата.

И Google и Samsung веќе имаат свои алатки за вештачка интелигенција

Ако се сеќавате, и Google и Samsung имаат свои верзии на алатки за бришење со вештачка интелигенција на нивните мобилни уреди. Google претходно беше ексклузивно достапен на поновите телефони Pixel додека не беше претставен на постарите модели. Сепак, верзијата на Microsoft ви дава пристап до бришач за фотографии напојуван со вештачка интелигенција на вашиот десктоп или лаптоп компјутер.

Само треба да го стартувате уредувачот на слики во Фотографии за да започнете да ја користите оваа функција. Едноставно изберете ја опцијата Избриши и потоа користете ја четката за да креирате маска над елементите што сакате да ги отстраните. Можете дури и да ја прилагодите големината на четката за да го олесните изборот на потенки или подебели предмети, а исто така можете да изберете да истакнете повеќе од еден елемент пред да ги избришете сите. Во моментов, сепак, пристапот до Generative Erasure е доста ограничен.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Се повеќе зависни од нив: Социјалните мрежи и игрите ги преземаат децата

Објавено пред

на

Во услови на пандемијата, многу деца и млади луѓе ја убиле својата досада потопувајќи се во дигиталниот свет на Instagram, TikTok и другите социјални мрежи и игри.

Колку од нив денес се зависни од зјапање во мобилните телефони?

Многу, според истражувањето на здравственото осигурување ДАК и Универзитетската клиника Хамбург-Епендорф (УКЕ). Речиси четвртина од децата на возраст од 10 до 17 години, 24,5 отсто од нив, ризично ги користат социјалните мрежи за пораки и видеа.

Тоа е 1,3 милиони деца во Германија, три пати повеќе отколку во периодот пред пандемијата во 2019 година. Истражувањето од 2022 година веќе покажа значителен скок на уделот на младите во ризичната група, на 22,2 проценти.

Колку деца и млади се зависници?

Истражувањата покажуваат бројка од 360.000. Тоа е 6,1 отсто, нешто помалку од 6,7 отсто од претходната година, но сепак речиси двојно повеќе од 2019 година.

Претседателот на одборот на директори на ДАК Андреас Сторм признава дека секојдневието е незамисливо без социјалните мрежи, но предупредува дека треба подетално да се истражат атрактивноста и ризиците на Инстаграм или ТикТок, односно кампањата за превенција и помош за погодените треба да се зајакне.

За студијата, Институтот Форса анкетираше репрезентативна група деца на возраст од 10-17 години, со еден родител и од 1.200 семејства.

Истражувањето од 2023 година е шесто издание на истото истражување. Анализирана е зачестеноста на децата и младите излегувања на социјалните мрежи и дигиталните игри. Под ризичен опсег на употреба се подразбира честа и долготрајна употреба со зголемен ризик од штетни последици по физичкото или менталното здравје.

Употребата во која корисникот ја губи контролата врз времетраењето и зачестеноста, приоритизирањето на секојдневните активности и продолжувањето и покрај негативните последици означува „патолошка“ зависност. Последиците вклучуваат значително нарушување на семејните и социјалните односи, вклучително и школувањето и работата.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Huawei ја предводи глобалната 5.5G експанзија со повеќе од 1,6 милијарди корисници ширум светот

Објавено пред

на

На најголемиот саем за мобилна технологија што традиционално се одржува во Барселона, MWC 2024, беше истакнато дека напредните 5G мрежи на Huawei ги користат седум пати повеќе корисници отколку што беше случајот со 4G мрежите во истиот период на развој. Со повеќе од 300 комерцијални 5G мрежи на крајот на 2023 година, Huawei се истакнува како лидер во глобалното поврзување, поради што повеќе од 1,6 милијарди луѓе ги користат мрежите на компанијата ширум светот. Импресивно е и тоа што операторите, кои досега имплементираа различни решенија на Huawei, беа рангирани како лидери во однос на задоволството од квалитетот на мобилната мрежа за време на тестирањето во 2023 година, во клучните градови во Германија, Австрија и Холандија.

На MWC, Huawei ја претстави и визијата за иднината поврзана со поврзувањето и дигиталната трансформација. Фокусирајќи се на идејата за интелигентен дигитален свет, каде што поврзувањето се вклопува во секој сегмент од животот и индустријата, компанијата претстави портфолио на производи и решенија прилагодени на новото време на дигитализација. Во претстојниот период, фокусот е на изградба на напреден индустриски екосистем, забрзување на 5G мрежите и подготовка за ерата на 5.5G.

Затоа една од најистакнатите најави беше посветеноста на компанијата за еволуција на 5.5G мрежите преку опсег од 5.5G, F5.5G и Net5.5G производи, прилагодени да ги задоволат барањата на сите деловни сценарија во различни сектори. Со комерцијалното лансирање на 5.5G што се очекува оваа година, таа е посветена да работи со глобалните оператори за да изгради ефикасни, интелигентни, стабилни и зелени мрежи.

Во текот на претходниот период, Huawei успешно соработуваше со партнери во повеќе од 20 градови низ светот во лансирањето на нови комерцијални мрежи. На Блискиот Исток и Европа постигнати се импресивни брзини од 10 Gbps, додека во Кина и Хонг Конг операторите почнаа да обезбедуваат 5,5G услуги.

Huawei го воведува и првиот модел на телекомуникациска инфраструктура во индустријата. Тој е дизајниран да ги поддржува брзо потребите на индустријата преку апликации, со прецизност, ефикасно управување и одржување во различни области. Целта на моделот е и да ги поддржи операторите во зајакнувањето на своите вработени и подобрувањето на задоволството на корисниците, што придонесува за зголемување на продуктивноста на мрежата.

Покрај тоа, Huawei презентираше различни иновации во бизнис секторот, но и во секторот Потрошувачи, т.е. потрошувачки сегмент. За претпријатијата, компанијата понуди паметни дигитални решенија кои покриваат 10 различни индустрии, со цел да се забрза индустриската интелигенција.

Со претставување на најновите иновации и решенија на MWC 2024 во Барселона, отворени се можности за понатамошен развој и напредок во областа на мрежите, облакот и интелигенцијата.

/IT

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт4 часа

ФФМ: Обновата на Националната арена „Тодор Проески” официјално заврши

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) официјално го предаде новиот хибриден терен на Националната арена „Тодор Проески” на Акционерското друштво за...

Автомобили7 часа

ВИДЕО Снимка од дрон каква што не сте виделе досега: Потерата по најбрзата формула е најлудото нешто што некогаш сте го виделе

Звук, брзина и вистински аудио-визуелен спектакл. Тоа е најдобриот начин да се опише првата снимка од дрон како „брка“ болид...

Магазин7 часа

Microsoft Photos добива поддршка за вештачка интелигенција

Microsoft најави генеративна гума за бришење слики со вештачка интелигенција, која ви дава лесен начин да ги отстраните несаканите елементи...

Магазин7 часа

Се повеќе зависни од нив: Социјалните мрежи и игрите ги преземаат децата

Во услови на пандемијата, многу деца и млади луѓе ја убиле својата досада потопувајќи се во дигиталниот свет на Instagram,...

Магазин7 часа

Huawei ја предводи глобалната 5.5G експанзија со повеќе од 1,6 милијарди корисници ширум светот

На најголемиот саем за мобилна технологија што традиционално се одржува во Барселона, MWC 2024, беше истакнато дека напредните 5G мрежи...

Македонија18 часа

Намалена видливост поради магла патен правец према Стража, Лисец – Попова Шапка

АМСМ известува дека следните патни правци се под густа магла со намалена видливост од 25м. на пат Лисец – Попова...

Хороскоп19 часа

Месечен Хороскоп (март)

ОВЕН Покажувате подготвеност да се посветите на започнувањето нов проект кој ќе ви биде многу значаен за работата. Свесни сте...

Кичево1 ден

„CableCall“ – Кичево со одлична ТВ и Интернет понуда, од сега со одлични брзини и стабилна оптичка мрежа која ќе ги задоволи вашите интернет потреби!

Регионалниот интернет и телевизиски оператор со седиште во Кичево „Cable Call“ како што најавивме, го прошири оптичкиот мрежен систем за...

Спорт1 ден

Денес со „ждрепка“ извлечени паровите за четвртфиналето во „Куп на Македонија“ за младински категории во фудбал

Денеска во просториите на Фудбалската федерација на Македонија се одржа ждрепка на која беа извлечени паровите за четвртфинале во рамките...

Магазин1 ден

Дали знаете зошто швајцарските сирења имаат дупчиња?

Швајцарското сирење секогаш се опишува како сирење со дупчиња. Има цврсто тело и орев, но сладок вкус. Исто така, има...

НАЈЧИТАНИ