Следете не

Магазин

Дали Facebook ги прислушува телефонските разговори на своите корисници за реклами?

Објавено пред

на

Со години, корисниците на Facebook тврдат дека компанијата ги шпионира нивните разговори во реалниот свет за да им покаже релевантни реклами. Последното во низата вакви обвинувања против социјалната мрежа дојде од британски новинар кој за Мирор изјави дека е „избезумен“ откако се посомнева дека Facebook слушал два негови разговори.

Една вечер тој зборувал на телефон со својата баба за трупецот што требаше да се отстрани во нејзината градина, за да види реклама на Амазон за отстранување на трупци на Facebook следното утро. Во друг разговор со неговиот партнер за претстојниот одмор, тој спомнал авионски лет, за еден час подоцна да се појави оглас на Facebook од Jet2.com и од компанијата наречена Jet2holidays.

Кога корисниците пребаруваат на Интернет или кликнуваат на одредени написи, податоците се собираат и се користат за прикажување на „таргетирани“ реклами врз основа на пребарувањето, а таквите реклами наскоро може да се појават во нивниот newsfeedu на Facebook.

Но, новинарот кој зборуваше за Мирор вели дека ниту пред ниту по тие разговори не пребарувал во својот компјутер или телефон за нешто поврзано со темите за кои разговарал на телефон, ниту, пак, никаде ги „лајкувал“ или коментирал наведените теми.

Со години се шпекулира дека Facebook преку микрофоните на нивните телефони ги „шпионира“ разговорите на своите корисници и ги користи за таргетирање реклами.

Од своја страна, Facebook постојано силно ги негираше овие наводи, инсистирајќи на тоа дека тие служат само реклами врз основа на интересите на корисниците и други лесно достапни податоци.

„Прикажуваме реклами врз основа на интересите на луѓето и други информации за профилот, а не она за што зборувате гласно“, се вели во соопштението на Facebook во 2016 година. „Ние пристапуваме до вашиот микрофон само ако сте дале дозвола за нашата апликација и ако сте се активни со помош на специфична функција која бара звук. Ова може да вклучува снимање видео или користење на опционална функција што ја воведовме пред две години за вклучување музика или друг звук во ажурирањата на вашиот статус“.

Самиот Марк Цукерберг, извршен директор на компанијата-мајка на Facebook, Мета, постојано ги негираше овие тврдења и ги опиша како „заговор“.

„Зборувате за оваа теорија на заговор која се шири дека слушаме што се случува на вашиот микрофон и го користиме за реклами. Ние не го правиме тоа“, му рече Цукерберг на американски политичар во Конгресот во април 2018 година.

Сепак, слични инциденти имало и претходно. Без разлика дали Facebook ја кажува вистината, ваквите примери покажуваат колку малку корисници и веруваат на компанија која знае толку многу за нив.

Хороскоп

Хороскоп за среда (27 септември)

Објавено пред

на

ОВЕН
Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите луѓе. Обидете се да избегнете дискусии за други луѓе, не ширете гласини или пренесувајте на други информации што не ги знаете од прва рака. Потрудете се да ја надминете личноста која ве става пред предизвици и покажува продуктивност.

БИК
Ако имате деловни заостанувања, обидете се да ги решите што е можно поскоро за да се посветите на слободно време и забава во мир. Денот е поволен за пократки патувања и екскурзии во природа. Покрај тоа што ќе комуницирате многу успешно, добро ќе се сложувате и со луѓе од различни карактери. Сепак, не земајте с for здраво за готово или не верувајте на секого.

БЛИЗНАЦИ
Очекувајте прилично невообичаен развој. Иако ќе има моменти на неизвесност, сето тоа всушност ќе излезе во ваша корист. Можна е промена поврзана со работното место или групата со која работите и тоа ќе ви овозможи конечно да ја искористите можноста што ја чекате долго време. Слободно потпирајте се на искуствата од минатото и добра меморија.

РАК
Бидете внимателни кога станува збор за лекување на другите. Ако зборувате премногу отворено за вашите емоции, може да навредите личност која многу ќе ви замери и на крајот ќе се дистанцира од вас. Не ги потценувајте приватните проблеми и не дозволувајте да ве измами личност која зборува слатко, но има скриени мотиви.

ЛАВ
Денес ќе можете да се потпрете само на сопствените напори. Бидете внимателни кога станува збор за познаници и нови колеги бидејќи некој постојано ќе ве забавува или дури ќе се обиде да ве спречи да ги постигнете вашите цели. Иако нема да бидете воодушевени од промените во љубовното поле, запомнете дека е полесно да продолжите понатаму ако им се обратите што е можно поскоро.

ДЕВИЦА
Ќе бидете во центарот на вниманието и сите ќе сакаат да се дружат со вас. Нема сомнение дека денес ќе бидете во одлична позиција во однос на услугите, нови можности и добивање информации што не се достапни за секого. Бидете внимателни кога станува збор за ненадејни реакции и трошење пари. Не зборувајте премногу за емоции и не пазарувајте со долгови

ВАГА
Не верувајте во се што слушате денес. Луѓето, со најдобра намера, ќе ви кажат работи што всушност не се применливи за вас или не се најдобро решение. Сами треба да одлучите кои промени да ги спроведете, а кои да ги отфрлите. Без оглед на искуствата од минатото или околината, држете се до она што го сметате за најсоодветно за себе.

ШКОРПИЈА
Отворете ги сите идеи во кои сте сигурни и вклучете се во оние активности што одговараат на вашите ставови да запознавате нови луѓе, да се дружите и да го подобрите вашиот начин на размислување. Оние од вас кои ќе одлучат да размислат за можност за патување, ќе сфатат дека има многу опции и дека една од авантурите ќе доведе до љубов.

СТРЕЛЕЦ
Ако денес покажете дека сте подготвени за нови предизвици и свесни колку вредите, сигурно ќе остварите финансиска добивка. Не дозволувајте да се чувствувате непријатно ако потрошите повеќе пари за себе од вообичаеното. Отфрлете ги луѓето што се обидуваат да ги потрошат вашите пари, да ви го земат кредитот или да го искористат успехот што сте го постигнале.

ЈАРЕЦ
Кога станува збор за она што сакате да го направите, нема лесно да одредите што можете и што не можете и во колкава мера ви е дозволено да одите. Размислете двапати пред да се најдете во непријатна ситуација и не се потпирајте на она што другите ви го велат. Во љубовта време е да бидете искрени со себе и да ги признаете старите грешки.

ВОДОЛИЈА
Бидете многу внимателни кога станува збор за други луѓе. Се ќе имате под контрола само ако сте тивки и гледате што прават другите. Не откривајте ги вашите намери и ако планирате да ги спроведете промените, направете го тоа многу суптилно. Во љубовта, дел од вас ќе ризикува и на тој начин ќе прифати нов предизвик и конечно ќе продолжи понатаму.

РИБИ
Размислете за вашите избори од минатото, бидејќи само тогаш ќе бидете сигурни дека сте научиле од сопствените грешки и на крајот ќе ги донесете вистинските одлуки. Токму една од овие одлуки денес ќе влијае драстично на врската во која сте моментално. Ако треба да побарате совет, само контактирајте со личност на која и верувате целосно.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за вторник (26 септември)

Објавено пред

на

ОВЕН

Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата личност успеавте да остварите позитивен емотивен однос и добра комуникација. Можна е вртоглавица.

БИК

Не се посветувајте на нови работни задачи денес бидејќи не ви е лесно ниту да ги завршите и оние најосновните. Потребен ви е одмор. денес ќе имате интересен разговор со симпатијата. Наскоро ве очекува средба. Проблеми со несоница.

БЛИЗНАЦИ

Состојбата на работното место не е одлична и планирате одредени промени. Може да очекувате позитивни промени во последен момент. Не покажувате интересирање кон личноста која ви се допаѓа. Ве мачат хронични проблеми.

РАК

Сѐ што ќе направите денес за вас може да биде од голема корист. Потрудете се да бидете максимално фокусирани на работата. Не сте задоволни со односот кој го имате со саканата личност и тоа ви пречи. Потребна ви е масажа.

ЛАВ

Наскоро ве очекуваат важни случувања, нови состаноци и можност за позитивни промени на работно поле. Максимално сте и посветени на саканата личност. Подготвени сте да ја вложите целата своја енергија во вашиот однос. Проблеми со кичмата.

ДЕВИЦА

Денешниот ден е многу поволен за вас. Потрудете се максимално да го искористите овој поволен период за работа. Личноста која ви се допаѓа е подготвена да ги покаже емоциите. Наскоро ќе влезете во врска. Немате здравствени проблеми.

ВАГА

Пред вас е позитивен ден во кој нема да имате поголеми проблеми и промени на деловно поле. Јасно ви е дека односот со саканата личност не ви е онаков каков што сакате да биде. Избегнувајте пороци и секакви штетни материи.

ШКОРПИЈА

Денес е поволен ден да барате нова работа ако сте невработени. Среќата ќе биде на ваша страна. Ве очекува почеток на врска во која ќе уживате. Подготвени сте да и се посветите на личноста која ви се допаѓа. Добро се чувствувате.

СТРЕЛЕЦ

Пред вас е ден во кој ќе имате многу важни случувања, а можеби и ќе научите нешто ново на работното место. Ќе дојде до интересно запознавање. Во вас се буди желбата повторно да влезете во врска. Не се чувствувате добро.

ЈАРЕЦ

Денес ќе имате многу среќа и ќе успеете да извршите сѐ што имате во план. Може да очекувате позитивни околности. Имате среќа кога станува збор за љубовта. Ве очекува позитивен период. Се препорачува спортување.

ВОДОЛИЈА

Доколку продолжите да вложувате максимален напор во својата работа, ќе успеете да го остварите унапредувањето кое го посакувате. Не сте задоволни од околностите на љубовно поле и очекувате нови случувања. Пад на имунитетот.

РИБИ

Искористете ја својата шанса да се посветите на работата и да ги решите проблемите кои се пред вас. Ве очекува прилика за флерт со личност која ви се допаѓа. Може да се надевате на позитивни пресврти. Болки во нозете.

Прочитај повеќе...

Магазин

Пристигнаа првите информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“? (ФОТО)

Објавено пред

на

Впечатоците по iPhone 15 сè уште не стивнуваат, а веќе ги имаме првите информации за новиот изданок на серијата Google Pixel.

На интернет се појавија првите leaks кои ни откриваат како ќе изгледаат Google Pixel 8 и Pixel 8 Pro, како и некои од функциите. Прво, преку сајтот Android Authority беа објавени рендери кои изгледаа како „вистинската работа“, а потоа Google објави свои фотографии од моделите Pixel 8 и Pixel 8 Pro, од повеќе агли и бои.

Според овој извор, Google Pixel ќе доаѓа во „божур розова“, сива и „црна од опсидијан“, додека Pixel 8 ќе доаѓа во „небесно сина“, „порцеланска“ и „црна обсидијан“. Засега се чини дека од моделите Pixel 7 и Pixel 7 Pro ќе остане само црната нијанса.

Рендерите објавени од „MySmartPrice“ покажуваат како изгледаат камерите и колку штрчат од телото на телефонот и се совпаѓа со она што го објави Google, така што има големи шанси рендерите да се точни.

Меѓу инсајдерски информации се оние кои се однесуваат на камерите, односно нивните карактеристики. Веќе знаеме дека снимањето фотографии и видео ќе бидат во фокусот на новите модели на Pixel, но сега имаме повеќе детали за тоа.

Според видеото објавено од „91mobiles“, функциите што доаѓаат вклучуваат „Video Boost“, „Night Sight“ за видео, потоа „Audio Eraser“ за намалување на шумот во позадина и „Magic Editor“ за напредно уредување фотографии.

За некои од овие функции знаевме и порано, но неодамна протеченото видео изгледа како да е направено од самиот Google (иако нема потврда, па ќе се одржиме до официјалното претставување). Она што останува да се види е кои функции, доколку ги има, ќе бидат резервирани само за верзијата Pro, која би требало да има понапредни опции за камерата.

Според досегашните информации објавени од инсајдерите, Google Pixel 8 ќе има чип Google Tensor 3 со 8GB RAM, 60 Hz и 120 Hz освежување на екранот, како и три камери: 50 MP (широк), 12 MP (ултра -широк + макро), како и предната резолуција од 10,5 MP.

Од друга страна, Google Pixel 8 Pro треба да работи и Google Tensor 3 но со 12GB RAM, со освежување на екранот од 1 Hz до 120 Hz, а од камерите, судејќи според овие информации, го очекуваме следново: 50 MP (широк ), 48 MP (ултраширок + макро), 58 MP (5x телефото) и 10,5 MP предна.

Иако разликата помеѓу уредите со Android и iOS е неизбежна, а за корисниците понекогаш е прашање на навика, а понекогаш и деловни преференции, во седиштето на компанијата Google секако се надеваат дека ќе одземат дел од колачот со „јаболка“ од сенка со нивните нови водечки модели.

/B92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Хороскоп за среда (27 септември)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Спорт13 часа

Познати осминафиналистите за Купот на Македонија, додека теренот на ФК Башкими суспендиран за натпревари

Познати се двојките од осминафиналето во Купот на Македонија. Бранителот на трофејот, Македонија Ѓорче Петров ќе игра против Вардар. Финалистот...

Автомобили22 часа

(ВИДЕО) „BMW XM“ изненади на тестот на еден престижен настан за автомобили

Шпански специјализиран сајт го тестираше BMW XM, првиот независен модел М, но и најтешкиот сериски BMW во продажба од 2.800...

На денешен ден23 часа

На денешен ден (26 септември)

1186 – Дубровник склучил мир со српскиот голем префект Стефан Немања, кој се обидел да го заземе градот во два...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (26 септември)

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

Спорт1 ден

Ова е составот на Украина кој ќе биде на располагање и на мечот против Македонија во Прага закажан за 14 октомври, истакна Ребров

Селекторот на фудбалската репрезентација на Украина, Сергеј Ребров, го објави списокот на фудбалери на кои ќе бидат на располагање на...

Македонија2 дена

Од вечерва горивата со намалена цена за литар, ова е новата цена

Од вечерва по еден ипол денар поевтинуваат нафтените деривати, односно, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 89 денари за...

Магазин2 дена

Пристигнаа првите информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“? (ФОТО)

Впечатоците по iPhone 15 сè уште не стивнуваат, а веќе ги имаме првите информации за новиот изданок на серијата Google...

Магазин2 дена

Snapchat се обидува да им отежне на тинејџерите да се поврзат со странци

Snapchat додава нови функции кои имаат за цел да ги обесхрабрат тинејџерите да комуницираат со странци на својата апликација. Промените...

Магазин2 дена

YouTube работи на алатки за вештачка интелигенција за да им помогне на креаторите

YouTube има нови AI функции за креаторите. Функциите со вештачка интелигенција што компанијата ги објави на настанот „Made on YouTube“...

НАЈЧИТАНИ