Следете не

Технологија

Дали „Google Search“ во блиска иднина ќе лансира платена верзија?

Објавено пред

на

Деновиве едно прашање стана актуелно во странските медиуми. Дали Google Search ќе воведе платена верзија во блиска иднина? За ова зборува најновата вест која ја објави Фајненшл тајмс и посочува дека Гугл сериозно ја разгледува опцијата за прв пат да лансира „платена верзија“ на својот популарен пребарувач, а како главна причина и разлика во однос на претходната , укажува на употребата на технологијата за вештачка интелигенција.

Порано пребарувањето на Google беше бесплатна услуга и обичните корисници не мораа да плаќаат никакви давачки, додека од друга страна Google заработуваше преку рекламирање. Сега, сепак, Гугл размислува за нови опции, меѓу кои „пребарувањето со вештачка интелигенција“ би можело да стане еден од идните проекти кои би ги плаќал систем за претплата, но конечната одлука се уште не е донесена.

Таканареченото пребарување на вештачка интелигенција се однесува на SGE (генеративно искуство за пребарување) што Google активно го тестира. Во споредба со обичното пребарување на Google, кое пребарува веб-локации со релевантна содржина врз основа на клучни зборови или посакуван термин, SGE додаде генеративна технологија за вештачка интелигенција, а корисниците можат директно да внесат целосно прашање, а вештачката интелигенција ќе го препише текстот за да ги најде саканите информации и да ги анализира .

Google претходно даде пример на својот официјален блог, како ќе функционира новиот систем за пребарување на вештачка интелигенција. Кога ќе се постави прашање преку SGE пребарување, која е разликата помеѓу учењето укулеле и гитара, вештачката интелигенција директно ќе ги наведе добрите и лошите страни, наместо да предложи веб-локација за корисниците сами да го бараат одговорот.

Ако поставите целосно прашање како: „Како да ги отстраните дамките од кафе од џемпер“ или „Како брзо да го замените пасошот?“, вештачката интелигенција ќе ви обезбеди детални чекори и ќе ве води низ процедурата за да ви помогне да го направите посакуваната работа. Можете да го користите за да го најдете најдоброто и најисплатливото купување со онлајн споредба на цените. Пребарувачот со вештачка интелигенција не само што ќе помогне да се најдат најдобри цени и корисни препораки, туку и ќе ги филтрира понудите засновани на посебни барања за да пронајдете производ што одговара на вашите специфични потреби.

Всушност, Google веќе почна да наплаќа за услуги кои користат вештачка интелигенција. На пример, тековниот план за услуги „Google One AI Advanced Edition“ не само што обезбедува 2 TB простор во облакот, туку исто така им овозможува на корисниците да го користат асистентот Gemini AI во кореспонденцијата на Gmail и Google Docs. Ова функционира на основа на претплата. Тоа е ексклузивна услуга само за претплатници.

Некои медиуми веруваат дека со интегрирање на технологијата за вештачка интелигенција, Google може подобро да ја консолидира својата водечка позиција во услугите за пребарување термини на Интернет. Второ, може полесно да се натпреварува со конкуренцијата OpenAI и Microsoft во областа на примена и употреба на вештачка интелигенција, пренесува српскиот „Benchmark“

Магазин

Meta се затвора во Турција

Објавено пред

на

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција.

Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29 април како одговор на привремената забрана наметната минатиот месец од турската управа за конкуренција поради начинот на кој Meta ги споделува податоците меѓу Threads и Instagram.

Турското тело за заштита на конкуренцијата рече дека истрагата покажала дека Meta ја злоупотребува својата доминантна позиција на пазарот со комбинирање на податоците на корисниците кои создаваат профили на Threads со податоците на сметката на Instagram, без да им дава избор на корисниците.

Турција го казни Meta со 18,6 милиони долари во 2022 година за комбинирање на податоци од Facebook, Instagram и WhatsApp. Во јануари оваа година, регулаторното тело посочи дека ќе ја казни Meta со дополнителни 160.000 долари секој ден за непочитување на претходната наредба.

Meta лансираше Threads минатото лето како замена за Twitter. Оттогаш, оваа мрежа собра 130 милиони корисници. Meta повторно ја искористи оваа предност. Отпрвин, корисниците не можеа да ја избришат својата сметка на Threads освен ако не ја избришат и нивната сметка на Instagram. Иако се среди по неколку месеци.

Турското регулаторно тело јасно укажа на неправилностите во работата на Meta. Се очекува и судски процес. А одговорот на Meta во овој случај е повлекување како форма на закана, што досега добро помина во другите земји.

Извор: techcrunch.com

Прочитај повеќе...

Магазин

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Објавено пред

на

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе до големо зголемување на бројот на претплатници.

Една од компаниите што профитираше за време на пандемијата беше Netflix. Луѓето беа принудени да ги поминуваат деновите во нивните четири ѕида, па многумина го поминаа тоа време со Netflix и други видео сервиси. Расте бројот на корисници, како и времето што корисниците го поминуваа гледајќи документарни филмови, серии и филмови.

Кога ситуацијата со пандемијата почна да се смирува, интересот за ТВ содржините падна, а со тоа и растот на бројот на претплатници на Netflix. Лидерите на компанијата мораа да изнајдат нови начини како да го поттикнат растот на бројот на претплатници, а со тоа и приходот, односно профитот. Како што често се случува, тие се одлучија за непопуларната опција, а тоа е – забраната за споделување лозинки, што налути многумина. Познато е дека оваа компанија со години замижува пред споделувањето лозинки и им овозможува на корисниците да ја споделат својата лозинка со пријателите и семејството и повеќе домаќинства да уживаат во Netflix за иста цена.

Покрај тоа, Netflix направи уште еден потег за да привлече повеќе претплатници, за што претходно не сакаа да одлучуваат. Станува збор за воведување на уште поевтин претплатен пакет, но во чии рамки ќе се прикажуваат реклами. Иако сите со години се навикнати да уживаат во Netflix без реклами, некои корисници на крајот се согласија на компромис, па гледаат реклами заедно со филмови и серии, но поради тоа плаќаат помала претплата.

Сите овие промени имаа ефект глобалниот број на претплатници да се зголеми за дури 9,33 милиони корисници во првиот квартал од оваа година. За тоа за каков голем пораст се работи најдобро говори податокот дека станува збор за двојно зголемување во однос на очекувањата на пазарните аналитичари за првите три месеци од годинава.

Ова е сигнал дека споделувањето лозинка е почеста отколку што се мислеше, и дека Netflix сега ги претвора таквите корисници кои споделуваа лозинки во претплатници, објасни аналитичарот на Emarketer Рос Бенес за Business Insider. Со оглед на тоа што се предвидуваше дека околу 100 милиони луѓе користеле туѓи лозинки, а бројот на нови корисници во фискалната 2023 година е зголемен за речиси 30 милиони, се уште има многу простор за раст на бројот на претплатници на оваа видео услуга.

/Zimo

Прочитај повеќе...

Магазин

Кина се обидува да ја замени странската технологија

Објавено пред

на

Кина се обидува да ги елиминира чиповите произведени во странство до 2027 година.

Кинеските власти неодамна им наложија на главните телекомуникациски оператори во земјата постепено да ги укинат странските мрежни чипови до 2027 година. Овој потег може значително да ги загрози Intel и AMD бидејќи тие обезбедуваат „мнозинство“ процесори кои ја напојуваат мрежната опрема.

Кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија бара од провајдерите да проверат и да создадат временска рамка за отстранување на чипови произведени во странство. Кинеските телекомуникациски оператори планираат да се префрлат на опции за домашни чипови за да го подобрат квалитетот и стабилноста на локално произведените чипови.

Пекинг се обидува да ги забрза напорите за замена на западната технологија со домашни алтернативи поради растечките тензии со САД. Администрацијата на Бајден ги заостри ограничувањата за извозот на висока технологија, како чипови, во Кина.

Американската влада веќе презеде акција за отстранување на мобилната опрема од кинеските производители на телекомуникации поради безбедносни причини. Тие исто така ги блокираа производителите на чипови како Nvidia да ги извезуваат нивните чипови со вештачка интелигенција во Кина.

Nvidia мораше неколку пати да ги редизајнира своите чипови за да ја задоволи побарувачката од Кина и во исто време да ги почитува правилата на администрацијата на Бајден.

Извор: timesofindia.indiatimes.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин34 минути

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини Apple...

Магазин35 минути

Meta се затвора во Турција

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција. Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за вторник (23 април)

ОВЕН Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на...

Македонија22 часа

Од ноќеска бензинот со нова покачена цена, дизелот се намалува

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Lifestyle23 часа

Колку долго можеме да ја чуваме мократа облека во машината за перење?

Времето кога ја вклучувате машината за перење секогаш може да го искористите за извршување други задачи, но и за одмор....

Магазин23 часа

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе...

Автомобили23 часа

Tesla отпушта повеќе од 10 отсто од својата работна сила

Tesla отпушта илјадници вработени. Со цел да ги намали трошоците и да ја зголеми продуктивноста, Tesla отпушта илјадници работници. Според...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за понеделник (22 април)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Автомобили2 дена

„Toyota“ спрема нешто големо во автомобилизмот, еве за што станува збор..

Кога „Toyota“ подготвува нешто, секогаш е големо и го привлекува вниманието на целиот свет. Сега побара помош од две кинески...

Кичево2 дена

Кичевчани дел од најпознатата „ATM Chiptuning Performance“ тјунинг куќа, најдоброто решение за вашиот автомобил, сега достапно и кај нас!..

Веќе нешто повеќе од една година ултра популарниот „ATM Chiptuning Performance“, инаку светски позната тјунинг куќа која е синоним за...

НАЈЧИТАНИ