Следете не

Автомобили

Дали користењето на темпоматот може да биде опасно?

Објавено пред

на

Темпоматот на автомобилот може да го зголеми ризикот од сообраќајна несреќа. Иако го спречува надминувањето на ограничувањето на брзината, пишува веб-страницата Used cars.

Да нагласиме – зборуваме за стариот, „примитивен“ темпомат. Современите адаптивни темпомати кои го следат движењето на другите возила и можат сами да го забават и сопираат се сосема друга приказна – сега не се занимаваме со нив.

Предностите на темпоматот се главно јасни. Не мора да ја држите ногата на педалата за гас бесконечно време на автопат, за да можете да се истегнете и да ја промените положбата на седење без да влијаете на педалата за гас, не мора да се грижите за ограничувањето на брзината и такви.

Секако, мора да ги следите сообраќајните знаци и да успорите кога е потребно.

Зошто некој воопшто би помислил дека темпоматот е опасен?

Еден од главните проблеми е доцнењето на сопирањето во случај на ненадејно/насилно сопирање.

Постојат две причини за доцнењето:

1) Различна положба на стапалото во однос на педалата на сопирачката

2) Намалување на концентрацијата

Како настанува доцнењето поради различна положба на стапалото?

Бидејќи десната нога не е на педалата за гас и не може рефлексно да се префрли на педалата на сопирачката за дел од секундата. Сепак, многу возачи тврдат дека „удирањето“ на педалата на сопирачката во критични ситуации за нив не е проблем.

Така, се обидовме да утврдиме каде просечниот возач ја држи десната нога кога користи темпомат.

За повеќето едноставно нема правила – тие ја движат десната нога во зависност од должината на возењето, заморот, вкочанетоста на ногата, како и од типот на возилото.

Дали темпоматот навистина предизвикува пад на концентрацијата?

Многумина тврдат дека употребата на темпомат и падот на концентрацијата не можат да се поврзат, бидејќи контролата на патувањето ја одржува само брзината, додека возачот сè уште треба да се концентрира на други возила, кривини итн.

На пример, ако сте на десната лента на автопатот, мора да внимавате на камионите и автобусите кои се движат побавно од вас. Меѓутоа, во 2013 година беше спроведен тест во Франција, чии резултати покажаа дека темпоматот влијае на брзината на реакцијата на возачот.

Наместо вистински автомобили, користен е симулатор, а меѓу другото се следеле и движењата на очите и мозочната активност на возачот. Се покажа дека побавно реагираат при сопирање во различни ситуации, дека претекнуваат со помали брзини, дека поретко го поправаат патот, т.е. позиција во вашата лента, итн.

Забележано е дека нивните движења на очите и мозочната активност исто така забавуваат.

Професорот Андре Дуфур, кој го предводеше истражувањето, рече дека не е против контролата на крстарење, но смета дека возачите треба да бидат повнимателни кога ја користат.

Заклучок

Контролата на патувањето е дефинитивно корисна, иако има одредени недостатоци, особено во непредвидени ситуации и во лоши временски услови.

Какви се вашите искуства? Дали и колку често ја користите темпоматот, во кои ситуации сте забележале дека ги забавува вашите реакции?

Дали мислите дека тестирањето во Франција е релевантно, бидејќи возачите користеле симулатор наместо да возат вистински автомобил?

/b92

Автомобили

Golf повеќе не е број 1, но VW сè уште гори во Европа

Објавено пред

на

И покрај фактот што по неколку децении неговиот модел повеќе не е европски бестселер, Volkswagen останува неприкосновен лидер на Стариот континент.

Според последните податоци кои ги објави Jato Dynamics, минатата година на европскиот пазар (30 земји) се регистрирани 11,3 милиони нови автомобили. Тоа е најниската бројка од 1985 година, а во споредба со 2019 година (пред пандемијата), падот е неверојатни 29 проценти.

И додека најбараниот модел беше Peugeot 208, што се однесува до марките, Volkswagen се уште е на врвот, а по него се Toyota и двете германски премиум марки Mercedes и BMW.

Во 2022 година, Volkswagen продаде речиси 1,2 милиони возила во Европа (тоа значи само марката, а не целата групација VW), додека Toyota изби на одличното второ место со испорачани 766.000 автомобили.

Интересно е што на позициите 3 и 4 се две премиум марки, Mercedes и BMW, со по околу 650.000 продадени возила во 2022 година.

Листата на првите пет ја заокружува споменатиот Peugeot, кој минатата година на клиентите во Европа им испорача околу 624.000 автомобили.

Погледнете ја листата на топ 15 најбарани автомобилски марки во Европа:

Прочитај повеќе...

Автомобили

Електричниот Audi RS6 ќе пристигне следната година

Објавено пред

на

Гласините беа точни, бидејќи во Инголштад потврдија дека следната година ќе пристигне верзијата на Audi RS6 со електричен погон.

Шефот на одделот за дизајн на Audi, Марк Лихте, потврди дека првиот електричен Audi RS6 ќе биде базиран на моделот A6 e-tron, но, според легендарното име што ќе го носи, ќе има препознатлива форма на каросеријата на караванот, пошироко тркало. поголеми бандажи и значително поголема моќност.

Лихте рече и дека шефовите на Audi се ентузијасти за скиците на првиот RS6 кој ќе се движи само со електрични мотори, а се споменува дека одговорот на Audi на слично замисленото Porsche Taycan Sport Turismo ќе има повеќе од 700 коњски сили и ќе биде оптимална комбинација на перформанси и практичност.

Во Инголштад не се откажуваат од планот според кој Audi веќе нема да произведува автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2026 година, но Лихте потврди дека во одделот на Audi Sport на големо ги подготвуваат последните неколку „бензински“ RS модели кои ќе биде спектакуларно.

Извор: Klix.ba

Прочитај повеќе...

Автомобили

Изгледа дека електричните автомобили не се толку исплатливи

Објавено пред

на

Во Македонија сè уште не полетале електричните автомобили. Одвреме-навреме на нашите патишта можете да видите хибрид или автомобил Тесла, но не можеме да кажеме дека тоа е честа појава. Од друга страна, во нешто поразвиените, да не зборуваме за побогатите земји, електричните автомобили се сè попопуларни и сопствениците се повеќе избираат да ги заменат традиционалните автомобили со електрични модели.

Има многу причини за тоа, од загадување на животната средина, до перформанси, до профитабилност. Сепак, новите макроекономски услови се одразија на цената на традиционалните горива, но и на електричната енергија, што доведе до интересен пресврт, пренесува FoxBusiness.

Електричните автомобили се во неволја

За прв пат по години, на сопствениците на традиционални автомобили им чини помалку гориво (електрична енергија) отколку сопствениците на електрични автомобили. Како што цените на горивото полека се нормализираат, цените по километар се на страната на традиционалните автомобили, вели аналитичарот на консултантската компанија Anderson Economic Group AEG.

Трошоците за возење 100 милји во автомобил на бензин/дизел се намалија за повеќе од 2 долари во октомври, ноември и декември 2022 година. половина од денот.

Анализата на трошоците на AEG ги разгледа основните енергетски трошоци за бензин, дизел и електрична енергија, како и патните такси, дополнителни трошоци направени од пумпи или полначи за електрични возила и трошоците за возење до пумпата. Трошоците се пресметани за возила кои надминуваат 20.000 километри годишно.

Бензинот и дизелот попрофитабилни

Анализата покажа дека во четвртиот квартал од 2022 година, типичниот возач на автомобил од средна класа во САД плаќал околу 7 долари гориво за својот автомобил за 100 километри возење. Тоа беше околу 20 центи поевтино од она што го плаќаше возачот на електричен автомобил од средна класа за струја за полнење на своето возило дома, и околу 2 долари помалку од она што го плаќаат возачите на електрични автомобили кога ги полнат своите возила на брзи полначи на пумпите.

Тажната вистина е дека, освен ако не возите скапи луксузни електрични автомобили, губите пари секој пат кога ќе полните во споредба со автомобилите на бензин/дизел, велат експертите.

/Benchmark

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево2 часа

Во Кичево вчера најмногу казни за пречекорување на брзина..

На 05.02.2023 во периодот од 10.00 до 16.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени акциски контроли во...

Магазин2 часа

WhatsApp наскоро може да им дозволи на корисниците да испраќаат фотографии со целосен квалитет

Се шпекулира дека ова претстојно ажурирање има „автоматско“, „најдобар квалитет“ и „заштеда на податоци“ како опции за конфигурации за квалитетот...

Lifestyle2 часа

5 начини да се ослободите од влакната од домашни миленици! Чистењето никогаш нема да биде полесно.

Селотејп и гумени ракавици се само неколку начини да помогнете во борбата против влакната од домашни миленици. Сите сакаме домашни...

Занимливости2 часа

Само 1% од луѓето овде гледаат слон: на интернет кружи слика која вознемири многумина, обидете се да го пронајдете (ФОТО)

Can you spot the elephant ? pic.twitter.com/xqqzUrhkvH — Marwan Koukash (@drmarwanK) October 29, 2017 Го најдовте ли слонот? Откако ќе...

Магазин2 часа

Најмоќниот и најскапиот телефон на Apple досега пристигнува со еден голем новитет

Се чини дека овој телефон нема да го замени моделот iPhone Pro Max, туку ќе биде категорија над него. Веќе...

Автомобили2 часа

Golf повеќе не е број 1, но VW сè уште гори во Европа

И покрај фактот што по неколку децении неговиот модел повеќе не е европски бестселер, Volkswagen останува неприкосновен лидер на Стариот...

Магазин2 часа

Google инвестира 400 милиони долари во конкурентот ChatGPT, стартапот Anthropic

Вештачката интелигенција и четботите дефинитивно го зафатија светот во последните неколку месеци. Напредокот постигнат на ова поле го лансираше ChatGPT...

Магазин2 часа

Google се пофали: Овој сервис има 50 милијарди прегледи дневно

Услугата за кратки видео клипови, наречена YouTube Shorts, беше лансирана од Google во јули 2021 година и оттогаш забележа значителен...

Магазин2 часа

Првата генерација на iPhone во фабричко пакување понуден на аукција

Аукциската куќа LCG Auctions понуди на продажба прва генерација на iPhone, фабрички завиткан во целофан, со 8 GB простор за...

Магазин3 часа

Facebook има 2 милијарди корисници

Социјалната мрежа продолжува да расте иако Мета отпушти значителен број луѓе. Вештачката интелигенција е приоритет во наредните години Речиси 20...

НАЈЧИТАНИ