Следете не

Мобилни уреди

Дали новиот Samsung S24 Ultra доаѓа со камера што ги руши сите рекорди, во прилог неколку описи за најавениот „E2E AI Remosaic“ мод

Објавено пред

на

Најавата на Samsung за нови технологии за вештачка интелигенција за своите ISOCELL сензори од 200 MP, вклучувајќи ги Zoom Anyplace и E2E AI Remosaic за снимање слики, укажува на интересни достигнувања во фотографирањето и видеото со паметни телефони, пишува Slash Gear.

Сензорите ISOCELL од 200 MP на Samsung постојат веќе некое време, а самиот Samsung во моментов користи сензор ISOCELL HP2 од 200 MP на својот сегашен премиум модел, Samsung Galaxy S23 Ultra.

Еве краток опис на овие технологии и нивното потенцијално влијание врз премиум паметниот телефон Samsung Galaxy S24 Ultra:

– Следење на субјекти со вештачка интелигенција: Zoom Anyplace го користи моторот со вештачка интелигенција на Qualcomm за автоматско идентификување и следење на предметите што се движат во рамката на камерата. Оваа функција е особено корисна за фотографирање на подвижни предмети, како што се спортски настани, концерти и други динамични ситуации.

– Технологијата го одржува предметот во фокус и центриран во кадарот, дури и ако предметот се движи непредвидливо. Ова обезбедува снимање на остри и добро врамени слики од објекти во движење.

– Zoom Anyplace исто така ви овозможува да зумирате на вашиот објект без губење на фокусот или резолуцијата. Оваа одлика е корисна за корисниците кои сакаат да се приближат или подалеку од нивните субјекти додека го зачувуваат квалитетот на сликата.

E2E AI Remosaic за фотографирање

Побрза обработка на слики: оваа технологија ја оптимизира обработката, намалувајќи го времето за снимање слики. Корисниците може да очекуваат намалување на доцнењето и латентноста на блендата, што може да биде особено корисно кога снимате фотографии со висока резолуција.

Подобрен квалитет на сликата: Системот анализира необработени податоци за слики и применува алгоритми засновани на вештачка интелигенција за да го оптимизира квалитетот на сликата, што резултира со слики со побогати детали и бои.

Помалку губиток на податоци: Со помалку чекори во обработката на сликите, има помала загуба на податоци, што резултира со подобра репродукција на боите и повеќе детали во сликите. Овие карактеристики се очекува да ги подобрат можностите на камерата на премиум смартфонот наследник на Samsung, Samsung Galaxy S24 Ultra, кој се очекува да биде лансиран во првиот квартал на 2024 година.

Иако Samsung официјално не го потврди, промотивниот материјал за Zoom Anyplace сугерира дека ќе биде придвижуван од новиот мотор со вештачка интелигенција на Qualcomm, кој најверојатно ќе биде вклучен во чипот Snapdragon 8 Gen 3, очекуваниот процесор за Galaxy S24 Ultra.

Ако овие технологии навистина се интегрираат во Samsung Galaxy S24 Ultra, корисниците може да очекуваат значителни подобрувања во можностите за снимање слики и видео, потенцијално ставајќи ја камерата на Samsung на исто ниво или дури и пред конкурентите како Apple, пишуваат од Benchmark.rs

Извор: benchmark.rs

Магазин

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Објавено пред

на

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини

Apple наводно ги завршил нарачките за својата претстојна линија на телефони iPhone 16 за нов систем со капацитивни копчиња што треба целосно да ги замени физичките копчиња на новите модели. Иако минатата година ги слушнавме истите гласини во врска со серијата iPhone 15, тоа на крајот не се случи со овие телефони и планот беше откажан поради производствени предизвици во месеците пред лансирањето на телефонот, но оваа година планот треба да оди од идеја до реалност.

Извештајот за синџирот на снабдување од азискиот портал Economic News Daily вели дека Apple направил нарачки со Advanced Semiconductor Engineering, што сугерира дека капацитивните копчиња ќе пристигнат на iPhone 16 оваа година. Нарачката, наводно, вклучува комплет системски модул што ќе ги замени физичките копчиња од двете страни на iPhone 16 со капацитивни копчиња наместо тоа.

Ова исто така вклучува додавање на две дополнителни компоненти Taptic Engine на секоја страна од моделот iPhone 16 за да им „обезбеди на корисниците вибрации за повратни информации“ при притискање на капацитивните копчиња.

Претходно се шпекулираше дека на Apple му требаат најмалку два модули на ниво на системот за интегрирање на релевантните компоненти како што се капацитивните копчиња и Taptic Engine за да ги отстрани физичките копчиња како што се копчињата за јачина на звук и вклучување што се користеа на iPhone пред многу години.

Сепак, имајќи предвид дека минатата година ги прочитавме истите информации кои тогаш беа поврзани со линијата iPhone 15, што на крајот не се оствари, треба да им пристапиме на овогодинешните гласини со одредена претпазливост. Освен споменатиот извештај, засега нема други информации за отстранување на физичките копчиња на телефоните на Apple оваа година.

Прочитај повеќе...

Магазин

Meta интегрира чет-бот со AI во пораките на Instagram

Објавено пред

на

Зошто да разменувате пораки со пријателите кога можете со бот?

Meta го инјектира истиот четбот во секоја апликација што ја поседува

Луѓето ширум светот ја забележаа новата опција на својот Instagram. Meta вештачката интелигенција е генерален чет-бот за вештачка интелигенција на компанијата што може да одговара на прашања, да пишува поезија и да генерира слики со едноставно барање за текст. Овој потег не е изненадувачки. Meta ја претстави Meta AI во септември 2023 година. Исто така, додаде чет-ботови на производи како Facebook Messenger и WhatsApp во изминатите неколку месеци, така што интеграцијата на Instagram изгледаше како логичен чекор.

„Нашите генеративни интеракции напојувани со вештачка интелигенција се во различни фази на развој. Јавно ги тестираме во ограничен капацитет“, изјави портпаролот на компанијата Мета. Ова сугерира дека не секој ја има оваа опција достапна. TechCrunch, кој прв ја забележа веста, објави дека Meta AI се појавува во лентата за пребарување на Instagram.

Може да побарате од четботот дефиниции за зборови, преднаслови за некои приказни на кои работите и да генерирате слики од кучиња на скејтборди.

Внатре во ботот, Meta AI ќе ви покаже и долга листа на можни опции што можете да ги замолите да ги направи ботот.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Објавено пред

на

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации за него. Во текот на изминатите години, компанијата направи мали подобрувања на овој модел на телефон. Немаше причина за повеќе од тоа – Samsung беше единствениот сериозен производител во оваа област.

Сега, кога конкуренцијата стана посериозна, Samsung мораше многу посериозно да пристапи кон развојот на моделот Z Fold 6. Според протечените информации, овој модел ќе биде потенок и полесен од неговите претходници. Како што е наведено, неговата тежина ќе биде 239 g, што е за 14 грама помалку од Z Fold 5. Така, Z Fold 6 ќе биде еднаква на тежината на моделот OnePlus Open, кој е многу поудобен за носење.

Кога станува збор за димензиите, Z Fold 6 ќе биде дебел 5,6 mm, додека дебелината на моделот Z Fold 5 е 6,1 mm (кога телефонот е отворен). Во преклопена состојба, дебелината ќе биде 12,1 mm, што е значително помало од 13,4 mm на претходниот модел. Надворешниот екран ќе биде малку поголем, со сооднос од 22:9, што е попогодно за користење во споредба со соодносот 23,1:9 на моделот Z Fold 5.

Се споменуваат и информации дека Z Fold 6 би можел да добие слот за S Pen, како и дека батеријата ќе има поголем капацитет.

Сепак, за да ги потврдиме сите овие информации, ќе треба да почекаме уште некое време – настанот Samsung Unpacked, кој се споменува дека ќе се одржи во текот на јули.

Извор: ExtremeTech

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт5 часа

КМФ „Форца 2015“ е освојувач на Купот на Македонија во футсал

Форца 2015 е освојувач на Купот на Македонија во футсал, по издвојуваната победа над тимот на Клими од Кавадарци, на...

Автомобили5 часа

„Cupra“ ја најавува светската премиера на новиот „Cupra Formentor“ и новиот „Cupra Leon“

„CUPRA Formentor“ е најпродаваниот модел и најпродаваниот „A-CUV“ во Европа, на врвот на продажната листа со над 120.000 испораки низ...

Магазин11 часа

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини Apple...

Магазин11 часа

Meta се затвора во Турција

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција. Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за вторник (23 април)

ОВЕН Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на...

Македонија1 ден

Од ноќеска бензинот со нова покачена цена, дизелот се намалува

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Lifestyle1 ден

Колку долго можеме да ја чуваме мократа облека во машината за перење?

Времето кога ја вклучувате машината за перење секогаш може да го искористите за извршување други задачи, но и за одмор....

Магазин1 ден

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе...

Автомобили1 ден

Tesla отпушта повеќе од 10 отсто од својата работна сила

Tesla отпушта илјадници вработени. Со цел да ги намали трошоците и да ја зголеми продуктивноста, Tesla отпушта илјадници работници. Според...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за понеделник (22 април)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

НАЈЧИТАНИ