Следете не

Технологија

Дали популарниот „Discord“ станува не безбеден за корисниците, најдени се извештаи со пораки и гласовни активности

Објавено пред

на

Discord истражува веб-локација која наводно ги оптеретува своите сервери или зема податоци од нив и ги продава на корисници преку Интернет. Во најновиот извештај, порталот 404Media најде сајт кој го прави тоа, а освен податоци, вклучува и пораки и гласовна активност, а потоа продава пристап до нив.

– 404 разговараше со креаторот на страницата „spy.pet“, кој им кажа дека повеќе од 10.000 Discord сервери се користат за обука на модели со вештачка интелигенција или за помош на спроведувањето на законот.

Веб-страницата бара претплата од 5 долари за купување податоци, а на прашањето колку претплатници моментално имаат, тие рекоа дека моментално се активни околу 100.

– „Сакам да ги архивирам тие податоци и да се предизвикувам себеси. Раздорот е светиот грал на стружењето, бидејќи прави апсолутно се за да се бори против него“, истакна креаторот на оваа страница.

– Discord пак истакнаа дека тие „активно ја истражуваат оваа веб-страница, но не можат да дадат повеќе информации во овој момент додека истрагата е во тек“, пренесува b92.net

Магазин

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Објавено пред

на

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok.

Тој рече дека податоците за корисниците собрани од апликацијата се „достапни за кинеската влада“, објави CBS.

„Мислам дека како директор на Канадската безбедносна разузнавачка служба има многу јасна стратегија на кинеската влада да собира лични информации од кој било ширум светот“, рече Вињо.

Во септември, Канада нареди ревизија на националната безбедност на предлогот на TikTok за проширување на операциите во земјата, при што Вињо рече дека ќе учествува во прегледот и ќе понуди совети.

Претходно овој месец, кинеската компанија Bytdance, која ја поседува апликацијата TikTok, поднесе тужба до американскиот федерален суд барајќи да го блокира законодавството што би дозволило TikTok да биде забранет во САД.

Bytdance и TikTok поднесоа тужба до американскиот Апелационен суд за округот Колумбија, тврдејќи дека законот го прекршува Уставот на САД по повеќе основи, вклучително и кршење на заштитата на слободата на говорот.

„За прв пат во историјата, Конгресот усвои закон со кој една платформа подлежи на трајна забрана“, велат кинеските компании во тужбата.

TikTok негираше дека споделувал и некогаш ќе споделува податоци за американските корисници.

Законот им забранува на продавниците за апликации да нудат TikTok, како и услуги за хостирање на интернет, освен ако Bytedance не ја продаде апликацијата до 19 јануари.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Објавено пред

на

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД.

Цена 3.499 долари

Компанијата се обидува да ја оживее побарувачката за својот најскап производ во последните години. Производителот на iPhone испрати стотици вработени од своите меѓународни продавници во Купертино, Калифорнија. Компанијата ќе ги обучува вработените да ги демонстрираат слушалките од 3.499 долари.

Apple планира да го донесе својот Vision Pro на меѓународните пазари по конференцијата WWDC закажана за 10-14 јуни, според извештајот. Обуката на работниците, која трае до четири дена, од Германија, Франција, Австралија, Јапонија, Јужна Кореја, Сингапур и Кина, сугерира дека ова ќе бидат некои од првите меѓународни пазари за уредот.

Слушалките Vision Pro беа претставени во јуни минатата година и беа пуштени во продажба во САД на 2-ри февруари. Лансирањето на меѓународните пазари може да му помогне на Apple да привлече клиенти во време кога продажбата на неговиот најпопуларен производ, iPhone, забавува.

По првичниот ентузијазам за високата цена Vision Pro, побарувачката е забавена, според извештаите на аналитичарите.

Во март, извршниот директор на Apple, Тим Кук, изјави дека слушалките Vision Pro на Apple ќе се појават на кинескиот пазар оваа година. Тој исто така изјави дека компанијата ќе продолжи да ги зголемува своите инвестиции во истражување и развој во Кина.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Инфлуенсерите поднесоа тужба против забраната: „Заработуваме од TikTok“.

Објавено пред

на

Осум инфлуенсери на TikTok поднесоа тужба против американскиот закон со кој ќе се забрани апликацијата освен ако не се продаде на американска компанија.

Инфлуенсерите велат дека на овој начин би ги изгубиле изворите на приходи, а со тоа и егзистенција.

Тие, исто така, велат дека законот навлегува во првиот амандман на САД, нарекувајќи ја загриженоста на пратениците „шпекулации“ и потсетувајќи дека судовите претходно блокирале некои обиди за забрана на TikTok.

Судот сериозно го сфаќа потенцијалното прекршување на Првиот амандман, но креаторите ќе мора да го убедат дека одвојувањето на TikTok од кинеската компанија ByteDance е поважно од прашањето за националната безбедност, за кое Белата куќа верува дека е загрозена.

Инфлуенсерите, меѓу кои Брајан Фајрбоу, Талија Кадет и Тимоти Мартин, истакнуваат дека TikTok се разликува од другите слични апликации поради можноста за изразување и дека не постои таква платформа на која можат да се „преселат“.

Тие ги претставуваат ефектите и алгоритмот на TikTok како „уникатни“, и сметаат дека „објавувањето видеа на TikTok е посебна форма на изразување, а содржината објавена на овој начин има поинакво значење од која било друга“.

Значи, генерално, нивниот аргумент е дека TikTok им служи за изразување, но и за заработка, и тие бараат од Апелациониот суд да го прогласи за неуставен законот што го принудува ByteDance да го продаде TikTok.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин21 минута

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench...

Магазин22 минути

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде...

Магазин24 минути

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok. Тој...

Магазин43 минути

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД. Цена 3.499 долари...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за сабота (18 мај)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

Спорт14 часа

74 конгрес на ФИФА во Бангкок: Светското првенство за жени во 2027 да се одржи во Бразил, како најважна точна на дневниот ред

На 74. Конгрес на Светската фудбалска организација, ФИФА беше донесена одлука Светското првенство за жени во 2027 година да се...

Македонија18 часа

Старица од Прилеп измамена на телефон за наводно случена сообраќајка на нејзина внука

На 16.05.2024 во 12.30 часот во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била измамена од едно...

Кичево23 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Жива е Македонија! Со песна, оро и дефиле денес кичевските матуранти го завршија средното образование, честитки!

Кичевските матуранти, генерација 2020-2024 денес со веселба и дефиле го завршија и последниот училишен ден како средношколци. Тие најпрво во...

Автомобили1 ден

Tesla ќе потроши 500 милиони долари за мрежа за полнење

Teslа ќе потроши повеќе од 500 милиони долари оваа година за да ја прошири својата мрежа на брзи полначи, изјави...

Магазин1 ден

Инфлуенсерите поднесоа тужба против забраната: „Заработуваме од TikTok“.

Осум инфлуенсери на TikTok поднесоа тужба против американскиот закон со кој ќе се забрани апликацијата освен ако не се продаде...

НАЈЧИТАНИ