Следете не

Автомобили

Дали сте подготвени за зимско возење? Десет работи што секој возач треба да ги има во својот автомобил во зимските месеци

Објавено пред

на

Возачите секогаш треба да прават и проверуваат одредени работи пред да излезат на патот. Иако тоа звучи како преголем товар, дефинитивно не е, бидејќи безбедноста апсолутно вреди да се инвестира малку време.

По проверка на гумите, течностите и сопирачките, пожелно е да имате листа на практични работи „must have“ за возењето да биде лесно и без дополнителен стрес.

1. Зимска опрема

Пред се, зимската опрема е задолжителна за сите возила кај нас во периодот од 15 ноември до 15 март. Поради временските услови, кои понекогаш знаат да изненадат, возилата во тој период мора да бидат опремени со сите четири зимски гуми, со минимална длабочина на шарите од 4 mm. Доколку имате летни гуми, знајте дека со првиот пад на температурата, наглото снежни врнежи или мраз, тие ги губат својствата, затоа што имаат лош стисок на патот. Со тоа не само што ризикувате да платите казна, туку и многу повеќе се прашувате – безбедноста на патиштата, што доведува до несакани ситуации, кои можат да бидат многукратно поскапи.

2. Резервно тркало

Законска обврска е секое возило да биде опремено со резервно тркало. Погрижете се да имате резервна гума за сервисирање, дигалка и други потребни алатки, како и работен комплет за надувување. Резервните гуми траат околу пет до шест години, бидејќи гумата пука и се истроши со текот на времето без оглед на употребата. Имајте го тоа на ум!

3. Прибор за прва помош

Ова не е корисно само ако учествувате во помала сообраќајна несреќа, туку и ако ви требаат медицински материјали кога сте надвор, како што се фластери, газа и средства за дезинфекција. Ви препорачуваме да имате лекови против болки и треска во комплетот и да додадете антихистаминици доколку страдате од алергии. Имајте на ум дека лековите и другите медицински материјали имаат рок на траење, затоа проверете го вашиот комплет барем еднаш годишно за да бидете сигурни дека сите залихи се во ред.

4. Акумулатор

Акумулаторот е исто така под значително оптоварување во текот на зимската сезона. Изложеноста на ниски температури, употребата на светла, бришачи и греалки се причините поради кои е потребно навреме да се провери состојбата на акумулаторот и евентуално да се дополни.

5. Течност за миење стакло

Покрај употребата на задолжителна зимска опрема, на возачите им се препорачува и течноста за миење на шофершајбната што ја користат во лето да ја заменат со зимска, која нема да замрзне при ниски температури. Антифризот игра важна улога во зима, бидејќи освен што ја штити течноста од смрзнување, го штити и вашиот автомобил од корозија. Што се однесува до додатоците за патување, предлагаме да не одите на долги патувања без синџири, метла и стругалка за мраз, ракавици и батериска ламба.

6. Флаширана вода

Не само што е корисно во топлите летни денови за да ве одржува хидрирани, туку може да се користи во итен случај за чистење на рана или повторно полнење на машината за миење на шофершајбната. Треба да се погрижите секогаш да има неотворено шише во автомобилот и да се менува прилично редовно за да се осигура дека водата е свежа.

7. Полнач за телефон

Денес, сите ние многу се потпираме на мобилните телефони, а не само да повикаме некого во итен случај. Тие можат да се користат како навигација до саканата дестинација, за пребарување хотели, ресторани, места за излет во близина, за забава… Многу возачи додаваат држач за телефон за да можат да бидат во тек со известувањата на нивниот телефон без тоа да им пречи во возењето .

8. Кабли за стартување

Ова е корисно нешто што треба да го чувате во автомобилот во случај акумулаторот да изумре. Возилата често се испуштаат доколку не се користат подолго време или при многу ниски температури, а најчесто кога светлата се запалени преку ноќ. Ако акумулаторот на вашето возило изумре, не е секогаш сигурно, па дури и веројатно дека можете да се потпрете единствено на помошта на пријателски минувач.

9. Предупредувачки триаголник и флуоресцентен елек/јакна

Иако сите сакаме да избегнуваме да ги користиме овие предмети на пат, знаеме дека секому може да му се случат дефекти и сообраќајни несреќи, па затоа е важно да се подготвиме. Во тие ситуации, треба да ги известите другите возачи дека дел од патот е блокиран за да се избегнат други несреќи.

10. Потребна документација

Секогаш треба да чувате документ (или копија) со сите детали и информации за регистрација во возилото. Возачката и сообраќајната дозвола се подразбира. Бидејќи вашето возило е изложено на бројни ризици во текот на зимскиот период, најбезбеден начин да се заштитите себе си и другите учесници во сообраќајот, како и вашето возило од евентуална несреќа, е да имате полиса за осигурување на авто-каско од компанија.

Автомобили

Што значат бројките и буквите на гумите?

Објавено пред

на

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин.

За многу возачи, бројките и буквите на страните на гумите се неразбирливи хиероглифи. Швајцарскиот автомобилски клуб (TCS) ни помага да ги дешифрираме овие кодови.

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин.

Што значат овие ознаки на гумите?

1. Ширина на гумата во mm

2. Односот на висината и ширината на гумата во проценти – 65 проценти од ширината на гумата од 195 mm

3. Тип на гума. R = радијални гуми

4. Дијаметар на бандаж во инчи (1 инч = 2,54 см)

5. Индекс на носивост (91 = 615 kg по гума)

6. Индекс на максимална брзина (H = 210 km/h)

7. Производител и име на гуми

8. Регистрациски броеви според прописите на земјата. Бројот го симболизира датумот на производство. 0809 = 8-ма недела, 2009 година

9. Tubeless = гума без дополнителна внатрешна гума

10. Симбол на снегулка – зимски гуми

11. M+S (Mud & Snow) се зимски или гуми за сите сезони

12. ECE ознака за европски стандард (плус број на земја)

13. Run Flat (run-flat гуми)

14. Индикатор за абење (на површината на шарата)

Прочитај повеќе...

Автомобили

Доаѓа новиот Mitsubishi Pajero?

Објавено пред

на

Според јапонските медиуми, Pajero би можел да се врати на сцената во блиска иднина. Новата генерација би можела да добие plug-in хибриден склоп и би се базирала на платформа развиена од алијансата Renault-Nissan-Mitsubishi.

По 40 години на пазарот и со испорачани повеќе од 3,3 милиони примероци, Mitsubishi Pajero беше повлечен од производство во 2021 година.

Познатиот теренец уживаше огромна популарност низ целиот свет, а исто така се круниса со слава во мотоспортот – Pajero победи на релито Dakar 12 пати во рацете на девет различни возачи.

Јапонските медиуми пишуваат дека Mitsubishi би можел повторно да ја оживее оваа легенда во блиска иднина. Според весникот Best Car, новиот модел од теренско возило би се трансформирал во луксузен теренец.

Новиот Pajero би добил ексклузивен plug-in хибриден погон, а најверојатно тоа би бил подобрена верзија на истиот погон кој се наоѓа во Outlander PHEV.

Исто така, новиот Mitsubishi Pajero би се базирал на нова платформа, развиена од алијансата Renault-Nissan-Mitsubishi. Во исто време, јапонското издание наведува дека идниот Pajero би можел да биде долг речиси пет метри, односно да биде подолг од сегашниот Outlander.

Конечно, јапонските новинари шпекулираат и дека следната генерација на Pajero би можела официјално да биде претставена во 2027 година, а почетната цена би требало да биде повеќе од 50.000 евра.

/B92

Прочитај повеќе...

Автомобили

Прогнози за 2024: Што ќе го одбележи автомобилскиот пазар оваа година?

Објавено пред

на

Продажбата на автомобили во светот ќе порасне со стапка од 2,8 отсто и ќе достигне 88,3 милиони автомобили, покажува анализата на S&P Global Mobility, дел од една од најголемите консултантски компании и рејтинг агенции.

Според S&P Global, минатата година во светот се продадени близу 86 милиони возила, што претставува зголемување од 8,9 отсто во однос на 2022 година. Ова е годината од која се „брои“ закрепнувањето на оваа индустрија, која претрпе сериозен удар за време на глобалната пандемија.

Продажбата во Европа ќе се зголеми од 14,7 милиони возила на 15,1 милиони автомобили во 2023 година, што би претставувало раст од 2,9 проценти.

Во оваа прогноза треба да се истакне дека клучни параметри беа ризиците од рецесија на најважните пазари во ЕУ, каматните стапки, условите за кредитирање, силната динамика во побарувачката на електрични возила, тешкотиите во набавката на извори на енергија, но и претстојните избори во ЕУ.

Клучниот предизвик, според аналитичарите на S&P Global во Европа, ќе биде способноста на земјите да го субвенционираат купувањето електрични возила.

Продажбата на автомобили на американскиот пазар би требало да расте за два отсто годишно и да достигне 15,9 милиони. Минатата година беа продадени 15,5 милиони автомобили. Фактори кои ќе влијаат на пазарот на возила во САД се високите каматни стапки, не многу поволните кредитни услови и сепак високите цени на автомобилите. Најавите дека на пазарот на електрични возила ќе бидат понудени околу 100 модели на возила се сметаат за многу позитивен сигнал.

Најголемиот светски пазар, Кина, ќе достигне 25,3 милиони продадени возила во 2023 година со раст од 4,9 отсто.

Аналитичарите за Кина во 2024 година предвидуваат раст од 4,2 отсто и продажба од 26,4 милиони единици. Она што е најинтересно е предвидувањето дека растот на продажбата на електрични возила ќе изнесува дури 44 отсто, надминувајќи ја 2023 година кога овој раст беше 36 отсто.

Електрификуваните возила ќе продолжат да го освојуваат пазарот се повеќе и повеќе. Така, се предвидува дека продажбата на чисто електрични, plug-in хибриди и „класични“ хибриди ќе достигне 17,5 проценти на глобално ниво (годишен раст од 39,5 проценти).

Најголем пазарен удел на електрифицирани возила ќе има Кина, дури 26,8 отсто (годишен раст од 28 отсто).

И во Европа, возилата што можат да користат електрична енергија за движење ќе добијат се поголем удел од пазарниот колач – 22 отсто од сите продадени автомобили и лесни комерцијални возила.

Ова е раст од дури 41 процент на годишна основа.

Според овој параметар, рекордер ќе биде американскиот пазар, кој ќе има годишен раст на продажбата на овој тип возила од неверојатни 66,4 отсто, со што учеството на електричните возила во вкупната продажба ќе достигне 13,2 отсто.

Дури и во најнаселената земја во светот, Индија, електрифицираните возила незапирливо го освојуваат пазарот. Прогнозата вели дека во 2024 година учеството на овој тип возила во вкупната продажба ќе достигне 4,1 отсто, што претставува респектабилен годишен раст од 39 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

(ГАЛЕРИЈА) „ФК Кичево“ со успешен почеток на пролетниот дел од детската фудбалска лига

Генерациите на „ФК Кичево“ денес ги одиграа натпреварите во своите категории. Во генерацијата 2011 година „ФК Кичево“ оствари победа против...

Магазин3 часа

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на...

Хороскоп17 часа

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт18 часа

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар18 часа

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости19 часа

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија23 часа

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево1 ден

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

Спорт1 ден

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

НАЈЧИТАНИ