Следете не

Магазин

Дали Telegram е безбеден?

Објавено пред

на

Иако Telegram е услуга за пораки што не е толку популарна во САД и Канада, таа е апсолутно огромна ширум светот, со преку 104 милиони корисници само во Индија.

Ако сте внимателни, веројатно ќе ви биде добро

Ако сте нови на платформата, таквата статистика може да изгледа малку застрашувачка – но не треба, барем не сами по себе. Еве што треба да знаете за безбедноста на Telegram, вклучително и како да останете безбедни секој ден.

Дали Telegram е сигурен и безбеден?

Најчесто тоа е, ако сакаме да ги поедноставиме работите. Сите повици и разговори се шифрирани до одреден степен, а тоа ескалира до шифрирање од крај до крај за повици или Тајни разговори помеѓу две лица, што ефикасно го спречува следењето во тие ситуации – дури и преку Telegram. Можете исто така да побарате пораките, фотографиите, видеата и другите датотеки испратени до Secret Chats да се „самоуништуваат“ по одредено време откако ќе бидат прегледани. Групните разговори (т.е. помеѓу три или повеќе луѓе) немаат можности за шифрирање или самоуништување од крај до крај, но сепак се една од главните предности на апликацијата.

Луѓето често формираат постојани групи, како и канали, кои се користат за испраќање пораки до стотици, илјадници или дури милиони луѓе. И Групите и Каналите имаат одредени безбедносни проблеми. Тие може да се користат за ширење измами, порнографија и дезинформации, а се поврзани со поттикнување насилство или дури и геноцид во места како Индија, Пакистан и Мјанмар. Telegram има правила и алгоритми за заштита од овие работи, вклучително и промовирање на секаков вид насилство, но се чини дека не може да ги спроведува доследно. На крајот на краиштата, останува на корисниците да бидат скептични кон другите луѓе и пораките што тие ги шират и да пријават се што е проблематично. Од тие причини, веројатно треба да ги насочите вашите деца кон алтернативни платформи.

Ако тоа не е изводливо, сепак може да отидете во Settings > Privacy and Security во апликацијата и да ги вклучите опциите како групна контрола и Restricted Mode, кои цензурираат содржини како голотија и насилство. Опција која веројатно треба да се остави е People Nearby. Ова ви овозможува да ги видите другите корисници на Telegram во ваша близина, но во минатото се покажа дека хакер може да го искористи ова за да ја пронајде точната локација на некоја личност. Може да се осигурате дека вашата локација е скриена со одење до Contacts > Find People Nearby i izborom Stop Showing Me. Друга забелешка е дека иако Telegram понекогаш се означува како отворен код, ова се однесува само на клиентскиот софтвер. На страната на серверот, Telegram користи свој протокол наречен MTProto за шифрирање на пораките. Како правило, безбедносните експерти претпочитаат стандардизирани библиотеки за шифрирање каде што се познати и адресирани сите потенцијални пропусти.

Дали Telegram собира податоци?

Да. Доколку е потребно, компанијата складира податоци како што се вашето корисничко име, информации за уредот, навики за користење и IP адреса за поврзување. Доколку е применливо, ги снима и другите апликации на Telegram што сте ги користеле, заедно со историјата на промена на вашето корисничко име. Овие метаподатоци се чуваат до 12 месеци, но не се користат за рекламирање или други комерцијални цели. Имајте на ум дека агенциите за спроведување на законот и разузнавањето потенцијално би можеле да побараат од Telegram да ги предаде податоците од серверот или директно да ве таргетираат со запленување на вашиот телефон или со напади на фишинг и надзор. Овие работи важат за која било онлајн услуга, но и претходно имало инциденти во кои биле вклучени ирански дисиденти.

Како да останете безбедни на Telegram

Општо земено, нема да имате проблеми на Telegram се додека ги следите овие принципи:

Користете проверка во два чекора. Оваа опција можете да ја најдете под Settings > Privacy and Security. Ова го прави многу потешко некој да ја преземе вашата сметка.
Ограничете ја количината на информации што ги споделувате. Сокријте го вашиот телефонски број и ако луѓето не треба да знаат како изгледате, можете да користите уметничка слика на профилот или да објавувате посебни јавни и приватни фотографии. Во јавните разговори, одолејте се на искушението да споделите детали што би можеле да ве идентификуваат вас, други сметки или вашата специфична локација.

Држете се до приватните повици и Secret Chats и секогаш кога е можно. Пријателите и семејството често се во исти групи, но приватното обезбедува крајно шифрирање и помали шанси за случајно споделување приватни информации.

Бидете скептични за групите и каналите во кои учествувате. Полесно е отколку што треба да се навлезе во расположението на толпата, особено кога пријателите или семејството ве притискаат да учествувате или кога се нудат награди. Популарноста или жарот на групата не мора да кажува ништо за вистинитоста на нејзините верувања – секогаш барајте логика и докази, особено ако се вклучени пари, секс, политика, религија и/или насилство.

Не разменувајте пари или детали за сметката со луѓе кои лично не ги познавате. Измамниците може да се обидат да се претстават како техничка поддршка, претставник на банка или кој било друг на кој му веруваат, но никој од тој вид нема да бара пари или детали за сметката преку Телеграм. Ако се двоумите, проверете ги деталите како корисничкото име на лицето и достапните информации за контакт. Можеби дури и повикајте познат телефонски број и побарајте од нив да го потврдат повикот.

Не се врзувајте емотивно со луѓе кои не сте ги запознале лично. Измамата со идентитет/врска е премногу честа појава. Тие вклучуваат измамници кои ве заведуваат доволно долго за да изградат илузија на „врска“, но потоа одеднаш предизвикуваат криза за која се потребни пари, како виза или пропуштена кирија. Постојат полоши закани, како што се сексуални предатори или трговија со луѓе. Ако врската е вистинска, личноста нема да има ништо против да се сретне на јавно место за кое вие ​​се согласувате. Размислете да донесете пријател или повеќе за дополнителна безбедност.

Избегнувајте кликнување на врски од непознати луѓе. Ако некој што не го познавате ве убеди да кликнете на веб-врска, особено под маската на техничка поддршка или наградна игра, таа лесно може да биде наменета да го зарази вашиот уред со малициозен софтвер или шпионски софтвер или да ве измами да споделувате приватни информации преку лажна (т.н. „риболов“) веб-страница.

Ако звучи премногу добро за да биде вистина, веројатно не е. Нема случајно да сретнете добивка на лотарија, љубовта на вашиот живот, луксузни попусти или единствени можности за инвестирање преку случајни средби на Telegram. Останете скептични во секое време кога запознавате нови луѓе.

/Androidauthority

Магазин

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Објавено пред

на

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини

Apple наводно ги завршил нарачките за својата претстојна линија на телефони iPhone 16 за нов систем со капацитивни копчиња што треба целосно да ги замени физичките копчиња на новите модели. Иако минатата година ги слушнавме истите гласини во врска со серијата iPhone 15, тоа на крајот не се случи со овие телефони и планот беше откажан поради производствени предизвици во месеците пред лансирањето на телефонот, но оваа година планот треба да оди од идеја до реалност.

Извештајот за синџирот на снабдување од азискиот портал Economic News Daily вели дека Apple направил нарачки со Advanced Semiconductor Engineering, што сугерира дека капацитивните копчиња ќе пристигнат на iPhone 16 оваа година. Нарачката, наводно, вклучува комплет системски модул што ќе ги замени физичките копчиња од двете страни на iPhone 16 со капацитивни копчиња наместо тоа.

Ова исто така вклучува додавање на две дополнителни компоненти Taptic Engine на секоја страна од моделот iPhone 16 за да им „обезбеди на корисниците вибрации за повратни информации“ при притискање на капацитивните копчиња.

Претходно се шпекулираше дека на Apple му требаат најмалку два модули на ниво на системот за интегрирање на релевантните компоненти како што се капацитивните копчиња и Taptic Engine за да ги отстрани физичките копчиња како што се копчињата за јачина на звук и вклучување што се користеа на iPhone пред многу години.

Сепак, имајќи предвид дека минатата година ги прочитавме истите информации кои тогаш беа поврзани со линијата iPhone 15, што на крајот не се оствари, треба да им пристапиме на овогодинешните гласини со одредена претпазливост. Освен споменатиот извештај, засега нема други информации за отстранување на физичките копчиња на телефоните на Apple оваа година.

Прочитај повеќе...

Магазин

Meta се затвора во Турција

Објавено пред

на

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција.

Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29 април како одговор на привремената забрана наметната минатиот месец од турската управа за конкуренција поради начинот на кој Meta ги споделува податоците меѓу Threads и Instagram.

Турското тело за заштита на конкуренцијата рече дека истрагата покажала дека Meta ја злоупотребува својата доминантна позиција на пазарот со комбинирање на податоците на корисниците кои создаваат профили на Threads со податоците на сметката на Instagram, без да им дава избор на корисниците.

Турција го казни Meta со 18,6 милиони долари во 2022 година за комбинирање на податоци од Facebook, Instagram и WhatsApp. Во јануари оваа година, регулаторното тело посочи дека ќе ја казни Meta со дополнителни 160.000 долари секој ден за непочитување на претходната наредба.

Meta лансираше Threads минатото лето како замена за Twitter. Оттогаш, оваа мрежа собра 130 милиони корисници. Meta повторно ја искористи оваа предност. Отпрвин, корисниците не можеа да ја избришат својата сметка на Threads освен ако не ја избришат и нивната сметка на Instagram. Иако се среди по неколку месеци.

Турското регулаторно тело јасно укажа на неправилностите во работата на Meta. Се очекува и судски процес. А одговорот на Meta во овој случај е повлекување како форма на закана, што досега добро помина во другите земји.

Извор: techcrunch.com

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за вторник (23 април)

Објавено пред

на

ОВЕН
Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на ова, но не дозволувајте да ви одземе премногу време или да ве спречи целосно. Денес никој нема да може да ви ги уништи плановите, но само под услов да не им дозволувате на другите премногу да се мешаат во помали одлуки.

БИК
Речиси сè ќе оди добро за вас денес и како што планиравте. Сè ќе биде добро под услов да се концентрирате на работата и градење подобар однос со пријателите и колегите. Личноста што ја запознавте ќе остави силен впечаток врз вас. Немојте да мислите дека истата личност знае сè за што зборува, понекогаш самоистражувањето е најважно.

БЛИЗНАЦИ
Денот е идеален за работа на себе, но и реализација на старите цели. Ќе го постигнете посакуваниот напредок и некој ќе препознае сè што сте направиле досега. Кога станува збор за приватен живот, бидете внимателни ако забележите дека некој во семејството е нечесен. Во љубовта, можете да очекувате повеќе позитивни настани, да уживате во моментот и да се препуштите на страста.

РАК
Никој нема целосно да разбере што точно се обидувате да направите. Не дозволувајте тоа да ве извади од чекор, не заборавајте да ги преиспитате вашите мотиви и да ги земете предвид предлозите што доаѓаат од квалитетни луѓе. Ќе направите најдобро ако можете да се справите само со оние работи кои ви се познати. Ако го прифатите ризикот, ќе се соочите со дилема.

ЛАВ
Социјалните активности ќе ви помогнат да напредувате точно таму каде што ви е најпотребно. Дел од вас денес ќе запознаат нова личност која веднаш ќе понуди интересна можност. Ако таа можност вклучува преместување или големи промени во животниот стил, добро размислете, особено ако сте задоволни со моменталната состојба и фазата на животот.

ДЕВИЦА
Ако имате впечаток дека сè е неизвесно и нецелосно, во позадина лежи фактот дека не сте направиле нешто што требаше да направите. Секој пат кога ќе покажете несигурност, ќе забележите како околината го прави истото. Покажете им на другите дека имате контрола и дека можете да се справите со секоја нова ситуација. Работете на развој на нови вештини и методи.

ВАГА
Не се занесувајте со работи што ви се непознати или со сомнителни или тајни договори бидејќи резултатите ќе бидат многу сомнителни. Фокусирајте се на негувањето на оние врски што ви се најважни, но не со обид да ги задоволите сите други, туку со тоа што ќе се ставите себеси на прво место. Ставете го она што е важно за вас под контрола и прилагодете го на себе.

ШКОРПИЈА
Не ги откривајте своите намери барем засега на другите. Се чини како случајна средба со личност која може да придонесе за нешто на што работевте подолго време. Тогаш многумина ќе бидат склони да ги менуваат приватните планови и да подредат сè за да работат. Што и да одлучите, имајте на ум дека рамнотежата е секогаш клучот на успехот. Не се занесувајте.

СТРЕЛЕЦ
Многу ќе зависи од тоа колку сте себични или колку правите за другите. Она што ќе го дадете, ќе го добиете за возврат денес. Ќе бидете најдобро ако одлучите да го споделите знаењето што го имате со другите бидејќи тие ќе ви помогнат да добиете нова доза на инспирација. Пред да одлучите да ризикувате во љубовта, добро размислете со кого го правите тоа.

ЈАРЕЦ
Внимателно поставете ги вашите приоритети денес и не вклучувајте премногу луѓе во вашите планови. Можете да заработите пари и да завршите преговори само ако се фокусирате на една личност, никогаш на поголем круг на луѓе. За да го добиете она што го сакате во приватниот живот, ќе мора да преземете поинаков пристап што вклучува тајност, но и одлучност.

ВОДОЛИЈА
Многу од нив ќе бидат нејасни и несигурни, но тоа не значи дека не треба да сакате нешто повеќе и подобро. Донесете одлука што мислите дека ќе ве однесе напред, не чекајте другите да ги направат промените што сметате дека се неопходни. Вториот ќе започне само ако го направите тоа први. Бидете претпазливи кога ветувате.

РИБИ
Колку и да сакате, не користете емоционална уцена. Наместо тоа, бидете искрени и директни, поедноставете ги работите и размислете во мир за тоа што ви треба за да ги исполните своите планови. Клучот за успехот повторно ќе биде напорна работа, упорност и отворена комуникација. Најдете мерка во љубовта, не брзајте.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт10 минути

КМФ „Форца 2015“ е освојувач на Купот на Македонија во футсал

Форца 2015 е освојувач на Купот на Македонија во футсал, по издвојуваната победа над тимот на Клими од Кавадарци, на...

Автомобили14 минути

„Cupra“ ја најавува светската премиера на новиот „Cupra Formentor“ и новиот „Cupra Leon“

„CUPRA Formentor“ е најпродаваниот модел и најпродаваниот „A-CUV“ во Европа, на врвот на продажната листа со над 120.000 испораки низ...

Магазин6 часа

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини Apple...

Магазин6 часа

Meta се затвора во Турција

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција. Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за вторник (23 април)

ОВЕН Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на...

Македонија1 ден

Од ноќеска бензинот со нова покачена цена, дизелот се намалува

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Lifestyle1 ден

Колку долго можеме да ја чуваме мократа облека во машината за перење?

Времето кога ја вклучувате машината за перење секогаш може да го искористите за извршување други задачи, но и за одмор....

Магазин1 ден

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе...

Автомобили1 ден

Tesla отпушта повеќе од 10 отсто од својата работна сила

Tesla отпушта илјадници вработени. Со цел да ги намали трошоците и да ја зголеми продуктивноста, Tesla отпушта илјадници работници. Според...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за понеделник (22 април)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

НАЈЧИТАНИ