Следете не

Lifestyle

Дали знаете што значи WC?

Објавено пред

на

Дали некогаш сте застанале да размислите за значењето на буквите „WC“ на знакот за јавен тоалет?

Иако е вообичаена глетка на јавни места, ретко кој обрнува внимание на тоа.

Вистинското значење на тоалетот сега позитивно изненади бројни корисници на социјалните мрежи, давајќи интересен увид во развојот на тоалетните шолји и санитарните услови.

Според Мирор, на прашањето што всушност значи поимот „WC“, љубителите на историјата одговориле дека тоа значи „water closet“, термин кој најдобро може да опише јавен тоалет, а притоа избегнувајќи каква било непријатна врска.поврзаност со вистинската намена.

Тој објасни на Quora: „Во 19 век, зборот „тоалет“ не се зборуваше во учтиво општество, ниту телесните функции беа поврзани со користењето тоалет“. За да се избегне ова, беше измислен терминот „water closet“ особено на јавни места. Акронимот WC се сметаше за доволно далеку од неговата функција за да се изговара, иако со одредена непријатност и воздржаност“, пренесува магазинот City.

Друга објава на социјалните мрежи праша што значи ознаката, а кога беше објаснето, голем број читатели останаа запрепастени.

Друго лице напиша: „Не ми се верува дека живеев со знак за WC и не знаев зошто се вика WC“.

Трето лице коментираше: „Мило ми е што некој праша затоа што се прашувам ова со години, но никогаш не го прогуглав“.

Според веб-страницата за водовод Plumbworld, терминот „water closet“ првпат бил употребен во Англија во 1870-тите. Првично наречен „wash-down closet“, овој термин брзо се промени во „water closet“ поради широката употреба, пред повторно да се трансформира во „WC“.

Модерниот тоалет првпат се појави во 19 век, а иновациите значително го подобрија јавното здравје и хигиената.

Lifestyle

Едноставна промена во вашата дневна рутина може значително да влијае на вашиот крвен притисок

Објавено пред

на

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и ќе видите резултати, велат експертите.

Новото истражување сугерира дека седењето помалку може да направи голема разлика кога станува збор за нашето здравје.

Минатиот месец во JAMA Open Network беше објавена студија која опфати 283 постари лица на возраст меѓу 60 и 89 години, кои беа поделени во две групи. Една од нив беше контролата.

Членовите на контролната група беа вклучени во десет состаноци со тренер кој им помогна да си постават цели за поздрав живот. Членовите на втората, таканаречена група за интервенција, добија стоечко биро и монитор што ги потсетуваше да прават паузи за време на продолженото седење.

Се покажа дека интервентната група го намали дневното време поминато во седечка положба за околу 32 минути, додека контролната група немаше промени во количината на седење. Исто така, крвниот притисок на испитаниците од интервентната група беше намален, што покажува дека само 30 минути помалку седење дневно може да го подобри кардиоваскуларното здравје.

Научниците заклучија дека кај популациите со поголем ризик од кардиоваскуларни болести и поврзани здравствени исходи, мали промени во шемите на седење се доволни за да се подобри нивниот крвен притисок.

/Index

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Дали е подобро да се пие топло или ладно кафе?

Објавено пред

на

Сигурно секогаш сте се прашувале дали е поздраво да пиете ладно или топло кафе.

Резултатите од истражувањето покажале кога кафето е поефикасно, а кога посилно делува на организмот.

Постојат неколку начини за подготовка на ладно кафе.

Ладно кафе се прави со ладна вода за да се намали киселоста и има тенденција да биде помалку кисело и понежно за вашиот дигестивен систем.

Според една студија во „Scientific Reports“, топлото кафе има повеќе антиоксиданси од ладното кафе.

PH вредноста на топлото и ладното кафе е речиси иста и се движи од 4,85 до 5,13, ​​поради што се препорачува постудено кафе за оние кои имаат стомачни проблеми, додека во други случаи подобро е да пијат топло кафе.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Трик од 20 секунди кој открива дали чоколадото е вистинско

Објавено пред

на

Кога станува збор за уживање во слатките, чоколадото е прво на листата на омилени јадења. Но, дали се уживаат во сите чоколади подеднакво, како да знаете дали консумирате вистинско или лажно чоколадо?

Постојат различни трикови со кои можете да откриете дали чоколадото што сте го купиле е квалитетно или не.

Ова зависи од начинот на кој се крши, како и од звукот што го прави.

При кршење на висококвалитетно чоколадо ќе се слушне силен звук, додека неквалитетното чоколадо ќе се рони. Внимавајте и на брзината со која се топи чоколадото. Чоколадите со поголем процент на какао путер се топат меѓу прстите, бидејќи путерот од какао има ниска температура на топење (се топи на температура од околу 35 Целзиусови степени).

„Доброто чоколадо не се топи веднаш, треба да биде стабилно и цврсто, да биде светло и сјајно, кога ќе го скршите до увото треба да слушнете појак звук на кршење. Друг трик за да проверите дали чоколадото е вистинско е тоа што додека го држите меѓу прстите и јадете, не треба да се стопи во вашите раце дваесетина секунди. Има уште една интересна работа, обидете се да го затнете носот и да јадете чоколадо, кога ќе почне да се топи во устата тргнете ја раката од носот и ќе почувствувате поинтензивен вкус на чоколадо“, изјави Александар Симиќ од компанијата Barry Callebaut.

Видови чоколади

Чоколадото е финален производ кој произлегува од преработката на семките од какао, од кои се добиваат основните суровини: какао маса, односно чоколаден ликер, какао во прав и какао путер. Покрај овие состојки, во одреден процент се соединуваат и млекото и шеќерот.

Присуството или отсуството на некои состојки, нивната различна количина и комбинација прават различни видови чоколади.

Ова се основните типови: црна, бела, млечна.

/Danas

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин7 минути

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации...

Магазин9 минути

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот...

Магазин44 минути

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за среда (17 април)

ОВЕН Вклучете се малку повеќе во настаните околу вас, особено ако се поврзани со луѓето кои ви значат. Помогнете му...

Спорт12 часа

Фудбалските федерации во регионот, вклучувајќи ја и нашата дадоа своја безусловна поддршка за актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусловно изразија поддршка за претседателот...

Спорт15 часа

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на...

Автомобили19 часа

(ФОТО) Произведен последниот легендарен „Bizzarrini 5300 GT“ revival едиција

Две години откако беше првично најавен, серијата Bizzarrini 5300 GT Revival Edition заврши. Последниот произведен примерок беше обоен во зелена...

Технологија1 ден

Незаменлив дел од нашите животи, 20 години „Gmail“

Многумина се сомневаа во реалноста на оваа нова услуга за електронска пошта, особено ако се земе предвид дека објавувањето на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (16 април)

Овен Веќе некое време се чувствувате како робот кој извршува една по една задача, време е да се посветите! Дневниот...

Lifestyle2 дена

Едноставна промена во вашата дневна рутина може значително да влијае на вашиот крвен притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и ќе видите резултати, велат експертите. Новото истражување...

НАЈЧИТАНИ