Следете не

Lifestyle

Дали знаете зошто сите кутии за пица се квадратни, а не тркалезни?

Објавено пред

на

Кога пицата ќе стигне на врата, ја земаме во кутии со препознатлив облик. Иако е различен облик, логично е зошто кутијата не го следи обликот на оваа омилена храна

Одговорот е всушност многу едноставен. Имено, станува збор за економичност и практичност и секако заштеда на материјали. Квадратни кутии се полесни и поевтини за производство бидејќи се направени од еден лист картон. Лесно се прават на лице место и лесно може да се наредат и сложат во агли или во простор за замрзнување. Сепак, некое време компаниите се обидуваа да го прилагодат дизајнот на самата пица.

Со текот на годините, компаниите се обидоа да ја променат индустријата за испорака на пици со прототипови на кружни кутии за пица. Во 2004 година, иноваторот по име Џон Харви смислил тркалезна кутија за пица наречена Пресеал, за која верувал дека ја одржува свежината подобро од обичните кутии и не дозволува сè да се лизга наоколу. Сепак, пронајдокот се покажа како проблематичен токму поради начинот на производство.

Кутиите за пица обично се квадратни поради погодност во производството, складирањето и транспортот, како и поради нивната стабилност.

Иако пицата е тркалезна, кутијата со коцки сепак обезбедува поедноставен и побезбеден начин за пакување и испорака, осигурувајќи дека пицата не се поместува или не се оштетува за време на транспортот.

Дополнително, коцкестата кутијата овозможува полесно складирање во ресторани или продавници, бидејќи може да се наредени една врз друга без да се изгуби простор. Исто така, ваквите кутии можат полесно да се произведуваат масовно, што може да ги намали трошоците и да ја олесни логистиката.

Во 2010 година, Apple поднесе патент за тенка, тркалезна тава за пица со осум отвори за да се дозволи влагата да избега. Иако допрва треба да биде јавно достапен, вработените во Apple го користат во рамките на компанијата.

Така, иако кружните кутии можеби подобро одговараат на обликот на пица, квадратните кутии преовладуваат поради практичноста и економичноста, пишува Real Simple.

Lifestyle

Што се случува во вашето тело ако престанете да пиете газирани пијалоци? 4 работи се клучни

Објавено пред

на

Тие се освежителни и примамливи, но поради шеќерот и разните адитиви, газираните пијалоци се ставени на црната листа на пијалоци. Доколку сте решиле да престанете да ги пиете, многу брзо ќе почувствувате некои промени во вашето тело.

Сетилото за вкус навистина „работи“ подобро со оглед на тоа што ги исклучувате газираните пијалоци од секојдневниот живот. Скенирањето на мозокот покажа дека вештачките засладувачи во газираните пијалоци можат да ги променат рецепторите за слатки во мозокот, а исто така е докажано дека луѓето кои ги пијат овие пијалоци често избираат нездрава храна. Газираните пијалоци кои „немаат калории“ се честа мамка за луѓето да пијат уште повеќе од нив, што им го отвора апетитот за многу нездрава храна.

А оние кои престанале да ги пијат наместо чипс или чоколадо, претпочитаат да изберат јаболко или сирење како ужина, според Хедер Бејнбриџ од Универзитетот Колумбија.

Слабеење

Деветгодишно истражување покажа дека луѓето кои пијат повеќе газиран пијалок имаат тенденција да добиваат сало на стомакот. Конзумирањето на газирани пијалоци е поврзано со зголемување на метаболичкиот синдром, висок крвен притисок и високи нивоа на маснотии, што доведува до срцеви заболувања и дијабетес.

Посилни коски

Секој нов газиран пијалок што го пиете го зголемува ризикот од фрактура на колкот кај постарите жени. Иако причината се уште е под истрага, познато е дека газираните пијалоци ги ослабуваат коските.

Подобро поднесувате алкохол

Кога мешате сода со алкохол, вашиот стомак побрзо се празни и нивото на алкохол во крвта драстично се зголемува, побрзо се опивате, покажало истражувањето спроведено во Австралија, чии резултати се објавени во списанието „American Journal of Medicine“. . Кога ќе ги испуштите меурчињата, уште повеќе ќе уживате во чаша релаксација.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Која е разликата помеѓу инвертер и обичен клима уред?

Објавено пред

на

Разбирањето на разликите помеѓу овие два типа на уреди може да ни помогне да донесеме подобра одлука и да заштедиме на нашите сметки за електрична енергија
При изборот на клима уред за нашиот дом често се соочуваме со дилема помеѓу инвертер и обична клима.

Разбирањето на разликите помеѓу овие два типа на уреди може да ни помогне да донесеме подобра одлука и да заштедиме на нашите сметки за електрична енергија.

Климатизерите со инвертер користат напредна технологија која овозможува прилагодување на брзината на компресорот според потребите за ладење или греење. Ова значи дека компресорот постојано се прилагодува, работи со различни брзини за да одржува константна температура во просторијата. Спротивно на тоа, обичните клима уреди работат на принципот на вклучување и исклучување на компресорот кога температурата ќе достигне одредена вредност, што доведува до поголеми флуктуации на температурата и поголема потрошувачка на енергија.

Една од главните предности на клима уредите со инвертер е поголемата енергетска ефикасност. Благодарение на можноста за прилагодување на брзината на компресорот, овие уреди трошат помалку електрична енергија, бидејќи не мора постојано да се вклучуваат и исклучуваат. Ова може да доведе до значителни заштеди на сметките за електрична енергија на долг рок.

Покрај тоа, клима-уредите со инвертер нудат постабилно и поудобно ладење. Почетното ладење е побрзо, бидејќи компресорот може да работи со целосна моќност додека не ја достигне саканата температура, а потоа да забави за да ја одржи таа температура. Ова ги намалува флуктуациите на температурата и обезбедува поудобна клима во просторот.

Друга важна карактеристика на климатизерите со инвертер е потивкото работење. Бидејќи компресорот работи постојано со помали брзини, бучавата што ја произведува е значително помала во споредба со обичните климатизери кои постојано се вклучуваат и исклучуваат. Ова може да биде особено важно за спални или други простории каде што е посакувана тишина.

Климатизерите со инвертер се исто така поприфатливи за животната средина бидејќи користат средства за ладење кои се помалку штетни за озонската обвивка во споредба со оние што ги користат обичните климатизери. Ова го прави клима-уредот со инвертер подобар избор за оние кои сакаат да го намалат своето влијание врз животната средина.

Сепак, треба да се напомене дека инвертер клима уредите обично се поскапи во почетната инвестиција во споредба со обичните климатизери. Иако првичниот трошок е поголем, долгорочната заштеда на сметките за електрична енергија и поголемата ефикасност често ја оправдуваат оваа инвестиција.
Накратко, изборот помеѓу инвертер и обичен клима уред зависи од вашите приоритети. Ако ви се важни енергетската ефикасност, потивкото работење и долгорочните заштеди, подобар избор е клима уредот со инвертер. Од друга страна, ако почетната цена е клучен фактор за вас, може да се одлучите за обичен клима уред. Во секој случај, разбирањето на овие разлики ќе ви помогне да донесете информирана одлука која најдобро одговара на вашите потреби.

/telegraf

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Знаете ли како да го разладите прегреаното милениче? Една работа никогаш не смееме да ја направиме

Објавено пред

на

Топлината е тешка за луѓето, но и за животните. Брахиоцефаличните раси (на пр. мопс, француски и англиски булдог), расите со долга коса (на пример, Ласа Апсо) и постарите и кученцата најтешко поднесуваат високи температури. Ова се и кучињата кои се изложени на поголем ризик од топлотен удар, велат.

Нормалната телесна температура на кучето е помеѓу 38 и 39,2 степени Целзиусови, додека на 40 години кучето страда од топлотна исцрпеност. Кога температурата на телото на кучето ќе достигне 42,8 степени Целзиусови, зборуваме за топлотен удар.

Симптоми на топлотен удар се задишување, тешко и брзо дишење, прекумерна жед, печење на мукозните мембрани и јазикот, зголемено лигавење, повраќање и/или дијареа, летаргија и губење на рамнотежа.

Кога телото на кучето се прегрее, не смееме да го полеваме со ладна вода или да му ставаме влажна крпа на грбот. Вените се собираат на студ, а поради високата температура, над 42 степени, протеините во крвта се коагулираат и крвта станува густа. Поради комбинацијата на тие две работи, срцето не може да добие крв. Резултатот е бавна и болна смрт.

„На прегреано куче треба да му се понуди млака вода, а потоа да му се оладат шепите, градите и долниот дел на стомакот со влажна крпа. дека може да пие кога сака“, се вели во објавата која е споделена повеќе од десет илјади пати на Фејсбук.

За да се избегне топлотен удар, Ветеринарниот факултет советува:

  • Избегнувајте пешачење во средината на денот.
  • Обезбедете ги вашите миленици со питка, свежа вода.
  • Оладете го вашето домашно милениче со летни слатки (овошје што смеат да ги јадат, на пр. јаболко, диња, боровинки, банани).
  • Планирајте прошетки рано наутро и доцна навечер.
  • Кога го напуштате климатизираниот простор, погрижете се вашето домашно милениче да има доволно време да се прилагоди на надворешната температура за да избегнете температурен шок.
  • Доколку забележите некој од симптомите на топлотен удар, побарајте помош од вашиот ветеринар.

index

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин3 часа

Лесен начин за подобрување на безбедноста на лозинката

Додавањето броеви на лозинките не ги прави многу побезбедни. Но, ако еден од тие броеви е седум (7), лозинките ќе...

Магазин3 часа

Google најави нов мобилен телефон: Погледнете на кој пазар доаѓа

Google најави одржување на настанот на 14 август, со што ги потврди претходните гласини за презентација на нови производи. Во...

Автомобили3 часа

Голем пад на Tesla во САД

Вo Калифорнија, бројот на нови регистрации на Tesla падна за 24% во текот на вториот квартал, покажуваат податоците на дилерите,...

Lifestyle3 часа

Што се случува во вашето тело ако престанете да пиете газирани пијалоци? 4 работи се клучни

Тие се освежителни и примамливи, но поради шеќерот и разните адитиви, газираните пијалоци се ставени на црната листа на пијалоци....

Временска прогноза8 часа

Попладне и вечерва следните региони во Македонија под ново невреме?

Како резултат на поладен атмосферски фронт во горниот слој од атмосферата, денес (петок) во попладневните и во вечерните часови повторно...

Хороскоп17 часа

Дневен Хороскоп (19 јули) – петок

ОВЕН Иако не треба да очекувате посериозни проблеми, ќе имате прилично тешко да ги држите работите под контрола. Не верувајте...

Македонија1 ден

За помалце од месец СВР Охрид изрече 70 санкции за мотоциклисти, без возачка, шлем и за оние кои предизвикуваат бучава

Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Охрид, од почетокот на јули, реализира 70 акциски контроли кон возачите на мотори...

Македонија1 ден

СВР Охрид со превентивни кампањи за заштита од пожари за туристите кои патуваат преку Галичица

Со цел подигнување на јавната свест за потребата од заштита на шумите од пожари, полициски службеници од Полициската станица за...

Магазин1 ден

Кој има подобра вредност телефоните со Android или Apple?

Листата на топ 20 користени телефони со Android и Apple според износот на пад на вредноста на месечна основа за...

Магазин1 ден

Google Maps тестира корисна функција, дали ја имате и вие?

Live Activities е корисна опција што ја има iOS, но за жал не се користи доволно. Google Maps прво објави...

НАЈЧИТАНИ