Следете не

Магазин

Deepfakes го презема TikTok – еве како можете да ги забележите

Објавено пред

на

Иако deepfakes често се користат креативно или за забава, тие се повеќе се користат во кампањи за дезинформација, за кражба на идентитет и за дискредитација на јавни личности и познати личности.

Deepfakes се тука да останат

Една од најпопуларните светски платформи за социјални медиуми, TikTok, сега е домаќин на постојан прилив на deepfakes видеа. Deepfakes се видеа во кои лицето или телото на субјектот се дигитално изменети за да личат на некој друг – обично позната личност. Еден забележлив пример е сметката @deeptomcriuse TikTok, која објави десетици deepfakes видеа во кои е прикажан deepfake Том Круз и привлече околу 3,6 милиони следбеници. Во друг пример, извршниот директор на Met, Марк Закерберг, се чини дека признава заговорно споделување податоци. Неодамна, имаше голем број на смешни видеа во кои се појавуваат актери како Роберт Патинсон и Кијану Ривс. И додека технологијата потребна за создавање deepfake е софистицирана, таа станува сè подостапна, оставајќи го зад себе софтверот за откривање и регулирање. Едно е сигурно – deepfakes се тука да останат. Значи, што можеме да направиме за нив? Манипулацијата со текст, слики и снимки одамна е основа на интерактивноста. И deepfakes не се исклучок; тие се резултат на длабоко вкоренета желба да се учествува во културата, раскажувањето приказни, уметноста и ремиксирањето. Технологијата се користи нашироко во дигиталната уметност и сатирата. Обезбедува попрефинети (и поевтини) техники за визуелно вметнување, во споредба со зелените екрани и компјутерски генерираните слики. Технологијата Deepfake исто така може да овозможи автентични воскреснувања на починати актери и историски реприза. Тие дури можат да играат улога во помагањето на луѓето да ги оплакуваат своите починати сакани. Но, тие се исто така достапни за злоупотреба – технологијата поставува неколку социјални проблеми како што се:

  • Deepfakes се користат како „доказ“ за други лажни вести и дезинформации.
  • Deepfakes се користат за дискредитација на познати личности и други чии егзистенција зависи од споделување содржина, додека ја одржуваат нивната репутација.
  • Тешкотии во обезбедувањето проверливи снимки за политичка комуникација, здравствени пораки и изборни кампањи.
  • Човечки лица се користат во лажна порнографија.

Последната точка е особено вознемирувачка. Во 2019 година, софтверската компанија за откривање на deepfake Deeptrace откри дека 96% од 14.000 deepfake биле порнографски по природа. Бесплатните апликации како што е сега веќе непостоечката DeepNude 2.0 се користеа за облечените жени да се појавуваат голи на видеата, често за одмазднички порно и уцена. Во Австралија, deepfake апликациите дури им дозволија на сторителите да ги заобиколат законите за „одмаздничка порнографија“ – кои се очекува наскоро да станат уште поостри. Дополнително, deepfake се користат и во измами со идентитет и измами, особено во форма на видео пораки од доверливи „колеги“ или „роднини“ кои бараат трансфер на пари. Креаторите на deepfakes го нагласуваат количеството време и напор што се троши за овие видеа да изгледаат реално. Земете го Крис Уме, уметникот за визуелни ефекти и вештачка интелигенција зад сметката @deeptomcruise TikTok. Кога сметката се најде на насловните страници минатата година, Уме рече „не можете само да притиснете копче“. Но, постојат добри докази дека deepfakes станува полесен за правење. Истражувачите од иницијативата на Обединетите нации Глобал пулс покажаа како говорите може реално да се лажираат за само 13 минути. Како што се развиваат повеќе deepfake апликации, можеме да очекуваме дека луѓето со пониски вештини сè повеќе ќе произведуваат deepfake со автентичен изглед. Само размислете колку многу процветало уредувањето фотографии во изминатата деценија. Законодавството, регулативата и софтверот за откривање се борат да држат чекор со технолошкиот напредок. Во 2019 година, Фејсбук беше критикуван затоа што не отстрани лажно видео на американската политичарка Ненси Пелоси.

 

Хороскоп

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

Објавено пред

на

ОВЕН

Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа. Едно лошо искуство од минатото ве прогонува и како да не можете да се оттргнете. Проверете ја својата диоптрија за секој случај.

БИК

Не сте задоволни со ситуацијата на работното место и се обидувате да најдете начин малку да ја поправите. Покажете и ги на саканата личност вашите искрени чувства. Важно е секогаш да бидете отворени со неа. Избегнувајте цигари.

БЛИЗНАЦИ

Ве очекува ден во кој ќе успеете да ги остварите своите деловни планови и цели. Ќе бидете задоволни со себе. Новото познанство во вас на некој начин буди и поттикнува прилично силни емоции. Психички сте преоптеретени.

РАК
Можеби денес ќе донесете важна одлука на деловно поле. Подготвени сте да менувате некои работи во драстична смисла. Доколку сте слободни може да очекувате ново познанство во кое ќе уживате. Потребно ви е опуштање со пријателите.

ЛАВ

Обрнете внимание на новите информации кои пристигнуваат до вас. Време е сериозно да ги сфатите промените. Може да очекувате многу поволни околности на љубовно поле. Ќе бидете задоволни. Можни се проблеми со крвната слика.

ДЕВИЦА

Се чувствувате прилично загрижено. Можеби работите на деловно поле не одат онака како што сте сакале и планирале. Бидете искрени кон себе и потрудете се да ги прифатите сите емоции кои ги имате. Чувствителни синуси и склоност кон настинка.

ВАГА

Немате доволно доверба во своите соработници и ви се чини дека ви работат позади грб. Тешко ви е да остварите стабилност во односот со саканата личност. Карактерно сте многу различни. Можни се проблеми со алергии.

ШКОРПИЈА

Ова не е прмногу поволен ден за работа, па избегнувајте било какви ризици. Потрудете се да се бавите со рутинските и вообичаени обврски. Тешко ви е да ги прифатите мааните на вашиот партнер. Избегнувајте претерано напрегање.

СТРЕЛЕЦ

Може да очекувате среќни околности во кои ќе профитирате. Полето на заработка оди во позитивна насока. Тешко ви е да донесете одлука на љубовно поле. Саканата личност ви делува ладно. Чувствувате замор.

ЈАРЕЦ

Ќе бидете преоптеретени со обврските и нема да ви биде лесно да го издржите тоа напорно темпо. Можно е да имате криза со саканата личност и вашиот однос да оди во некоја погрешна насока. Не е поволен ден за вашето здравје.

ВОДОЛИЈА

Потрудете се да дадете сѐ од себе на деловно поле. Ќе успеете да ги реализирате своите планови ако бидете упорни. Саканата личност ги покажа своите најдлабоки емоции и потреби. Се чувствувате убаво кога сте заедно. Можни се респираторни инфекции.

РИБИ

На деловно поле може да дојде до некои препреки. Потрудете се да бидете подобро организирани. Имате чести расправи со личноста која ви се допаѓа. Може да очекувате некои компликации. Чувствителна бешика.

Прочитај повеќе...

Магазин

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Објавено пред

на

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем, особено ако меморијата на телефонот е полна. За среќа, постои лесен начин да ги најдете и избришете сите дупликат слики и видеа.

Во зависност од уредот со Android што го имате, овој процес може да биде малку поинаков, но ќе биде сличен на она што ќе ви го прикажеме.

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

  1. Одете во Settings
  2. Кликнете на Storage
  3. Кликнете на CLEAN UP
  4. До Duplicate files, кликнете на CLEAN UP
  5. Сите дупликат датотеки се прикажани овде. Изберете што сакате да избришете.
  6. Кликнете на DELETE
Прочитај повеќе...

Магазин

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Објавено пред

на

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата

Се подготвувате за спиење и последното нешто што го правите е да го оставите телефонот на полнач, по можност некаде што е можно поблиску до вас, за да може да биде до вашата перница.

Доколку се препознаете во оваа сцена, внимателно прочитајте што имаме да ви кажеме. Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата! Не само што го уништувате траењето на батеријата, туку буквално ја доведувате во прашање вашата безбедност, па дури и вашиот живот.

Техничкиот експерт објасни за што се работи.

– Речиси сите го правиме тоа, а не сме ни свесни дека на овој начин лесно можеме да предизвикаме пожар. Затоа никогаш не треба да го оставате телефонот на или во близина на нешто што е лесно запаливо, како што е чаршаф или, уште полошо, под перница“, предупредува Доминик.

И самите забележавте колку се вжештува батеријата додека ја полните, а ситуацијата дополнително може да ја влоши фактот што многумина од нас не користат оригинални полначи, што ја удвојува опасноста. Сепак, постои начин да се намалат безбедносните ризици.

„Добро решение е, доколку решите да го оставите телефонот така, барем да го ставите на керамичка тацна, што подалеку од запаливи материјали, бидејќи сигурно нема да се запали, а шансите за пожар се исто така. намалени. Меѓутоа, верувам дека ризикот едноставно не вреди“, рече тој.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

ОВЕН Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа....

Временска прогноза7 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија9 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника10 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт10 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили13 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин13 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин13 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет13 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин13 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

НАЈЧИТАНИ