Следете не

Временска прогноза

Денес топол ден, додека викендот пред нас доаѓаат нови врнежи од дожд

Објавено пред

на

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Особено на планинските места ќе има услови за локално провејување на снег, додека на пониските места со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 13 степени.

Во Скопје и околината времето ќе бидер променлвиво облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец, максималната температура ќе се искачи до околу 9 степени.

Потоа утре и во петок ќе се задржи променлвиво облачно време со сончеви периоди и со услови за локални слаби врнежи од дожд на ниските и од снег на повисоките места и на планините.

Температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 14 степени. Нов влажен бран кој ќе донесе ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд и снег на планините и на некои повисоки места се очекува за време на викендот.

Известува: Славчо Попоски

Временска прогноза

ВНИМАНИЕ: Од денес и следните денови следуваат најтоплите денови ова лето и висок УВ индекс

Објавено пред

на

Од денес, па се до крајот на оваа седмица во Македонија следуваат НАЈТОПЛИТЕ ДЕНОВИ и максимумот на овој ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ бран.

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 42, 43 степени, а УВ ИНДЕКОСТ и понатаму ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент помеѓу 9 и 10). Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облчаност и со слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот повремено на некои места ќе биде ЗАСИЛЕН по интензитет, особено денес попладне и тоа Долж Повардарието.

Исто така денес попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен пороен дожд и грмежи, што значи има услови за краткотрајна и локална нестабилност.

Да напоменеме дека температурите се значително над просекот за овој дел од годината, односно истите се повисоки од просечните дури за околу 10 степени.

  • До крајот на оваа седмица поради транспортот на прашина и песок од Сахара кон нашата територија, и атмосферата ќе биде заматена и со намалена видливост, а времето ќе биде мачно и спарно.
  • Граѓаните се замолуваат да не излегуваат во најтоплиот дел од денот, особено оние хронично болни лица, како и оние постарите и изнемоштените.

Спред сегашните анализи, топлотниот бран ќе се задржи и во првите денови од следната седмица.

Пишува: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Деновиве не очекува многу топло време – ова се најновите детали

Објавено пред

на

Изразениот топлотен бран се до крајот на оваа седмица ќе условува температури значително над просекот и истите ќе бидат повисоки од просечните дури за околу 10 степени.

Максималните темпераури ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 42, 43 степени, а УВ ИНДЕКОСТ ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент помеѓу 9 и 10). Времето ќе биде сончево, повремено со мала до умерена локална облачност.

Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот повремено и локално ќе засилува.

Во следните денови ќе биде пристуна и Сахарска прашина и песок, со што и атмосферата ќе биде заматена и ќе има намалена видливост.

И во Скопје  и околината во следните денови температурите се очекува да достигнат 40 степени, има услови истата да се искачи и над 40 степени а времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала локална облачност.

Инаку, според најновите анализи со кој располагаме, топлотниот бран ќе се задрши и на почетокот од следната седмица.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Со пеколните горештини, доаѓа и транспорт на Сахарска прашина и песок

Објавено пред

на

Покрај пеколните горештини и температури на воздухот кој особено од средината на оваа недела ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 43 степени (во централните и југоисточните предели истите има услови да се искачат до околу 45 степени), од Сахара кон нашата држава ќе се врши поголем транспорт на прашина и песок.

Атмосферата од утре, па до крајот на неделава ќе биде се повеќе и повеќе заматена со намалена воздливост а времето ќе биде доста мачно и спарно, особено за метеопатите.

Ќе имаме сончево време со мала до умерена локална облачност а ќе дува  и слаб до умерен ветер од променлив правец.

Само во среда попладне ќе има услови за сосема ретка појава на краткотраен локален дожд и ретки грмежи.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во текот на следните денови, односно до крајот на оваа недела поради ЕКСТРЕМНО ТОПЛИОТ бран, да се пијат повеќе течности и да не се излегува во најтоплиот период од денот (ова особено важи за старите  и изнемоштени лица).

Исто оние кои мора да излегуваат, со себе ЗАДОЛЖИТЕЛНО да носат заштитна опрема (капа  и наочари за сонце).

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 2 часа

Хороскоп за денес (29 јули) четврток

ОВЕН Денес ќе бидете преплавени со обврски. Вашиот телефон ќе ѕвони постојано па едвај ќе имате време за себеси. И...

МузикаПред 6 часа

Перо Пандилоски со журка во живо овој петок во ресторан & бар „La Casa“

Овој петок, последен за месец јули, „La Casa“ продолжува најдобриот ритам во градот Кичево, имено одличниот Перо Пандилоски ќе настапи...

КичевоПред 11 часа

(ГАЛЕРИЈА) „Кичевската и Горнореканска Коњаница“ пристигнаа во Кичево

После отслужената Света Божествена Литургија се пристапи кон македонската заклетва, пред свето писмо, кама и револвер. Кичевската Коњаница од дворот...

Временска прогнозаПред 13 часа

ВНИМАНИЕ: Од денес и следните денови следуваат најтоплите денови ова лето и висок УВ индекс

Од денес, па се до крајот на оваа седмица во Македонија следуваат НАЈТОПЛИТЕ ДЕНОВИ и максимумот на овој ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ...

На денешен денПред 20 часа

На денешен ден (28 јули)

1330.- Српскиот крал Стефан од Дечани ја победи војската на бугарскиот цар Михаил Шишман во битката кај Велбужде, кој потоа...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес -[ 28 јули ]- среда

ОВЕН Денес не е претерано поволен ден за земање или давање било какви позајмици. Потрудете се да ги чувате своите...

СпортПред 1 ден

ФФМ: Место за три екипи за учество во натпреварувањата во Втората Футсал лига за сезона 2021/2022

Пријава за учество во натпреварување во Втора Футсал лига за сезона 2021/2022 за пополнување на три слободни места. Краен рок...

Временска прогнозаПред 1 ден

Деновиве не очекува многу топло време – ова се најновите детали

Изразениот топлотен бран се до крајот на оваа седмица ќе условува температури значително над просекот и истите ќе бидат повисоки...

МакедонијаПред 1 ден

Дури 121 возач вчера престигнувале непрописно, информира МВР

Во текот на вчерашниот ден (26.07.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои непрописно...

КичевоПред 2 дена

Концерт на „Д.Н.О.“ во Сабота & „Brass Brothers“ во Петок, викенд агенда во Република 96250

Викендот го започнуваме со одличен настап на македонскиот Drum and Bass бенд BRASS BROTHERS во Петок Сабота, Д.Н.О доаѓаат на...

НАЈЧИТАНИ