Следете не

Македонија

Денеска покачени бројките на заболени од Ковид-19, ова е состојбата по градови

Објавено пред

на

Во последните 24 часа направени се 2.776 тестови, а регистрирани се 310 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 180
• Битола – 29
• Прилеп – 21
• Охрид – 14
• Куманово – 10
• Кавадарци, Велес, и Делчево – по 9
• Гостивар – 4
• Тетово, Кичево, Гевгелија и Крушево – по 3
• Струмица, Кочани и Пробиштип – по 2
• Штип, Струга, Ресен, Радовиш, Дебар, Валандово и Кратово – по 1
Од вкупниот број на позитивни (310), регистрирани се 48 реинфекции.
Од вкупниот број на починати лица ( 6 ), кај сите лица се регистрирани коморбидитети.
Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани 4 починати лица од: 2 починати лица од Велес (76г и 77г) и по едно починато лице од Скопје (77г) и Кавадарци (54г). Сите лица се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 2 починати лица, од: Скопје (69г) и Кавадарци (62г). Пријавените лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати на 26.03.2022 год.
Регистрирани сe 355 оздравени пациенти од:
• Скопје – 198
• Битола – 26
• Кавадарци – 19
• Охрид – 16
• Прилеп – 12
• Куманово – 11
• Штип – 9
• Велес, Делчево и Кичево – по 8
• Неготино – 6
• Гевгелија, Кочани и Демир Хисар – по 4
• Тетово, Струмица и Ресен – по 3
• Гостивар, Струга, Радовиш и Крива Паланка – по 2
• Валандово, Кратово, Свети Николе, Виница и Македонска Каменица – по 1
Направени се 2.776 тестови преку:
ИЈЗ-297, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-53, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово-1, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-8, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–114, Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-108, Биотек-176, Систина-70, лабораторија Лаор-65, Синлаб-9, Ремедика-18, Плодност-20, Генеа-13, Никоб Лаб-202, ВФВ Медикал-33, Ели Медика Плус-13, Ројал Медика–15, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–10, Рамус-10
ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.258.
Досега во земјата се направени вкупно 1.957.834 тестирања на КОВИД 19. Вкупната бројка на КОВИД дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.423, бројот на оздравени пациенти е 294.427, на починати е 9.214, а бројот на активни случаи изнесува 1.782

Македонија

Од ноќеска нова намалена цена на горивата, кај авто-плинот сè уште нема промени..

Објавено пред

на

Лукоил Кавадарци

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,50 ден/лит, додека малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 како и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалуваат за 0,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 1,649 ден/кг и сега ќе изнесува 38,130 ден/кг.

Од 21.3.2023 година цените на нафтените деривати ќе бидат следните:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 81,00 (денари/литар):

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 83,00 (денари/литар);

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 74,00 (денари/литар)

Авто-плинот за сега е со иста непроменета цена за литар, односно 50 ден/лит.

Ќе има ли конечна промена периодот пред нас или не, останува да видиме, со оглед дека ова погонско гориво не потпаѓа под РКЕ. Карактеристично за ТНГ секогаш било намалување на неговата цена за литар во пролетно-летниот период.

Прочитај повеќе...

Македонија

Од ноќеска дизелот и бензинот со намалена цена, еве по колку ќе чини..

Објавено пред

на

Од полноќ бензинот еуросупер БС-95  и Еуродизелот поевтинуваат за 2 ден за литар, а цената на другите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,9 отсто.

Новата малопродажна цена на еуросупер БС-95 ќе изнесува 81,5, а на еуродизел 75,5 денари за литар. Еуросупер БС-98 и понатаму ќе се продава за 85,5, а екстра лесното масло за горење (ЕЛ-1) за 76,5 денари за литар.

Прочитај повеќе...

Македонија

АМСМ: Поради работа на пат од денес до сабота времена забрана за сообраќај кај делница 4 од с.Ногаевци до с.Виничани

Објавено пред

на

Од АМСМ известуваат дека поради вградување на асфалтен слој(асфалтирање), од денес 15.03.2023 до 18.03.2023, ќе биде затворена за сообраќај Делница 4 (делот од с. Ногаевци до с. Виничани) од 08:00 – 16:00 часот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден10 часа

На денешен ден – 22 март

1312 – Папата Климент V го укина францускиот монашки ред на витези Темплари, основан во Палестина во 1118 година за...

Временска прогноза10 часа

Од денес повторно се враќа периодот на суво и стабилно време со пролетни температури…

Од денес па натаму повторно продолжува периодот на стабилно, суво и претежно сончево време со пролетни температури кој насекаде ќе...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за среда (22 март)

Овен Искористете го денот за обновување на старите пријателства. Ќе ви биде мило да излезете од градот. Партнерот е малку...

Кичево16 часа

(ФОТО) Дечињата од кичевското ООУ Др „Владимир Полежиноски“ со цветни бомби ја најавија пролетта

Во денешната акција дел од учениците од ООУ Др „Владимир Полежиноски“ од Кичево фрлаа цветни бомби низ градот и ги...

Скопје18 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен тунел

Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна безбедност, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Агенцијата...

Кичево19 часа

Тешка сообраќајка предмалку била случена на излез од град Кичево према Македонски Брод

Предмалку се случила тешка сообраќајна несреќа на излез од град Кичево према Македонски Брод на клучката кај с.Србјани. Од извори...

Спорт23 часа

Од денес на нови дресови гордо ќе свети македонското сонце на градите од фудбалерите на Македонија!

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер ЈАКО го претставуваат новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Препознатливото сонце истакнато на...

Lifestyle23 часа

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но,...

Магазин23 часа

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот...

Видео23 часа

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! (ВИДЕО)

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! Можете ли да откриете како девојката завршила на столот? Видеото собра повеќе...

НАЈЧИТАНИ