Следете не

Македонија

Денеска регистриран е 361 нов случај на КОВИД-19

Објавено пред

на

Направени се 3.028 тестирања, а регистриран е 361 нов случај на КОВИД-19:

Скопје – 166,
Прилеп – 41,
Битола – 30,
Кавадарци – 22,
Кочани – 14,
Куманово и Велес – по 12,
Тетово – 8,
Гевгелија – 6,
Неготино, Радовиш и Делчево – по 5,
Кичево, Берово, Валандово и Македонски Брод – по 4,
Струмица – 3,
Гостивар, Штип, Охрид, Богданци и Пехчево – по 2,
Крива Паланка, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар, Крушево и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 433 оздравени пациенти од:

Скопје – 182,
Битола – 37,
Прилеп – 32,
Куманово – 23,
Штип – 21,
Кавадарци – 20,
Гевгелија – 14,
Тетово – 13,
Струмица – 11,
Велес и Делчево – по 10,
Кочани – 8,
Крива Паланка – 6,
Берово и Охрид – по 5,
Неготино, Радовиш, Валандово и Македонска Каменица – по 4,
Македонски Брод и Кратово – по 3,
Кичево, Богданци, Демир Хисар, Виница и Демир Капија – по 2,
Крушево, Дојран, Свети Николе и Ресен – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 4 починати лица од Скопје (61г, 71г, 71г и 83г), 3 починати лица од Битола (70г, 74г, и 84г) и едно починато лице од Куманово (47г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 7 починати лица со датум на смрт од 26.11.2021 до 08.12.2021. Регистрираните починати лица се од Тетово (3), Скопје (2) и Гостивар (2). Починатите лица се на возраст од 47 до 88 години. Четири лица се починати во домашни услови, а три лица се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.496.479 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 218.723, бројот на оздравени пациенти е 205.303, на починати е 7.710, а бројот на активни случаи изнесува 5.620.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 95753, Активни 2739
Куманово 12979, Активни 178
Тетово 11361, Активни 79
Прилеп 10426, Активни 348
Битола 8913, Активни 484
Гостивар 8077, Активни 21
Велес 7374, Активни 167
Кавадарци 7142, Активни 245
Штип 6635, Активни 97
Охрид 6560, Активни 209
Струмица 6160, Активни 105
Кичево 4241, Активни 45
Кочани 4055, Активни 111
Струга 3913, Активни 35
Гевгелија 2828, Активни 75
Неготино 2586, Активни 42
Свети Николе 2128, Активни 39
Крива Паланка 1914, Активни 65
Ресен 1770, Активни 60
Радовиш 1765, Активни 62
Берово 1470, Активни 54
Дебар 1456, Активни 0
Делчево 1435, Активни 99
Виница 1162, Активни 15
Пробиштип 1128, Активни 23
Валандово 962, Активни 41
Кратово 779, Активни 25
Богданци 648, Активни 18
Демир Хисар 623, Активни 49
Крушево 596, Активни 32
Македонски Брод 510, Активни 16
Демир Капија 426, Активни 2
Македонска Каменица 421, Активни 23
Пехчево 355, Активни 9
Дојран 172, Активни 8

/koronavirus.gov.mk/

Македонија

МВР и РСБСП денес беа помеѓу граѓаните на автопатот „Пријателство“ и реализираа превентивна акција „Вози одморен“

Објавено пред

на

Денеска на автопатот „Пријателство“, на првата наплатна рампа до граничниот премин Богородица, Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата и Факултетот за безбедност продолжија со превентивната акција „Вози одморен“. Заморот е една од главните причини за предизвикување на сообраќајни несреќи во летниот период, а овие превентивни активности се главно насочени на делницата од граничниот премин Табановце до граничниот премин Богородица, каде во летниот период особено се зголемува бројот на возила што поминуваат преку овој коридор. „РСБСП, МВР и Факултетот за безбедност – Скопје продолжуваат со активности од летната кампања „Вози одморен“.

Потсетуваме дека обврска на возачите е да бидат максимално подготвени, одморени и концентрирани кога управуваат возило, да се прилагодат на условите на патот и да ја провераат техничката исправност на возилото. Затоа упатуваме апел да се почитуваат правилата и прописите во сообраќајот, возачите да ја почитуваат препорачаната брзина, да не возат под дејство на алкохол, да не го потценуваат заморот, да го планираат времето за патување, да прават почести паузи за одмор надвор од моторното возило, да патуваат одморени и наспани. Возете одморени, возете безбедно!“, рече претседателката на РСБСП Гордана Кожуваровска.

Портпаролот на МВР потенцира дека возачите не смеат да го потценуваат заморот, затоа што тоа може да има фатални последици. Токму поради тоа и се реализираат ваквите превентивни активности, за да се потсетат возачите на можните последици од непочитувањето на правилата. „Подобрувањето на безбедноста во сообраќајот е императив за нас. Министерството за внатрешни работи таа посветеност ја демонстрира во изминатите неколку години, кога како резултат на превентивните кампањи и засилените акциски контроли постојано имаме намалување на бројот на жртви на сообраќајниците. Минатата 2021 година има 116 жртви и тоа е година со најмал број на жртви во сообраќајот во последните 15 години, а податоците од првите седум месеци во 2022 година покажуваат дека и оваа година продолжува трендот на намалување на бројот на жртви во сообраќајните несреќи.

Во првите седум месеци од 2022 година има 61 жртва, што е за 19 помалку споредено со истиот период лани, кога имало 80“, рече портпаролот на МВР Тони Ангеловски.

/МВР

Прочитај повеќе...

Македонија

По речиси три месеци од денес авто-плинот со драстично намалена цена за литар

Објавено пред

на

Авто-плинот (тнг) од денес се продава по нова намалена цена, така што на малопродажните објекти ќе се продава по цена од 48 денари за источен литар. Ова намалување го бележиме како едно од најголемите кога е во прашање течниот нафтен гас – 5 денари.

Да напоменеме течниот нафтен гас, не е под Регулаторната Комисија за Енергетика, така што цената може да зависи од малопродажните објекти (бензински станици)

Прочитај повеќе...

Македонија

Соборен рекорд, 47 пребрзо возеле во Кичево, додека на подрачјето на СВР Охрид вкупно 92 возачи надминале дозволена брзина

Објавено пред

на

На 14.08.2022 година во периодот од 15:00 до 20:00 часот, на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени акциски сообраќајни контроли.

Притоа, полициските службеници затекнале и санкционирале 92 возачи на моторни возила кои во и надвор од населено место ја надминале дозволената брзина на движење (Охрид-18, Струга-22, Кичево-47, Дебар-05).

Засилените контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот, известуваат од МВР.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево10 минути

ОВР Кичево: „Носи кацига, вози безбедно, вози одговорно!“ денес помеѓу граѓаните

Превентивни активности на подрачјето на ОВР Кичево наменети за возачите на мотоцикли и електрични тротинети Денеска (17.08.2022) во рамките на...

Lifestyle3 часа

Моторџиите и оваа година ќе го одбележат 8-ми септември ден на „Независноста на Македонија“ по триесет и првиот пат со мото турнеа

Единствен настан кој излезе поотпорен од пандемијата е мото релито во честа на „Независноста на Македонија“ кој не престана да...

Македонија4 часа

МВР и РСБСП денес беа помеѓу граѓаните на автопатот „Пријателство“ и реализираа превентивна акција „Вози одморен“

Денеска на автопатот „Пријателство“, на првата наплатна рампа до граничниот премин Богородица, Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност...

Автомобили4 часа

Дали е ова иднината? Податоците од инструмент таблата ќе бидат проектирани на патот ВИДЕО

Ford би го отстранил главниот дисплеј, па возачот нема да мора да го приспособува својот вид на различни растојанија бидејќи...

Автомобили4 часа

Електричните автомобили стануваат поскапи од оние со класичен мотор

Додека инфлацијата во Германија е невообичаено висока, новите електрични автомобили поскапуваат побрзо од оние со мотори со внатрешно согорување, покажа...

Кичево4 часа

GIG OFF оваа сабота во Република 96250

Повелете на извонредна Rock & Roll забава со легендарниот Сашо Гигов Гиш и неговиот бенд Gig Off. Оваа сабота –...

Магазин5 часа

Android 13 е тука, погледнете што има ново

Android 13 носи бројни визуелни промени, но и значителни подобрувања во приватноста. Моментално е достапен за телефоните на Google Pixel,...

Магазин6 часа

Apple го наоѓа својот следен голем бизнис: прикажување реклами на вашиот iPhone

Рекламите досега беа прикажани во апликациите App Store, News и Stocks, а се чини дека Apple планира да ги прошири...

Магазин6 часа

Џиновската ракета на НАСА ќе тргне на својата прва мисија кон месечината

За мисијата на 29 август, наречена Artemis 1, капсулата Orion ќе се лансира на врвот на беспилотниот Space Launch System...

Магазин6 часа

AMD ќе ги претстави своите Ryzen 7000 десктоп процесори на 29 август

Настанот во живо ќе сподели повеќе информации за првите Zen 4 процесори. Нема да морате да чекате уште многу за...

НАЈЧИТАНИ