Следете не

Технологија

Десет најактивни тројанци за Android таргетираат 639 аплиикации за мобилно банкарство и услуги – Бидете внимателни што инсталирате!

Објавено пред

на

Десетте најактивни тројанци за Android таргетираат 639 апликации за мобилно банкарство и други финансиски услуги, кои заедно имаат преку милијарда преземања на продавницата на Google Play.

Тројанците на мобилното банкарство се кријат зад навидум бенигни апликации како што се алатките за продуктивност и игрите кои често се прикрадуваат во продавницата на Google Play и успешно ги заобиколуваат безбедносните проверки.

Според извештајот Bliping Computer, кој известува за сајбер безбедноста, секој од овие тројанци зазеде уникатно место на пазарот во однос на тоа колку цели апликацијата, како и во однос на функционалноста што ги разликува од другите, т.е. различни тројанци напаѓаат различни банкарски апликации.

Најраспространет тројанец е „Teabot“, бидејќи опфаќа 410 од 639 загрозени апликации, а на второ место е „Exobot“ со 324.

Овој наод е многу загрижувачки. Според анкетите од 2021 година, тројца од четворица испитаници во Соединетите држави користат банкарски апликации за извршување на нивните секојдневни банкарски активности, обезбедувајќи огромен сет на цели за овие тројанци. Ова, се разбира, важи и за другите делови на светот.

Тројанците работат така што кога инсталирате заразена апликација, се појавува прозорец за најавување на легитимните банкарски и финансиски апликации што веќе ги имате на вашиот телефон. Кога корисниците ги внесуваат своите податоци, тие всушност завршуваат со хакери. Покрај тоа, овие апликации ги следат известувањата со цел да најдат еднократни кодови што банките ги испраќаат за да ги потврдат трансакциите. Хакерите можат дури и да извршат финансиски измами на уредот со злоупотреба на услугите за пристапност со цел да вршат дејствија на апликацијата како да се корисник.

Соединетите држави се на врвот на листата на земји со 121 целна апликација. Следува Велика Британија со 55 пријави, Италија со 43, Турција со 34, Австралија со 33 и Франција со 31 и други.

Binance, популарна апликација за размена на криптовалути со над 50 милиони преземања, и Cash App, услуга за мобилно плаќање што ги покрива Соединетите Американски Држави и Обединетото Кралство и има 50 милиони инсталации преку Play Store, исто така се цел на неколку банкарски тројанци, дури и ако тие не нудат конвенционални банкарски услуги.

Најшироко насочена апликација е BBVA, една од најголемите платформи за онлајн банкарство со десетици милиони преземања. Оваа апликација цели седум од десетте најактивни банкарски тројанци.

Најсимнувана апликација е „PhonePe“, која е многу популарна во Индија, со преку 100 милиони преземања од Play Store.

Секој од десетте тројанци има релативно јасен опсег на таргетирање, така што екосистемот е избалансиран и оперативците можат да изберат апликација која одговара на нивната целна публика.

Пречка не е јазикот на апликацијата, ниту земјата од која доаѓа, туку самиот факт што се работи за апликација за банкарска или некоја друга финансиска трансакција.

Како да се заштитите?
Со цел да се заштитат корисниците од такви закани, експертите препорачуваат редовно ажурирање на уредот поради безбедносни закрпи.

Потоа, апликациите треба да се инсталираат само од продавницата на Google Play, проверувајќи ги прегледите на корисниците. Секогаш постои можност за посета на страницата на развивачот директно од Play Store во делот „информации за контакт на програмерите“. Ако развивачот на апликацијата не работи сигурно, треба да ја избегнувате таа апликација. Тие нагласуваат дека посебно внимание треба да се посвети на привилегиите што корисниците им ги даваат на апликациите (како што се пристап до датотеки, фотографии, контакти, е-пошта итн.). Секоја дополнителна привилегија ја зголемува можноста за злоупотреба на уредот.

Дополнително, се препорачува бројот на инсталирани апликации да се сведе на минимум, т.е. само она што е потребно и проверено.

Извор: Nova.rs

Магазин

Од Apple ќе се бара да поддржува USB-C полнач

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Регулаторното тело на Европската унија најави дека сите производители на електронски уреди ќе треба да го усвојат стандардот USB-C до есента 2024 година. Тоа значи дека сите уреди во земјите на ЕУ ќе добијат универзална порта за полнење.

За универзалните полначи се сонуваа долго време – не само што животот ќе беше поедноставен со ист полнач за сите уреди, туку и ќе се намали количината на електронски отпад. Одлуката сигурно ќе влијае на компанијата Apple, чии производи имаат посебен Lightning влез. iPhone и AirPods кои ќе се продаваат во Европската унија ќе се разликуваат од 2024 година, бидејќи ќе мора да се префрлат на стандардот.

Клиентите ќе можат да изберат дали сакаат да го купат уредот со или без полнач во пакувањето, што повторно ќе има влијание врз намалувањето на количината на отпад. Нема да има излишни кабли, ниту пак трошење пари на полначи кои не се потребни. Со текот на годините, Apple ги менуваше начините на полнење на уредите на iPhone, па премина од 30-пинскиот конектор до Lightning кабелот, што стана вообичаено уште од моделот iPhone 5. Од 2018 година се зборува за префрлување на нов протокол, но четири години подоцна тоа сè уште не се случило. Можеби 2024 година е годината што конечно ќе го промени тоа.

Ова не значи дека Apple ќе се префрли на протоколот USB-C во сите делови на светот, барем не веднаш. Додатоци носат сериозни приходи, па универзален полнач не е нешто за што сонуваат оние кои сакаат добар профит. Законите се таму за да бидат на страната на корисникот, но и на целата планета која се гуши во фрлените кабли.

Извор: news.com

Прочитај повеќе...

Магазин

Дали Apple работи на нов Siri далечински управувач?

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Во последниве години, стана фасцинантно хоби да се копа низ раните бета верзии на Apple, барајќи индиции за нови и необјавени хардверски производи. Така, плановите на Apple за AirTags првпат се појавија пред три години, па дури и денес сè уште гледаме навестувања за претстојните AR/VR слушалки на Apple.

Се разбира, сè што може да се открие со поминување низ бета верзиите на Apple е толку револуционерно, но новиот код во првите две бета верзии на iOS 16 открива дека Apple би можел да работи на нов Siri Remote.

Низите за „SiriRemote4“ и „WirelessRemoteFiremare4“ во кодот на iOS 16 силно сугерираат дека Apple веќе работи на следната генерација на Siri Remote – и сосема веројатно нов Apple TV кој ќе оди заедно со него.

Сепак, пред да почнете да се радувате, треба да имате на ум неколку важни точки. Прво, постојат три различни далечински управувачи на Siri идентификувани со следниве внатрешни имиња:

  1. SiriRemote: Оригиналниот Siri Remote што беше објавен со Apple TV од 2015 година (сега познат како Apple TV HD)
  2. SiriRemote2: Малку ревидирана верзија на оригиналот со бел круг околу копчето за мени што доаѓа со Apple TV 4K од 2017 година.
  3. SiriRemote4: Значително подобрен сребрен алуминиумски далечински управувач Siri, испорачан со минатогодишниот Apple TV 4K.

Како што можете да видите од оваа прогресија, не постои гаранција дека „SiriRemote4“ ќе биде нешто значајно. Четвртата генерација на Siri Remote може да биде нешто слично незабележливо. Apple објави нова верзија само минатата година.

Следниот Apple TV?

Она што е можеби поинтересно за ова е тоа што дури и ако далечинското е само мал редизајн, може да го најави доаѓањето на нов Apple TV. Се појавија гласини дека Apple може да го повлече стариот Apple TV HD од 2015 година, заедно со поконкретни извештаи дека работи на поприфатлива „лајт“ верзија на својот сет-топ кутија.

Ако Apple објави уште поевтин Apple TV, веројатно нема да има место за Apple TV HD во линијата. Сè уште има гласини дека Apple работи на уште помоќен Apple TV, можеби дури и со интегриран HomePod, или нешто слично на конзола за игри. Сепак, последното нешто што треба да се запамети е дека иако фрагментите од кодот во бета верзијата на Apple за iOS често откриваат на што работи Apple, тие не секогаш нудат сигурна временска рамка.

Извор: idropnews

Прочитај повеќе...

Магазин

iPhone 14 ќе руши различни рекорди, еден од нив е цената

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Законите на пазарот налагаат дека цените што еднаш ќе се зголемат тешко се враќаат на претходното ниво. Откако еднаш ја пробивме бариерата на цената на водечки телефон од илјада евра, не сме виделе пердув на ниту еден од реномираните производители, како Samsung, Apple и Xiaomi, да понуди телефон со навистина максимални спецификации по цена. од помалку од 1000 евра, освен можеби новиот Xiaomi 12S Ultra (иако тоа е и цената за кинескиот пазар). Ако им се верува на информациите што ги објави GizChina, Apple штотуку се подготвува за крајниот ценовен удар.

Колку ќе чини?

Првите информации за тоа како Apple ќе ги зголеми цените на уредите од својата нова генерација, пред се мобилните телефони од серијата iPhone 14, се појавија пред неколку месеци. Во овој момент доаѓа нова потврда од познатиот инсајдер TheGalox_, кој тврди дека сите телефони од оваа линија на мобилни уреди, која се очекува наесен, ќе добијат поскапување за сто долари.

Значи, според овие предвидувања, основниот iPhone 14 би можел да чини 799 долари (iPhone 13 чини 600 долари). По него, очекуваме iPhone 14 Max со цена од 899 долари, додека iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max, кои ќе се појават со новиот A16 Bionic процесор, се очекува да бидат по цена од 1.099 долари и 1.190 долари.

Сепак, сето ова е бледо во споредба со тоа колку може да ве чини iPhone 14 Pro Max во верзијата со 1 TB простор за складирање. Според досегашните информации кои ни ги носи овој инсајдер, таа би можела да достигне 1.699 долари, што е апсолутен рекорд за мобилен телефон на Apple досега. Скалата на цените се зголемува и сите знаеме дека нема враќање назад.

Исто така, треба да се напомене дека цената на овие уреди традиционално е нешто повисока кога ќе се појават кај нас, па може да се очекува премиум моделите од новата генерација да надминат 200.000 динари во официјалните продавници.

Зошто таква цена?

Компанијата Apple во овој момент не ја објави оваа неофицијална информација за поскапувањето, а знаејќи ги цените се чуваат за официјална презентација. Причините може да бидат што било, од проблеми со глобалното снабдување со чипови до тековните пазарни трендови на општи зголемувања на цените како резултат на глобалната инфлација. Која и да е причината зад тоа, факт е дека новите iPhone-и ќе бидат најскапите досега, а тоа никого не радува.

Извор: benchmark

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден6 часа

6 јули – На денешен ден

1415.- Чешкиот реформатор Јан Хус бил запален како еретик на клада во Констанца за неговото теолошко-полемичко дело „За црквата“. Бил...

Хороскоп7 часа

Денешен Хороскоп (6 јули) – среда

Овен Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку...

Македонија15 часа

Ноќеска бил пријавен украинец кој во охридски хотел агресивно се однесувал према вработените

Ноќеска на 05.07.2022 година во 01 часот во СВР Охрид е приведен Р.Ч.(42) од Харков-Република Украина. Тој, претходно во хотелски...

Магазин16 часа

Од Apple ќе се бара да поддржува USB-C полнач

Регулаторното тело на Европската унија најави дека сите производители на електронски уреди ќе треба да го усвојат стандардот USB-C до...

Кичево18 часа

Неколку кичевски населби утре ќе бидат со времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН Кичево

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 06.07.2022 година – среда, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на...

Магазин19 часа

Дали Apple работи на нов Siri далечински управувач?

Во последниве години, стана фасцинантно хоби да се копа низ раните бета верзии на Apple, барајќи индиции за нови и...

Магазин19 часа

iPhone 14 ќе руши различни рекорди, еден од нив е цената

Законите на пазарот налагаат дека цените што еднаш ќе се зголемат тешко се враќаат на претходното ниво. Откако еднаш ја...

Свет19 часа

Сателитот на НАСА ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината

Сателит не поголем од микробранова печка денеска успешно ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината, што е...

Магазин19 часа

Претплатниците на Twitter на Android имаат опција која ќе ја олесни навигацијата

Прилагодената навигација е веќе достапна за корисниците на Twitter Blue на платформата iOS, а сега ја добиваат и корисниците на...

Мобилни уреди19 часа

Xiaomi ја претстави серијата 12S телефони со „Leica“ камери

На вчерашната конференција, Xiaomi претстави три телефони од новата серија 12S: Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro и Xiaomi 12S Ultra....

НАЈЧИТАНИ