Следете не

Свет

Џеф Безос: Најбогатиот пензионер во универзумот

Објавено пред

на

BETAPHOTO AP Photo/Tony Gutierrez

Фактот што британскиот милијардер Ричард Бренсон долета на работ на вселената девет дена порано не го намалува сличниот подвиг на најбогатиот човек на светот.

Американецот Џеф Безос, кој четири години по ред е на врвот на листата на најбогати во Форбс, во вторникот успешно стигна до работ на вселената, каде што, како и Брансон, уживаше во неколку минути во бестежинска состојба.

Сепак, за разлика од неговиот ривал во индустријата за развој на вселенскиот туризам, ракетниот брод на Безос, Њу Шепард, неговата компанија Blue Origin, полета на поголема надморска височина – 100 километри од Земјата, во споредба со 86 километри од вселенското летало Вирџин Галактик во Брансон.

На привлечно 11-минутно патување, Безос беше придружуван од неговиот брат Марк, 82-годишниот авијатичар Воли Фанк, најстариот патник во вселената и најмладиот „вселенски човек“ – 18-годишниот Оливер Димен. „Најдобриот ден досега“, рече тој по слетувањето на Земјата.

Безос се пензионираше на почетокот на месецот на возраст од 57 и 197 милијарди долари на сметката, што е за 739.489 пати повеќе од просечното пензиско богатство на Американците.

Иако го отстапи тронот на Амазон, тој останува извршен претседател и најголем акционер на компанијата.

Се пензионираше на 5 јули, истиот ден во 1994 година, започна продажба на книги преку Интернет од гаража во Сиетл и го претвори својот проект во една од најмоќните светски корпорации.

Соработниците го слават како голем иноватор во областа на малопродажба преку Интернет, компјутерски облак и достава до дома. Во исто време, тој е прекоруван за лекување и лекување на работници, дури милион од нив.

Во екот на пандемијата, тој забележа зголемен профит, но и критики за мерките што ги користи за заштита на здравјето на вработените, од кои некои беа отпуштени откако го критикуваа Безос.

Затоа, судот во Нантер во април 2020 година нареди привремено затворање на сите шест магацини на Амазон во Франција и ги забрани сите испораки, освен потребните. Британски Гардијан напиша за „десетици магацини во Амазон кои станаа групи на инфекции“, вклучувајќи го и оној во Њујорк.

Тој исто така се соочува со критики за тоа што не плаќа данок на доход неколку години.

Како пензионер, тој најави дека ќе се фокусира на истражување на вселената. Тој планира да посвети повеќе време на „Вашингтон пост“, кој го купи во 2013 година.

Тој е сопственик на суперјахта од 127 метри што се гради кај холандско бродоградилиште, а се проценува дека чини околу 500 милиони долари.

Сепак, тоа не е трошок за Безос ако се знае дека неговата проценета нето вредност е скоро 200 милијарди долари. Тој е дури и побогат од целата британска монархија. Со писателот Мекензи, од кого се разведе во 2019 година, тој има четири деца, три сина и ќерка посвоени од Кина.

ИЗВОР: Danas
ФОТО: BETAPHOTO AP Photo/Tony Gutierrez

Свет

Турција се бори со уште 12 активни пожари, последно била спасена Термоцентрала со инсталирана моќност од 630 мегавати

Објавено пред

на

Главните постројки на термоцентралата Кемеркој во областа Милас во провинцијата Мугла не се оштетени од пожарот, изјави во четвртокот турскиот министер за енергија и природни ресурси Фатих Донмез.

Говорејќи во термоцентралата, тој ги негираше шпекулациите дека електраната изгоре или дека емитува зрачење опасно за животната средина и здравјето на луѓето.

Тој нагласи дека сензорите во функција и од мобилните станици на Министерството за животна средина и урбанизација не откриваат штетно зрачење и дека не е предизвикана штета на главните постројки. Тој потврди дека пожарот не се проширил на залихите на јаглен во фабриката и дека проценката на штетата е во тек.

„Планот е што поскоро да започне со работа на фабриката“, рече Донмез, пренесува Анадолија.

– Вработените во термоцентралата беа евакуирани во средата, а сите запаливи и експлозивни материјали беа отстранети.

Пожарот стигна до периметарот на фабриката, а силните ветрови го отежнаа гаснењето на огнот. Пожарникарите го гаснеа пожарот цела ноќ, кој во голема мера беше ставен под контрола до четвртокот.

Преземени се и мерки за да се избегне повторување на пожарот. Термоцентралата, која користи локален јаглен за производство на околу 3,7 милијарди киловат-часови електрична енергија годишно, има инсталирана моќност од 630 мегавати – изјавуваат турските медиуми.

„Во последните девет дена ставивме под контрола 180 шумски пожари во 38 провинции. „Во пет провинции, интензивната борба продолжува да стави под контрола 12 пожари“, изјави Пакдемирли.

Пренесува: Балканска Аljazeera
ФОТО: Архива порта.мк

Прочитај повеќе...

Свет

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Објавено пред

на

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето во многу делови на светот, но во меѓувреме се случило значително зголемување на употребата на нови производи од тутун, според најновиот извештај на СЗО за контрола на тутунот .

Во последниве години, употребата на нови производи како што се електронски системи за испорака на тутун (ENDS), односно е-цигари и „vape“, е зголемена на многу пазари, се наведува во извештајот.

На глобално ниво, распространетоста на пушење кај луѓе на возраст над 15 години се намали од 22,7 на 17,5 проценти. Уделот на луѓе кои користат тутун е намален во повеќето земји, но зголемувањето на бројот на жители значи дека бројот на пушачи е сепак голем, според СЗО, објави Радио Слободна Европа.

Во моментов, од околу една милијарда пушачи во светот, околу 80 проценти живеат во земји со низок и среден приход. Според извештајот на СЗО, тутунот е одговорен за смртта на осум милиони луѓе годишно, вклучувајќи и еден милион луѓе кои умираат од пасивно пушење.

Според СЗО, тутунската индустрија често ги става овие производи на пазарот со рекламирање на тинејџери користејќи илјадници привлечни вкусови, поради што, предупредува извештајот, децата имаат три пати поголема веројатност да ги користат овие производи во иднина.

Во моментов, 32 земји забранија продажба на електронски системи за тутун, 79 земји усвоија барем една делумна мерка за забрана за употреба на овие производи во јавноста, нивно рекламирање, промоција и спонзорство.

Сепак, 84 земји с still уште немаат никакви регулативи. Бројните долгорочни здравствени последици од користењето електронски цигари с still уште се непознати, и според СЗО, има се поголем број докази дека овие производи не се безопасни.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданон Гебрејесус, смета дека електронските системи на никотин се штетни и мора да бидат подобро регулирани. „Таму каде што не се забранети, владите треба да усвојат соодветни политики за да го заштитат своето население од штетите на овие системи и да спречат нивно прифаќање од деца, тинејџери и други ранливи групи“, предупреди Тедрос.

/b92
ФОТО: #advisor117 / pixabay.com

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Полската полиција имаат метод за возачите на кои им се брза

Објавено пред

на

Полската полиција има совршен метод за оние учесници во сообраќајот кои не го почитуваат законот за безбедност при возење.

На овој начин кај нив го решаваат проблемот:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 43 минути

Легендарниот Валентино Роси (42) ја завршува кариерата по крајот на оваа мото сезона

Познатиот италијански мотоциклист Валентино Роси денеска објави дека ќе ја заврши кариерата на крајот од сезоната. – „Решив да се...

СветПред 3 часа

Турција се бори со уште 12 активни пожари, последно била спасена Термоцентрала со инсталирана моќност од 630 мегавати

Главните постројки на термоцентралата Кемеркој во областа Милас во провинцијата Мугла не се оштетени од пожарот, изјави во четвртокот турскиот...

Временска прогнозаПред 6 часа

Невреме се ближи кон нашиот регион, ова се најновите детали и предупредувања..

Денес попладне и во текот на ноќта, како и во текот на утрешниот ден и тоа особено во претпладневните часови,...

МакедонијаПред 7 часа

ЦУК: Ова се активните пожари по региони до 13 часот

Штипски регион Пожарот кој започна на ден 02.08.2021 година во атарот на с.Нов Истевник, маало Пасјак сеуште е активен и...

СпортПред 7 часа

(ВИДЕО) Официјално претставен новиот селектор на нашата најсилна фудбалска репрезентација – Благоја Милевски

Фудбалската федерација на Македонија официјално го промовираше Благоја Милевски за селектор на македонската А репрезентација. На денешната прес-конференција,претседателот на Фудбалската...

На денешен денПред 14 часа

На денешен ден – 5 август

1583 – Хамфри Гилберт ја основа првата англиска колонија во Северна Америка, во Свети Johnонс, Newуфаундленд. 1716.- Австрискиот принц Јуџин...

ХороскопПред 22 часа

Хороскоп за денес -( 5 август )- четврток

ОВЕН Денес не е доволно Овните да знаат само што сакате од тој ден. По вчерашниот хаос, потребен ви е...

Здравје и убавинаПред 24 часа

Рак на дојка, некои работи кои не сме ги знаеле, а го иритираат ракот..

Американски научници изработија попис хемикалии кои жените би требале да ги избегнуваат за да се обидат да се заштитат од...

МакедонијаПред 24 часа

„Станица Стража“ има потреба од „касиери и касиерки“, по одлични услови за работа и платен превоз

„Станица Стража“ реномираниот бренд често посетуван од многу посетители, познат по најубавото кафе, летен и свеж амбиент, позициониран на превој...

Временска прогнозаПред 1 ден

Попоски најавува невреме после есктремно топлиот бран кој ја зафати државата, ова се најновите детали

Екстремно топлото време ќе се задржи уште утре кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 34 до...

НАЈЧИТАНИ