Следете не

Магазин

Доаѓа есенската кралица на зеленчукот: Зошто тиквите се добри за вашето здравје?

Објавено пред

на

Есента е тука, што значи дека е време за тикви! Без разлика дали ја јадете како супа, пита, прилог со главно јадење или сладолед, слаткиот вкус на тиквата е совршен за есенските месеци.

Покрај нежниот вкус, тиквата има и многу неверојатни здравствени придобивки.

Хранливиот состав на тиквата, вклучувајќи високо ниво на витамини, минерали и антиоксиданси, го прави овој зеленчук здрав избор за вашите омилени есенски рецепти.

Ова се најважните придобивки од редовното јадење тиква…

1. Полна е со влакна

„Тиквата е полна со влакна и е одлична за исполнување на дневната препорака“, вели нутриционистката Елизабет Вард.

И варената и конзервираната тиква содржат влакна, околу седум грама по чаша конзервирана и два грама по чаша варена тиква. Затоа тиквата во редовната исхрана може да помогне во здравјето на цревата, вели нутриционистот Меги Михалчик. „Влакната се исто така корисни за луѓето со вишок холестерол, како и за рамнотежата на шеќерот во крвта и не одржуваат сити подолго време“, додава тој.

2. Помага за здравјето на кожата

Есенската сезона значи пониски температури и потенцијално сува кожа. Но, есенската храна како тиква може да помогне и со тој проблем.

„Тиквата содржи три витамини кои се добри за кожата – витамин А, витамин Ц и витамин Е“, вели Михалчик.

Според Михалчик, „бета-каротинот се претвора во телото во витамин А и помага во заштитата на клетките на кожата од оштетување на УВ, витаминот Ц е потребен за производство на колаген и хидратација на кожата, а витаминот Е е моќен антиоксиданс кој помага во заштитата од оштетување од слободните радикали. .

3. Помага за здравјето на очите

Бидејќи е полна со корисни витамини, минерали и моќни антиоксиданси, конзумирањето на овој зеленчук во свежа, замрзната или конзервирана форма може да биде добар потег за вашето тело и здравје.

Тиквата, всушност, содржи специфичен антиоксиданс наречен бета-каротен, соединение кое и дава портокалова боја, но придонесува и за здравјето на очите, пишува EatThis.

„Бета-каротенот е моќен растителен пигмент кој се претвора во витамин А во телото, а витаминот А игра клучна улога во одржувањето на здравјето на очите“, вели Михалцизк.

4. Придонесува за зајакнување на имунитетот

Поради високото ниво на витамини А и Ц, тиквата е позната и по зајакнување на имунолошкиот систем. Богат е со антиоксиданси и полн со витамини А и Ц, од кои сите помагаат да се зајакне имунолошкиот систем на различни начини“, вели Михалцизк. „Уште една причина да го вклучиме во исхраната во постудените месеци.

/N1info

Lifestyle

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Објавено пред

на

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги имате на ум овие неколку чекори.

Отровот од медуза кај луѓето предизвикува болка слична на изгореница, црвенило или плускавци на кожата, осип и оток. Ако не се лекува со месеци, на кожата може да остане видлива промена во пигментацијата, па дури и лузна.

Пред сè, потребно е да се излезе од морето, а потоа да се измие изгореницата со морска вода или солен раствор. Никогаш не треба да го плакнете со свежа вода, бидејќи тоа ќе ја влоши состојбата.

Ако имате при рака коцки мраз, завиткајте ги во крпа или крпа и држете ги на изгореницата околу 15 минути за да го намалите отокот. Запомнете дека не треба да ја триете кожата со крпа или крпа.

Продолжете со нанесување ладни облоги до крајот на денот и заштитете ги изгорениците од сонце. Нанесете крем кој содржи антихистамин или аналгетик на таа област на кожата. Ако немате крем, можете да користите и алкохолен оцет.

Отровот на некои видови медузи може да предизвика тешкотии со дишењето, регургитација или дури и губење на свеста.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Објавено пред

на

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“.

Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни способности за расудување на моделите со вештачка интелигенција на компанијата во рамките на таен проект со кодно име „Strawberry“.

Меѓу целите на проектот е да им се дозволи на моделите со вештачка интелигенција на OpenAI автономно да пребаруваат на Интернет за да „планираат однапред“ за извршување посложени задачи, се вели во интерен документ што го видел Ројтерс.

Проектот претходно беше наречен Q* (Q star), а неговите демонстрации претходно оваа година покажаа дека може да одговори на „незгодни научни и математички прашања“, објави Ројтерс, цитирајќи неименувани извори кои присуствувале на демонстрациите.

Во оваа фаза, многу останува непознато за Strawberry – вклучително и колку е долг во развојот и дали е истиот систем со вештини за „човечко расудување“ што OpenAI, наводно, ги покажал на состанок на вработените порано.

Способноста на вештачката интелигенција на компанијата да спроведе „длабоко истражување“, за што се тврди дека е целта на Strawberry, би означила огромен чекор напред од она што е достапно денес.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

Објавено пред

на

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин Ц и А ќе го зајакне вашиот имунитет за миг, а е идеална за топлите летни денови.

Посилен имунитет

Благодарение на витамините и антиоксидансите, ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го направи поотпорен на сезонски настинки и други болести.

Варење

Растворливите и нерастворливите влакна во праските позитивно влијаат на работата на дигестивниот систем.

Силно срце

Јадењето праски ќе го намали холестеролот и високиот крвен притисок.

Добар изглед на кожата

Екстрактите од праска може да се најдат во кремите за лице и тело, тие и помагаат на кожата да ја задржи влажноста подолго време.

/Blic

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили7 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle7 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин7 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle7 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин7 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин7 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин7 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин7 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин7 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија8 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ