Следете не

Кичево

Ехо – фестивал на планински филм & Kicevo Fusion Day на први јуни во Кичево

Објавено пред

на

На 01.06 со почеток во 14:00 ќе започне “Ехо – фестивал на планински филм & Kicevo Fusion Day“ во организација на Ехо – фестивал на планински филм, Montparnasse – Здружението за култура, уметност и креативни индустрии и Извиднички одред „Мирко Милески“ Кичево.

Програмата на настанот кој е бесплатен и има за цел да ги обедини локалните артисти и креативци и патувачко кино на фестивалот ЕХО, вклучува Базар на ракотворби, активности и работилници на Извиднички одред „Мирко Милески“ Кичево и Сојузот на извидници на Македонија, музичка програма на артисти од Montaprnasse, изложба на ликовното атеље Адамс Едукација и Наталија Спасеноска, промоција на интерактивната книга за деца „Мали диви детективи“ и работилница поврзана со неа и проекција на селектирани филмови од Ехо фестивалот.

Ова ќе биде прво гостување на патувачкото кино на ЕХО во Кичево. Мисијата на фестивалот ЕХО, кој се случува веќе 14 години, е да ја промовира планинската култура преку нејзино изразување преку различни интердисциплинарни форми на филм, издавање на книги, традиција на практикување планински спортови и одговорен однос кон природата.

„Како здружение поведуваме иницијативи во областа на културата, уметноста, уметничкото творештво и зачувувањето на животната средина, учествуваме во промоција и афирмација на културата, уметноста и уметничкото творештво и стремиме за децентрализација на културата со што им се дава поголем простор на младите локални артисти за себеизразување и пренесување на своите идеи, желби, знаења и вештини. Ваквиот пристап нѐ спои со Извидничкиот одред „Мирко Милески“ кои преку својата програма и активности ќе до доближат извидништвото и неговото значење до присутните на настанот и патувачкото кино ЕХО чија што идеја и главна цел се да се децентрализира главниот фестивалски настан што се одржува во Скопје и во исто време да послужи како платформа за изразување на локалното население и активисти, за нивните идеи поврзани активности со екологија, активен туризам, планински спортови и култура. Ова организациско трио најавува супер забавен ден со програграма наменета за сите“ – ни пренесоа преку неформален муабет членовите на Montparnasse непосредно пред настанот.

Настанот ќе почне преку ден со интересни активности, а филмската програма ќе почне во 19:30 часот под отворено небо пред објектот на Извиднички одред „Мирко Милески“.

Повеќе детали за агендата на настанот погледнете на https://www.facebook.com/share/7X3XFETou6ikhgvV/

/porta.mk

Кичево

Започнува Европското првенство, „ART Caffe“ – Кичево ве кани на „фудбалска треска“ со видео бим за фудбалските утакмици, апетисани за секого и одличен амбиент!

Објавено пред

на

©porta.mk

ART Caffe“, на ул. „Борис Кидрич“ бр.1, објект кој е ваш верен пријател повеќе од 10 години, каде најубавото кафе е гаранција за позитивен ден и насмевки, на барање на своите клиенти фудбалските натпревари во рамките на Европското првенство 2024 кои започнуваат од петок 14-јуни и ќе траат до 14-ти јули ќе ги пренесува на видео бим во живо.

Претстојното Европско првенство во 2024 година во Германија своето отворање ќе го има во Минхен, на „Алијанц Арена“ токму на 14 јуни од 21:00ч, каде домаќините ќе играат против Шкотска.

Најдоброто кафе, повеќе видови на пиво, гратис апетисани и одличен амбиент со „HD“ слика, бидете дел и уживајте во топлиот период заедно со „ART Caffe

Повеќе за „ART Caffe“ ќе најдете ТУКА

Прочитај повеќе...

Кичево

Вчера во угостителски објект во Кичево полицијата приведе жена која агресивно се однесувала со сопственикот на локалот, заработи пријава

Објавено пред

на

©porta.mk

На 06.06.2024 околу 21.00 часот во Кичево, полициски службеници од ОВР Кичево ја привеле М.П. (39) од Кичево, со живеалиште во Скопје, затоа што во угостителски објект во Кичево го нарушила јавниот ред и мир и агресивно се однесувала кон сопственикот. Таа била задржана во полициска станица и по целосно документирање на случајот, против неа ќе биде поднесена соодветна пријава, за медиумите информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Кичево

Вчера неколку лица физички нападнале момче од Кичево, МВР презема мерки за расчистување на случајот

Објавено пред

на

На 01.06.2024 година во 01.25 часот, во ОВР Кичево е пријавено дека на булеварот „Ослободување“ во Кичево, неколку лица физички го нападнале Н.П.(34) од Кичево.

Се преземаат мерки за расчистување на настанот по што ќе биде поднесена соодветна пријава, за медиумите истакна портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Со цел да се стави еднаш крај на ваквите напади од агресивни лица, апелираме до надлежните институции веднаш да ги најдат сторителите и да се истакнат пред лицето на правдата!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили5 часа

После колку километри треба да се менуваат амортизерите?

Многу возачи буквално никогаш не размислуваат да ги заменат амортизерите. Едноставно, ако нема сериозни проблеми, амортизерите се сметаат за вечни....

Магазин5 часа

Toshiba подготвува хард дискови со капацитет од над 30 ТБ

Toshiba ги предизвикува Seagate и Western Digital тврдејќи дека има хард дискови во своите лаборатории кои имаат капацитет од повеќе...

Магазин5 часа

Apple Intelligence носи нови функции на iPhone, интеграција ChatGPT и повеќе

На WWDC 2024, Apple го претстави Apple Intelligence, што носи подобрувања во Siri и интеграција со ChatGPT. Новите алатки за...

Временска прогноза6 часа

Сепак во петок пад на температурите за околу 10 степени, топлото време попушта

По максимумот на овој топол бран кој во најтоплите предели од Македонија ќе донесе температури и до околу 40, 41...

Спорт20 часа

Македонија со два крајно сомнителни пенали загуби од Чешка на гостински терен, последниот беше досуден во 97-та минута од натпреварот

Македонската А репрезентација со два сомнително досудени пенали загуби од домашната Чешка со 2:1 на контролниот натпревар во Храдец Кралове....

Хороскоп20 часа

Хороскоп за вторник (11 јуни)

ОВЕН Овенот има многу хобија и слободно време, но некој близок има нешто против сето тоа! Размислете како би реагирале...

Македонија24 часа

Важно известување од Мин.за здравство за претстојните денови

Од Институтот за Јавно здравје и метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи се добиени информации дека на 11.06.2024 (вторник) и...

Спорт1 ден

Ова се стартните 11 на Македонската репрезентација против Чешка

За мечот против Чешка, ова се стартните 11 за Македонската репрезентација

Временска прогноза1 ден

Утре и во среда пеколно жешко, ова се најновите метео вести за Македонија и регионот

Својот максимум овој многу топол бран во Македонија кој е со потекло од северните предели на Африка ќе го достигне...

Кичево1 ден

Започнува Европското првенство, „ART Caffe“ – Кичево ве кани на „фудбалска треска“ со видео бим за фудбалските утакмици, апетисани за секого и одличен амбиент!

„ART Caffe“, на ул. „Борис Кидрич“ бр.1, објект кој е ваш верен пријател повеќе од 10 години, каде најубавото кафе...

НАЈЧИТАНИ