Следете не

Lifestyle

Екраните имаат најлош ефект врз децата на возраст од три години, открива една нова студија

Објавено пред

на

Познато е дека децата копираат се што прават нивните родители, вклучително и „скролање“ на паметен телефон, што несомнено не е најздравата рекреативна активност ниту за возрасните, ниту за децата. За многу мали деца, времето поминато пред екраните значи дека пропуштаат голем број клучни моменти за развивање на нивните јазични вештини, предупредуваат австралиските научници.

Тие тврдат дека кај децата кои поминувале повеќе време пред екраните, забележан е побавен и полош развој на јазичните вештини во споредба со децата кои се занимавале со други активности.

Додека поминуваат време пред таблет или конзола, децата помалку комуницираат со возрасните, добиваат помалку зборови од нивните родители и слушаат помалку разговори. Токму разговорот е клучниот елемент за градење на сопствените јазични вештини, процес кој последователно може да се одложи, велат австралиските научници кои ги објавија своите набљудувања во напис во списанието JAMA Pediatrics.

Повеќе истражувања покажаа дека во периодот кога детето стекнува јазични вештини, како и за неговиот социјално-емоционален развој, клучно е да разговарате и да комуницирате со него дома, велат експертите.

Бројни студии се фокусираа на влијанието на времето што родителот го поминува пред екранот, а не на времето што го поминува детето.

Како дел од студијата, тим експерти предводени од научникот Мери Бруш од австралискиот универзитет во Аделаида проучувале податоци за 220 семејства кои се снимале на секои шест месеци од јануари 2018 до декември 2021 година, користејќи технологија за препознавање говор.

Екраните имаат најмногу негативно влијание врз децата на тригодишна возраст

Увид во времето поминато пред екранот и општото јазично опкружување дома кај децата на возраст од 12 до 36 месеци е добиено преку снимки во просек од 16 часа на ден.

Експертите откриле дека повеќе време поминато пред екран резултира со помалку време за разговор родител-дете. Тоа значи дека детето во неговото домаќинство слушало помалку зборови од возрасните во текот на денот, помалку комуницирало и поретко учествувало во разговори.

Најголемо и најнегативно влијание на времето поминато пред екраните во оваа смисла е забележано кај децата на возраст од 36 месеци.

Дури и во семејствата кои се придржувале до препораките на Светската здравствена организација (СЗО) за препорачаното време за деца пред екрани, што значи не повеќе од еден час дневно за тригодишните деца, децата пропуштиле дури 400 зборови што би ги кажале за тоа време, под различни околности.возрасни.

Сепак, според бројни проценки, децата во просек поминуваат многу повеќе време пред екраните.

Децата губат околу 1000 зборови во просек поради екранот

Тригодишните деца, кои биле следени како дел од студијата, поминуваат во просек по 172 минути пред екраните секој ден, што значи дека во просек губат по 1.000 зборови кои возрасен би им ги кажал во различни околности. на австралиските истражувачи.

Растењето во средина богата со јазици е клучно за раниот развој на јазикот, истакнуваат австралиските научници.

Тие признаваат дека иако разговорот со децата треба да биде едноставен и не премногу комплициран, понекогаш не е лесно да се најде доволно време за разговор во напорното секојдневие.

Тие заклучуваат дека иако е нереално да се советуваат родителите целосно да ги држат децата подалеку од екраните, наместо тоа треба да се охрабруваат да го користат времето на нивните деца пред екранот како можност за интеракција со нив, колку и да е кратка.

/Index

Lifestyle

Дали витаминот Д може да го запре процесот на стареење?

Објавено пред

на

Витаминот Д долго време се сметаше за поволен кандидат бидејќи е важен за градење мускули и коски, кои имаат тенденција да ослабуваат или ослабуваат како што старееме. Истражувањата покажуваат дека без доволно витамин Д, се зголемува ризикот од губење на мускулите и падови поврзани со возраста.

Значи, дали земањето додаток на витамин Д може да помогне да се забави тој пад, па дури и да се смени?

Тоа е комплицирано, исто како и самото стареење. Новото истражување на италијанските научници ги разгледа доказите за да го сумира она што го знаеме. Почнувајќи од тоа како изгледа стареењето на биолошко ниво. Знаците на стареење се долга листа на клеточни промени, вклучувајќи пократки теломери, нестабилни гени, молекуларни отпечатоци на нашата ДНК и хронично воспаление.

Но, како што објаснуваат Кармелинда Руџеро, специјалист по геријатрија на Универзитетот во Перуџа во Италија и колегите во нејзината работа, овие знаци се „исклучително сложени и меѓусебно поврзани“ процеси кои не се откриваат толку лесно како општ пад на физичката сила и мобилноста. – првата клиничка карактеристика што обично ја препознаваат лекарите во стареењето.

Со децении, лекарите препорачуваат додатоци на витамин Д за луѓето со остеопороза и да помогнат во спречување на фрактури на коските, бидејќи недостатокот на витамин Д е поврзан со тие состојби.

Ова има смисла бидејќи витаминот Д помага во апсорпцијата на калциум. Иако витаминот Д се наоѓа во одредени видови храна, може да биде тешко да се внесува доволно само од вашата исхрана или ако не се изложувате доволно на сонце. Но, неодамнешните медицински експерименти открија дека додатоците на витамин Д не мора да помагаат во спречување на губење на коските и фрактури поврзани со возраста кај инаку здрави луѓе.

Слично на тоа, Руџиро и неговите колеги ги прегледаа опсервационите студии и медицинските експерименти кои ги истражуваа потенцијалните ефекти на витаминот Д врз биолошките знаци на стареење и заклучија дека доказите се ретки: „Досега, доказите кај луѓето се ретки и главно се потпираат на животински модели“.

Некои студии сугерираат дека витаминот Д може да го забави епигенетското стареење бидејќи луѓето со ниски нивоа на витамин Д се биолошки постари од оние со адекватни нивоа. Дополнувањето на витамин Д, исто така, може да помогне да се намали оштетувањето на ДНК, но се чини дека нема ефект врз должината на теломерите.

Исто така, има многу малку докази за тоа која доза или на која возраст додатоците на витамин Д може да имаат ефект, бидејќи има многу малку студии на луѓе, а наодите се спротивставени.

Некои испитувања сугерираат дека земањето одредена доза на витамин Д би било безбедно за општата популација, но тоа можеби не е точно за секого. Истражувањата покажуваат дека земањето високи дози на витамин Д може да биде штетно. Додатоци на витамин Д, исто така, можат да комуницираат со лекови на рецепт, како што се статините за намалување на холестеролот.

И иако можеби изгледа логично да се компензира ниското ниво на витамин Д, експертите велат дека консумирањето повеќе од витаминот во форма на суплемент не е нужно подобро за здравјето. Ова би можело да ги наведе луѓето да ги занемарат другите работи што можат да ги направат за да го подобрат своето здравје и да живеат подолго, како што се балансирана исхрана или престој на отворено.

„И покрај интересот за суплементација на витамин Д како стратегија за поддршка на човечката долговечност и некои докази за нејзиниот потенцијал во модулирање на знаците на стареење, сè уште сме далеку од точката на трансфер од клупа до кревет“, заклучуваат Руџиро и неговите колеги.

/RSaraevo

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Растение кое ќе ги растера инсектите од вашиот дом – од молци до смрдливи бубачки

Објавено пред

на

Лавандата ги одбива инсектите во сите форми, од култивирано растение до сушено цвеќе и есенцијално масло.

Лавандата е украсно растение кое нема високи барања поврзани со квалитетот на почвата, а може да послужи и како добро пасиште за пчелите. Неговиот исушен цвет со векови се користи за различни цели, од ароматерапија до готвење, додека есенцијалното масло од лаванда е познато како „мајка на сите есенцијални масла“ и се користи за ублажување на бројни здравствени заболувања, од респираторни проблеми до дигестивни и менструални болки.

Дури и ако не одгледувате лаванда во вашиот двор, веројатно имате вреќичка сушена лаванда или есенцијално масло во вашиот дом, можеби за да ги отстраните непријатните мириси или, почесто, да ги одвратите молците… Но, молците не се единствените животни кои не го поднесуваат мирисот на лаванда. Тие вклучуваат домашни муви, сребрени риби, пајаци, мали змии, мачки, смрди, комарци…

За одредени животни, како што се мачките и малите змии, доволно е да се засади лаванда во аглите на градината или покрај патеката, додека за мувите и комарците би било доволно да се чува на прозорецот. Сепак, најмоќната форма на заштита од штетници е есенцијалното масло од лаванда. Спреј со етерично масло од разредена лаванда може да се нанесе на саканите места, на мрежи против комарци, во близина на прозорци и врати, во плакари, во потемни агли…

Секако, може да се користат и суви цветови, а на стратешки места можете да ставите и природен сапун со мирис на етерично масло од лаванда.

Направете спреј со мирис на лаванда

Еден од најдобрите начини да се користи есенцијално масло за контрола на штетници е да се подготви разреден спреј: добар рецепт е 10 до 15 капки есенцијално масло на литар вода.

За да ги одвратите пајаците, во смесата може да се додаде оцет: измешајте вода и оцет во сооднос 3:1, а потоа додадете 15 капки есенцијално масло. За смрдеа и бубачки, неколку капки масло од цитронела или маточина може да се додадат во есенцијалното масло од лаванда.

Друг метод е да го користите есенцијалното масло директно на памук: пет до седум капки треба да бидат доволни. Во стаклена тегла ставете памучна вата и оставете ја отворена на местото каде што сакате да ги одвратите инсектите. На секои неколку дена освежувајте го памукот со нови капки.

Исто така, неколку капки есенцијално масло од лаванда во водата за плакнење при перење на волнени алишта помагаат во спречување на молци.

/Nova

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Едноставна промена во вашата дневна рутина може значително да влијае на вашиот крвен притисок

Објавено пред

на

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и ќе видите резултати, велат експертите.

Новото истражување сугерира дека седењето помалку може да направи голема разлика кога станува збор за нашето здравје.

Минатиот месец во JAMA Open Network беше објавена студија која опфати 283 постари лица на возраст меѓу 60 и 89 години, кои беа поделени во две групи. Една од нив беше контролата.

Членовите на контролната група беа вклучени во десет состаноци со тренер кој им помогна да си постават цели за поздрав живот. Членовите на втората, таканаречена група за интервенција, добија стоечко биро и монитор што ги потсетуваше да прават паузи за време на продолженото седење.

Се покажа дека интервентната група го намали дневното време поминато во седечка положба за околу 32 минути, додека контролната група немаше промени во количината на седење. Исто така, крвниот притисок на испитаниците од интервентната група беше намален, што покажува дека само 30 минути помалку седење дневно може да го подобри кардиоваскуларното здравје.

Научниците заклучија дека кај популациите со поголем ризик од кардиоваскуларни болести и поврзани здравствени исходи, мали промени во шемите на седење се доволни за да се подобри нивниот крвен притисок.

/Index

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов трајно суспендиран да суди и да присуствува на тениски настани организирани од ИТИА

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов е доживотно суспендиран поради 21 прекршувања на тениската антикорупциска програма (TACP), извести вчера Меѓународната агенција...

Временска прогноза2 часа

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне во источните делови од Македонија ќе има повремен дожд и услови за грмежи

Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне во источните делови ќе има повремен локален дожд...

Хороскоп4 часа

Хороскоп за сабота (20 април)

ОВЕН Се чувствувате одлично и ќе треба да го споделите вашиот оптимизам со другите, но исто така и финансиите. Само...

Балкан5 часа

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во нејзиниот стан, жалната вест силно одекна во Србија, колегите и блиските се простуваат од неа

Водителката Бојана Јанковиќ (поранешен Николиќ), која се прослави како водителка на култното шоу на Пинк „Град“, е пронајдена мртва во...

Кичево6 часа

(ВИДЕО) Конечно во етер „Spring Waltz“ на Лука Лазарески од Кичево, големиот виртуоз на пијано за кој допрва времето доаѓа..

После солистичкиот концерт на 22.12.2023 со мотото „Stars without a Sky“, тимот на Лука Лазарески продолжува со макотрпна работа, сега...

Спорт14 часа

Во недела град Велес е домаќин на футсал финале во рамките на „Купот на Македонија“, за трофејот ќе се борат „Клими“ и „Форца 2015“

Футсал екипита на Клими и Форца 2015 ќе се борат за трофејот во рамките на Купот на Македонија. Финалната пресметка...

Гејминг15 часа

World of Warcraft доаѓа на конзоли?

Идејата дека World of Warcraft би можел да дојде до конзолите е пуштена безброј пати, а изгледа дека Blizzard конечно...

Култура15 часа

Кичевчанецот Зоран Стефаноски го претстави својот нов соло проект наречен Fly Above

Неговиот седми музички проект „Fly Above“ штотуку е објавен на Youtube, зад себе има уште шест музички проекти наречени “The...

Lifestyle15 часа

Дали витаминот Д може да го запре процесот на стареење?

Витаминот Д долго време се сметаше за поволен кандидат бидејќи е важен за градење мускули и коски, кои имаат тенденција...

Магазин16 часа

Meta интегрира чет-бот со AI во пораките на Instagram

Зошто да разменувате пораки со пријателите кога можете со бот? Meta го инјектира истиот четбот во секоја апликација што ја...

НАЈЧИТАНИ