Следете не

Магазин

Еве ги игрите што доаѓаат со претплатата за PS Plus Extra и PS Plus Premium

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Sony објави листа на игри до кои ќе може да пристапат претплатниците на PS Plus доколку се претплатат на повисоко ниво – PS Plus Extra. Понудата вклучува Red Dead Redemption 2, Assassin’s Creed Valhalla, Resident Evil и други

Веќе извесно време се зборува дека Sony се обидува да дојде на линија со Microsoft и нивниот Xbox Game Pass. Sony откри некои од игрите што планира да ги понуди во насловниот каталог со претплати за Extra и Premium. Не се откриени сите наслови, но за очекување е овие игри да бидат најинтересни во понудата.

PS5 игри:

 • Assassin’s Creed Valhalla
 • Control: Ultimate Edition
 • Death Stranding: Director’s Cut
 • Demon’s Souls
 • Destruction AllStars
 • Ghost of Tsushima: Director’s Cut
 • Marvel’s Guardians Of The Galaxy
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Mortal Kombat 11
 • NBA 2K22
 • Returnal

PS4 игри:

 • Alienation
 • Ape Escape 2
 • Arc The Lad: Twilight Of The Spirits
 • Ashen
 • Assassin’s Creed Valhalla
 • Batman: Arkham Knight
 • Bioshock Remastered
 • Bloodborne
 • Borderlands The Handsome Collection
 • Bulletstorm: Full Clip Edition
 • Celeste
 • Child of Light
 • Cities: Skylines
 • Concrete Genie
 • Control: Ultimate Edition
 • Dark Cloud
 • Dark Cloud 2
 • Days Gone
 • Dead Cells
 • Dead Nation Apocalypse Edition
 • Death Stranding
 • Eagle Flight
 • Everbody’s Golf
 • FantaVision
 • Far Cry 3: Blood Dragon
 • Far Cry 3: Classic Edition
 • Far Cry 4
 • Final Fantasy XV Royal Edition
 • For Honor
 • Ghost of Tsushima: Director’s Cut
 • God of War
 • Gravity Rush Remastered
 • Gravity Rush 2
 • Hollow Knight
 • Horizon Zero Dawn
 • Hot Shots Tennis
 • Infamous Second Son
 • Infamous First Light
 • Jak II
 • Jak 3
 • Jak And Daxter: The Precursor Legacy
 • Jak X: Combat Racing
 • Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning
 • Knack
 • Little Big Planet 3
 • Legendary Fishing
 • LEGO: Harry Potter Collection
 • LocoRoco Remastered
 • LocoRoco 2 Remastered
 • Marve’s Guardians Of The Galaxy
 • Marvel’s Spider-Man
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Matterfall
 • MediEvil
 • Mortal Kombat 11
 • Narutoshippuden: Ultimate Ninja Storm 4
 • NBA 2K22
 • Outer Wilds
 • Patapon Remastered
 • Patapon 2 Remastered
 • Red Dead Redemption 2
 • Resident Evil
 • Resogun
 • Risk: Urban Assault
 • Rogue Galaxy
 • Shadow of the Colossus
 • Siren
 • Soulcalibur VI
 • South Park: The Fractured But Whole
 • South Park: The Stick of Truth
 • Space Junkies
 • Star Trek: Bridge Crew
 • Starlink: Battle For Atlas
 • STEEP
 • Tearaway Unfolded
 • The Artful Escape
 • The Crew
 • The Crew 2
 • The Last Guardian
 • The Last Of Us Remastered
 • The Last Of Us: Left Behind
 • Tom Clancy’s The Division
 • Trackmania Turbo
 • Transference
 • Trials Fusion
 • Trials Of The Blood Dragon
 • Trials Rising
 • Until Dawn
 • Uncharted: The Nathan Drake Collection
 • Uncharted 4: A Thief’s End
 • Uncharted: The Lost Legacy
 • Valiant Hearts: The Great War
 • Watch Dogs
 • Werewolves Within
 • Wild Arms 3
 • WipEout Omega Collection
 • ZOMBI

PS3 игри (само за стриминг):

 • Asura’s Wrath
 • Castlevania: Lords Of Shadow 2
 • Crash Commando
 • Demon’s Souls
 • Devil May Cry HD Collection
 • Echochrone
 • Enslaved: Odyssey To The West
 • F.E.A.R
 • Hot Shots Golf: Out Of Bounds
 • Hot Shots Golf: Wolf Invitation
 • Ico
 • Infamous
 • Infamous 2
 • LocoRoco Cocoreccho!
 • Lost Planet 2
 • MotorStorm Apocalypse
 • MotorStorm RC
 • Ninja Gaiden Sigma 2
 • Puppeteer
 • Rain
 • Ratchet & Clank: Quest For Booty
 • Ratchet & Clank: A Crack In Time
 • Ratchet & Clank: Into The Nexus
 • Red Dead Redemption: Undead Nightmare
 • Resistance 3
 • Super Stardust HD
 • Tokyo Jungle
 • When Vikings Attack

PlayStation Classics:

 • Ape Escape (original game)
 • Hot Shots Golf (original game)
 • I.Q. Intelligent Qube (original game)
 • Jumping Flash! (original game)
 • Mr. Driller (original game)
 • Syphon Filter (original game)
 • Super Stardust Portable (original game)
 • Tekken 2 (original game)
 • Worms World Party (original game)
 • Worms Armageddon (original game)

Игрите ќе можат да се тестираат најмалку два часа, иако пробната верзија може да потрае подолго доколку издавачот на играта одлучи така. Како што можете да видите, тестот ќе биде достапен на конзолите PlayStation 4 и PlayStation 5, но не во сите случаи – развивачот може да избере која верзија на играта сака да ја достави на тестирање, така што во случајот со Cyberpunk 2077 нема опција да ја пробате верзијата PS4, но само за PS5.

Веројатно сето ова изгледа малку разочарувачки, но има и добри вести поврзани со собирачите на стари игри. Потврдено е дека поединечните игри за PlayStation 1 и PlayStation Portable ќе бидат достапни за купување одделно, така што нема да биде потребна претплата за пристап до нив. Сепак, не се сите игри и сè уште не знаеме точно кои игри ќе ја имаат таа опција.

Подобриот дел од веста е дека сите оние кои купиле наслови на PS One Classics на конзолите PS3, PSP или PS Vita ќе добијат пристап до нив дури и без претплата за PS Plus, кога ќе станат достапни на PlayStation Plus Premium. На пример, ако веќе имате дигитална копија од филтерот Siphon за PS3, сега ќе можете да ја репродуцирате на PS4 и PS5, без претплата или повторно купување.
Но, тоа важи само за игрите што се појавуваат на PS Plus. На пример, ако имате Silent Hill во дигитална форма за PS3, сè уште нема да можете да му пристапите на PS4 и PS5 додека Konami не ја дистрибуира таа игра со PS Plus Premium.

Извор: theloadout

Хороскоп

Дневен Хороскоп (4 јули) – понеделник

Објавено пред

на

ОВЕН
Во првиот дел од викедот сте порезервирани, несигурни како да постапите во одредени ситуации. Во попладневните и вечерните часови периодов веќе сте „присебе“ сто проценти, па ова е време активно да се вклучите во интересна комуникација или флерт.

БИК
Потребна ви е поголема самодоверба. Бидете свесни дека добро ви оди и дека нема потреба да се двоумите во некои ситуации. Во мислите ви се вовлекла личност која сте ја запознале преку пријател или преку деловен сегмент.

БЛИЗНАЦИ
Убедени сте дека сте во право и нема да дозволите другите да ја нарушат вашата самодоверба. Не изгледајте премногу нервозни во контакт со луѓе кои не го познаваат вашиот темперамент. Импулсивноста може накратко да ги наруши вашите емотивни односи.

РАК
Вашите претпоставени ве поттикнуваат да ги завршите обврските што е можно поскоро. Убедени сте дека ќе бидете на време, но работите под притисок. Во врската со саканата личност покажете повеќе внимание и посветеност. Не дозволувајте нервозата да влијае на вашиот однос со партнерот.

ЛАВ
Викедов ви е комплицирано да ги балансирате сите обврски. Ќе мора да одложите и пролонгирате некои договори. Емотивниот партнер покажува одлично разбирање за вашите деловни обврски, но сака и време за себе.

ДЕВИЦА
Овие дена сте доста нервозни, не сте сигурни дали ќе успеете да ги завршите обврските навреме. Нешто што изгледаше лесно почнува да се комплицира. Во врската со саканата личност ќе се трудите да бидете опуштени и весели.

ВАГА
Викендов не сметајте на помош од соработниците. Најкомплицираните задачи ќе мора да ги завршите сами. Можност за непланирани финансиски приливи. Кога ќе запознаете сакана личност, ќе бидете уморни и исцрпени. Сепак, страстите ќе бидат таму.

ШКОРПИЈА
Ќе ви биде тешко да се фокусирате на вашите обврски. Имате важни разговори и не можете да се фокусирате на ништо друго. Во емотивниот сегмент ќе бидете задоволни кога емотивниот партнер конечно ќе ви го даде потребното внимание.

СТРЕЛЕЦ
Слушајте го корисниот совет што ви го дава еден од соработниците. Исто така, викендов некој може да ви добие информации што ви се важни или да ви направи услуга. Во контакт со саканата личност, упорно избегнувате да одговарате на прашањата што тој ги поставува.

ЈАРЕЦ
Некој ќе ве вознемирува во работата што треба да ја завршите. Можеби нема да можете да го направите договорот што сте го замислиле. Со партнерот нема да бидете расположени за големи приказни. Доволно е само прегратка и присуство.

ВОДОЛИЈА
Брзо ќе ги завршите работите што ви се важни, а потоа ќе се обидете или да побегнете од работата или само да се преправате дека работите. Уморни сте и не сакате да трошите енергија. Попладнето и вечерта ги резервиравте за пријатели или за одмор. Можеби дури и за некој близок.

РИБИ
Ќе бидете во големи обврски. Можно е да се појават некои ситуации кои дополнително ќе ве попречат мирно и опуштено да пристапите на работата. Некој се обидува да ве анимира и да ве заинтересира, но во моментов имате само обврски на ум.

Прочитај повеќе...

Магазин

WhatsApp ќе ви овозможи да ги скриете статусите „Last seen“ и „Online“.

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Еден од популарните веб-страници за инсајдери на WhatsApp, WABetaInfo открива дека една од најпопуларните апликации за пораки наскоро ќе воведе опција за криење на статусот и прегледаните пораки, имено „Online“ и „Last seen“.

Без разлика дали имате некои луѓе кои ви досадуваат или сакате само мир и тишина, секој од нас од време на време се чувствува како да оди offline, или барем така им изгледа на другите.

Ова е опција што корисниците на WhatsApp ја бараат веќе некое време и WhatsApp работи на неа за iOS, Android и десктоп верзии на својата апликација. Во новата верзија на апликацијата која ќе ги донесе овие функционалности, ќе имаме две нови опции поврзани со статусот „Last seen“ status: „Everyone” i „Same as Last Seen”

На пример, ако изберете „My contacts“ за „Last Seen“ и „Same како Last Seen“ за „online“, тоа значи дека оние што не се во вашите контакти нема да можат да видат кога сте онлајн.

Минатата година, WhatsApp автоматски го отстрани статусот „Last seen“ за контактите со кои никогаш не сте разговарале, за да спречи некој друг да го следи вашиот статус на интернет или последен пат. Сепак, за сите со кои сте разговарале, тоа не е случај, но тоа наскоро ќе се промени.

Скриншот кој протече е од iOS, но се нагласува дека WhatsApp планира нови опции за сите свои платформи, иако први во бета верзијата.

Она што сè уште не е познато е кога ќе бидат имплементирани новите функции, но секако не би било повредено да се регистрирате за бета програмата за први да ги добиете новите функции.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за недела (3 јули)

Објавено пред

на

ОВЕН
Ќе бидете склони да се за inубите оваа недела. Важно е да ја оставите гордоста настрана и да и приоѓате на личност што ви се допаѓа долго време. Обидете се да го задоволите вашиот партнер, ако сте во врска. Не ви е лесно да направите сè сами. Потребна ви е помош од други луѓе на работа. Преосетливи сте и сте малку напнати.

БИК
Потребно е повеќе да се опуштите оваа недела. Вие сте комуникативни и склони кон флерт. Можете да направите многу работи и лесно да остварите нови познанства. Наскоро, на пократко патување, можен е контакт со интересна личност. Оние во врска, работете на комуникација со вашиот партнер.

БЛИЗНАЦИ
Ќе бидете многу задоволни на работа. За вас сè оди полесно од вообичаеното. Ќе добиете помош од некоја жена. Вие сте енергични и брзо излегувате со нови идеи. Што се однесува до љубовта, нови познанства се можни преку пријатели. Оние во врска, најдобро би било да се фокусирате на обврските, но не дозволувајте вашиот партнер да биде запоставен.

РАК
Се чувствувате одлично. Ништо не ви е тешко да завршите на работа. Многу е важно да не трошите премногу пари на работи што навистина не ви се потребни. Бидете поштедливи. Што се однесува до љубовта, би било добро да разговарате со вашиот партнер за сè што ве мачи. Ако сте слободни, можно е ново интересно познанство.

ЛАВ
Оваа недела ќе се чувствувате многу подобро отколку порано. Не ви е лесно да постигнете сè затоа што повеќе би сакале да се одморите. Конечно ќе имате добри резултати на работа, и ќе бидете задоволни од приливот на пари. Ако сте во врска, не ја занемарувајте вашата сакана, не можете секогаш да бидете на прво место. Ако сте слободни, некој што е многу сличен на вас може да го привлече вашето внимание.

ДЕВИЦА
Се чувствувате одлично и сте многу комуникативни. Бидете вредни и колегите на работа ќе го ценат вашиот напор. Не се чувствувате многу добро. Бидете отворени за некоја нова љубовна приказна. Нови познаници се можни преку пријатели или интернет. Ако сте зафатени, изненадете ја својата сакана со убав гест.

ВАГА
Не ви е лесно да се справите со сите обврски. Бидете упорни и не се предавајте. Ќе имате помош од женска особа. Сè ќе оди во ваш прилог. Што се однесува до љубовта, не влегувајте во дискусии со саканата личност затоа што е можно и двајцата да бидете напнати во текот на неделата. Ако сте слободни, можеби ќе ви се допадне некој што ќе го сретнете на необичен начин.

ШКОРПИЈА
Вие сте многу романтични. Работите напорно за вашата сакана и не ви е тешко да сторите сè за неа. Многу е лесно да добиете резултати. Бидете отворени за некоја нова можност за да можете да напредувате. Дајте го вашиот максимум и обидете се да се фокусирате на реализација на идејата. Не дозволувајте никој да ве исфрли од такт и да ви го наруши мирот.

СТРЕЛЕЦ
Вие сте под стрес. Нема начин да се добијат добри резултати. Обидете се да не се вознемирувате за деталите. Погледнете ја поголемата слика. Сега не е време да позајмуваме пари. Што се однесува до љубовта, сторете сé што сте замислиле. Без разлика дали сте слободни или зафатени, немате проблем кога станува збор за љубовта.

ЈАРЕЦ
Се чувствувате одлично. Обидете се да ги завршите сите обврски на време и не одложувајте ништо за друг ден. Можни се дискусии со саканата личност, а тоа може да се случи поради љубомора или пари. Пробајте да избегнете сцени. Ако сте слободни, сигурно ќе запознаете личност која е многу динамична и забавна.

ВОДОЛИЈА
Сè уште не е идеален период за љубов. Сепак, има многу настани, па затоа треба да ги користите, ако сте слободни, за ново запознавање или почеток на нова врска. Ако сте зафатени, би било подобро да почекате до втората половина на неделата кога ситуацијата ќе биде забележително помирна и да разговарате за некои важни работи со вашиот партнер. Соработниците можат да ви дадат добар совет или да ве поддржат во вашите планови.

РИБИ
Најдобро би било ако се потрудите да направите некои промени на работа. Не чекајте другите да го сторат тоа за вас. Се обидувате да го дадете својот максимум, а приливот на пари ќе се зголеми. Што се однесува до љубовта, сè оди како што сте замислувале и вие сте многу романтични и подготвени за љубов. Ако сте зафатени, покажете му ги емоциите на вашиот партнер.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден1 час

4 јули – На денешен ден

1190.- Англискиот крал Ричард Лавовското срце (Ричард) и францускиот крал Филип II (Филип) ја започнале Третата крстоносна војна. Во таа...

Хороскоп3 часа

Дневен Хороскоп (4 јули) – понеделник

ОВЕН Во првиот дел од викедот сте порезервирани, несигурни како да постапите во одредени ситуации. Во попладневните и вечерните часови...

Свет7 часа

Уште една жена загинала како последица на напад од ајкула во јужна Хургада

Египетското Министерство за заштита на животната средина денеска соопшти дека уште една жена загинала како последица на напад на ајкула...

Кичево11 часа

Вчера во Кичево била пријавена физичка пресметка помеѓу малолетници, додека едно лице настрадало од куче скитник

Вчера на 02.07.2022 година во 22:50 часот, во ОВР  Кичево пријавена е физичка пресметка на улицата „Веле Змејкоски“ во Кичево,...

Временска прогноза12 часа

Многу топло цела седмица, додека во попладневните часови ќе има активна дестабилизација

За време на овој викенд, како и во текот на следната седмица продолжува периодот на многу топло и сончево време....

Кичево14 часа

Ноќеска на магистралниот пат во Кичево се случила страшна сообраќајна несреќа со жртва

На 03.07.2022 во 01.30 часот во Плициската станица Кичево било пријавено дека на магистралниот пат Гостивар-Кичево, патничко возило „бмв“ со...

Автомобили14 часа

BMW се префрла на Android Automotive од следната година

Повеќето возачи со телефони со Android се потпираат на Android Auto во нивните автомобили, се разбира ако е Android Auto...

Магазин14 часа

WhatsApp ќе ви овозможи да ги скриете статусите „Last seen“ и „Online“.

Еден од популарните веб-страници за инсајдери на WhatsApp, WABetaInfo открива дека една од најпопуларните апликации за пораки наскоро ќе воведе...

На денешен ден1 ден

3 јули – На денешен ден

321 – Римскиот император Константин II, христијанин, ја прогласи неделата за ден на одмор и верски обреди. 1423.- Роден е...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (3 јули)

ОВЕН Ќе бидете склони да се за inубите оваа недела. Важно е да ја оставите гордоста настрана и да и...

НАЈЧИТАНИ