Следете не

Мобилни уреди

Еве како да бидете сигурни дека никој не знае дека сте гледале нечиј WhatsApp статус

Објавено пред

на

Постојат потврдени методи кои помагаат да се остане анонимен на платформата.

Ако сакате да ја скриете вашата активност на WhatsApp, добро е да знаете дека има решенија.

Со овие совети, можете да го скриете вашето присуство кога ги гледате статусите на WhatsApp.

Овозможете авионски режим пред да го проверите статусот

Брз начин да го проверите статусот на WhatsApp без никој да знае е да овозможите режим на авион на вашиот уред. Можете рачно да го оневозможите Wi-Fi или мобилните податоци, но Авионскиот режим е дизајниран да ги оневозможи сите безжични и мобилни сигнали од вашиот телефон.

Дури и ако немате интернет конекција, сепак можете да го проверите статусот бидејќи вашиот телефон привремено ги складира како податоци во кешот. Отворете го табулаторот „Updates“ на WhatsApp и допрете го статусот што сакате да го проверите.

Оневозможете ја функцијата за прием за читање

Функцијата „Read Receipts“ на WhatsApp најмногу влијае на испратените или примените пораки. Кога функцијата е оневозможена, WhatsApp нема да прикаже два сини штикли под пораките што сте ги прочитале.

Истото важи и за статусите на WhatsApp. Ако ги оневозможите сметките за читање, WhatsApp нема да ги извести дека го гледате нивниот статус. Потврдите за читање се стандардно овозможени, што значи дека треба да ги исклучите.

Стартувајте WhatsApp и кликнете на иконата со три точки во горниот десен агол. Таму изберете Settings, одете во Privacy и исклучете го прекинувачот до опцијата Read Receipts.

Користете апликации од трети страни

Друг метод за проверка на статусот на WhatsApp без нивно знаење е да користите апликација од трета страна.

Забележете дека апликациите од трети страни се против Условите за користење на WhatsApp и нивното користење доаѓа со ризик од блокирање на вашата сметка или откривање на вашите лични информации и информации за најавување.

Статуси на WhatsApp

Слично на другите платформи за социјално вмрежување, содржината објавена како статус на WhatsApp ќе биде достапна 24 часа.

Доколку, пак, не сакате никој да ви го проверува статусот на WhatsApp, можете да го избришете нивниот број од вашите контакти или да ги блокирате, пишува Makeuseof и пренесува Poslovni.hr.

Магазин

Еве кои телефони добиваат Android 14: Проверете дали вашиот е на списокот

Објавено пред

на

Иако Google го претстави Android 14 на почетокот на октомври, големи се шансите дека сè уште чекате ажурирањето да се појави на вашиот телефон.

Engadget контактираше со речиси секој голем производител на телефони за да открие колку се блиску до стабилна верзија на Android 14.

Ако не сте сигурни дали вашиот телефон ќе го добие новиот оперативен систем, овој напис ќе одговори и на тоа прашање.

Asus

ASUS започна со тестирање на Android 14 на 10 октомври. Во моментов, бета верзијата е достапна само на актуелниот предводник на компанијата, Zenfone 10.

„Zenfone 10 е првиот уред што го доби стабилното издание на Android 14“, изјави портпаролот на ASUS за Engadget.

ASUS одби да каже кога корисниците на Zenfone 10 би можеле да очекуваат стабилната верзија на Android 14 да пристигне на нивните уреди, при што компанијата забележа дека времето на објавување „многу зависи од стабилноста и резултатите од бета тестовите со заедницата“.

Освен Zenfone 10, само неколку други ASUS телефони ќе добијат Android 14 поради сегашната политика на компанијата за поддршка на нејзините неодамнешни уреди со две ажурирања на платформата. Како што е кажано, најстарите телефони што ASUS ќе ги ажурира на Android 14 се Zenfone 9 и ROG Phone 6.

Google

Како сопственик на Android, Google беше еден од првите производители што ја објави стабилната верзија на Android 14.

Поголемиот дел од линијата Pixel, која датира од Pixel 4a 5G од 2020 година, има пристап до Android 14 од 4 октомври. Почнувајќи од серијата Pixel 8, Google вети дека ќе ги поддржува идните уреди седум години.

Првиот Android 14 Pixel Feature Drop ќе пристигне во текот на декември. Во меѓувреме, може да се запишете во програмата Android Beta for Pixel за да ги проверите првите две бета-верзии на кварталната платформа Android 14 (QPR). Ова ги вклучува функциите што ќе пристигнат во подоцнежно ажурирање.

Huawei

Доколку не дојде до драматична промена во односите меѓу САД и Кина, уредите на Huawei во САД, Канада и Европа нема да добијат пристап до Android 14, барем не во формата достапна на уредите на другите производители.

Во 2019 година, американското Министерство за трговија го стави на црната листа на телекомуникацискиот гигант, потег што го принуди Google да ги прекине официјалните врски со Huawei.

HarmonyOS, верзијата на Android на Huawei, не црпи директно од базата на кодови што Google им ја дава на располагање на другите производители. Покрај тоа, најновите уреди на Huawei, вклучувајќи го и Mate 60 Pro, не се достапни надвор од Кина.

Motorola

Motorola ќе започне да го продава Android 14 на своите телефони на почетокот на 2024 година.

Линијата Edge од 2022 година, Edge+ и Edge 30 Fusion се најстарите уреди што компанијата планира да ги надгради овој пат. Поставата на компанијата за 2023 година – вклучувајќи ги Razr, Razr +, Moto G Power, G Stylus и G 5G – исто така ќе добие Android 14.

OnePlus

OxygenOS 14, претстојното ажурирање на Android 14 на OnePlus, во моментов нема датум на објавување. Компанијата одби да каже кога корисниците би можеле да очекуваат да пристигне ажурирањето, велејќи му на Engadget дека „во овој момент нема информации“.

Сепак, добрата вест е дека OnePlus го тестира бета OxygenOS 14 со корисниците. На 8 ноември, One Plus го објави OxygenOS 14 Beta 4, истовремено правејќи го софтверот достапен за тестирање на луѓето во САД и Индија.

Ако сте го купиле телефонот OnePlus во секое време во последните три години, тој најверојатно ќе доаѓа со Android 14. Со своите два најнови производи, OnePlus 11 и OnePlus Open, OnePlus се обврза да обезбеди 4 години ажурирања на Android и 5 години безбедносни закрпи. Со претходните телефони, вклучувајќи го и минатогодишниот OnePlus 10 Pro, компанијата рече дека ќе ги поддржи тие производи со тригодишни ажурирања на платформата.

Имајќи го тоа на ум, OnePlus 8T, кој излезе во продажба кон крајот на 2020 година, веројатно е најстариот телефон на OnePlus што добива OxygenOS 14. Дополнително, како и кај повеќето други производители, оние со постари уреди најверојатно ќе чекаат подолго отколку што гледаат најновата верзија на Android пристигнува на нивниот телефон.

Samsung

Samsung започна да ја прикажува стабилната верзија на својата верзија на Андроид 14 – One UI 6 – кон крајот на минатиот месец.

Со oглед на тоа што компанијата нуди четири генерации на ажурирања на оперативниот систем на многу од нејзините неодамнешни уреди, постарите телефони како Galaxy S21 и Galaxy A32 нема да бидат изоставени. Сепак, очекувајте да почекате уште малку ако поседувате некој од тие претходни телефони.

Xiaomi

Покрај Google, Xiaomi беше еден од првите OEM што го претстави стабилното издание на Android 14 на своите корисници.

Во моментов, MIUI 14, кој се базира на најновата верзија на оперативниот систем на Google, е достапен на Xiaomi 13 Pro, 13 и 12T. За жал, оние со постари Xiaomi телефони ќе мора да почекаат некое време пред да пристигне MIUI 14 на нивниот уред.

„Точната временска рамка за Xiaomi да ги ажурира своите постари уреди на Android 14 во моментов е недостапна“, рече портпаролот на Xiaomi. „Ве молиме останете во тек за дополнителни ажурирања за ова прашање“.

Nothing

Nothing неодамна започна да објавува втора отворена бета верзија на Nothing OS 2.5, која се базира на Android 14 со неколку функции дизајнирани да ги прошират можностите на интерфејсот Gliph.

Nothing не се обврза да ги поддржува своите телефони со тригодишни надградби на оперативниот систем и четири години безбедносни ажурирања. Бидејќи тие влегоа на пазарот на паметни телефони само во јули 2022 година со телефонот Nothing 1 и оттогаш објавија друг телефон, сите корисници на Nothing можат да бидат сигурни дека нивниот уред ќе добие Nothing OS 2.5.

/Nova

Прочитај повеќе...

Магазин

Сега можете да ги ограничите објавите на Instagram и Reels само на блиски пријатели

Објавено пред

на

Instagram ја проширува функцијата „Close Friends“ од „Story“ и „Notes“ за да ги складира објавите и Reels. Како такви, ќе можете да ги споделувате вашите макари и објавите за напојување со помала, можеби поголема, доверлива публика наместо со сите што ве следат.

Простор за дополнителна поврзаност за луѓето

Тимот на Instagram вели дека луѓето ги користат блиските пријатели „како простор без притисок за да се поврзат со луѓето кои се најважни“. Со проширувањето на Close Friends на објавите на „Shorts“ и „Feed“, програмерите се надеваат дека ќе имате „повеќе начини да бидете вашето најавтентично јас на Instagram, а притоа да имате повеќе избори за тоа кој ја гледа вашата содржина“.

Споделувањето колумна или објава само со вашите блиски пријатели е прилично едноставно. Кога го креирате, притиснете го копчето Audience, изберете Close Friends, па допрете Share. Објавата или Reel ќе бидат означени со зелена ѕвезда, така што оние на списокот на вашите блиски пријатели што ќе го видат ќе знаат дека се дел од ексклузивен клуб. За да се нагласи проширувањето на функцијата, може да видите дека копчето плус на апликацијата се претвора во икона со зелена ѕвезда денес.

Вреди да се напомене дека листата на блиски пријатели ќе биде истата група на луѓе во сите функции на Instagram. Сепак, Инстаграм бараше други начини за сите да споделуваат работи со помала публика. Минатиот месец, шефот на Instagram, Адам Мосери, откри дека неговиот тим експериментирал со начин да им дозволи на корисниците да споделуваат приказни со различни подмножества на следбеници. Корисниците на Facebook веќе долго време можеа да постават многу различни списоци на пријатели и да изберат со кого да споделат објава.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple ги предупредува корисниците кои го полнат својот iPhone преку ноќ: „Не е добра идеја“

Објавено пред

на

Apple посебно предупреди да не спиете или да седите на кабелот за полнење или приклучокот

Apple неодамна издаде важно предупредување до сите сопственици на iPhone. И покрај тоа што полнењето на телефоните преку ноќ е практика на многумина, компанијата истакна неколку клучни причини зошто тоа може да биде ризично. Ова предупредување доаѓа во време кога технологијата станува се повеќе интегрирана во секојдневниот живот, а безбедноста на уредот станува приоритет.

Apple не советуваше целосно да не се полни преку ноќ, но ја нагласи важноста на полнењето во безбедна средина, особено онаа што спречува прегревање на уредот. Документот „Важни безбедносни информации за iPhone“, достапен на веб-локацијата на Apple, дава корисни совети и препораки за безбедно користење на уредот.

Еден совет вклучува чување на вашиот iPhone, кабел за полнење, адаптер и кој било полнач, вклучително и безжичен, во добро проветрено место. Ова е од клучно значење и за време на употреба и при полнење на уредот. Исто така, се препорачува да се избегне подолг контакт со кожата со кабелот за полнење и приклучокот кога се поврзани на извор на енергија.

Apple посебно предупреди да не спиете или да седите на кабелот за полнење или приклучокот. Корисниците треба да користат здрав разум за да избегнуваат ситуации кога кожата е во директен контакт со уредот или неговиот полнач подолг период. Компанијата советува да не спиете на уредот, адаптерот или безжичниот полнач или да ги ставате под јорган, перница или директно под телото кога е поврзан со извор на струја.

Предупредувањето на Apple беше поддржано и од противпожарните служби, при што еден пожарникар отиде во TikTok за да ги нагласи опасностите од полнењето на телефоните преку ноќ, нагласувајќи дека спиењето додека се полни ги спречува корисниците да почувствуваат почеток на пожар, што може да биде исклучително опасно. „Тоа не е добра идеја“, рече тој.

Во овој контекст, упатствата и советите на Apple не само што се корисни, туку можат да спасат и животи. Безбедноста треба да биде на прво место, затоа е важно корисниците да ги преземат сите неопходни мерки за да се осигураат дека нивните уреди не претставуваат ризик за нивното здравје и безбедност.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија3 часа

(ФОТО+ВИДЕО) МВР на прес соопшти дека лицето за кое беше поднесена „црвена потерница“ е уапсено во Турција, наскоро ќе биде екстрадирано во Македонија

На вечерашнава прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека на територија на пријателска Турција е пронајден и...

Хороскоп3 часа

Хороскоп за среда (6 декември)

ОВЕН Размислувате да воведете некои инавации во работата. Подготвени сте да се посветите на новите проекти. Можно е да не...

Македонија7 часа

МВР ги подбра возилата кои движат без атест на фолии

Во периодот од 01.11.2023 до 30.11.2023  Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање...

Автомобили14 часа

Кои десет работи не треба да ги чувате во автомобилот во зима

Зимата пристигна речиси во сите делови на земјава и многу граѓани наутро се будат во минусни температури. Познато е дека...

Магазин14 часа

Amazon има свој генератор на слики со вештачка интелигенција

Amazon скокна на истиот бенд на кој скокнаа многу големи технолошки компании оваа година, дебитирајќи свој сопствен генератор на слики....

Магазин14 часа

Apple го прекина партнерството со Goldman Sachs

Apple и Goldman Sachs потенцијално го завршуваат своето партнерство четири години откако ги здружија силите за кредитната картичка на Apple,...

Гејминг14 часа

Трејлерот за GTA VI е тука и официјално не враќа во Vice City, но не пред 2025 година.

Rockstar Games конечно го објави официјалниот трејлер за GTA VI кој не враќа во поставката Vice City, овој пат со...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (5 декември)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Спорт1 ден

UEFA ја одби жалбата на Партизан, сепак ќе игра без публика поради однесувањето на публиката на мечот против Нордсјеланд

Дисциплинската комисија на УЕФА соопшти дека е одбиена жалбата на фудбалскиот клуб Партизан за казната што му беше изречена на...

Временска прогноза1 ден

Студеното време зема интензитет, од четврток најава за нови снежни врнежи и на пониските места

Во Македонија во следните денови ќе имаме многу променливо и значително постудено време. Ќе бидеме и под влијание на влажен воздушен...

НАЈЧИТАНИ