Следете не

Мобилни уреди

Еве како да бидете сигурни дека никој не знае дека сте гледале нечиј WhatsApp статус

Објавено пред

на

Постојат потврдени методи кои помагаат да се остане анонимен на платформата.

Ако сакате да ја скриете вашата активност на WhatsApp, добро е да знаете дека има решенија.

Со овие совети, можете да го скриете вашето присуство кога ги гледате статусите на WhatsApp.

Овозможете авионски режим пред да го проверите статусот

Брз начин да го проверите статусот на WhatsApp без никој да знае е да овозможите режим на авион на вашиот уред. Можете рачно да го оневозможите Wi-Fi или мобилните податоци, но Авионскиот режим е дизајниран да ги оневозможи сите безжични и мобилни сигнали од вашиот телефон.

Дури и ако немате интернет конекција, сепак можете да го проверите статусот бидејќи вашиот телефон привремено ги складира како податоци во кешот. Отворете го табулаторот „Updates“ на WhatsApp и допрете го статусот што сакате да го проверите.

Оневозможете ја функцијата за прием за читање

Функцијата „Read Receipts“ на WhatsApp најмногу влијае на испратените или примените пораки. Кога функцијата е оневозможена, WhatsApp нема да прикаже два сини штикли под пораките што сте ги прочитале.

Истото важи и за статусите на WhatsApp. Ако ги оневозможите сметките за читање, WhatsApp нема да ги извести дека го гледате нивниот статус. Потврдите за читање се стандардно овозможени, што значи дека треба да ги исклучите.

Стартувајте WhatsApp и кликнете на иконата со три точки во горниот десен агол. Таму изберете Settings, одете во Privacy и исклучете го прекинувачот до опцијата Read Receipts.

Користете апликации од трети страни

Друг метод за проверка на статусот на WhatsApp без нивно знаење е да користите апликација од трета страна.

Забележете дека апликациите од трети страни се против Условите за користење на WhatsApp и нивното користење доаѓа со ризик од блокирање на вашата сметка или откривање на вашите лични информации и информации за најавување.

Статуси на WhatsApp

Слично на другите платформи за социјално вмрежување, содржината објавена како статус на WhatsApp ќе биде достапна 24 часа.

Доколку, пак, не сакате никој да ви го проверува статусот на WhatsApp, можете да го избришете нивниот број од вашите контакти или да ги блокирате, пишува Makeuseof и пренесува Poslovni.hr.

Магазин

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Објавено пред

на

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench 6 потврдува некои внатрешни информации

Додека ја чекаме новата серија на склопливи телефони на Samsung, неофицијалните информации продолжуваат да пристигнуваат, а сега ги има и оние кои се меѓу официјалното и неофицијалното, односно оние од листата на Geekbench. Го вклучува и телефонот Samsung Galaxy Z Fold6, кој ги потврдува претходните инсајдерски информации дека ќе се напојува со чипсет Snapdragon 8 Gen 4 на Qualcomm.

Уредот постигна малку понизок резултат од просечниот телефон со чип Snapdragon 8 Gen 3, но тоа би можело да биде затоа што е примерок од претпродукција. Пред некој уред да биде пуштен во продажба, секогаш му требаат дополнителни измени, забележува SamMobile.

Исто така, резултатите од тестот потврдуваат барем една опција за меморија – тестираниот модел има 12 GB RAM. Со оглед на тоа што нè делат речиси два месеци од официјалното претставување, има простор за промени во сите досегашни гласини за овој телефон.

Прочитај повеќе...

Магазин

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Објавено пред

на

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде заменет со Slim варијанта.

Досега се веруваше дека iPhone 17 Slim ќе биде позициониран слично како претходниот Plus модел во рамките на серијата iPhone, само што ќе биде покомпактен и потенок.

Сепак, според новите извештаи, се чини дека тоа не е така. Наместо тоа, iPhone 17 Slim ќе биде најскапиот и најпремиум модел во серијата, па се очекува да биде поскап од верзијата iPhone 17 Pro Max.

Од неколку извори дознаваме дека iPhone 17 Slim ќе биде значително потенок од кој било модел на iPhone досега, а може да користи и алуминиумско куќиште.

Конечниот дизајн сè уште не е решен, а Apple наводно се уште разгледува некои опции. Dynamic Island ќе биде помал, додека системот на камера на задната страна ќе биде поместен на средината на телефонот.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

„Instant Digital“ сугерира дека новиот iPhone 16 Pro ќе пристигне со нов екран?

Објавено пред

на

Корисник од Кина со прекар Instant Digital, сугерира дека iPhone 16 Pro ќе пристигне подоцна оваа година со дисплеј кој е 20% посветол од неговиот претходник. Овде не зборуваме за HDR осветлување, туку за типично осветлување. За споредба, iPhone 15 Pro има максимална типична осветленост од 1000 nits, а iPhone 16 Pro се очекува да понуди 1200 nits.

Максималниот режим на висока осветленост, наводно, ќе остане ист. Изворот на оваа информација тврди дека iPhone 16 Pro ќе има режим на висока осветленост од максимум 1600 nits, и покрај тоа што неговиот претходник нуди до 2000 nits, така што се претпоставува дека ова е неточна информација.

Останува да видиме дали споменатите информации ќе се покажат како точни. Не би било изненадувачки доколку Apple го направи екранот на iPhone 16 Pro посветол, имајќи предвид дека зголемувањето на осветленоста на екранот е тренд и во екосистемот на Android, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет2 часа

Што се случува со ТикТок? Предупредување за Канада да не се користи популарната мобилна апликација?

Шефот на безбедносното разузнавање на Канада, Дејвид Вињо, ги предупреди Канаѓаните да не ја користат апликацијата TikTok, велејќи дека податоците...

Магазин6 часа

Како да деинсталирате игра на PlayStation 5

PlayStation 5 е една од најнапредните гејмерски конзоли достапни денес. Некои од најдобрите AAA наслови се репродуцираат на PS5, обезбедувајќи...

Временска прогноза8 часа

Времето денес ќе биде променливо овлачно, наместа со пороен дожд и силен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за недела (19 мај)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Занимливости18 часа

(ВИДЕО) Дукати го претстави новиот модел „Монстер“ во чест на легендарниот Аиртон Сена

Најновата „играчка“ на легендарниот Аиртон Сена доаѓа од Ducati, која го претстави специјалното издание Monster. Мотоциклот има шарена графика инспирирана...

Свет20 часа

YouTube ја послуша кинеската влада и ја блокира протестната песна од Хонг Конг

Одлуката доаѓа откако судот ја забрани протестната песна „Слава на Хонг Конг“, која владата ја означи како закана за националната...

Магазин1 ден

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench...

Магазин1 ден

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде...

Магазин1 ден

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok. Тој...

Магазин1 ден

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД. Цена 3.499 долари...

НАЈЧИТАНИ