Следете не

Свет

Европа: Италија: Пред учебната година, вакцинациите за млади се приоритет

Објавено пред

на

Италијанската влада ги повика своите региони да дадат приоритет на вакцинацијата на жителите на возраст од 12 до 18 години, пред училишните и спортските активности низ целата земја. Специјалниот комесар на италијанската влада за „Ковид-19“, Франческо Паоло Филуло, во писмо ги повика регионалните гувернери да овозможат вакцинација на тинејџери без закажување, пренесуваат италијанските медиуми.

„За да се забрза вакцинацијата за оние на возраст меѓу 12 и 18 години, треба да им се даде приоритет, иако не го објавија тоа претходно“, рече Филјуоло, додавајќи дека новата мерка треба да стапи на сила на 16 август.

Околу 40 проценти од Италијанците помлади од 19 години се вакцинирани со најмалку една доза, и 23 проценти целосно, според најновите владини податоци.

Само вакцините Физер и Модерна се одобрени за оваа возрасна категорија во Италија.

Италијанскиот премиер Марио Драги минатата недела вети дека училиштето ќе започне со настава во училниците во септември, па донесе одлука врз основа на која професори мора да имаат потврда за имунитет на вирусот.

До 11 август, околу 66 проценти од Италијанците биле вакцинирани со една доза, а 56 проценти од нив ги примиле и двете.

Грција: Предупредување до медицинските работници да се вакцинираат

Заменик-министерот за здравство Василис Контозаманис денеска потсети во исто време и ги предупреди здравствените работници, да се вакцинираат против Ковид-19 до 1 септември.

Оваа одлука на грчката влада се однесува на државните и приватните болници, а првиот ден од септември е крајниот рок, пренесува „Катимерини“.

Во писмо до директорите на болниците во Грција, Контозаманис вели дека медицинските лица се законски обврзани да ја примат првата доза од вакцината до 1 септември.

Тој предупреди дека, според законот, здравствените работници во државните болници ќе бидат суспендирани доколку одбијат да се вакцинираат.

Во Финска, рекорден број на луѓе заразени со Ковид-19

Финска денеска регистрираше рекорден број на инфекции со коронавирус за еден ден, објави Институтот за здравје и социјална заштита.

Со вкупно 1.024 новозаразени, рекордот од март оваа година беше соборен во таа земја. Зголемени се и приемите во болница.

Премиерката Сана Марин минатата недела ги објави плановите за задолжително прикажување на докази за вакцинација при влегување во угостителски објекти и вакцинирање на деца на возраст од 12 до 16 години, пишува Ројтерс.

Во Финска, досега се регистрирани 10.983 позитивни случаи на Ковид-19 и 995 регистрирани смртни случаи од 5,5 милиони жители.

Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести, повеќе од 82 проценти од Финците добиле барем една доза од вакцината и повеќе од 48 проценти се целосно вакцинирани против коронавирусот.

Швајцарија ги откажа бесплатните тестови за корона

Швајцарската влада планира да донесе одлука според која невакцинираните ќе треба да платат за тестирање за вирусот корона од 1 октомври.

Ова се тестовите потребни за влез во институции и настани за кои е потребен сертификат или тест за вакцинација.

Пратеникот на СВП Андреас Гларнер се противи на ова, велејќи дека такво нешто би било индиректна задолжителна вакцинација.

Тој посочува дека укинувањето на бесплатните тестови ќе им оневозможи на невакцинираните лица да учествуваат во секојдневниот живот и тие ќе станат граѓани од втор ред.

Зелените, исто така, се противат на таа намера, нагласувајќи дека кога ќе се зголеми бројот на новозаразени лица, треба да се направат повеќе тестови, и ако тестовите чинат, тогаш помалку луѓе ќе дојдат на тестирање, што е фатално.

Пратеничката од СП, Флавија Васерфален, сепак, вели дека луѓето кои не сакаат да се вакцинираат ја злоупотребуваат солидарноста.

“Чини многу кога секој пат кога некој што сака да излезе доаѓа на тест кој чини околу 50 франци. Трошоците се многу повисоки од вакцинацијата”, посочи таа.

Русија: Најголем број смртни случаи во текот на денот од почетокот на пандемијата

Бројот на починати пациенти од вирусот корона во Русија денеска надмина 800, што се случи за прв пат од почетокот на пандемијата, објави кризниот штаб на оваа земја.

Во претходните 24 часа, 808 луѓе починаа, наспроти 799 претходниот ден, така што бројот на смртни случаи од ковид достигна бројка од 168.049 лица, објави ТАСС С.

Смртноста од корона вирусот изнесува 2,57 проценти.

Кога станува збор за нови случаи, денес се потврдени 21.932 случаи, и 6.534.791 од почетокот на пандемијата.

Само во Москва, регистрирани се 2.294 новозаразени пациенти.

Извор: Rtv
Фото: Unsplash

Свет

Полицијата во Сан Франциско може да гледа приватни камери за надзор во реално време

Објавено пред

на

Полицијата во Сан Франциско доби засилување во нивните овластувања за надзор оваа недела, откако градскиот одбор на надзорници гласаше да и дозволи на полицијата пристап до приватните камери за надзор во реално време.

Гласањето, кое помина со 7 спрема 4, одобри едногодишна пилот-програма која ќе и овозможи на полицијата да ги следи снимките од приватните камери низ градот со согласност на сопствениците на камерите. Полициската управа во Сан Франциско нема да има пристап до камерите 24/7, но ќе може да се приклучи на мрежата под одредени услови, како на пример додека истражува кривични дела, вклучително и прекршоци и имотни злосторства. SFPD, исто така, ќе може да пристапи до снимките од приватна камера за време на големи јавни настани, како што се протести, дури и ако не постои сомневање дека се случило кривично дело.

Групите за граѓански слободи, како што се EFF и ACLU, остро ја критикуваа новата мерка, за која тие тврдат дека ќе го зголеми надзорот на веќе маргинализираните групи во градот. Во блог пост, политичкиот аналитичар на ЕФФ, Метју Гуариља напиша дека широкиот опсег на злосторства што би можеле да предизвикаат активирање на камерата ќе овозможат целосен надзор речиси во секое време.

„Не правете грешка, прекршоци како што се вандализам или бегање се случуваат на речиси секоја улица во Сан Франциско секој ден – што значи дека оваа уредба во суштина и дава можност на SFPD да го стави целиот град под директен надзор на неодредено време“, напиша тој. Guariglia.

Сепак, градоначалникот на Сан Франциско, Лондон Брид, го објави новиот закон како неопходна мерка за зголемување на јавната безбедност во градот, кој се бори со зголемената стапка на криминал.

„Нашите жители и малите бизниси сакаат да се фокусираме на тоа да го направиме Сан Франциско безбеден за сите што живеат и работат во градот“, рече Брид во соопштението. „Ова е разумна политика што ја балансира потребата да им дадеме на нашите полицајци уште една алатка за справување со значајните предизвици за јавната безбедност и да ги повикаат на одговорност оние што го прекршуваат законот.

Друг несакан ефект на новата регулатива е тоа што богатите приватни лица се ефективно способни еднострано и без надзор да го зголемат капацитетот на полицискиот надзор. Како што е наведено во извештајот во Протоколот, ко-основачот на криптовалутата Ripple, Крис Ларсен, потрошил околу 4 милиони долари за инсталирање на повеќе од 1.000 безбедносни камери во Сан Франциско од 2012 година.

Ларсен, роден во Сан Франциско, рече дека технологијата „придонела за нееднаквоста и проблемите што ги гледаме денес во Сан Франциско“, но рече дека инвестирањето во шеми како иницијативата за приватен надзор ќе помогне да се подобри безбедноста на заедницата.

Извор: TheVerge

Прочитај повеќе...

Свет

ФОТО Еруптираше подводен вулкан, НАСА фотографираше нов остров во Тихиот Океан

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними сателитски снимки од новоформираниот остров.

Островче се појави во областа на островите Тонга во Тихиот Океан по ерупцијата на подводен вулкан, објави Си-Ен-Ен.

Малиот остров се појавил во југозападниот дел на Тихиот Океан каде има многу подводни вулкани.

Еден од тие вулкани еруптираше на 10 септември, исфрлајќи лава, пареа и пепел, се вели во соопштението на Земјината опсерваторија на НАСА.

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними сателитски снимки од новоформираниот остров.

Новородениот остров рапидно растел и неколку дена подоцна, на 14 септември, научниците од геолошкиот институт на Тонга процениле дека островот е 4.000 квадратни метри. Но, до 20 септември островот порасна на 24.000 квадратни метри, или околу 6 хектари.

Новиот остров се наоѓа на морската планина Home Reef во централниот дел на островите Тонга, југозападно од островот Лата.

Можеби не сакате да се приврзете премногу за мал остров: Островите создадени од подводните вулкани „често се краткотрајни“, вели НАСА. Но, понекогаш овие непостојани острови можат да постојат со години или дури со децении.

Вулканот Home Reef продолжува да исфрла лава, се вели во објавата на Фејсбук на Геолошкиот институт на Тонга. Вулканската активност претставува мал ризик за воздушниот сообраќај и жителите на Вавау и Хаапаи, две островски групи во централна Тонга.

„Не е забележана видлива пепел во последните 24 часа“, објави агенцијата на крајот на неделата. „На сите морнари им се препорачува да пловат на најмалку 4 километри од Home Reef до понатамошно известување“.

Прочитај повеќе...

Свет

Телескопот James Web даде невидена слика од Нептун и го откри вистинскиот сјај

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Благодарение на вселенскиот телескоп James Webb, за прв пат можеме да видиме како изгледа планетата Нептун во инфрацрвениот спектар и мораме да признаеме, изгледа – блескаво.

Вселенскиот телескоп James Webb (JWST) на НАСА ја сними планетата Нептун со неверојатни нови детали. Новата слика ги прикажува прстените на планетата, некои од нејзините природни сателити и топлинските појаси околу нејзината површина.

Додека Нептун изгледа сино во видливи бранови должини поради гасот метан во неговата атмосфера, истиот метан ја апсорбира инфрацрвената светлина забележана од JWST, така што планетата изгледа светло бела кога се гледа во инфрацрвени бранови должини. Најсветлите области се ледените облаци високо во атмосферата, кои ја рефлектираат сончевата светлина пред метанот да ја апсорбира.

Благодарение на вселенскиот телескоп James Webb, за прв пат можеме да видиме како изгледа планетата Нептун во инфрацрвениот спектар и мораме да признаеме, изгледа – блескаво.

Вселенскиот телескоп James Webb (JWST) на НАСА ја сними планетата Нептун со неверојатни нови детали. Новата слика ги прикажува прстените на планетата, некои од нејзините природни сателити и топлинските појаси околу нејзината површина.

Додека Нептун изгледа сино во видливи бранови должини поради гасот метан во неговата атмосфера, истиот метан ја апсорбира инфрацрвената светлина забележана од JWST, така што планетата изгледа светло бела кога се гледа во инфрацрвени бранови должини. Најсветлите области се ледените облаци високо во атмосферата, кои ја рефлектираат сончевата светлина пред метанот да ја апсорбира.

На новата слика се прикажани и двата светли прстени на Нептун, како и двата побледи прстени. Прстените се полни со прашина, што ги прави потемни и потешки за гледање од светлите, ледени прстени како оние што ја опкружуваат планетата Сатурн.

Поминаа три децении откако последен пат ги видовме овие бледи, правливи прстени и ова е прв пат да ги видиме во инфрацрвена светлина, рече научникот од JWST, Хајди Хамел.

Последен и единствен пат кога ги видовме најслабите прстени на Нептун беше кога вселенското летало на НАСА Voyager 2 прелета покрај планетата во 1989 година.

Осум од месечините на Нептун се видливи на сликата како светлосни точки, а најсветлата е најголемата месечина на планетата, Тритон. Системот на природни сателити на Нептун е особено чуден. Тритон, на пример, орбитира за Нептун наназад, така што дополнителни набљудувања на JWST и на Нептун и на Тритон се планирани подоцна во годината.

Извор: New Scientist

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден8 часа

2 октомври – На денешен ден

1187 – Арапскиот генерал и египетскиот султан Саладин го зазеле Ерусалим од христијаните, што во 1189 година ја предизвикало Третата...

Хороскоп10 часа

Дневен Хороскоп (2 октомври) – недела

ОВЕН Можно е сега да не ви одговара да се занимавате со работа во која се вклучени групи на луѓе,...

Мобилни уреди12 часа

Дали новиот iPhone 15 „Ultra“ може да го замени сегашниот бренд „Pro Max“ ?

Apple може да воведе нова шема за именување кога ќе го објави iPhone 15 следната година, заменувајќи го сегашното брендирање...

Кичево13 часа

ОВР Кичево: Поради „боево гаѓање“ во с.Осој времена забрана за движење во реонот према стрелиштето поради безбедност

Утре на 02.10.22 со цел безбедно изведување на боевото гаѓање на припадниците на МВР во рамките на нивните активности ќе...

Кичево16 часа

(ВИДЕО) Во Кичево стартува со работа иновативното Антибактериско чистење на вашиот клима уред. Нека вашиот дом биде здраво место за вас и вашите најмили!

Со секојдневна употреба на клима уредите во нивната внатрешност се таложи огромна количина на прав, алергени, микроорганизми од различна природа...

Скопје23 часа

128 сообраќајни прекршоци во Скопје за еден ден, 20 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.09.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Кичево1 ден

Страотна сообраќајка се случила утрово на кичевскиот бул.Ослободување

Страотна сообраќајка несреќа се случила после 5 часот утрово на кичевскиот бул.Ослободување. Имено според наши извори и извори од локалното...

Временска прогноза1 ден

Попоски препорачува претпазливост поради можна појава на невреме од обилен дожд, силен ветер и грмежи – ова се последните вести за времето

Со продорот на значително постуден воздух од север, кој ќе се судри со летната топла воздушна маса од југ над...

На денешен ден1 ден

1 октомври – На денешен ден

1684.- Починал францускиот писател Пјер Корнеј, поет со морална големина и патриотски и епски ентузијазам, еден од најзначајните претставници на...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (1 октомври)

ОВЕН Им делувате недоверливо на вашите соработници и барате нови информации со цел на време да ги разјасните вашите дилеми....

НАЈЧИТАНИ