Следете не

Магазин

Евтин пакет Netflix поддржан со реклами може да нема реклами

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Веќе извесно време Netflix се обидува да се справи со падот на претплатниците, без разлика дали се работи за бркање на сите со кои ги споделувате вашите лозинки или за воведување нов, попристапен пакет кој ќе содржи реклами. За да може публиката полесно да ја проголта жабата во форма на споменатиот пакет со реклами, Netflix ја разгледува опцијата за откажување на реклами за оригинална содржина на својата платформа како и за одредени филмови и серии за деца.

Според Bloomberg, идејата не е да се пуштаат реклами на премиерите, туку да се вметнат некое време подоцна. Сè уште е рано да се зборува за периодот после кој Netflix планира да ги врати рекламите на овие филмови, како и кога пакетот со реклами ќе се појави во понудата на овој стриминг сервис.

Каде што се сите, таму е Disney

Друга компанија која тргна по истиот пат е Disney+ со пакет со реклами, чии детски програми ќе бидат ослободени од бомбардирањето на рекламите на Glovo и Wolt.

Исто така, вметнувањето реклами во содржината не ги засега само Netflix и Disney+ како платформи, туку и студијата чија содржина е лиценцирана. Се разбира, ова може да се избегне со репродукција на реклами пред и по содржината, но како што можете да видите, се чини дека ова нема да успее.

Според досега објавените информации, новиот пакет на Netflix треба да се појави на почетокот на 2023 година, со цел оваа компанија да го замени бројот на претплатници кои очигледно им се потребни за да продолжи со производство на оригинална содржина до овој степен. .

Microsoft во јули објави дека склучил партнерство со компанијата Netflix, така што оваа компанија ќе ја обезбеди инфраструктурата потребна за пакет со реклами, а еден од извршните директори на компанијата Netflix изјави дека овој пакет нема да ги вклучува сите содржина што ја нуди Netflix од самиот почеток. Исто така, се чини дека нема да може да се преземе содржина за да се гледа подоцна.

Хороскоп

Хороскоп за среда (5 октомври)

Објавено пред

на

ОВЕН
Многу ве интересира нешто што сте слушнале или некоја нова тема со која сакате да се занимавате. Можеби размислувате за промена на работното место или ќе бидете во можност да се договорите со некого за нов аранжман што може да ви се исплати. Добивате вести за нова работа.

БИК
Верувате дека ќе имате при рака личност која веќе неколку пати дала до знаење дека ќе ви помогне кога ви треба. Не се потпирајте премногу на мислењето на Овен или Девица. Се обидувате да најдете нов извор на приход, веројатно во доменот на трговијата.

БЛИЗНАЦИ
Не успевате да направите се што би сакале и се обидувате да воспоставите рамнотежа помеѓу она што Лавот, Девицата или некој со кого лесно ќе најдете заеднички јазик, очекува од вас. Се обидувате да бидете смирени кога станува збор за работа со Шкорпија.

РАК
Ако сте ангажирани во бизнис што вклучува некаква услуга или често патување, претстои зголемување на приходот, најверојатно во соработка со Рак или Вага. Треба да се занимавате со креативна работа и ако се занимавате со уметност, пријател може да ве поддржи.

ЛАВ
Се обидувате да бидете што е можно попрактични во вашето размислување и не паничете без разлика на се, особено ако пропуштите документ ако заборавите да направите нешто што сте го ветиле. Вечерта следува интересна средба.

ДЕВИЦА
Членовите на семејството ќе ве гледаат како некој што лесно може да најде решение за секој проблем, и обратно, ќе мислат дека и вие треба да дадете некаков придонес за семејството. Добивките се можни преку работни места што имаат врска со медиумите или ИТ. Се обидувате да преговарате со еден Бик за нов бизнис.

ВАГА
Внимавајте вашите тајни да не ги доверите на никого, затоа што некој близок до вас и вашето семејство може некому да му ги даде. Вашата душа копнее за патувања и ова може да се постигне преку друг Рак, Овен или Риби. Добивате вести од Овен или Водолија што може да ве заинтригираат.

ШКОРПИЈА
Денешниот ден може да биде напорен бидејќи ќе треба да го слушате шефот да се сожалува за себе без никаква основа. Ќе се најдете при рака со конкретна помош, но и совети. Во вечерните часови, можно е да се сретнете со личност која има идеи за заеднички бизнис на моден настан.

СТРЕЛЕЦ
Добивате вести за нешто што би можело да ви биде многу погодно. Разговор навечер. Вестите ги добивате од некој кој ви е многу драг. Поволен ден за пари, зделки за работа и започнување нов проект. Можни добивки од неколку страни, можни од еден Шкорпија.

ЈАРЕЦ
Вие сте крајно амбициозни и се обидувате да ставите до знаење што очекувате од другите, без разлика дали станува збор за Бик, Вага или Водолија и Шкорпија. Не сакате да попуштите пред никого или да направите компромис на ваша штета. Добивате повик за соработка од Рак.

ВОДОЛИЈА
Добро се сложувате со една Вага која е повеќе од врзана за вас. Ќе добиете покана од Јарец или Овен, најверојатно Стрелец да се сретнете и искрено да разговарате за нешто што претпоставувате дека нема да ви биде најпријатно. Можни се ненадејни гости во куќата.

РИБИ
Правите грандиозни планови кои ви овозможуваат да го решите проблемот на едноставен начин, под услов да се остварат. Не е невозможно за што сонувате, но обидете се што побрзо да пристапите кон реализација на плановите, особено ако се работи за долгорочна работа. Направете план како да реализирате се што сте поставиле како приоритет оваа година.

Прочитај повеќе...

Магазин

Прототипот на Google Keyboard е долг преку 1,5 m со копчињата распоредени во еден ред

Објавено пред

на

Google Japan има традиција да прави комични решенија кога станува збор за прототипови на тастатура кои на некој чуден начин се спротивставуваат на вообичаените решенија и секако се обидуваат да најдат покреативен начин за внесување податоци во компјутерот преку процесот на интеракција со крајниот корисник.

Никој не ве спречува да ја пробате

Elem, како што е прикажано во видеото на YouTube објавено од Google Japan, е прототип на екстремно долга тастатура. Google нема да го произведува или продава овој модел на тастатура, се разбира, но затоа има датотеки за целиот проект достапни за секој што може да ги преземе на GitHub, вклучувајќи софтвер за двигатели, дијаграм на кола и дизајни за да можете да го изградите ова уред сам. Јасно е посочено дека се работи за производ без официјална поддршка од Google. Во јапонскиот огранок на најголемата интернет компанија тврдат дека верзијата на тастатурата Gboard Stick може целосно да се направи со помош на 3D печатач.

Дизајнот на тастатурата е во најмала рака невообичаен, со оглед на нејзината должина од 1600 mm. Патем, оригиналниот прототип беше уште подолг бидејќи имаше цели 2,4 метри. Тастатурата користи вкупно 17 печатени плочки, од кои 16 за монтирање на копчињата и дополнителна во форма на контролен панел.

Повеќенаменска тастатура

Google Japan тврди дека ова решение за тастатура е идеално за преполни работни маси. Видео клипот прикажува тастатура со азбучен распоред на знаци, додека корисникот почнува да пишува со меморирање на растојанието помеѓу поединечните копчиња од левиот раб на тастатурата. Очигледно е полесно да го пронајдете копчето „P“ ако се сеќавате дека е 17-то по ред. Патем, првиот клуч во низата е клучот за пребарување, а не буквата „А“, како што може да очекувате. Креаторите на оваа чудна тастатура тврдат дека е неспоредливо полесно да се работи со неа отколку постојано да се бара посакуваното копче горе, долу, лево и десно на традиционален распоред на тастатура со знаци распоредени во повеќе редови.

Како што објави Ars Technica, оваа тастатура со еден ред може да се користи и за мерење на висината на вашето дете или ако треба да извадите предмет што паднал во тесен простор зад каучот, да го користите како стап за одење во случај да имате тешкотии при одење. Едно од пооригиналните сценарија за користење е како „модул за отстранување грешки“, при пишување програмски код.

Презентацијата на концептот на необични тастатури од страна на подружницата Google Japan трае со години како начин на промовирање на апликацијата за тастатура Gboard Google.

Прочитај повеќе...

Магазин

5-те најчести измами на TikTok

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

TikTok е се попопуларен, а како што беше случајот со сите социјални мрежи во фаза на проширување, покрај зголемениот број на корисници, на платформата има и се повеќе измамници. За само шест години, TikTok стана доминантна платформа за споделување и гледање кратки видеа каде што корисниците, барем во некои делови од светот, поминуваат повеќе време од YouTube.

Сајбер-криминалците се многу креативни и секогаш внимателно ги следат трендовите, па дури и успешно ги предвидуваат промените со цел да ги максимизираат резултатите од нивните напори.

Измамниците одамна ги користат социјалните мрежи, а пред се нивната голема публика. TikTok има над 1,2 милијарди дневни корисници, а меѓу нив секогаш има доволно невнимателни луѓе кои можат да изгубат пари, сметка или углед.

Истражувачите на ESET потсетија на неколку од најчестите стапици на популарната платформа.

Честопати, измамниците ги привлекуваат луѓето со тврдења за огромни награди за малку труд. Криптовалутите пораснаа (и паѓаа) во последно време, но сепак се одлична мамка за невнимателни луѓе. Понудите на измамниците секогаш звучат премногу добро за да бидат вистинити, и секогаш се.

Дали Елон Маск навистина би дал милион долари на непознати на интернет без причина? За жал, секогаш има луѓе кои би верувале во тоа.

Фишерите се исто така на TikTok. Измамниците може да се обидат да понудат значка за потврда, повеќе следбеници или дури и спонзорство. Кога потенцијалната жртва ќе кликне на врската во пораката, таа ќе биде пренасочена на страница каде што ќе се бара да ги внесе информациите за најавување на нивната сметка на TikTok. Ако корисникот нема овозможена автентикација со два фактори (2FA) (што сметките на TikTok стандардно го немаат), кога ќе се достават овие информации, хакерите ќе имаат контрола врз сметката и би можеле да ја заклучат.

TikTok, за жал, сè уште е полн со бот сметки кои комуницираат со корисниците на начин што ги тера да мислат дека разговараат со вистинска личност. Овие ботови може да завршат да бараат од жртвите чувствителни информации или да ги пренасочат на страница што ќе побара од нив чувствителни информации или дури и да ги измамат да инсталираат малициозен софтвер на нивните телефони.

Лажните сметки на TikTok понекогаш промовираат апликации кои исто така се лажни. Некои сметки ќе тврдат дека одредени платени апликации може да се преземат бесплатно од одредени продавници за апликации. Меѓутоа, со цел да ги украдат вашите податоци, овие апликации всушност ќе инсталираат малициозен софтвер или рекламен софтвер на вашиот уред.

Некои сметки може да се имитираат како сметки на славни личности. Овие сметки обично ја дуплираат содржината на сметката на славната личност за да добијат што е можно повеќе следбеници, а пред да бидат откриени и пријавени, овие сметки може да се користат за промовирање измами како што се измами со инвестиции во криптовалути.

Како да се заштитите?

Препораката на експертите од ESET е најпрво, доколку веќе не сте го вклучиле, вклучете 2FA. Имајте предвид дека TikTok никогаш нема да ве контактира барајќи ги деталите за вашата сметка, лозинката, еднократниот код или кој било друг начин на проверка. Измамниците најверојатно ќе се обидат да ве натераат да ги споделите вашите лични информации, обично преку е-пошта или порака во апликацијата. Ако наидете на видеа на TikTok за кои мислите дека може да измамат луѓе, веднаш пријавете ги на TikTok и држете се настрана од врските поврзани со видеата.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за среда (5 октомври)

ОВЕН Многу ве интересира нешто што сте слушнале или некоја нова тема со која сакате да се занимавате. Можеби размислувате...

Временска прогноза7 часа

Драстична промена на времето од утре, ова се најновите метео вести

Од денес па во следните денови следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена, а повремено...

Хроника9 часа

Ноќеска пред кичевски угостителски објект, албанец бил прободен со нож

На 03.10.2022 во 23.07 часот во ОВР Кичево е пријавено дека пред угостителски објект на булеварот „Ослободување“ во Кичево, физички...

Македонија10 часа

И понатаму сè вози брзо, само вчера 452 санкции за пречекорување на брзина

Во текот на вчерашниот ден (03.10.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Македонија за...

Магазин13 часа

Прототипот на Google Keyboard е долг преку 1,5 m со копчињата распоредени во еден ред

Google Japan има традиција да прави комични решенија кога станува збор за прототипови на тастатура кои на некој чуден начин...

Магазин13 часа

5-те најчести измами на TikTok

TikTok е се попопуларен, а како што беше случајот со сите социјални мрежи во фаза на проширување, покрај зголемениот број...

Магазин14 часа

Протекоа нови информации за камерите и батериите на серијата телефони Samsung Galaxy S23

Според информациите до кои дојде GSMArena, Samsung Galaxy S23 треба да има малку поголема батерија од неговиот претходник: 3.900 mAh...

Магазин14 часа

YouTube воведува промена која на многумина нема да им се допадне

Google одамна ја воведе опцијата YouTube Premium – верзија на својот видео сервис кој не прикажува реклами, туку бара месечна...

Свет14 часа

Универзален полнач за сите мобилни уреди од есен 2024 година.

Од есента 2024 година, на потрошувачите од ЕУ повеќе нема да им треба различен уред и кабел за полнење на...

Автомобили14 часа

Mercedes го најави Електричен Mercedes G класа

Mercedes-Benz откри кога би можеле да седнете зад воланот на неговата електрична класа G. Од компанијата најавија дека возилото ќе...

НАЈЧИТАНИ