Следете не

Магазин

Facebook и Instagram воведуваат нови планови без реклами во Европа

Објавено пред

на

Платформите привремено ќе престанат да прикажуваат реклами на луѓе под 18 години на одредени локации.

Корисниците сепак ќе можат бесплатно да ги користат Facebook и Instagram

Мета потврди дека ќе почне да им нуди на корисниците на Facebook и Instagram во Европа опција за претплата без реклами во ноември. Корисниците лоцирани во Европската унија, Европската економска област и Швајцарија ќе можат да ги користат двете платформи без реклами за месечна претплата од 10 евра ако се регистрираат преку веб или 13 евра ако ја користат претплатата преку апликациите за iOS и Android. . Разликата во цената се објаснува со процентот што Apple и Google го земаат за плаќање во апликација.

Мета тврди дека податоците на претплатниците нема да се користат за рекламни цели. Во моментов, претплатата ќе ги покрие сите поврзани сметки во Центарот за корисници. Почнувајќи од 1 март следната година, корисниците ќе треба да плаќаат дополнителни 6 евра за користење на веб и 8 евра повеќе на уредите iOS и Android за секоја поврзана сметка каде што не сакаат реклами.

Корисниците сепак ќе можат бесплатно да ги користат Facebook и Instagram, но со реклами. Мета наведува дека „ќе продолжи да обезбедува бесплатен пристап до персонализирани производи и услуги без оглед на приходот“.

Компанијата тврди дека почнува да нуди претплата без реклами за да се усогласи со „европските регулативи кои се развиваат“, како што се Законот за дигитален пазар и построгите толкувања на Општата регулатива за заштита на податоците. Регулаторите за приватност во ЕУ ја притиснаа компанијата да побара експлицитна согласност од корисниците пред да им покаже насочени реклами врз основа на нивната активност.

Ова е првпат Мета да нуди опција за претплата без реклами

Компанијата соопшти дека ќе го исполни тоа барање. Сепак, компанијата наводно им предложила на регулаторите дека може да им наплати на корисниците за тоа. Веројатно тоа е обид на компанијата да го надомести потенцијалниот недостаток на приходи. Наводно, Судот на Европската Унија во одлуката навел „дека моделот на претплата, како овој што го објавуваме, е валидна форма на согласност за услуга финансирана од реклами“, наведуваат од компанијата.

Извештаите сугерираа во текот на изминатите неколку месеци дека Мета ќе започне да нуди планови без реклами во Европа. На овој начин компанијата сака да ги задоволи регулаторните барања на ЕУ, која не се воздржуваше да ја казни компанијата. Во мај, ЕУ ја казни Мета со 1,3 милијарди долари за пренос на податоци на граѓаните на ЕУ на сервери во САД. Исто така, имаше претходни извештаи дека планот без реклами може да чини дури 17 долари месечно.

Во меѓувреме, како дел од својата нова стратегија за рекламирање во Европа, Мета привремено ќе престане да прикажува реклами за под 18 години во области каде што е достапна опција за претплата без реклами. Таа опција ќе стапи на сила на 6 ноември. Претходно оваа година, Мета постави построги ограничувања на податоците што огласувачите можат да ги користат за да им сервираат насочени реклами на тинејџерите.

Ова е првпат Мета да нуди опција за претплата без реклами. X почна да нуди две дополнителни нивоа на Premium минатата недела. Поскапиот од двете им овозможува на корисниците да се ослободат од рекламите за 16 долари месечно.

Извор: Engadget

Магазин

Никогаш не би погодиле: Дали знаете што значи зборот „Google“?

Објавено пред

на

Google е основан во 1998 година од компјутерските научници Лари Пејџ и Сергеј Брин – но дали знаете што всушност значи зборот?

Со текот на времето, брендот стана многу повеќе од само пребарувач, бидејќи компанијата исто така работи со услуги како што се Gmail, YouTube и многу други.

Името Google всушност доаѓа од погрешно напишаниот збор „Googol“ – број напишан како 1 проследен со сто нули.

Ова име е избрано за да ја одрази мисијата на Лари и Сергеј „да ги организираат информациите во светот и да ги направат универзално достапни и корисни“, а интересно е што пред ова Google се викаше Backrub (слободен превод: масажа на грбот).

Некои корисници, сепак, веруваат дека Google е всушност акроним за „Глобална организација на ориентирана група јазик на Земјата“, но сè уште нема доволно докази за тоа.

/V-Online

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple објави нова листа на застарени уреди

Објавено пред

на

Apple објави нова листа на уреди за кои ја прекинува поддршката. Меѓу нив беа iPhone 5S, 21,5″ iMac и шестата генерација на iPod Touch плеер.

Седмата генерација на iPhone беше лансирана во 2013 година како надградба на моделот iPhone 5. Наречен iPhone 5S, телефонот имаше дисплеј со дијагонала од 4 инчи, како и новитет – сензор за отпечатоци. Apple исто така го рекламираше овој телефон двојно помоќен од неговиот претходник.

iPhone 5, iPhone 6, 6S и 6S Plus се уште остануваат на т.н „vintage“ листи. Тоа значи дека овие производи, иако се прекинати, сепак може да се сервисираат. Од друга страна, застарените (застарени) производи ги вклучуваат оние чие производство престанало пред најмалку седум години и за кои веќе не постои можност за сервисирање во услугите на Apple.

Шестата генерација на iPod Touch беше претставена во 2015 година, а целата линија на овие производи беше прекината во 2022 година. На крајот на 2015 година се појави и iMac од 21,5 инчи.

Најстарите модели на iPhone кои денес можат да сметаат на ажурирања се втората генерација на iPhone SE, како и iPhone X или понови телефони. Тие имаат пристап до iOS 17 верзијата на оперативниот систем. Моделот iPhone 5S може да се памети по тоа што дојде во време кога Apple (сеуште) го подобруваше постоечкиот модел (и го прогласуваше за таков), наместо секоја година да претставува „нов“ модел, со минимални подобрувања во однос на неговиот претходник.

Извор: Gizmodo

Прочитај повеќе...

Технологија

„nVIDIA“ го престигна „Apple“ и стана втора највредна компанија во светот

Објавено пред

на

Nvidia достигна рекордни височини и ја надмина границата од 3 трилиони долари. Со тоа го престигна Apple и стана втора највредна компанија во светот. Nvidia планира да изврши „сплит“ на своите акции во сооднос 10:1. Ова значи дека секој постоечки акционер на Nvidia ќе добие 10 нови акции за секоја една акција што ја поседува пред „сплит“. На пример, ако некој има 10 акции на Nvidia пред „сплит“, по „сплит“ ќе има 100 акции.

Овој пораст на вредноста на Nvidia над Apple означува промена во Силиконската долина, во која доминира компанијата основана од Стив Џобс од лансирањето на iPhone во 2007 година.

Акциите на Nvidia се зголемија за 5,2 отсто за да го завршат денот на 1224,40 долари, вреднувајќи ја компанијата на 3,012 трилиони долари. Пазарната капитализација на Apple последен пат изнесуваше 3,003 трилиони откако нејзините акции пораснаа за 0,8 отсто.

„Nvidia заработува пари на вештачка интелигенција во моментов, додека компаниите како Apple и Meta трошат на вештачка интелигенција, истакна Џејк Долархид, извршен директор во Longbow Asset Management. Можно е Nvidia да му се закани и на Microsoft. Има многу пари од малопродажбата што одат во она што тие го гледаат како раст на права линија“.

Акциите на Nvidia се зголемени за 147 отсто досега во 2024 година, при што побарувачката за нејзините врвни процесори далеку ја надминува понудата бидејќи сопственикот на Microsoft, Meta и Google, Alphabet, брзаат да ги изградат своите способности за компјутерска вештачка интелигенција и да доминираат со оваа технологија во развој.

Nvidia порасна за речиси 30 проценти само од 22 мај, кога ја објави својата најнова прогноза за блескава заработка. Nvidia додаде скоро 150 милијарди долари пазарна капитализација. Тоа е повеќе од целата вредност на AT&T (T.N).

Извршниот директор на Nvidia, Џенсен Хуанг, беше предмет на опширно медиумско покривање на тајванската телевизија оваа недела и беше опкружен со посетители кога го посети саемот за технологија Computex во Тајпеј, каде што е роден пред да се пресели во САД.

Додека Nvidia јави бран од ентузијазам за вештачка интелигенција на Волстрит, Apple се соочува со слаба побарувачка за iPhone-и и силна конкуренција во Кина, најголемиот пазар на паметни телефони во светот. Некои инвеститори, исто така, гледаат дека Apple заостанува зад другите технолошки гиганти додека се тркаат да вградат функции за вештачка интелигенција во нивните производи и услуги.

Проекциите на аналитичарите за идната заработка на Nvidia ги надминуваат нејзините импресивни добивки на берзата. од 70 пати повеќе од очекуваната заработка, покажуваат податоците на ЛСЕГ, пренесува Ројтерс

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин2 часа

Никогаш не би погодиле: Дали знаете што значи зборот „Google“?

Google е основан во 1998 година од компјутерските научници Лари Пејџ и Сергеј Брин – но дали знаете што всушност...

Магазин2 часа

Apple објави нова листа на застарени уреди

Apple објави нова листа на уреди за кои ја прекинува поддршката. Меѓу нив беа iPhone 5S, 21,5″ iMac и шестата...

Технологија2 часа

„nVIDIA“ го престигна „Apple“ и стана втора највредна компанија во светот

Nvidia достигна рекордни височини и ја надмина границата од 3 трилиони долари. Со тоа го престигна Apple и стана втора...

Спорт3 часа

На првиот контролен меч против Црна Гора, футсал Македонија победи, додека вториот се игра утре после пладне

Македонската А футсал репрезентација забележа победа на првиот контролен натпревар против Црна Гора. Дуелот одигран во Никшиќ мина во наша...

Култура3 часа

Денес е празник, денеска е „Спасовден“, четириесет дена по Велигден, ова се обичаите и верувања за овој голем празник

Празникот на Христовото вознесение – Спасовден спаѓа во големите христијански празници, се празнува 40 дена по Велигден и секогаш е...

Хороскоп17 часа

Хороскоп за четврток (13 јуни)

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

Кичево23 часа

Утре со манифестацијата „Поетска Рацинова вечер“ ќе се одбележи патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево

По повод патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево, ќе се одржи манифестација „Поетска Рацинова вечер“ која...

Спорт23 часа

Претставниците на ФФМ, Филип Поповски и Сашо Даневски дел од организацијата на „ЕУРО 2024“

Претставници на Фудбалската федерација на Македонија, Филип Поповски во улога на делегат на натпревари и Сашо Даневски, кондициски тренер на...

Временска прогноза1 ден

Сепак за утре најава за пороен дожд и грмежи?

Многу топло, но со сосема малку пониски температури за разлика од денес ќе се задржи и во текот на утрешниот...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за среда (12 јуни)

ОВЕН Ова е уште еден работен ден каде што сѐ ќе се одвива со поспоро темпо, најмногу поради фактот дека...

НАЈЧИТАНИ