Следете не

Спорт

ФФМ е една од двете европски асоцијации избрана за учество во пилот-проектот на УЕФА за размена на знаења и искуство во областа на клупското лиценцирање

Објавено пред

на

©ФФМ

Фудбалската федерација на Македонија е една од двете европски асоцијации избрана да учествува во пилот-проектот на УЕФА за размена на знаења и искуство во областа на клупското лиценцирање.

Иницијативата, поддржана од УЕФА, обезбедува платформа за размена на информации помеѓу лиценцорите (даватели на лиценца) и има за цел да ја поттикне соработката помеѓу нив, да им понуди можност да споделуваат информации и знаења од други средини со цел да го зајакнат системот за лиценцирање на клубови во Европа.

Во рамките на проектот, одделот за лиценцирање во ФФМ беше домаќин на, Давид Перадалта Негре, специјалист за клубско лиценцирање во УЕФА и Иванчица Судац, одговорна за клупско лиценцирање во Хрватската фудбалска Федерација (ХНС).

На состаноци во „Куќа на фудбалот“ се дискутираше за спроведувањето на системот за лиценцирање клубови и се разменија искуства кои можат да придонесат за понатамошниот развој на системот за лиценцирање клубови во земјата.

Алеш Заврл – раководител на УЕФА за лиценцирање клубови:

Новата програма на УЕФА за размена на знаења и искуство во областа на клупското лиценцирање ги истакна придобивките и важноста од олеснување на соработката помеѓу лиценцорите (давателите на лиценца) на европско ниво. За време на тридневната посета на одделот за лиценцирање клубови на ФФМ имавме можност да направиме сеопфатен преглед на системот и верувам дека размената на информации, знаења и искуство дополнително ќе ја зајакне имплементацијата на лиценцирањето клубови во земјата“.

Иванчица Судац – раководител за клупско лиценцирање во Хрватската фудбалска Федерација:

Оваа програма на УЕФА ја сметам за исклучително важна како еден од најзначајните бизнис ориентирани проекти на УЕФА во последните две децении. Проектот има за цел унапредување на системот на работа на европските клубови и воопшто фудбалот европскиот фудбал.

Во текот на состаноците во Фудбалската федерација на Македонија разменивме многу корисни информации и искуства од нашата работа. Од самиот почеток се чувствував многу ентузијастички за проектот со тоа имав можност да го споделам моето лично искуство од одделот за лиценцирање во Хрватската фудбалска федерација, нашето знаење и проектите на кои сме насочени. Во вашата федерација, исто така, видовме многу волја, посветеност и ентузијазам од највисокото раководство, до одделот за лиценцирање. 

Навистина ми е драго што програмата ќе продолжи во следните месеци, а ние исто така ќе бидеме домаќини на нашите колеги на почетокот на следната година во Загреб за да продолжиме со дискусии и размена на искуства, идеи и предизвици. Повеќе од убедена сум дека ќе ја подобриме нашата работа во корист на нашите клубови и дополнително ќе ги мотивираме да ги развијат и зајакнат своите модели на функционирање и на тој начин да создадат предуслови за поуспешни спортски резултати“.

Спорт

ФФМ категорично го осудува однесувањето на албанскиот репрезентативец Мирлинд Даку

Објавено пред

на

ФФМ

Ја изразуваме нашата длабока загриженост и недвосмислена осуда во врска со националистички скандирања од Мирлинд Даку, репрезентативец на Албанија, насочени против македонската држава по завршување на вчерашниот натпревар Хрватска – Албанија од Европското првенство.

Однесувањето е неприфатливо и спротивно на основните вредности на спортскиот дух и меѓусебното почитување што ги промовира фудбалот.

Спортот, особено фудбалот е основа за здржување на луѓето од различна национална припадност и средина за соработка и почит.
Националистичката реторика, сепак, ги поткопува овие принципи, поттикнувајќи поделба и непријателство меѓу навивачите и општествата.

Принципите на политичка неутралност се вградени во регулативите на меѓународните асоцијации како што се ФИФА и УЕФА. Фудбалската федерација на Македонија за ваквото скандалозно однесување ќе прати официјален допис до УЕФА.

Го повикуваме фудбалерот на Албанија, Мирлинд Даку јавно да се извини за своето однесување, препознавајќи ја штетата што ја предизвика.

Исто така, ги повикуваме релевантните институции да го истражат овој инцидент и да преземат соодветни дисциплински мерки за зајакнување на стандардите на однесување што се очекуваат од сите спортисти.

Нашата посветеност за промовирање единство, почит и фер игра во спортот останува на прво место, истакна во интегрален текст за јавноста, Фудбалската федерација на Македонија

Прочитај повеќе...

Спорт

Франција минимално и со среќен „автогол“ стигна до првата победа на „Еуро 2024“

Објавено пред

на

YouTube printscreen/video

И покрај некои офанзивни тешкотии, селекцијата на Франција добро го започна своето евро со победата против грубата Австрија (1-0) овој понеделник. Сините во петок (21 ч.) ќе се соочат со Холандија.

Сините не блескаа, но го обезбедија најважното овој понеделник со победата против незгодната Австрија (1-0). Солидна во играта против противничка која честопати беше премногу агресивна, сепак и недостигаа офанзивна предност и креативност да го преклопи натпреварот. Единствениот гол на натпреварот беше постигнат од автогол на Максимилијан Вобер по прелевање на Килијан Мбапе.

Ништо не беше лесно против груба австриска екипа, која играше со судиските граници. Сините можеа многу да си ја олеснат задачата во првите 20 минути, кога Австрија сепак го пушти Тео Ернандез да се втурне во средината. Но, Килијан Мбапе го промаши првото лице во лице во транзиција (8-мо), кога Антоан Гризман потроши контра (19-ти).

Прочитај повеќе...

Спорт

На првиот контролен меч против Црна Гора, футсал Македонија победи, додека вториот се игра утре после пладне

Објавено пред

на

©ФФМ

Македонската А футсал репрезентација забележа победа на првиот контролен натпревар против Црна Гора. Дуелот одигран во Никшиќ мина во наша доминација, победивме со резултат 2:0. Првото полувреме заврши со предност за Македонија. Голоѕ за наша предност го постигна Драган Петровиќ. Во вториот дел постигнавме уште еден гол преку Таулант Исмаил за конечни 0:2.

Димитар Јанев имаше добри шанси за гол во првото полувреме, како и Берат Рамадан и Иван Крстевски во вториот дел.

Вториот контролен натпревар против Црна Гора го играме утре од 17:00 часот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп52 минути

Хороскоп за недела (23 јуни)

ОВЕН Ако неодамна сте донирале дел од вашите пари, сте позајмиле одредена сума на пријател или си купиле нешто непотребно,...

Технологија6 часа

(ВИДЕО) Insta360 X4 совршенство на најмодерната технологија

Присуствувам на многу технолошки конференции, вклучително и настани од висок профил како што е годишното претставување на iPhone на Apple...

Кичево17 часа

(ВИДЕО) Вчера во атарот на с.Цер – кичевско беше изгасен пожарот кој се наближуваше до букова шума, хеликоптерот на МВР исфрли над 20 тона вода

Вчера 22.06.2024, хеликоптерот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици на МВР, по добиено барање од ЦУК, дејствуваше на пожарот на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (22 јуни)

ОВЕН Учествувајте во она што се случува околу вас, во спротивно ќе бидете изоставени кога станува збор за донесување одлуки...

Временска прогноза1 ден

Попоски: Силно невреме му се заканува на Балканскиот полуостров, односно БиХ, соседна Србија и Хрватска

Атмосферата е премногу загреана и тоа поради повеќе дневното присуство на екстремно топлиот бран од Африка, од друга страна продорот...

Автомобили1 ден

Кичевчанецот Бојоски во недела ќе учествува на Авто-слалом натпревар во Прилеп

Во недела со почеток од 10:00ч на 30.06.2024 град Прилеп повторно ќе биде домаќин на Авто-слалом натпревар. На наше огромно...

Скопје1 ден

Утре посебен режим на сообраќај поради манифестација

Утре 22.06.2024 (сабота) во 17.00 часот ќе се одржи настанот „Парада на гордоста“ во централно-градско подрачје во Скопје. Од тие...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (21 јуни)

ОВЕН Бидете јасни и гласни, но не фокусирајте се само на приказни за планови. Денот е идеален за први чекори...

Гејминг2 дена

Среќен роденден „Counter Strike“ – вчера се навршија токму 25 години од мега популарната игра, некогашен сон на секое дете!

Counter-Strike тогаш беше во бета фаза од 19 јуни 1999 година до 9 ноември 2000 година кога беше објавена верзијата...

Автомобили2 дена

Германците статистички увезувале убедливо најмногу електрични автомобили од Кина

Уделот на Кина во увозот на исклучиво електрични возила во Германија се зголеми на 40,9 отсто во првите четири месеци...

НАЈЧИТАНИ