Следете не

Спорт

ФФМ објави важни информации за публиката која ќе ја бодри нашата селекција во Италија

Објавено пред

на

ЗБИРНО МЕСТО за ОРГАНИЗИРАН ПРЕВОЗ до СТАДИОНОТ

Збирното место на македонските навивачи во Палермо на денот на натпреварот за организирано одење на стадионот „Ренцо Барбера“ ќе биде на плоштадот “Пјаца Франческо Криспи“ (Piazza Francesco Crispi).

Фудбалската федерација на Македонија во соработка со јавните власти на Палермо, на денот на натпреварот (24. март), договорија сите наши навивачи од плоштадот „Пјаца Франческо Криспи“ да имаат бесплатен автобуски превоз до стадионот „Ренцо Барбера“. Предвидени се два слота за автобуските шатлови (ќе транспортираат напред – назад), еден помеѓу 17:00 и 18:00 часот и помеѓу 18:00 и 19:00 часот.

БЕЗБЕДНОСНИ ПРОВЕРКИ

Сите навивачи ќе бидат проверувани поради безбедносни причини. Потсетуваме да не се носат никакви забранети предмети (листа на забранети предмети.pdf ).

На стадионот не може да се внесуваат кеси поголеми од хартија А4. Според регулативите на УЕФА не се дозволени навредливи или дискриминаторски банери /знамиња, како и секаков вид пиротехнички средства. Доколку полицијата пронајде некој од овие предмети, имателот ќе биде пријавен до полициските власти.

ПРИСТАП ДО СТАДИОН

Вратите на стадионот ќе се отвораат три часа пред натпреварот. По безбедносните проверки, ќе следи проверка на документацијата за COVID-19. Потсетување до сите наши навивачи да ги да ги понесат со себе релевантните документи (доказ за вакцинација, потврда за опоравување и/или негативен тест со брис). Лицата кои нема да поседуваат ваква документација нема да можат да влезат на стадионот.

По проверката на документацијата за COVID-19, навивачите се упатуваат до местото каде што треба да го покажат билетот за натпреварот и лична карта / пасош. Билетот е персонализиран, на него го има името на сопственикот на билетот. Доколку има несовпаѓање, на сопственикот на билетот нема да му биде дозволен влез. Исто така, лицата без лична карта / пасош нема да смеат да влезат на стадионот.

ЗА ВРЕМЕ НА НАТПРЕВАРОТ

Навивачите мора да ги почитуваат прописите на теренот и регулативите на УЕФА. Секое недолично однесување ќе биде земено во предвид од властите. По крајот на натпреварот, гостинските навивачи можат да бидат задржани во секторот за краток временски период (околу 20 минути) за да се овозможи непречено и безбедно напуштање на стадионот.

ДРУГИ ИНФОРМАЦИИ

Две аптеки каде што може да се обезбеди антиген тест:

1- Farmacia Europa, Via Alcide De Gasperi 221 (800 m од стадионот)

2- Farmacia della Statua, Пјаца Виторио Венето 11 (650м од стадионот)

Спорт

Триумф на македонската репрезентација против Малта од 2:1 на „Тодор Проески“

Објавено пред

на

Фудбалската репрeзентација на Македонија ја победи Малта со 2-1 на арената „Тодор Проески“ и успешно го отвори новиот квалификациски циклус за пласман на ЕВРО 2024 во Германија. По скромниот прв дел, конечно вистинското лице на Македонија во второто полувреме.

Селекторот Благоја Милевски нареди потполна офанзива, а Елиф Елмас во 66.минута донесе водство, по асистенцијата со глава на Бојан Миовски. Шест минути подоцна, Дарко Чурлинов по една соло акција од десната страна, упати удар со левата нога во поблискиот агол и зголеми на 2-0.

Но, Малта не се предаде така лесно. Јаник Јанкам во 86.минута ја затресе мрежата на Столе Димитриевски за 2-1.

Сепак, Македонија успеа да го одржи водството до крајот. Енис Барди во 90.минута ја погоди гредата од слободен удар. Во финишот, селекторот Благоја Милевски доби црвен картон.

Текст: макфудбал.мк

Прочитај повеќе...

Спорт

Сејдини пред мечот со Малта упати порака до македонските репрезентативци

Објавено пред

на

Првиот човек на Фудбалската федерација на Македонија Муамед Сејдини упати моќна порака за македонските репрезентативци.

– Македонската фудбалска репрезентација денес започнува уште еден поход кон големо натпреварување, пласман на Европското Првенство 2024.

На хартија групата изгледа тешка. Но овие момци досега неколкупати докажаа дека знаат и умеат како да се носат со големите светски репрезентации, и оттука ве повикувам сите масовно да ги бодриме и да им бидеме ветер во грб, кон новите успеси за на крај сите заедно да се радуваме.

Желбата, мотивацијата одлучноста кај сите нив е поголема од било кога, со своите настапи и игри уште еднаш да ја израдуваат Македонија со пласман на големо натпреварување.

Напред Македонија!
Ние веруваме!

Прочитај повеќе...

Спорт

Младата женска репрезентација на Македонија до 17 години учествува на УЕФА квалификациски турнир во Лусабон, Португалија..

Објавено пред

на

Младата женска репрезентација на Македонија до 17 години во периодот од 22 до 29 март во Лисабон, Португалија ќе учествува на Уефа квалификациски турнир (Лига А).

Нашата млада репрезентација за противници ги доби Германија, домаќинот Португалија и Унгарија.

Во рамките на групата 3 од втората рунда квалификации, избраничките на Катерина Милеска во првото коло играат со фаворитот Германија (23 март). Три дена подоцна силите ќе ги одмериме со Португалија. Во последното коло, кое е на програмата на 29. март, играме против Унгарија.

Селекторот на младата женска селекција на Македонија до 17 години, Катерина Милеска се одлучи да ги повика следните фудбалерки:

Голмани: Ведрана Комненова, Мери Васева;

Одбрана: Слаѓана Ѓорѓиева, Ива Јованоска, Мина Коваческа, Елена Љондевска, Михаела Марковска, Мила Панева, Катерина Петкова;

Среден ред: Теона Галабовска, Ива Јосифова, Рона Рустеми, Никица Трендова, Васка Василева, Ева Величкова;

Напад: Ана Борзоска, Мелиса Милица Димитриски, Анастасиа Илиевска, Настасја Накова, Јована Павловска;

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза1 час

Најава за заладување на времето и провејување снег, еве од кога..

За време на овој викенд сеуште во Македонија ќе се задржи вистинското ПРОЛЕТНО време со максимални температури кој ќе се искачуваат во...

Македонија5 часа

(ВИДЕО) Апсење како на филм на наплатна Тетово, запленета дрога во вредност од 100.000 евра

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и...

Кичево8 часа

Вчера бил пријавен пожар во помошна котлара на РЕК „Осломеј“, нема повредени..

На 23.03.2023 во 12:25 часот во полициското одделение во кичевското село Осломеј пријавено е дека во помошна котлара од електраната...

Автомобили9 часа

Купувањето половен електричен автомобил може да биде ризично: Ова се најголемите проблеми

Купувањето половен автомобил треба да биде возбудливо, но недостатокот на транспарентност на пазарот на половни автомобили е фрустрирачки. Ова не...

Магазин9 часа

Еве колку би можел да чини iPhone 15

Гласините за новите телефони на Apple се шират веќе со месеци, а сега има некои информации за цената и дизајнот...

Магазин9 часа

Кои занимања би можела прво да ги замени вештачката интелигенција?

Се прашувате дали вештачката интелигенција наскоро ќе ја преземе вашата работа? Група професори од угледни американски универзитети се обиделе да...

Магазин9 часа

TikTok сега има feed посветен на науката и технологијата

TikTok работи наменски STEM (наука, технологија, инженерство и математика) што ги содржи само овие едукативни видеа. Може да научите да...

На денешен ден19 часа

Светот на денешен ден – 24 март

1401.- Во поход низ Азија и Медитеранот, татарскиот генерал Тамерлан го освоил Дамаск. 1603.- Умрела англиската кралица Елизабета Прва (Елизабета)....

Хороскоп21 час

Хороскоп за петок (24 март)

ОВЕН Ве очекува поволен ден за работа. Можете да се надевате на разговор кој ќе биде значаен за вас. Имате...

Спорт21 час

Триумф на македонската репрезентација против Малта од 2:1 на „Тодор Проески“

Фудбалската репрeзентација на Македонија ја победи Малта со 2-1 на арената „Тодор Проески“ и успешно го отвори новиот квалификациски циклус...

НАЈЧИТАНИ