Следете не

Спорт

ФФМ со целосна посвета на фудбал без допинг, зема и активност во анти-допинг едукација на УЕФА

Објавено пред

на

ФФМ е целосно посветена да се превенира чист спорт, фудбал без допинг, за сите спортисти кои учествуваат во нивното натпреварување.

Во тој поглед, ФФМ учествува во анти-допинг едукацијата на УЕФА за спортистите кои учествуваат во натпреварите на УЕФА, персоналот за поддршка на спортистите (доктори и тренери).

Целта е да се осигура дека секој играч кој учествува во натпреварување на ФФМ и УЕФА, ќе добие образование.

Во 2021/22 година извршивме едукативна сесија за репрезентации: У-21, У-19, У-17, У-15 мажи и жени А репрезенација, У-19, У-17, У-15, репрезентативни лекари и клупски лекари од прва и втора македонска лига, тренери кои работат со млади фудбалери.

Предавач, Д-р Стоилов Илија член на комисија за медицина и анти допинг на ФФМ ,,Предавањата ги одработивме со презентација на power point, практични примери, интерактивна дискусија.На крајот од сесиите на присутните им дадовме одговор на квизот на WADA прашање.Одговорите беа неверојатно точни што значи дека ги постигнавме нашите цели да им ги дадеме потребните информации на присутните за борбата против допингот во спортот. Продолжуваме и понатаму со овој проект бидејќи се покажа како успешен во превенција на допингот во фудбалот,,

Целите на учењето на образованието беа:

–  Да им се даде на играчите информации, насоки и поддршка што ќе им овозможи да донесат информирани одлуки за допингот.

–  Да разберат што се анти-допинг правилата, концептот на строга одговорност и што значи тоа за нив

–  Да знаат дека постои забранетата листа и како да ги проверат лековите и додатоците, како и да аплицираат за TUE доколку е потребно

–  Да ги разберат последиците од допингот – здравје, санкции итн.

–  Да ги разберат процедурите за тестирање за да се зголеми усогласеноста и да се отстрани вознемиреноста од тестот

–  Да ги разберат ризичните точки во нивната кариера и како да се справат со овие тешки моменти

–  Да разберат каде да одат и од кого да побараат помош

Д-р Јонузи Невзат претседавач на комисија за медицина и анти допинг на ФФМ:

– ,,ФФМ како институција која е целосно посветена во превенирање на чист спорт и фудбал без допинг за сите спортисти и други лица кој се ангажирани за време на спортските натпревари,во текот на овогодинешната натпреварувачка сезона се одржаа предавања за анти-допинг едукација за сите мшчки и женски Репрезентаци, Лекари,Физиотерапехти при Прва и Втора Лига и во помладите категории, тренери во млади категории!

Јас како Претседавач на Комисија за Медицина и АнтиДопинг при ФФМ изразувам голема благодарност кон предавачот и сите лица ангажирани во ФФМ за подигање  на свеста и одговорноста на играчите како и другите лица ангажирани за време на натпреварите!

Верувам дека и во иднина вака посветени заедно ќе успееме зацртаните цели на нашата институција и ние како комисија за медицина и анти допинг да ги одработиме професионално и одговорно,,

Спорт

Познати осминафиналистите за Купот на Македонија, додека теренот на ФК Башкими суспендиран за натпревари

Објавено пред

на

Познати се двојките од осминафиналето во Купот на Македонија. Бранителот на трофејот, Македонија Ѓорче Петров ќе игра против Вардар. Финалистот од ланската сезона во натпреварувањето, Струга Трим Љум ќе гостува кај Воска.

Работнички ќе игра против Шкендија, Пелистер против Тиквеш, Шкупи со Охрид, додека пак Брегалница за противник го има тимот на Јанг Тим. Силекс ќе ги одмери силите со Башкими, додека Брера со Гостивар.

Мечевите за закажани за 25. октомври.

ДВОЈКИ 1/8 ФИНАЛЕ КУП НА МАКЕДОНИЈА

Вардар – Македонија Ѓ.П

Брегалница – Јанг Тим

Работнички – Шкендија

Силекс – Башкими

Пелистер – Тиквеш

Брера – Гостивар

Шкупи – Охрид

Воска – Струга

Што се однесува до комисијата за натпревари на ФФМ, на денешната седница донесе одлука со која теренот на ФК Башкими 1947 Куманово  се суспендира за одигрување на првенствени и куп натпревари кога како домаќин е екипата на Башкими 1947 Куманово, се до донесување на конечна одлука на Дисциплинската комисија, пренесуваат од Федерацијата.

Прочитај повеќе...

Спорт

Ова е составот на Украина кој ќе биде на располагање и на мечот против Македонија во Прага закажан за 14 октомври, истакна Ребров

Објавено пред

на

Селекторот на фудбалската репрезентација на Украина, Сергеј Ребров, го објави списокот на фудбалери на кои ќе бидат на располагање на квалификациските мечеви во октомври, односно против Македонија во Прага на 14 октомври, и три дена подоцна против Малта во Ла Валета.

На листата повикал вкупно 25 фудбалери, а во него се и тие повисоко рангирани според фудбал маркетот, Олександр Зинченко, Руслан Малиновски, Роман Јаремчук, Михаило Мудрик…

Македонија на првиот меч во Скопје имаше два гола предност, но на крајот загуби од Украина со 2-3 и се чини дека за тој меч треба и тоа како да се одмаздиме на гостински терен!

На списокот на Сергеј Ребров се наоѓаат следните фудбалери:

Прочитај повеќе...

Спорт

Нашата женска „А“ репрезентација на Македонија забележа минимален пораз од Бугарија на домашен терен

Објавено пред

на

©ФФМ

Женската А репрезентација на Македонија забележа минимален пораз од Бугарија во рамките на првото коло од групата 5 во Лигата на нации. Избраничките на селекторот Кирил Изов не успеаа да ги искористат своите прилики, противникот рано поведе и успеа да ја сочува минималната предност до крајот на натпреварот.

Двете репрезентации одиграа возбудлив натпревар со многу борба и желба за победа. Гостите од Бугарија беа поконкретни кон нашиот гол и успеаа да слават заслужена победа.

Стрелец на единствениот погодок за нашиот источен сосед беше беше Станкова во 4. минута од средбата.

Во следното коло од Лигата на нации, кое ќе се одигра во ноември, женската А репрезентација на Македонија силите ќе ги одмери со селекцијата на Косово.

Македонија: Панчурова, Милчевска, Коларвоска, Ефтинџиоска, Андреевска, Шемсовиќ, Андонова, Дервиши, Рочи, Максути

Селектор: Кирил Изов

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт7 часа

Познати осминафиналистите за Купот на Македонија, додека теренот на ФК Башкими суспендиран за натпревари

Познати се двојките од осминафиналето во Купот на Македонија. Бранителот на трофејот, Македонија Ѓорче Петров ќе игра против Вардар. Финалистот...

Автомобили16 часа

(ВИДЕО) „BMW XM“ изненади на тестот на еден престижен настан за автомобили

Шпански специјализиран сајт го тестираше BMW XM, првиот независен модел М, но и најтешкиот сериски BMW во продажба од 2.800...

На денешен ден17 часа

На денешен ден (26 септември)

1186 – Дубровник склучил мир со српскиот голем префект Стефан Немања, кој се обидел да го заземе градот во два...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за вторник (26 септември)

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

Спорт1 ден

Ова е составот на Украина кој ќе биде на располагање и на мечот против Македонија во Прага закажан за 14 октомври, истакна Ребров

Селекторот на фудбалската репрезентација на Украина, Сергеј Ребров, го објави списокот на фудбалери на кои ќе бидат на располагање на...

Македонија1 ден

Од вечерва горивата со намалена цена за литар, ова е новата цена

Од вечерва по еден ипол денар поевтинуваат нафтените деривати, односно, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 89 денари за...

Магазин1 ден

Пристигнаа првите информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“? (ФОТО)

Впечатоците по iPhone 15 сè уште не стивнуваат, а веќе ги имаме првите информации за новиот изданок на серијата Google...

Магазин1 ден

Snapchat се обидува да им отежне на тинејџерите да се поврзат со странци

Snapchat додава нови функции кои имаат за цел да ги обесхрабрат тинејџерите да комуницираат со странци на својата апликација. Промените...

Магазин1 ден

YouTube работи на алатки за вештачка интелигенција за да им помогне на креаторите

YouTube има нови AI функции за креаторите. Функциите со вештачка интелигенција што компанијата ги објави на настанот „Made on YouTube“...

Магазин1 ден

На првиот тест за издржливост, iPhone 15 Pro покажа дека не е толку отпорен и покрај титаниумскиот дизајн

И покрај новиот титаниумски дизајн со заоблени рабови, iPhone 15 Pro на првиот тест за издржливост покажува дека е помалку...

НАЈЧИТАНИ