Следете не

Спорт

ФФМ судиска анализа за 28-то коло од 1. МФЛ и 23. коло од 2. МФЛ (Запад и Исток)

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 28. коло на 1. МФЛ и ги донесе следните заклучоци:

–  На натпреварот  ФК Борец – ФК Струга Трим Љум одигран на 16.04.2022 година, анализирани се ситуациите од 25, 76, 90 и 90+2 минута.

Главен судија: Јосип Бартон; Помошни судии: Даниел Василевски и Александар Ѓорѓевски;

25. минутаИсправна проценка на судијата (не досуден удар од 11 метра).

Играч на Струга Трим Љум во свој шеснаесетник избивајќи ја топката со нога, случајно го удира во сопствената рака која е во природна положба. Исправна одлука на судијата играта да продолжи, бидејќи нема елементи за удар од 11 метри.

76. минутаИсправна проценка на судијата (досуден удар од 11 метри).

Играч на Борец центрираше топка до соиграч во шеснаесетникот на Струга, соиграчот кој беше во ветувачка акција пред да ја удри топката со глава, од позади грб со туркање беше соборен од играч на Струга. Исправна одлука на судијата, удар од 11 метра и дисциплинска мерка жолт картон за туркање (ветувачка акција).

90. минутаИсправна проценка на судијата (досуден удар од 11 метри).

Играч од нападот на Борец беше во посед на топка странично во шеснаесетникот на Струга, одбранбениот играч на Струга од позади грб сакајќи да ја избие топката со интензитет го удри напаѓачот во нога. Исправна одлука на судијата, удар од 11. метри без дисциплинска мерка.

90+2 минутаИсправна проценка на судијата (доделен црвен картон).

Играч на Борец беше во посед на топката, играч на Струга го влечеше за дрес играчот на Борец кој за да се отргне, со лакт и со голем интензитет го удри во пределот на лицето играчот на Струга. Исправна одлука на судијата за доделен слободен удар и црвен картон.

–  На натпреварот ФК Македонија – ФК Работнички одигран на 16.04.2022 година, анализирани се ситуациите од 12. и 44. минута.

Главен судија: Димитар Пилешков; Помошни судии: Ристо Ѓорѓиев и Кристијан Џонов;

12. минутаИсправна проценка на судијата (нема слободен удар).

Играч на Работнички ја имаше топката во свој посед на околу 20-на метра од својот гол, играч на Македонија со лизгачки старт му ја одзема топката без да има контакт и елементи за слободен удар. Играчот постигна гол, исправна одлука на судијата што дозволи играта да продолжи.

44. минутаИсправна проценка на судијата (не е досуден удар од 11 метри).

Играч од Македонија беше проигран во шеснаесетникотна Работнички без посед на топката. На него од зад грб минимално без интензитет стартуваше (туркање) одбранбен играч на Работнички, тој контакт играчот на Македонија сакаше да го искористи да изнуди удар од 11 метри. Исправна одлука на судијата играта да продолжи, бидејќи контактот е минимален и недоволен за удар од 11 метри.

–  На натпреварот ФК Ренова – ФК Академија Пандев одигран на 17.04.2022 година, анализирани се ситуациите од 34. и 73. минута.

Главен судија: Игор Иванов; Помошни судии: Слаѓан Марковски и Мартин Петковски;

34минутаИсправна проценка на судијата (не е досуден удар од 11 метри).

Играч од нападот на Академија во шеснаесетникот на Ренова, беше во посед на топка и шутираше кон голот на Ренова. Одбранбен играч на Ренова направи лизгачки старт блокирајќи го шутот и топката го удри во пределот под пазувите и раката. Исправна одлука на судијата играта да продолжи бидејки нема игра со рака.

73. минутаИсправна проценка на вториот помошен судија (досудено офсајд позиција).

Центрирана топка од играч на Ренова до соиграч, кој со глава ја удри топката и која дојде до друг свој соиграч кој во моментот на додавање беше во офсајд позиција и постигна гол. Исправна одлука на вториот помошен судија голот да се поништи поради офсајд позиција.

–  На натпреварот ФК Брегалница – ФК Шкендија одигран на 17.04.2022 година, анализирана е ситуацијата од 79. минута.

Главен судија: Стојанче Трпчевски; Помошни судии: Драган Трпчевски и Душко Панов;

90минутаИсправна проценка на судијата (не е досудено удар од 11 метри).

Играч од нападот на Шкендија беше  во шеснаесетникот на Брегалница и центрираше, при центаршутот топката го удри во пределот на стомакот одбранбениот играч на Брегалница кој беше на едно метро од играчот на Шкендија и излезе во корнер. Одлична соработка помеѓу судијата и првиот асистент, нема игра со рака и исправно досуден корнер.

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 23. коло на 2. МФЛ Запад и Исток и ги донесе следните заклучоци:

2 МФЛ – ЗАПАД:

На натпреварот  ФК Вардар – ФК Тетекс одигран на 16.04.2022 година, анализирани се ситуациите од 22. и 63. минута

Главен судија: Благојче Ралески; Помошни судии: Костоски Зоран и Владимир Митревски;

22. минутаДобра проценка на судијата (не досуден удар од 11 метри).

Играч од нападот на Вардар прима топка со грб свртен кон гол на Тетекс, играчот лошо ја прима топката и доаѓа до минимален контакт со одбранбен играч од Тетекс кој го искористува да изнуди удар од 11 метри. Исправна одлука на судијата играта да продолжи, нема елементи за удар од 11 метри.

63. минутаПогрешна проценка на судијата (досудено удар од 11 метра).

Играч од нападот на Вардар е во посед на топка малку старнично од голот на Тетекс,  доаѓа до минимален контакт со одбранбениот играч на Тетекс без интензитет, кој напаѓачот го искористува и преувеличува. Погрешна одлука на судијата што досуди удар од 11 метри.

На натпреварот ФК Силекс – ФК Кадино одигран на 16.04.2022 година, анализирана е ситуацијата од 17. минута.

Главен судија: Никола Петковски; Помошни судии: Александар Ѓурковски и Стефан Петровски;

17. минутаДобра проценка на вториот помошен судија (нема офсајд позиција)

Центрирана топка во шеснаесетникот на Кадино која доаѓа до играч од нападот на Силекс. Во моментот кога напаѓачот ја удира топката и постигнува гол, друг негов соиграч се наоѓа пред голманот и е во линија со предпоследниот играч на Кадино. Исправна одлука на вториот асистент, нема офсајд позиција, голот е регуларен.

На натпреварот ФК Беса – ФК Охрид одигран на 16.04.2022 година, анализирани се ситуациите од 75. и 80. минута.

Главен судија: Марјан Младеновски; Помошни судии: Бранко Путилин и Дарко Видиниќ;

75. минута:Добра проценка на судијата (доделен втор жолт/црвен картон)

Играч од нападот на Беса беше во посед на топка на околу 20-на метри странично од голот на Охрид, играч од одбраната на Охрид го влече напаѓачот кој се оттргнува, истиот играч после пет метри намерно го сопна напаѓачот пред шеснаесетникот. Исправна одлука на главниот судија за доделена дисциплинска мерка жолт картон, воедно тоа беше втор жолт (црвен) картон.

80. минутаДобра проценка на судијата (досудено удар од 11 метри)

Играч од нападот на Беса е во посед на топка во шеснаесетниокот на Охрид централно од голот, на него стартува голманот на Охрид сакајки да ја избие топката, меѓутоа прави прекршок и го соборува напаѓачот без да игра со топка. Исправна одлука на судијата, досудено удар од 11 метри со жолт картон за голманот.

На натпреварот ФК Кораб – ФК Велешта одигран на 16.04.2022 година, анализирана е ситуацијата од 16. минута.

Главен судија: Боби Величков; Помошни судии: Петар Новачев и Роберт Црвенов;

16. минута: Играч од нападот на Кораб е во посед на топка странично во шеснаесетникот на Велешта, на него од зад грб стартува со силен интензитет (туркање) играч од одбраната на Велешта. Исправна одлука на судијата, досуден удар од 11 метри без дисциплинска мерка.

2 МФЛ – ИСТОК:

Судиската комисија  направи анализаод одиграните натпревари од 23. коло на 2. МФЛ ИСТОК и заклучи дека нема спорни ситуации за дополнителна анализа.

Спорт

Шанса ќе добијат сите. Треба да продолжиме да бидеме конкурентни во Европа

Објавено пред

на

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски на прес-конференција зборуваше за подготовките и натпреварите на најдобрата селекција од новото издание на Лига на нации.

На првиот собир на нашата репрезентација денеска, пристигнаа дел од фудбалерите, а ќе се комплетира во текот на наредните денови.

Благоја Милевски – селектор на македонската А репрезентација:

– Поради повреда на стопалото, капитенот Стефан Ристовски нема да биде во можност да се стави на располагање за јунските натпревари. Аријан Адеми и Адис Јаховиќ се ослободени за подготовките и натпреварите поради напорната сезона и честите повреди, додека Ердал Ракип поради свои приватни причини, исто така нема да биде дел од тимот за овој собир. Тихомир Костадинов е во процес на рехабилитација од повредата на коленото.

– Ние сме во група со квалитетни противници. Квалитетот е израмнет, а јас не го запоставувам ниту Гибралтар, иако многумина го сматаат за аутсајдер. Нашата цел е освојување на првото место во септември кога завршува циклусот. Не чекаат шест тешки натпревари, а не само еден или четири.

– Императив во оваа селекција е секој да го даде најдоброто од себе. Фудбалерите да покажат дека имаат потенцијал, да го дадеме максимумот и на крајот да видиме што ќе ни донесе тоа. Ниту јас, ниту стручниот штаб не живее во минатото. Зад нас ги оставаме Италија и Португалија и ќе се обидеме најдобро што можеме да се носиме со новите предизвици.

– Шанса за настап и за потврда на својот потенцијал ќе добијат сите, ќе правиме ротации, а ќе бидеме задоволни ако го видиме квалитетот и потенцијалот на фудбалерите покажувајќи ни дека можеме да сметаме на нив во иднина, затоа што за нас целта останува ЕП 2024.

Базата ја имаме, ја направивме во 2015/16, сега го освежуваме тимот со млади фудбалери од репрезентацијата до 21 година. Покажавме дека можеме да бидеме конкурентни во Европа, но треба да продолжиме во таа насока.

Прочитај повеќе...

Спорт

Судиска анализа од бараж натпреварите одиграни во неделата

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од бараж натпреварите за ПРВА МФЛ 22/23 година и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот ФК Скопје – ФК Беласица, одигран на 22.05.2022 година, анализирани се ситуациите 39, 45+2 и 56 минута.

Главен судија: Стојан Трпчевски; Помошни судии: Драган Трпчевски и Душко Панов;

39. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (не досуден удар од 11 метри)

Во шеснаесетникот на Беласица, играч од нападот на Скопје беше во посед на топката, на него стартуваше играч од одбраната на Беласица и дојде до минимален контакт во пределот на ногата. Исправна одлука на главниот судија играта да продолжи, контактот беше минимален и недоволен за да се досуди удар од 11 метри. Во оваа ситуација  имаше одлична комуникација помеѓу главниот судија и вториот помошен судија

40+2 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (не досуден удар од 11 метри)

Во шеснаесетникот на Беласица и странично од голот, играч од нападот на Скопје ја имаше во посед топката и шутна кон голот, пред него имаше играч од одбраната на Беласица со рацете споени до тело и топката го удри играчот во раката која беше до телото. Исправна одлука на главниот судија играта да продолжи, немаше елементи за да се додуди удар од 11 метри, бидејки раката беше споена до телото во моментот кога го удри топката.

56. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА  ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (досудено офсајд позиција)

Играч на Скопје беше во напад, додаде топка до свој соиграч кој во моментот на додавање беше понапред од претпоследниот играч од одбраната на Беласица и постигна гол. Исправна одлука на првиот помошен судија голот да не го признае и да досуди офсајд позиција, бидејки при примање на топката играчот на Скопје се наоѓаше пред претпоследниот играч од одбраната на Беласица.

На натпреварот ФК Тиквеш – ФК Воска одигран на 22.05.04.2022 година, немаше предизвикувачки ситуации за судиска анализа.

Како судиска комисија сакаме да им честитаме за одличната арбитража на судиските тимови од бараж натпреварите.

Исто така, честитки и до цела судиска четворка за одличното судење на финалето на Купот на Македонија помеѓу ФК Македонија – ФК Силекс кој се одигра на 20.05.2022 година.

Што се однесува до репрезентативните натпревари, нашата репрезентацијата на Македонија до 17 години ќе одигра два контролни меча на гостински терен против селекцијата на Австрија.

Првиот контролен натпревар е закажан на 25. мај со почеток од 18. часот. Два дена подоцна на програмата е втората контролна пресметка со почеток од 11. часот.

Селекторот на младата репрезентација на Македонија до 17 години, Тони Јакимовски, се одлучи да ги повика следните фудбалери:

Петар Јакимов (Работнички), Диел Доко (Њу Старс), Андреј Аризанкоски (Победа), Даниел Марковски (Хелсинборг, Шведска), Даниел Марковски (Вардар), Давид Даилоски (Нец Нијемиген, Холандија), Абиола Бамијоко (ППЈ, Финска), Хадис Таири (Велешта), Касим Јакупи (Вил, Швајцарија), Давор Серафимов (Вардар), Амир Нухија (Шкендија), Мартин Ѓорѓиевски (Академија Пандев), Ѓорги Дошев (Вардар), Дестан Адили (Работнички), Зани Назифи (Шкендија), Лорик Мухтари (Хамбург, Германија), Кире Стојанов (Академија Пандев), Теодор Николовски (Работнички), Никола Стојков (Работнички), Никола Величковски (Вардар), Фикрет Ливарека (Скопје);

Прочитај повеќе...

Спорт

„Сер Боби“ ги објави предводниците за натпреварите против репрезентациите во сегментот „Ц“ од новото издание на Лига на нации

Објавено пред

на

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски го објави списокот со фудбалери за натпреварите против Бугарија (2. јуни), Гибралтар (5. јуни), Грузија (9. јуни) и Гибралтар (12. јуни) од групата 4 во Ц сегментот од новото издание на Лига на нации.

Двете воведни пресметки ги играме на гостински терен во бугарски Разград и Гибралтар. Домашните натпревари против Грузија и Гибралтар се закажани на Националната арена “Тодор Проески” во Скопје.

На списокот на селекторот Милевски се наоѓаат 28 фудбалери:

ГОЛМАНИ: Столе ДИМИТРИЕВСКИ (Рајо Ваљекано, Шпанија), Дамјан ШИШКОВСКИ (Докса, Кипар), Кристијан НАУМОВСКИ (Шкупи), Дени ИЛИЕВ (Тренцин, СЛОВАЧКА);

ОДБРАНА: Стефан РИСТОВСКИ (Динамо Загреб, Хрватска), Дарко ВЕЛКОВСКИ (Ријека, Хрватска), Висар МУСЛИУ (Инглоштат, Германија), Кире РИСТЕВСКИ (АЕЛ Лимасол, Кипар), Езѓан АЛИОСКИ (Ал Ахли, Саудиска Арабија), Тодор ТОДОРОВСКИ (Серед, Словачка), Стефан АШКОВСКИ (Сепси, Романија), Никола СЕРАФИМОВ (Залаегерсег, Унгарија), Ѓоко ЗАЈКОВ (Славија Софија, Бугарија), Бојан ДИМОСКИ (Академија Пандев);

СРЕДЕН РЕД: Елиф ЕЛМАС (Наполи, Италија), Енис БАРДИ (Леванте, Шпанија), Стефан СПИРОВСКИ (МТК, Унгарија), Енис ФАЗЛАГИЌ (Висла Краков, Полска), Томче ГРОЗДАНОВСКИ (Злате Моравце, Словачка), Ердал РАКИП (Малме, Шведска), Бобан НИКОЛОВ (Шериф Тираспол, Молдавија), Давид БАБУНСКИ (Дебрецин, Унгарија);

НАПАД: Милан РИСТОВСКИ (Спартак Трнава, Словачка), Бојан МИОВСКИ (МТК, Унгарија), Дарко ЧУРЛИНОВ (Шалке 04, Германија), Александар ТРАЈКОВСКИ (Ал Фејха, Саудиска Арабија), Ваљон ЕТЕМИ (Истанбулспор, Турција), Дориан БАБУНСКИ (Дебрецин, Унгарија);

Благоја МИЛЕВСКИ – селектор на македонската А репрезентација:

“Базата на тимот веќе ја имаме со фудбалерите кои ги одиграа натпреварите за пласман на Светското првенство, но нашата цел е тројцата нови фудбалери во составот Димоски, Гроздановски и Фазлагиќ да донесат одредено освежување во репрезентацијата.
Шанса за потврда на својот потенцијал и квалитет ќе добијат сите и низ подготовките и натпреварите, помладите фудбалери треба да покажат дека можат да бидат важен дел од репрезентацијата во нашите натпревари од квалификациите за Европското првенство чија ждрепка е закажана во октомври.
Јас се надевам на многу позитивни работи во периодот што ни следува, иако распоредот ни наметнува четири меча, а фудбалерите завршија со клупски активности. Дел од нив како последица од напорната сезона и бројот на одиграни натпревари нама да бидат во комбинација за настап за натпреварите кои ни следуваат, а ќе видиме каква е ситуацијата со дел од играчите кои имаат повреда и дали ќе бидат во можност да настапат”.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт4 часа

Шанса ќе добијат сите. Треба да продолжиме да бидеме конкурентни во Европа

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски на прес-конференција зборуваше за подготовките и натпреварите на најдобрата селекција од новото издание...

Кичево6 часа

Урбана викенд програма во Република 96250

Петок (27.05.2022) го резервираме за љубителите на електронката музика диригирана од локалниот DJ PUNISHER, почеток во 21:00h (Second floor). Забавата...

Магазин7 часа

DuckDuckGo, прелистувач наводно фокусиран на приватноста на корисниците, фатен во лага: Сè уште има следење

Ова е дел од договорот меѓу двете компании, кој е поврзан со пребарување на Интернет и собирање лични податоци Прелистувачот...

Автомобили7 часа

Што повеќе се исплати: „Eлектричен Golf“ или Golf бензин

Пресметките што ги спроведува ADAC се базираат на просечен период на одржување од пет години, со годишна километража од 15.000...

Свет7 часа

Twitter казнет 150 милиони долари поради лажење и продажба на приватни податоци на корисниците

Американската Федерална трговска комисија го казни Twitter со 150 милиони долари затоа што на огласувачите им обезбедил кориснички информации, вклучително...

Магазин7 часа

Netflix ги проширува своите функции

Netflix воведува дополнителни функции за пристапност за целата своја глобална публика. Прилагодување Netflix ќе ги прошири своите функции за пристапност...

Магазин7 часа

Сè што треба да знаете за Wi-Fi 7

Wi-Fi 6 и 6e сè уште изгледаат како многу нови и сè уште сеприсутни стандарди, а Wi-Fi 7 е речиси...

Култура7 часа

Денес се слави големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар. Празнувањето традиционално започнува најпрво...

Магазин7 часа

Како да спречите апликацијата iOS Photo да го прикажува она што не сакате да го запомните

Замислете го ова: имате убав ден, времето е одлично, уживавте во брилијантен појадок… и одеднаш вашиот iPhone покажува спомен –...

Магазин8 часа

Еве некои од најдобрите начини за справување со е-отпадот

Со рециклирање, можете да избегнете загадување на животната средина и други токсични последици. Електронскиот отпад или е-отпадот се однесува на...

НАЈЧИТАНИ