Следете не

Магазин

(ФОТО) Шпаркасе Банка организираше завршна хуманитарна аукција на сликарски дела, овие 10 имиња се одбраните талентирани финалисти на конкурсот

Објавено пред

на

Поддршката на сликарството и мотивирање на младите сликари во државата да продолжат да творат, продолжува да е еден од главните столбови на корпоративната стратегија на Шпаркасе Банка АД Скопје.

Во склоп на „Шп-Арт-Клубот“ на Шпаркасе Банка, 10 одбрани талентирани финалисти на Конкурсот за млади сликари 2023, со поддршка од банката создаваа оригинална уметност во природните убавини во Општина Вевчани, за време на 12. Меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“ во 2023 година.

Откриената Шп-Арт-Уметност, годинава ја доби својата завршница во форма на хуманитарна аукција на уметнички дела на овие 10 млади сликари, којашто на 29.02.2024 година во Скопје се реализираше во присуство на влијателни личности од општеството и соработници на банката.

Аукцијата, во организација на Шпаркасе Банка АД Скопје, беше реализирана под капата на платформата за оддржливост на банката, препознатлива како „Sparkasse Life“. Овозможувањето на младите сликари во државата да креираат без никакви бариери е појдовната точка и причина за реализација на овој настан, а воедно и на конкурсот преку којшто беа и одбрани 10те финалисти за да творат за време на минатогодишното издание на колонијата, којашто банката постојано ја поддржува низ годините.

Надавањето на сликарските оригинални дела, привлече голем интерес од страна на присутните на аукцијата. На настанот беа собрани вкупно 421.582,00 денари, а износот целосно ќе биде дониран во хумантирани цели на ДСУЛУД „Лазар Личеноски“ – Скопје, за набавка на професионална опрема, од страна на Шпаркасе Банка АД Скопје.

– „Младите се срцето на идниот развој во една држава, а главната премиса на Шпаркасе Банка е токму тоа, – „Верувај во иднината“. Согласно корпоративната платформа за одржливи цели на банката, ние сме и повеќе од инспирирани од оригиналноста и креативноста на младите сликари, кои нѐ потсетуваат за важноста за укажување на поддршка, бидејќи токму тоа е она, кое им е потребно со цел да креираат без ограничувања. За Шпаркасе Банка тој вид на поддршка е можеби една од најомилените инвестиции, што банката може да ги направи. Сепак, инвестирањето во младите го отвора патот кон иднината. Навистина сум воодушевен од разновидноста на тематиката на сликарските дела. А воедно и од собраните финансиски и донирани средства од аукцијата, коишто целосно ќе бидат донирани за младите таленти од Државното средно училиште за ликовна уметност и дизајн „Лазар Личеноски“ од Скопје да можат продолжат да творат слободно без никакви бариери,“ изјави Санел Кустурица, Претседател на Управниот Одбор на Шпаркасе Банка АД Скопје.

Елена Попоска, Никола Станковски, Андреј Антевски, Арта Лимани, Тамара Трајковска, Благица Трајкоска, Елена Петковска, Евгенија Кузманоска, Никола Тренов и Ристе Мицевски се 10те млади сликари, кои со своите дела влеваат голема надеж за иднината на македонското сликарство и оставање на оригинален печат во историјата на истата.

На самата аукција беа одбрани и најдобри тројца односно четворица сликари од 10те, со здобиена највисока вредност на аукцијата, согласно кое им беше доделена дополнителна поддршка од Шпаркасе Банка АД Скопје, во форма на откуп на по три други нивни дела, во вредност од 1.200 евра за првиот (Никола Тренов), 1.000 евра за вториот (Елена Попоска), а по 800 евра им беа доделени на двајца од сликарите, кои со ист износ го делат третото место (Благица Трајкоска и Тамара Трајковска).

А преостанатите шест сликари, кои не се рангираа со највисоки износи на своите дела за време на аукцијата, Шпаркасе Банка ги изненади и тоа со поддршка во износ од по 400 евра, во форма на откуп на по едно нивно дело.

Шпаркасе Банка АД Скопје, преку платформата „Sparkasse Life“ поддржува разни проекти во општеството во повеќе области, како музиката, уметноста, спортот, заштитата на животната средина, културата, младите, промовирање на здрав живот и здрави навики, образованието, здравството, хуманитарни активности и поддршка на ранливи групи, а секако и инвестирање во своите вработени.

/ПР

Во прилог повеќе фотографии:

Хороскоп

Хороскоп за сабота (13 април)

Објавено пред

на

ОВЕН
Ви претстои важен состанок, а можно е да се договорите. Одлично време е да го претставите она што ви е важно и да побарате поддршка. Вистинско време е да разговарате со партнерот за прашања кои се клучни за вашата врска.

БИК
Денес имате одлична комуникација со луѓе кои ви се важни во бизнисот. Зголемено разбирање со колегите и соработниците. Денот е добар за нови емотивни познанства, затоа попладне излезете со пријателите на кафе или пијачка.

БЛИЗНАЦИ
Поради жештините кравите даваат и до 3 литри помалку млеко: затоа „Среќко“ постави тушеви и вентилатори во шталата
Денес можете да очекувате позитивен одговор за прашање кое е од големо значење за вас. Промените што се случуваат во деловното опкружување ви одговараат. Покажувате интерес за една личност. Во врските, ден за важни разговори.

РАК
Денес лесно ги решавате недоразбирањата во комуникацијата. Подготвени сте да се прилагодите на соговорникот, а тој на вас. Добро би било овој ден да го искористите за некои важни договори со емотивниот партнер. Подигнете ги прашањата што ви се важни.

ЛАВ
Вистинскиот момент е за деловен договор, но ќе мора да направите одредени компромиси. Другата страна е подготвена да се прилагоди, но ќе мора и вие да го направите тоа. Преку работа денес можете да остварите интересно познанство.

ДЕВИЦА
Бидете подготвени да заглавите и да ги завршите постоечките обврски, бидејќи лесно е да добиете важна шанса да се докажете подоцна во текот на денот. Емотивно хармоничен ден со партнерот. Тие ослободуваат простор за убаво дружење и флертување.

ВАГА
Можност за договор кој многу брзо би можел да ви обезбеди солидна сума на пари, па потрудете се да го остварите. Можно е денес да му покажете на партнерот повеќе внимание од вообичаено. Некои дури ќе се одлучат за мал подарок.

ШКОРПИЈА
Можно е неколку луѓе денес да ве турнат до границата на толеранција, но бидејќи не сакате да се судрите, ќе претпочитате да молчите. Не сте особено расположени ниту за партнер. Ви треба време да размислите за некои работи.

СТРЕЛЕЦ
Сè е лесно решено во бизнисот денес. Едно лице може да ве запознае за прашање што е важно за вас. Во емотивниот сегмент силно се придвиживте кон личност која ја познавате долго време. Ве очекува интересна комуникација, можеби и средба.

ЈАРЕЦ
Не убедувате никого денес, бидејќи ако нагласите дека се обидувате да убедите некого, тоа може само погрешно да се разбере. Во емотивните врски ќе имате добра комуникација и разбирање од самиот почеток на денот.

ВОДОЛИЈА
Големо пристигнување на Кејт Мидлтон, принцот Вилијам и синот Џорџ на Вимблдон: Класа во нивниот чекор
Одличен ден за финансиски приливи. Парите ве сакаат, па можно е да склучите договор кој ќе ви обезбеди долгорочно. Треба да разговарате со саканата личност за промените во вашата врска. Добро разбирање и усогласување.

РИБИ
Бидете одговорни за обврската што ја преземате. Соработниците го очекуваат тоа од вас и потрудете се да се претставите во најдобро светло. Денот е добар и за договори со деловните партнери. Во емотивните врски, страста.

Прочитај повеќе...

Магазин

Google ја објави првата бета верзија на Android 15, што носи новото ажурирање?

Објавено пред

на

По две изданија за преглед, првата целосна Android 15 бета е подготвена за преземање, но моментално само за корисниците на серијата телефони Pixel

Неколку забележителни подобрувања се издвојуваат во претстојното ажурирање на Android 15 преку првата бета верзија објавена од Google.

Најпрво, апликациите ќе се приспособат за да го искористат максимумот од достапниот простор на екранот, без преклопување или неправилно прикажување на рабовите на екранот.

Исто така, поддршката на ниво на ОС за архивирање и деархивирање на апликации ја отвора вратата за независни продавници за апликации. Android 15, исто така, носи подобрена поддршка за Брајовото писмо, чекор напред за пристапноста, истакна The Verge.

Android 15 „под површината“ исто така работи на усогласување на хардверските и софтверските компоненти за да обезбеди подобри перформанси. Има навестувања за поголеми промени кои ќе бидат истакнати на претстојниот настан на Google I/O.

Интересно е што во бета верзијата се споменува и сателитски пораки како нова функционалност, а десктоп режимот би можел да стане уште поефикасен од технологијата DeX.

Сите промени и детали ќе бидат откриени на конференцијата Google I/O во мај, кога ќе слушнеме повеќе детали за новиот оперативен систем Android 15 и како новите иновации ќе влијаат на искуството на крајните корисници.

/Benchmark

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Промени кај платформата „Х“ на Илон Маск, на корисниците нема да им биде овозможена оваа опција

Објавено пред

на

Платформата X повеќе не им дозволува на корисниците да ги кријат своите сини беџеви од верификацијата, односно потврда, без разлика дали платиле за премиум услугата или не. Промената на X платформата доаѓа откако услугата почна да ги потврдува влијателните корисници кои не се пријавиле за премиум функции.

Апликацијата почна да ги известува корисниците дека опцијата за сокривање на нивниот тикер за X Premium наскоро ќе биде отстранета.

Оваа промена доаѓа набргу откако X неочекувано почна да додава сина потврда на сметките и инфлуенсерите кои имаат најмалку 2.500 следбеници кои плаќаат за премиум претплата.

Иако Илон Маск сугерираше дека оваа промена треба да биде погодна, некои корисници не се задоволни поради појавата на синиот крлеж на нивните сметки.

Извор: kurir.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Хороскоп за сабота (13 април)

ОВЕН Ви претстои важен состанок, а можно е да се договорите. Одлично време е да го претставите она што ви...

Автомобили12 часа

Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Volkswagen ќе инвестира 2,5 милијарди евра во проширување на производствениот и иновациски центар во кинескиот град Хефеи. Центарот Хефеи ќе...

Магазин12 часа

Google ја објави првата бета верзија на Android 15, што носи новото ажурирање?

По две изданија за преглед, првата целосна Android 15 бета е подготвена за преземање, но моментално само за корисниците на...

Социјални мрежи13 часа

Промени кај платформата „Х“ на Илон Маск, на корисниците нема да им биде овозможена оваа опција

Платформата X повеќе не им дозволува на корисниците да ги кријат своите сини беџеви од верификацијата, односно потврда, без разлика...

Спорт15 часа

Судиска анализа на првата македонска фудбалска лига, има низа нерегуларности

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 26. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот ФК Силекс – ФК Гостивар одигран на 06.04.2024 година, анализирани се ситуациите од 4, 20...

Технологија18 часа

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата,...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за петок (12 април)

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

Магазин2 дена

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad. Apple работи на преклопливи уреди....

Автомобили2 дена

Tesla работи на развој на роботакси

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се...

Магазин2 дена

Алатките за уредување слики на Google Photos AI стануваат бесплатни за сите корисници

Алатките за уредување слики со AI на Google Photos се прошируваат на корисници кои не се претплати, што ги прави...

НАЈЧИТАНИ