Следете не

Мобилни уреди

(ФОТО) Стигна првиот мобилен телефон со 200 мегапиксели камера, во Кина закажана деби презентацијата

Објавено пред

на

Телефонот кој е украсен со споменатиот сензор е Motorola X30 Pro, а сензорот е Samsung ISOCELL HP1. Сензорот од 200 MP има големина од 1/1,22 инчи со решетка f/1,95 и поддршка за OIS. Истиот е сместен во правоаголен модул за камера на задната страна на телефонот, а камерата е опремена и со можност за снимање видео во 8К со 30 фрејмови во секунда.

Покрај главната камера, на задната страна има и ултра-широка камера од 50 MP, како и телефото сензор Sony IMX663 од 12 MP со поддршка за 2x оптички зум. На предната страна, има камера од 60 MP (сензор Omnivision OV60a).

Motorola X30 Pro користи чипсет Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, во комбинација со 8GB или 12GB меморија и простор за складирање 128/256/512 GB.

Дисплејот е со големина од 6,67 инчи, е од типот OLED и нуди FHD+ резолуција со максимална стапка на освежување од 144Hz. Екранот е заоблен и има вграден сензор за отпечатоци.

Сè се напојува од батерија со капацитет од 4610mAh, со поддршка за брзо полнење од 125W. Моторола тврди дека телефонот може целосно да се наполни за 19 минути. Има и поддршка за безжично полнење од 50 W.

Moto X30 Pro пристигнува со оперативниот систем Android 12, над кој има кориснички интерфејс MyUI 4.0. Цената на уредот е околу 550 долари за моделот со 8/128 GB (претворен од кинески јуани), додека најскапата верзија чини околу 670 долари за конфигурацијата од 12/512 GB.

/vesti-online.com

Мобилни уреди

Дали новиот iPhone 15 „Ultra“ може да го замени сегашниот бренд „Pro Max“ ?

Објавено пред

на

Apple може да воведе нова шема за именување кога ќе го објави iPhone 15 следната година, заменувајќи го сегашното брендирање „Pro Max“ со „Ultra“. Ова се шпекулации според Марк Гурман, кој исто така очекува iPhone 15 да дојде со некои големи промени, вклучително и USB-C.

Името Pro Max првпат се појави со iPhone 11 во 2019 година, а додавањето на брендот Ultra во линијата на iPhone не би било толку изненадувачки. Apple веќе лансираше нов Watch Ultra со името претходно овој месец и го додаде името на својот процесор M1 Ultra. Apple, исто така, воведе мала промена во шемата за именување со iPhone 14, враќајќи го навидум непостоечкото име „Plus“ на iPhone 14 Plus.

iPhone 14 сè уште не е стар ниту еден месец, но други гласини за iPhone 15 веќе почнаа да лебдат наоколу. Аналитичарот на синџирот на снабдување Рос Јанг предвидува дека новиот Dynamic Island би можел да биде стандарден за сите модели на iPhone 15 – не само за моделите Pro и Pro Max (или Ultra). Се шпекулира дека iPhone 15 ќе има USB-C наместо приклучокот Lightning на Apple. Гурман вели дека компанијата веќе започнала со тестирање на новата функција пред имплементацијата на законодавството на ЕУ кое ќе бара сите нови телефони да имаат USB-C порти до есента 2024 година.

Со излегувањето на iPhone 14 од патот, Apple е подготвен да ја заокружи годината со мноштво нови Mac компјутери, вклучувајќи ги надградените M2 и M2 Pro Mac Mini, M2 Pro и M2 Mac 14-инчниот и 16-инчниот MacBook Pro. и М2 11-инчен и 12,9-инчен iPad Pro. Компанијата можеби нема ни да одржи воведен говор следниот месец за да ги објави овие уреди како што претходно се очекуваше. Гурман верува дека Apple би можел да ги објави своите производи во многу помалку возбудливи формати, вклучувајќи соопштенија за печатот, ажурирања на веб-страници и брифинзи за медиумите.

Извор: The Verge

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

iOS 16 предизвикува сериозни проблеми со батеријата

Објавено пред

на

Најпрво системот на камерата се тресеше и зуеше на „Pro“ моделите од најновата серија на мобилни телефони на Apple iPhone, а сега има нови проблеми за оваа компанија кои се појавија со најновата верзија на оперативниот систем. Некои би го кажале стандардното за Apple, почекајте малку и сè ќе излезе сам по себе, а други би рекле уште колку долго истото постојано, и би биле во право.

Значително пократко траење на батеријата

Како што објави TechRadar, голем број корисници забележале значително пократко траење на батеријата на нивните телефони откако ја инсталирале најновата верзија на оперативниот систем iOS 16. По две брзи „ажурирања“ (iOS 16.0.1 и iOS 16.0.2) кои решија некои од најголемите проблеми, пред се тој за вибрациите на модулите на камерата, се чини дека компанијата Apple треба да се справи со проблематичното потрошувачка на батерија. Значи, што точно е проблемот?

Едноставно е – батеријата се троши многу повеќе отколку пред надградбата на iOS 16. Според прашалникот објавен од познатата веб-страница 9to5Mac на почетокот на неделата, од над 14.000 одговори, дури 63% од корисниците забележале сериозно намалување на траењето на батеријата, додека околу 20% изјавиле дека „се е по старо“. Што точно е проблемот?

Во овој момент се чини дека нема. Новиот iOS донесе „widgets“ на почетниот екран, но тоа не е тоа. А проблемите со батеријата се толку големи што некои корисници забележале дека телефонот им е веќе на 20 проценти во текот на денот, додека пред надградбата батеријата би го достигнала тој процент дури навечер.

Какви решенија?

Првиот совет на кој може да наидете е „останете на iOS 15“, но тоа е претерување. Сепак, факт е дека компанијата Apple повторно има сериозен проблем пред себе кој мора да го реши што поскоро. Во моментов нема решенија на хоризонтот, но тоа би можело да се реши со iOS верзијата 16.1, која веќе влезе во јавното бета тестирање.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Samsung Galaxy S23 Ultra ќе има препознатлив дизајн на камерата

Објавено пред

на

Иако можеби е премногу рано за информации за телефонот Samsung Galaxy S23 Ultra, најновите детали доаѓаат од добро познат свиркач, со прекар Ice Universe.

Свиркачот тврди дека јужнокорејската компанија ќе го задржи истиот дизајн како Galaxy S22 Ultra во телефонот Galaxy S23 Ultra. Поконкретно, ова се однесува на дизајнот на камерата на задната страна.

Ова има смисла, имајќи предвид дека дизајнот на камерата беше добро прифатен и го издвои Galaxy S22 Ultra од остатокот од семејството S22.

Новиот извештај е во согласност со претходните информации објавени од Ice Universe, кои тврдат дека целокупниот дизајн и димензиите на телефонот ќе останат непроменети.

Останува да видиме дали остатокот од поставата Galaxy S23 ќе го добие истиот изглед што ќе го има камерата S23 Ultra или ќе го задржи актуелниот дизајн.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп1 час

Хороскоп за среда (5 октомври)

ОВЕН Многу ве интересира нешто што сте слушнале или некоја нова тема со која сакате да се занимавате. Можеби размислувате...

Временска прогноза6 часа

Драстична промена на времето од утре, ова се најновите метео вести

Од денес па во следните денови следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена, а повремено...

Хроника8 часа

Ноќеска пред кичевски угостителски објект, албанец бил прободен со нож

На 03.10.2022 во 23.07 часот во ОВР Кичево е пријавено дека пред угостителски објект на булеварот „Ослободување“ во Кичево, физички...

Македонија9 часа

И понатаму сè вози брзо, само вчера 452 санкции за пречекорување на брзина

Во текот на вчерашниот ден (03.10.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Македонија за...

Магазин13 часа

Прототипот на Google Keyboard е долг преку 1,5 m со копчињата распоредени во еден ред

Google Japan има традиција да прави комични решенија кога станува збор за прототипови на тастатура кои на некој чуден начин...

Магазин13 часа

5-те најчести измами на TikTok

TikTok е се попопуларен, а како што беше случајот со сите социјални мрежи во фаза на проширување, покрај зголемениот број...

Магазин13 часа

Протекоа нови информации за камерите и батериите на серијата телефони Samsung Galaxy S23

Според информациите до кои дојде GSMArena, Samsung Galaxy S23 треба да има малку поголема батерија од неговиот претходник: 3.900 mAh...

Магазин13 часа

YouTube воведува промена која на многумина нема да им се допадне

Google одамна ја воведе опцијата YouTube Premium – верзија на својот видео сервис кој не прикажува реклами, туку бара месечна...

Свет13 часа

Универзален полнач за сите мобилни уреди од есен 2024 година.

Од есента 2024 година, на потрошувачите од ЕУ повеќе нема да им треба различен уред и кабел за полнење на...

Автомобили13 часа

Mercedes го најави Електричен Mercedes G класа

Mercedes-Benz откри кога би можеле да седнете зад воланот на неговата електрична класа G. Од компанијата најавија дека возилото ќе...

НАЈЧИТАНИ