Следете не

Гејминг

Гејмери бидете трпеливи до ноември – Battlefield 2042 одложена за еден месец

Објавено пред

на

Набргу по пишувањето за потенцијалното одложување на Battlefield 2042, неколку извори добија официјална изјава со која се потврдуваат гласините.

DICE, Criterion и други помошни студија задолжени за работа на играта ја потврдија веста за одложувањето во заедничка објава на Твитер, така што Battlefield 2042 нема да биде објавен на 11 октомври, туку еден месец подоцна – на 19 ноември.

Главната причина за поместување на датумот се предизвиците со кои се соочуваат програмерите поради пандемијата на корона вирусот, што многу ја забави работата на играта. Желбата е да се донесе квалитетно искуство со новата генерација Battlefield, поради што е неопходно играта да поминува дополнително време на работната површина, според play.co.rs.

Како што се поместува датумот на објавување, така е поместен и датумот на почеток на отвореното бета тестирање, што најверојатно ќе се случи дури следниот месец. Повеќе детали ќе пристигнат во наредните месеци.

Извор: B92
Фото: Miguel Lagoa/Shoutterstock.com

Гејминг

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Објавено пред

на

Фото: Pixabay

EA потврди дека ги спои Codemasters Cheshire и Criterion Games за да формира поголемо студио што ќе ја обликува иднината на франшизата Need for Speed.

Оваа промена ќе формира поголеми игри со критериум, кои ќе се засноваат на два развојни центри. Комбинирањето на Criterion и Cheshire Codemasters ќе ги собере талентираните тимови и искуството во областа на тркачките игри.

Помеѓу 2013 и 2020 година, развојот на франшизата Need for Speed ​​беше препуштен на Ghost Games, сега EA Gothenberg. Пред тоа, Criterion беше задолжен за овие игри, а сега EA одлучи да ја врати NFS на своите корени.

Кога станува збор за идните наслови Need for Speed, се претпоставува дека EA ќе го одбие Frostbite Engine и ќе користи нешто што е посоодветно за тркачки игри. Експертизата на Codemasters може да се покаже како клучна овде, а на Criterion ќе му бидат обезбедени технологии кои се намерно создадени за трки.

Се сугерира дека овие промени морале да се случат за да се направи Need for Speed популарна во наредниот период.

/b92.net/

 

Прочитај повеќе...

Гејминг

После популарниот „PES“ на Play Station во легендите заминува и „ФИФА“

Објавено пред

на

Има една изрека која вели дека на сите убави работи им доаѓа крајот, тоа и се случи после две прославени серии на фудбалски симулации. Прво, Pro Evolution Soccer или популарниот PES, бидејќи компанијата KONAMI реши да ја префрли оваа серија на скратен модел за бесплатно играње и да им понуди на корисниците благо речено, недовршен, eFootball.

Сега исчезнува уште попопуларна фудбалска симулација – ФИФА, именувана по истоимената фудбалска организација. Зошто? Според порталот CNBC, ФИФА и Електроник Артс не успеале да постигнат нов договор кој би им одговарал на двете страни, а името ФИФА повеќе нема да смее да се користи како име на оваа видео игра. Значи, една легенда ја нема, а сега си оди друга.

Наместо тоа, ќе се појави EA Sports FC, духовниот наследник на фудбалските симулации развиени од EA, од нејзините филијали ЕА Ванкувер и ЕА Романија. Засега се уште нема информации кои лиценци ќе има оваа симулација, бидејќи договорот со чадор фудбалската организација значеше користење на имиња на одредени тимови и играчи, но запознаени сме само со официјалното име на видео играта што ќе се појави во 2023 година. Electronic Arts, со својата подружница EA Sports, е задолжена за објавување на оваа серија видео игри околу три децении

– Ендрју Вилсон, извршен директор на Electronic Arts вели: „Ние сме благодарни за долгогодишното одлично партнерство со ФИФА. Иднината на светскиот фудбал е многу светла, а заедницата на навивачи ширум светот никогаш не била посилна. Имаме неверојатна можност да го ставиме EA Sports FC во самиот центар на овој спорт и да им донесеме уште поиновативни и автентични искуства на фудбалските фанови“.

– Така, ЕА повеќе не ја произведува серијата фудбалски игри на ФИФА. Да бидеме искрени, во последно време се помалку е симулација на фудбал и се повеќе ваши малигни микротрансакции. Затоа се плашиме што ќе се случи со EA Sports FC. Но, тука има можности за некои други компании да купат лиценци и да ја направат својата врвна фудбалска симулација, се вели во изјавата

Прочитај повеќе...

Гејминг

„Activision“ тестира нов Anti-Cheat за „Call of Duty“, сепак не се задоволни од засилувањата на веќе вметнатиот „Ricochet“ ?

Објавено пред

на

Играчите кои ќе бидат откриени на Call of Duty сега можат да бидат казнети, нова функција за ублажување на измами што Activision ја нарекува „cloaking“.

Најновото ажурирање против измамници прво ќе се појави за Call of Duty: Vanguard, а потоа ќе се примени на Warzone, вели Activision, „за да се минимизираат проблемите со кои играчите може да се сретнат“. Доаѓа и со друга мерка за ублажување на измамата, наречена Damage Shield, која беше објавена во февруари и „ја оневозможува способноста на играчот што изневерува да нанесе критична штета на другите играчи“.

Можеби мислите дека би било подобро Activision да ги забрани измамниците, наместо само да се меша со нивната ефикасност. Но, Activision во февруари напиша дека сегашното ублажување „го остава измамникот ранлив на другите играчи и му дозволува на [тимот против измамници] да собира информации за системот за измами“. Activision, исто така, инсистира на тоа дека „нема можност“ за лажно позитивно казнување на оние кои не изневеруваат и дека „никогаш нема да се мешаме во престрелките меѓу членовите на заедницата што го почитуваат законот“. Откако Damage Shield дебитираше во февруари, Activision рече дека забележала „намалување на известувањето за измама“, но „знаеме дека договорот никогаш не е завршен“.

Компанијата, исто така, вели дека продолжува да „тестира и применува различни нови техники за ублажување и откривање“, од кои некои играчите сè уште масовно не ги забележале. Новите алатки на Call of Duty за ублажување на измами продолжуваат со долгата историја на креативни казни за измамниците кои ги надминуваат обичните суспензии или забрани. Во 2012 година, Rockstar Games ги стави во карантин своите измамници во лобито на Cheaters Pool, дозволувајќи им да ги користат своите подвизи само еден против друг.

Во меѓувреме, играчите фатени како изневеруваат во Pokemon Go беа заглавени во чистилиштето во играта каде што можеа да најдат и фатат само обични Покемони како Pidgeys. Играчите на Gears of War 2 кои мамеа за да добијат достигнувања во играта ризикуваа нивниот животен век на Gamerscore да биде поставен на нула на нивната сметка на Xbox. Неодамна, Riot Games објави некои измамници од League of Legends за да се вратат во играта за време на ограничениот двочасовен пренос во живо каде што се бореа против програмерите кои исто така користеа измами.

Во ноември, Activision исто така предупреди дека играчите фатени како постојано мамат во игрите на Call of Duty ризикуваат да ја забранат целата сметка, што ќе важи за „сите минати, сегашни и идни наслови во франшизата Call of Duty“. Електроник Артс наметна уште построга казна за непокајаниот измамник на ФИФА, кому му беше забранет пристапот до сите игри и услуги на ЕА во 2020 година, откако „објави“ навредливи и заканувачки пораки и видеа за вработените во ЕА и конкурентните играчи на социјалните мрежи“. Новите алатки за спречување измами на Activision се изградени на системот за заштита од измами Ricochet на Call of Duty, двигател на ниво на јадро што компанијата го користеше кон крајот на минатата година.

И покрај ниското ниво на пристап на алатката до системот за играчи, Activision вели дека Ricochet активно го проверува системот на корисникот само кога се извршува играта Call of Duty. Richochet не може да гледа неповрзани датотеки.

Извор: arstechnica.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Одредени бараж натпреварите во македонскиот фудбал, како и екипите кои ќе бидат со лиценца за учество во УЕФА натпреварувањата

Комисијата за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија го одреди стадионот „Гоце Делчев“ во Прилеп за домаќин на...

Временска прогноза4 часа

Се приближува локално невреме со пороен дожд и грмежи

Попладнево сеуште под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса која е со потекло од северните предели на Африка е МНОГУ ТОПЛО и...

Магазин9 часа

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Конференцијата за програмери на Apple WWDC 2022 е за три недели. Очекуваме американската компанија да претстави многу интересни работи. Меѓу...

Магазин9 часа

Еве ги игрите што доаѓаат со претплатата за PS Plus Extra и PS Plus Premium

Sony објави листа на игри до кои ќе може да пристапат претплатниците на PS Plus доколку се претплатат на повисоко...

Магазин10 часа

Маск го паузираше купувањето на Твитер

Илон Маск објави дека неговиот договор со Твитер чека додека не добие повеќе информации за тоа колку лажни профили има...

Магазин10 часа

Samsung ги зголемува цените на чиповите

Како што стојат работите, компаниите кои користат Samsung чипови во своите производи наскоро ќе мора да одвојат многу поголема сума...

Магазин10 часа

Тесла повлекува 130.000 возила поради дефект на екранот

Tesla повлекува 130.000 возила во САД поради проблеми со прегревање што може да доведе до дефект на централниот екран на...

Македонија10 часа

Приведени три лица, родители си ја продале ќерката на Белгиец, поднесена кривична пријава

На 16.05.2022 Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за криминалистички истраги – Националната единица за сузбивање на...

Литература14 часа

Излезе книгата „Гласот на предците“, која претставува зборник на македонски народни преданија од Христијан Аџиоски

Секоја страница исплетува приказна со посебна македонска судбина, која како ехо нè наоѓа… и одѕвонува во нашата свест. Низ приказните...

Временска прогноза14 часа

Нагли промени на времето, развој на нестабилност и дожд, па викендов одново пеколни температури – ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до...

НАЈЧИТАНИ