Следете не

Гејминг

Ghost of Tsushima co-op multiplayer mod излегува како самостојна игра

Објавено пред

на

Од минатата есен, Ghost of Tsushima на Сони вклучува бесплатен кооперативен режим за повеќе играчи наречен Legends. Како и да е, како и Rockstar со Red Dead Online, Sony планира да понуди самостојна верзија на Legends.

Играта е достапна од 3 септември со многу надградби

Играта е достапна од 3 септември, а компанијата ќе го продаде ова издание за 19,99 долари. Sucker Punch има различни бесплатни надградби за Legends, од кои најистакната е новиот режим наречен Rivals кој излегува истиот ден со самостојното издание. Ривалите се противат на два тима од двајца поединци против бран непријатели. Додека непријателите се поразени, се заработува ресурс наречен „Магатама“, кој може да се искористи за да се одложи противничкиот тим. Кога ќе се потроши доволно Магатама, се отклучува последниот бран, кој, доколку биде поразен, му носи победа на играчот.

Sucker Punch планира други надградби за Legends, вклучувајќи голем број подобрувања во квалитетот на животот. Од 10 септември, студиото објавува и содржини секоја недела до 1 октомври. Играчите можат да се радуваат на нови мапи за преживување и попредизвикувачка верзија на минатогодишниот напад. Играта Ghost of Tsushima со еден играч може да се надгради на Director’s Cut, која ја вклучува целата приказна и нов остров за истражување, за 40 долари за PS4 или 50 долари за PS5.

Извор: Pcpress
Фото: Pixabay

Гејминг

Македонската Еспорт организација викендов со пред се хуманитарен game турнир

Објавено пред

на

Во текот на престојниот викенд па се до 28ми Македонската Еспорт Организација организира натпреварувања во три игри и тоа: League of Legends една од најиграните игри кај младата популација со натпреварување 1 против 1 (Петок – 24.12), популарната Dota 2 со натпреварување 1 против 1 (Сабота – 25.12); и (Недела – 26.12), Counter-Strike:Global Offensive 2 против 2, мега популарната дисциплина кај нас и интернационалната сензација и два дополнителни дена (Понеделник и Вторник 27-28.12) одвоени за нашите популарни македонски стримери на платформите YouTube и Twitch.tv ширум целата држава.

Сите овие натпреварувања ќе се одвиваат он-лајн и со мотото #HelpTheOthers, со цел помагање на сите оние кои им е најпотребен персонален компјутер, дали за он-лајн предавања и учење или пак работа.

За да приказната биде уште поуспешна се одлучивме овој настан со хуманитарни цели да го изведеме заедно со Донирај Компјутер и европеецот на годинава, Борче Стаменов. Како и на досегашните настани на МЕСА, борбата помеѓу играчите ќе биде пренесена во живо на најголемата интернет платформа за стриминг Twitch.tv, односно на ТУКА

Ги покануваме сите заинтересирани заедно да ги проследиме овие турнири кои се дел од Gaming Week, како и секогаш не очекува забавна дружба со гејминг заедницата и одлично натпреварување помеѓу играчите.

Прочитај повеќе...

Гејминг

GTA V е најпопуларната игра на Twitch за 2021, потоа LoL, па Fortnite, Valorant, CoD Warzone и останатите…

Објавено пред

на

Во текот на 2021 година, голем број луѓе уживаа да проследуваат постари игри. Најпопуларната игра на Twitch оваа година, во однос на гледаните часови, беше Grand Theft Auto V.

GTA V имаше вкупно 2,1 милијарди часа прегледи во текот на оваа година, според годишниот извештај за состојбата на тек 2021 од StreamElements и веб-страницата Rainmaker.gg.

Тоа е за 1,3 милијарди часа повеќе од минатата година, кога GTA V беше гледан со 764 милиони часа.

Генерално, GTA V е втората најгледана категорија на Twitch, зад „Just Chatting“, која вклучува претежно стримери кои разговараат со својата публика и не играат игри.

На второ место, годинава по бројот на прегледи, е минатогодишниот шампион – League of Legends (1,8 милијарди часови наспроти минатогодишните 1,4 милијарди).

Потоа следуваат Fortnite, Valorant, Minecraft, Call of Duty: Warzone, Counter-Strike: Global Offensive, Apex Legends и Dota 2.

Најпопуларната нова игра, според бројот на прегледи, е New World. Играта го зазеде 18-тото место со 259 милиони часови гледаност.

/b92.net

Прочитај повеќе...

Гејминг

CS:GO Македонија се светски шампиони, Романија на колена!

Објавено пред

на

Нашата еспорт македонска репрезентација во големото финале ја победија Романија со 2:0 во мапи!

Романците иако упатуваа жалби и клевети дека преку онлајн мечевите нашите користеле помагала, еве на дело во живо!

Браво момци!

Заслужена награда!

Горда Македонија!

Финишот изгледаше ВАКА

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза36 минути

Од вечерва западниот регион под снег, најава и за многу студено време после обилните врнежи, детали..

Во текот на вечерните и ноќните часови од запад ќе започнуваат врнежи од СНЕГ. Инаку, како што најавивме, утре врнежите...

Култура43 минути

Денес се традиционалните „Женски Водици“, додека именден слават Јован, Јована, Јана, Јоана.. за многу години!

Денес се традиционалните и на далеку прочуените „Женски Водици“ каде при церемонијалот на предавањето на паричето од крстот, стариот Божи...

Македонија54 минути

(ВИДЕО) Преносот овозможен во живо за „Богојавление Водици“ од Охрид еден од најследените преку социјални мрежи

Вчера по осветувањето на езерските води се случи најмасовното положувањето на Светиот крст, каде најсреќен помеѓу стотината капачи беше Мартин...

Култура8 часа

Денес е Св. Јован, се верува дека на овој ден Св. Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос.

Православните христијани денес на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован бидејќи се верува дека на овој ден Св Јован...

Хороскоп15 часа

Дневен Хороскоп (20 јануари / четврток)

ОВЕН Избегнете да влегувате во тесно и концентрирајте се на она што ви се случува моментално. Не дозволувајте проблемите да...

Македонија17 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија покрај „Ски центар Маврово“ и делови на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 20.01.2022 година – четврток, ЕВН ќе работи на терен, така што прекини во...

Македонија17 часа

И денешниот ковид-19 биланс е со над 2000 заболени, ова се официјалните бројки по градови

Направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 1.027, Битола – 170, Прилеп –...

Мобилни уреди19 часа

Новите ажурирања на „Google play“ носат подобрување за вашиот Андроид телефон

Google неодамна почна да објавува што е ново во своите месечни ажурирања на Google Play по години едноставно воведување нови...

Временска прогноза1 ден

Ќе врне снег насекаде, ова се најновите метео вести

Денес и утре во текот на денот времето во Македонија ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална...

Кичево1 ден

(ВИДЕО+ФОТО) Во Кичево светиот Крст го пронајде Кристијан Врапчароски, за многу години – Бог се јави!

Денеска во Кичево на свечената манифестација по повод Богојавление Водици најсреќен беше Кристијан Врапчароски кој го извади светиот Крст од...

НАЈЧИТАНИ