Следете не

Мобилни уреди

Гласините говорат дека новиот „S24“ Samsung би можел да го користи процесорот „Exynos“, наместо досегашниот лидер „Snapdragon“

Објавено пред

на

Откако оваа година исклучиво ќе го искористи „Snapdragon“ процесорот за серијата Galaxy S23, Samsung следната година ќе го користи Exynos чипот за Galaxy S24. Телефоните од новата генерација на Galaxy „S“ ќе имаат процесор Exynos 2400, а некои протечени информации ни даваат преглед за тоа какви перформанси би можел да има.

Samsung ги тестираше перформансите на Exynos 2400 Unos, а тестот Basemark Powerboard 4.0 покажа дека графичкиот процесор Xclipse 940 освоил 1.656 поени на тестот Sacred Path.

Ова е 30% подобро од графичкиот процесор Xclipse 920 што се користи за Exynos 220, кој користи Vulkan API. Уште поважно, оваа изведба е слична на онаа на Snapdragon 8 Gen 2, каде што графичкиот процесор Adreno 740 освои 1.787 поени на истиот тест.

Бидејќи се уште се рани денови на тестирање и компанијата има неколку месеци да ги оптимизира перформансите на чипот, се очекува да го подобри до моментот кога Galaxy S24 ќе биде претставен на почетокот на следната година.

Exynos 2400 се очекува да ги користи новите ARM Cortex-X4, Cortex-A720 и Cortex-A520 јадра, како и да има двојно поголем број на графички јадра (WGP) во споредба со Exynos 2200, но нивната брзина на архитектурата се за сега е нејасна.

Од она што го знаеме досега, чипот ќе ја има новата графика XClipse 940, базирана на архитектурата RDNA3.

На интернет кружат различни информации за тоа како точно ќе се имплементира Exynos 2400 – некаде е наведено, на пример, дека Galaxy S24 Ultra ќе користи исклучиво Snapdragon 8 Gen 3, додека Exynos 2400 ќе се користи само во Galaxy S24 и Galaxy S24+.

Прашање е, сепак, дали Samsung ќе се реши на таков чекор, а ќе зависи од тоа колку ќе бидат слични овие процесори, бидејќи не смее да се дозволи преголема разлика меѓу моделите.

Извор: B92.net

Магазин

Официјално OnePlus 12: Безжичното полнење конечно се враќа

Објавено пред

на

OnePlus го претстави телефонот OnePlus 12 на настан во Кина, а најавата се совпаѓа со 10-годишнината на компанијата.

OnePlus 12 е еден од најимпресивните нови телефони таму, со најмоќниот процесор на Qualcomm, голем заоблен екран, доволно простор за складирање и многу меморија.

Поддршката за безжично полнење се враќа со 12, откако ја немаше кај моделот OnePlus 11, а има и IP65 сертификат за заштита од вода и прашина.

OnePlus 12 е украсен со голем заоблен LTPO AMOLED екран од 6,82 инчи и резолуција од 1440 x 3168 пиксели, со адаптивна стапка на освежување од 1 до 120 Hz. Екранот нуди максимална осветленост од 4500 nits за HDR содржина и 1600 nits при нормална употреба.

На задната страна на телефонот има систем за камера со брендирање Hasselblad, предводен од главен сензор од 50 MP (Sony Lytia 808). Сензорот има 1,12 µm пиксели и еквивалентна леќа од 24 mm f/1,7, со поддршка за OIS.

Заедно со главната камера, има и телефото модул од 64 MP со поддршка за 3x оптички зум, како и ултра широка камера од 48 MP со сензор IMX581.

Телефонот се напојува со актуелниот најмоќен процесор на Qualcomm – Snapdragon 8 Gen 3, во комбинација со до 24GB RAM и до 1TB простор за складирање податоци.

Од софтверската страна, OnePlus 12 во Кина работи ColorOS 14.0, базиран на Android 14, кој најверојатно ќе го замени интерфејсот OxygenOS 14 на глобалните пазари.

Сè се напојува со батерија од 5400 mAh, со поддршка за безжично полнење од 50 W, како и обратно безжично полнење од 10 W. Адаптери до 100W се поддржани за стандардно полнење.

Овој премиум телефон ги поддржува и најновите Wi-Fi 7 и Bluetooth 5.4 конекции, а има и IR blaster, како и поддршка за USB Type-C 3.2 за побрз пренос на податоци.

OnePlus 12 пристигнува во црна, бела и смарагдно зелена боја, со почетна цена во Кина од околу 610 долари за моделот со 12/256 GB до околу 820 долари за верзијата со 24 GB/1 ТБ.

Засега, OnePlus 12 е достапен само во Кина. Компанијата не кажа ништо за потенцијалното ослободување на телефонот за меѓународните пазари, но може да го очекуваме уредот на крајот на јануари во остатокот од светот.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Instagram ја проширува опцијата „Close Friends“ на главниот feed

Објавено пред

на

Instagram се грижи за вашите блиски пријатели со проширување на опцијата „Close Friends“ на главниот feed, дозволувајќи им на корисниците да споделуваат reels и фотографии исклучиво со блиски луѓе.

Корисниците на Instagram сега можат да споделуваат објави и reels со своите „Close Friends“

Оваа опција е наменета за мали групи, а самиот извршен директор на Мета, Марк Цукерберг сподели информација за оваа нова надградба.

Instagram првпат ја објави опцијата „Close Friends“ пред неколку години и оттогаш не направи многу за тоа. Опцијата постоеше, а многумина ја користеа за да ги споделат секојдневните активности со своите најблиски. Иако споделувањето дневни ажурирања е важно, редовното споделување видеа и фотографии со саканите исто така може да биде од суштинско значење. Веројатно тоа го мислат луѓето на Instagram.

Ова ажурирање го нагласува правењето на социјалниот живот што е можно поавтентичен. Тоа значи дека се натпреварува и со апликации кои имаат иста цел, како што е апликацијата BeReal. Треба да се напомене дека и други популарни конкуренти како X (порано познат како Twitter) исто така имаа слична опција наречена Circles. Меѓутоа, во меѓувреме ја суспендираа.

Враќајќи се на опцијата на Instagram, корисниците сега можат да ја користат во стабилната верзија на апликацијата. Достапно е и на уредите со Android и iOS. Но, ако опцијата не се појави на вашата апликација, почекајте, бидејќи можеби доаѓа. Проверете дали има ажурирања и треба да ги имате.

Што се однесува до тоа како да го користите, тоа е многу едноставно. Следете ги чекорите подолу за да ја користите опцијата „Close Friends“ на главниот feed.

Како да споделувате Oбјави/Reels со блиски пријатели

Чекор 1: Откако ќе ја ажурирате апликацијата до најновата верзија, отворете ја и допрете го копчето Plus(+) во средината на дното на екранот.

Чекор 2: Сега креирајте ја вашата објава. Може да биде фотографија или Reels. Потоа, допрете Next.

Чекор 3: На последната страница за споделување, треба да видите таб што вели „Audience“. Допрете го и треба да добиете две опции: Everyone и Close Friends. Допрете на кругот пред Close Friends за да го изберете.

Чекор 4: Конечно, допрете Doneи потоа Share во горниот десен агол.

Сега само вашите блиски пријатели ќе можат да ја видат оваа конкретна објава/reel. Тие ќе добијат икона Close Friends во горниот десен агол на објавата (што е зелено), што покажува дека е објава/reel наменета за блиски пријатели.

Извор: Techlusive

Прочитај повеќе...

Магазин

Еве кои телефони добиваат Android 14: Проверете дали вашиот е на списокот

Објавено пред

на

Иако Google го претстави Android 14 на почетокот на октомври, големи се шансите дека сè уште чекате ажурирањето да се појави на вашиот телефон.

Engadget контактираше со речиси секој голем производител на телефони за да открие колку се блиску до стабилна верзија на Android 14.

Ако не сте сигурни дали вашиот телефон ќе го добие новиот оперативен систем, овој напис ќе одговори и на тоа прашање.

Asus

ASUS започна со тестирање на Android 14 на 10 октомври. Во моментов, бета верзијата е достапна само на актуелниот предводник на компанијата, Zenfone 10.

„Zenfone 10 е првиот уред што го доби стабилното издание на Android 14“, изјави портпаролот на ASUS за Engadget.

ASUS одби да каже кога корисниците на Zenfone 10 би можеле да очекуваат стабилната верзија на Android 14 да пристигне на нивните уреди, при што компанијата забележа дека времето на објавување „многу зависи од стабилноста и резултатите од бета тестовите со заедницата“.

Освен Zenfone 10, само неколку други ASUS телефони ќе добијат Android 14 поради сегашната политика на компанијата за поддршка на нејзините неодамнешни уреди со две ажурирања на платформата. Како што е кажано, најстарите телефони што ASUS ќе ги ажурира на Android 14 се Zenfone 9 и ROG Phone 6.

Google

Како сопственик на Android, Google беше еден од првите производители што ја објави стабилната верзија на Android 14.

Поголемиот дел од линијата Pixel, која датира од Pixel 4a 5G од 2020 година, има пристап до Android 14 од 4 октомври. Почнувајќи од серијата Pixel 8, Google вети дека ќе ги поддржува идните уреди седум години.

Првиот Android 14 Pixel Feature Drop ќе пристигне во текот на декември. Во меѓувреме, може да се запишете во програмата Android Beta for Pixel за да ги проверите првите две бета-верзии на кварталната платформа Android 14 (QPR). Ова ги вклучува функциите што ќе пристигнат во подоцнежно ажурирање.

Huawei

Доколку не дојде до драматична промена во односите меѓу САД и Кина, уредите на Huawei во САД, Канада и Европа нема да добијат пристап до Android 14, барем не во формата достапна на уредите на другите производители.

Во 2019 година, американското Министерство за трговија го стави на црната листа на телекомуникацискиот гигант, потег што го принуди Google да ги прекине официјалните врски со Huawei.

HarmonyOS, верзијата на Android на Huawei, не црпи директно од базата на кодови што Google им ја дава на располагање на другите производители. Покрај тоа, најновите уреди на Huawei, вклучувајќи го и Mate 60 Pro, не се достапни надвор од Кина.

Motorola

Motorola ќе започне да го продава Android 14 на своите телефони на почетокот на 2024 година.

Линијата Edge од 2022 година, Edge+ и Edge 30 Fusion се најстарите уреди што компанијата планира да ги надгради овој пат. Поставата на компанијата за 2023 година – вклучувајќи ги Razr, Razr +, Moto G Power, G Stylus и G 5G – исто така ќе добие Android 14.

OnePlus

OxygenOS 14, претстојното ажурирање на Android 14 на OnePlus, во моментов нема датум на објавување. Компанијата одби да каже кога корисниците би можеле да очекуваат да пристигне ажурирањето, велејќи му на Engadget дека „во овој момент нема информации“.

Сепак, добрата вест е дека OnePlus го тестира бета OxygenOS 14 со корисниците. На 8 ноември, One Plus го објави OxygenOS 14 Beta 4, истовремено правејќи го софтверот достапен за тестирање на луѓето во САД и Индија.

Ако сте го купиле телефонот OnePlus во секое време во последните три години, тој најверојатно ќе доаѓа со Android 14. Со своите два најнови производи, OnePlus 11 и OnePlus Open, OnePlus се обврза да обезбеди 4 години ажурирања на Android и 5 години безбедносни закрпи. Со претходните телефони, вклучувајќи го и минатогодишниот OnePlus 10 Pro, компанијата рече дека ќе ги поддржи тие производи со тригодишни ажурирања на платформата.

Имајќи го тоа на ум, OnePlus 8T, кој излезе во продажба кон крајот на 2020 година, веројатно е најстариот телефон на OnePlus што добива OxygenOS 14. Дополнително, како и кај повеќето други производители, оние со постари уреди најверојатно ќе чекаат подолго отколку што гледаат најновата верзија на Android пристигнува на нивниот телефон.

Samsung

Samsung започна да ја прикажува стабилната верзија на својата верзија на Андроид 14 – One UI 6 – кон крајот на минатиот месец.

Со oглед на тоа што компанијата нуди четири генерации на ажурирања на оперативниот систем на многу од нејзините неодамнешни уреди, постарите телефони како Galaxy S21 и Galaxy A32 нема да бидат изоставени. Сепак, очекувајте да почекате уште малку ако поседувате некој од тие претходни телефони.

Xiaomi

Покрај Google, Xiaomi беше еден од првите OEM што го претстави стабилното издание на Android 14 на своите корисници.

Во моментов, MIUI 14, кој се базира на најновата верзија на оперативниот систем на Google, е достапен на Xiaomi 13 Pro, 13 и 12T. За жал, оние со постари Xiaomi телефони ќе мора да почекаат некое време пред да пристигне MIUI 14 на нивниот уред.

„Точната временска рамка за Xiaomi да ги ажурира своите постари уреди на Android 14 во моментов е недостапна“, рече портпаролот на Xiaomi. „Ве молиме останете во тек за дополнителни ажурирања за ова прашање“.

Nothing

Nothing неодамна започна да објавува втора отворена бета верзија на Nothing OS 2.5, која се базира на Android 14 со неколку функции дизајнирани да ги прошират можностите на интерфејсот Gliph.

Nothing не се обврза да ги поддржува своите телефони со тригодишни надградби на оперативниот систем и четири години безбедносни ажурирања. Бидејќи тие влегоа на пазарот на паметни телефони само во јули 2022 година со телефонот Nothing 1 и оттогаш објавија друг телефон, сите корисници на Nothing можат да бидат сигурни дека нивниот уред ќе добие Nothing OS 2.5.

/Nova

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево2 часа

Вчера во сообраќајни контроли на подрачјето од СВР Охрид во Кичево најмногу санкции за возачи кои возеле побрзо од дозволеното

Вчера на 07.12.2023 година од 14.00 до 19.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени сообраќајни контроли. Притоа,...

Гејминг2 часа

(ВИДЕО) Избрани најдобрите игри за 2023 година на официјалниот „The Game Awards 2023“, ова е списокот на добитници…

Оваа година, повеќе од 100 глобални медиуми го дадоа својот глас во 31 категорија, а победниците беа објавени на стримот...

Временска прогноза9 часа

Продолжениот викенд стабилно и суво, студено ќе биде на утро и во вечерните часови

За време на овој продолжен празничен викенд во Македонија ќе има стабилизирање на временската состојба. Ќе има повеќе сонце, но останува...

Култура15 часа

Денес го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител.

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за петок (8 декември)

ОВЕН Иако не треба да очекувате посериозни проблеми, ќе имате прилично тешко да ги држите работите под контрола. Не верувајте...

Спорт1 ден

Фудбалската федерација на Македонија истакна дека поради честите судиски грешки во иднина ќе воведе „ВАР“

Вчерашниот натпревар  Струга Т.Љ. – Воска Спорт јасно илустрираше колку е критично отсуството на технологијата за видео асистент судија (ВАР)...

Кичево1 ден

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Спорт1 ден

Јакимовски: „Се наоѓаме во добра група, мотивацијата ни е на високо ниво, се надевам дека ќе успееме да обезбедиме пласман на следното ЕП“

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

Автомобили1 ден

Tesla Model S со поминати 1,9 милиони километри, а еве беше променето (ВИДЕО)

Податоците дека автомобилот поминал 1,9 милиони километри звучат повеќе од импресивно, особено кога станува збор за електричен модел. И кога...

Автомобили1 ден

Клиентите не знаеја како да влезат во Cybertruck, Маск мораше да интервенира

Првите единици на Tesla Cybertruck беа испорачани минатата недела, но некои клиенти се чини дека не го разгледале многу добро...

НАЈЧИТАНИ