Следете не

Свет

Голема темна точка откриена за прв пат на ледениот Нептун – што би можело да значи тоа?

Објавено пред

на

Архива

Астрономите забележаа голема и мистериозна темна точка во атмосферата на Нептун која има неочекувано светол придружник. За набљудување беше користен многу голем телескоп (VLT) на Европската јужна опсерваторија во Чиле. Вителските бури, кои изгледаат како темни дамки, во атмосферата на сината планета веќе се забележани од вселената, вклучувајќи го и телескопот Хабл. Сега, за прв пат, овој феномен е снимен со телескоп од Земјата.

„Од првото откритие на темната точка, отсекогаш се прашував кои се овие краткотрајни и неостварливи темни карактеристики“, рече водечкиот автор на студијата објавена во Nature Astronomy Патрик Ирвин, професор по планетарна физика на Универзитетот во Оксфорд.

Гасните џиновски планети во нашиот Сончев систем, вклучувајќи го и Нептун, се познати по темните дамки што се појавуваат во нивната атмосфера. Така е и Големата црвена дамка на Јупитер, бура стара со векови.

Неколку бури се забележани на Нептун со Хабл во текот на годините. Се чини дека сите бури следат шема на доаѓање и заминување во текот на две години, што го отежнува нивното проучување. Војаџер 2, сонда на НАСА лансирана во 1970-тите, откри две темни бури на Нептун за време на прелетувањето покрај планетата во 1989 година, но тие исчезнаа многу пред Хабл да ги сними кога направи снимки од Нептун во 1994 година. Големата темна точка на Нептун, наречена најголемата бура на која посведочи Војаџер 2, беше толку голема што можеше да ја проголта Земјата.

Невремето на Нептун се разликува од ураганите на Земјата. Темните точки на Нептун се системи со висок притисок кои првично се стабилни и ротираат во насока на стрелките на часовникот, додека ураганите на северната хемисфера на Земјата се системи со низок притисок кои ротираат спротивно од стрелките на часовникот. Она што Ирвин и неговиот тим сакаа да откријат е како на прво место се формираат овие масивни бури на Нептун.

Ново откритие
Нептун, кој изгледа сино поради метанот во атмосферата, е замрзнат, го нарекуваат и леден џин.

Просечната температура таму е минус 235 степени Целзиусови. Низ него дуваат завивачки ветрови, испраќајќи замрзнати облаци од метан низ планетата со брзина од речиси 2.000 километри на час. Тоа е најоддалечената планета во нашиот Сончев систем, околу 30 пати подалеку од Сонцето отколку Земјата. Поради ова растојание, пладне на Нептун изгледа како самрак на Земјата.

Кога Хабл откри нови темни дамки на Нептун во 2018 година, тимот на Ирвин ја искористи можноста да спроведе набљудувања од Земјата користејќи го Многу големиот телескоп и неговиот инструмент со мулти-единици спектроскопски истражувач (MUSE). Инструментот им овозможува на астрономите да го набљудуваат целиот објект истовремено во различни бранови должини на светлината.

Земјината атмосфера има тенденција да ја искривува сликата на телескопите на земјата, но MUSE снима остри слики користејќи адаптивна оптика. Огледалата на телескопот, кои се контролирани од компјутери, можат да се прилагодат додека летаат за да ги поправат сите нарушувања предизвикани од атмосферата на Земјата и да ги зачуваат фините детали на небесните тела.

Податоците снимени со Very Large Telescope им помогнаа на астрономите да утврдат дека темните дамки не се резултат на празнини или расчистување во облаците. Набљудувањата покажуваат дека дамките се појавуваат кога потемните воздушни честички се собираат под видливиот слој на Нептун, каде што се мешаат маглата и мразот.

Инструментот MUSE сними 3D светлосен спектар на Нептун и неговите темни дамки. Ова им овозможи на астрономите детално да ја проучат бурата и да направат изненадувачко откритие. „Откривме редок вид длабок светол облак кој никогаш претходно не бил идентификуван, дури ни од вселената“, рече коавторот на студијата Мајкл Вонг, планетарен научник од Универзитетот во Калифорнија, Беркли.

За време на набљудувањето, необичниот облак се појавил како мала светла точка покрај поголема темна точка, и двете на исто ниво на атмосферата. Астрономите велат дека новооткриената карактеристика е многу интересна. Тие се надеваат дека ќе добијат нови сознанија преку идните набљудувања што може да се направат од Земјата.

„Тоа е неверојатно зголемување на способноста на човештвото да го набљудува универзумот“, рече Вонг. „Најпрво, можевме да ги откриеме овие точки само со испраќање вселенско летало како Војаџер таму. Потоа добивме шанса да ги разликуваме на далечина со Хабл. Конечно, технологијата напредна доволно за да ни овозможи да ја видиме од Земјата“.

/ns1info.rs

Свет

(ФОТО) Марио Балотели со неговото Audi Q8 доживеал тешка сообраќајна несреќа, првична причина е преголемата брзина

Објавено пред

на

Twitter

Од Бреша стигна вест за сообраќајната несреќа на Марио Балотели од која излегол неповреден, а најлошото можело да се случи, судејќи по тоа колку лошо му било згмечено Audi Q8. Несреќата се случила вчера вечер околу 20 часот и 30 минути, а според првичните информации причина е преголемата брзина. Балотели изгубил контрола над автомобилот и удрил во бетонска ограда.

Како што пренесуваат италијанските медиуми, Балотели излегол од возилото прилично изгубен и легнал на тротоарот. Кај него дошле случајни минувачи, а набрзо на местото на несреќата пристигнала брзата помош и полицијата. Полицијата потврди дека поранешната ѕвезда одбила да направи алкотест.

 

Прочитај повеќе...

Свет

Денеска е Меѓународен ден на детето: Човештвото им го должи на децата најдоброто што го има!

Објавено пред

на

Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Декларацијата за правата на детето на 20 ноември 1959 година и Конвенцијата за правата на детето во 1989 година.

Овој ден се одбележува како Меѓународен ден на детето, со цел да се сензибилизира јавноста за потребата да се заштитат децата од злоупотреба, насилство и различни форми на дискриминација.

Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои Декларацијата за правата на детето на 20 ноември 1959 година и Конвенцијата за правата на детето во 1989 година.

ПРЕВЕНЦИЈА НА ЗЛОУПОТРЕБА

Меѓународниот ден за спречување на злоупотреба и запоставување на децата вчера беше одбележан со цел да се зголеми свеста за штетноста на секој облик на насилство врз децата, да се поттикне државата да преземе поактивна улога во заштитата на децата и да ја зајакне превенцијата како приоритетна задача. во заштитата на децата од различни форми на насилство, злоупотреба и запоставување.

Меѓународниот ден за спречување на злоупотреба и занемарување на децата е создаден на иницијатива на Фондацијата на Светскиот самит на жените во 2000 година со цел да се создаде култура на превенција во светот преку охрабрување на владите и социјалните организации да станат поактивно вклучени во детството. заштита.

Со цел да се привлече вниманието на овој тежок проблем, партнерите на Светскиот ден организираат активности за зголемување на свеста и едукацијата за злоупотребата на децата и насилството врз децата, поттикнување на почитувањето на правата на децата и спречувањето на злоупотребата на децата да биде врвен приоритет.

Злоупотребата на децата е многу сериозен проблем кој предизвикува бројни сериозни последици по нивниот развој. Изложеноста на детето на физичка, емоционална или сексуална злоупотреба е трауматично искуство кое остава длабоки лузни. Сите земји кои се грижат за благосостојбата на своите граѓани, особено на децата, го препознаа развојот на превенцијата од злоупотреба како една од нивните приоритетни задачи.

КОНВЕНЦИЈА НА ОН ЗА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО

Конвенцијата на ОН за правата на детето е универзален меѓународен документ посветен на децата, израз на потребата да се обезбеди на децата посебна заштита и грижа, бидејќи постоечкиот систем на заштита на правата и слободите на граѓаните на меѓународно ниво не беше доволна гаранција за заштита на правата и интересите на децата.

Правата на детето, дефинирани со Конвенцијата, се само потреби на секое дете кои се различни во различни периоди од неговото растење. Затоа е важно овие потреби на детето да се препознаат во секој период од неговото растење и на секое место, за да можат да бидат обезбедени и обезбедени во семејството, училиштето и локалната заедница. Правата што ги имаат децата не значат дека децата можат да прават што сакаат, дека се презаштитени, дека ги запоставиле своите обврски учејќи за правата.

Децата имаат свои обврски и одговорности во согласност со нивната возраст и нивната способност да преземаат обврски и одговорности, а од возрасните зависи дали децата ги знаат своите обврски и дали ќе преземат одговорност за своите постапки и одлуки, а правата на децата се обврски и одговорност на возрасни.

Должност на возрасните е да му обезбедат на детето таква заштита и грижа што е потребна за неговата благосостојба, имајќи предвид: секое право од Конвенцијата е основно и подеднакво важно, дека правата не можат да се рангираат според нивната важност. дека правата им припаѓаат на децата само затоа што се деца и дека правата на децата не можат да се одземат затоа што не ги заработиле.

/6yka

Прочитај повеќе...

Свет

Рекордни температури во октомври: 2023 година најтоплата година досега

Објавено пред

на

Минатиот месец беше најтоплиот октомври досега забележан на глобално ниво, објави во средата Европскиот климатски монитор, додека месеците на екстремни горештини веројатно ќе ја направат 2023 година најтоплата година досега.

Со температурите невообичаено високи над претходните просеци, научниците велат дека притисокот врз светските лидери да го ограничат загадувањето со стакленички гасови што го затоплуваат планетите никогаш не бил поитен додека се подготвуваат да се сретнат во Дубаи за климатската конференција UNCOP28 овој месец.

Суша погоди делови од Соединетите Американски Држави и Мексико во текот на октомври, додека огромни делови од планетата беа повлажни од нормалните услови кои често се поврзуваат со бури и циклони, соопшти службата за климатски промени Коперник на ЕУ (C3S).

Температурите на површината на морето беа највисоки досега забележани овој месец, феномен предизвикан од глобалното затоплување за кој научниците велат дека игра клучна улога во правењето на бурите пожестоки и поуништувачки.

– Во октомври 2023 година беа забележани исклучителни температурни аномалии, по четири месеци бришење на глобалните температурни рекорди – изјави Саманта Бурџис, заменик директор на C3S.

– Речиси со сигурност можеме да кажеме дека 2023 година ќе биде најтоплата година во историјата, и дека моментално е 1,43 степени Целзиусови над просекот од прединдустрискиот период. Чувството на итност за амбициозни климатски акции кои ќе одат на COP28 никогаш не било поголемо – рече таа.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Хороскоп за сабота (2 декември)

ОВЕН Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо...

Култура5 часа

Сеноќно молитвено бдение во нашиот манастир „Св. Богородица – Пречиста“ по повод големиот празник Воведение на Пресвета Богородица

Почитувани возљубени, со особена радост ве информираме дека на 3 декември, во 21 часот ќе се случува сеноќното молитвено бдение во...

Спорт12 часа

Судиите од првата македонска фудбалска лига супериорно ја завршиле работата на мечевите од 16-то коло

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:  На натпреварот Фк.Шкендија-Фк. Работнички одигран...

Автомобили14 часа

Револуција или најгрдиот автомобил во историјата? Cybertruck пристигна (ФОТО+ВИДЕО)

Елон Маск конечно ја претстави својата визија за американскиот симбол – (pick-up truck). Тоа е многу грдо возило. Но, можеби...

Магазин14 часа

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на...

Магазин14 часа

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (декември)

ОВЕН Љубов: На почетокот на месец декември сте поканети на забава со вашите драги пријатели, но не сте во можност...

Временска прогноза2 дена

Краткотрајно топло време, но голема разлика во температури, проследете ја најновата метео анализа

Во следниот период, односно до самиот крај на оваа седмица Балканот го очекува голем температурен шок (огромна разлика на температурите...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (30 ноември)

ОВЕН Марс сепак го зголемува вашиот стрес, бидејќи неговата главна идеја е да работите побрзо – ако се притиснете на...

Македонија2 дена

МВР демантира дека изгубеното девојче е пронајдено во соседна држава и апелира да ме се шират невистини!

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите објавени на порталот „Курир“ дека 14-годишната В.Ѓ., за која на 27 овој месец...

НАЈЧИТАНИ