Следете не

Свет

Голема темна точка откриена за прв пат на ледениот Нептун – што би можело да значи тоа?

Објавено пред

на

Архива

Астрономите забележаа голема и мистериозна темна точка во атмосферата на Нептун која има неочекувано светол придружник. За набљудување беше користен многу голем телескоп (VLT) на Европската јужна опсерваторија во Чиле. Вителските бури, кои изгледаат како темни дамки, во атмосферата на сината планета веќе се забележани од вселената, вклучувајќи го и телескопот Хабл. Сега, за прв пат, овој феномен е снимен со телескоп од Земјата.

„Од првото откритие на темната точка, отсекогаш се прашував кои се овие краткотрајни и неостварливи темни карактеристики“, рече водечкиот автор на студијата објавена во Nature Astronomy Патрик Ирвин, професор по планетарна физика на Универзитетот во Оксфорд.

Гасните џиновски планети во нашиот Сончев систем, вклучувајќи го и Нептун, се познати по темните дамки што се појавуваат во нивната атмосфера. Така е и Големата црвена дамка на Јупитер, бура стара со векови.

Неколку бури се забележани на Нептун со Хабл во текот на годините. Се чини дека сите бури следат шема на доаѓање и заминување во текот на две години, што го отежнува нивното проучување. Војаџер 2, сонда на НАСА лансирана во 1970-тите, откри две темни бури на Нептун за време на прелетувањето покрај планетата во 1989 година, но тие исчезнаа многу пред Хабл да ги сними кога направи снимки од Нептун во 1994 година. Големата темна точка на Нептун, наречена најголемата бура на која посведочи Војаџер 2, беше толку голема што можеше да ја проголта Земјата.

Невремето на Нептун се разликува од ураганите на Земјата. Темните точки на Нептун се системи со висок притисок кои првично се стабилни и ротираат во насока на стрелките на часовникот, додека ураганите на северната хемисфера на Земјата се системи со низок притисок кои ротираат спротивно од стрелките на часовникот. Она што Ирвин и неговиот тим сакаа да откријат е како на прво место се формираат овие масивни бури на Нептун.

Ново откритие
Нептун, кој изгледа сино поради метанот во атмосферата, е замрзнат, го нарекуваат и леден џин.

Просечната температура таму е минус 235 степени Целзиусови. Низ него дуваат завивачки ветрови, испраќајќи замрзнати облаци од метан низ планетата со брзина од речиси 2.000 километри на час. Тоа е најоддалечената планета во нашиот Сончев систем, околу 30 пати подалеку од Сонцето отколку Земјата. Поради ова растојание, пладне на Нептун изгледа како самрак на Земјата.

Кога Хабл откри нови темни дамки на Нептун во 2018 година, тимот на Ирвин ја искористи можноста да спроведе набљудувања од Земјата користејќи го Многу големиот телескоп и неговиот инструмент со мулти-единици спектроскопски истражувач (MUSE). Инструментот им овозможува на астрономите да го набљудуваат целиот објект истовремено во различни бранови должини на светлината.

Земјината атмосфера има тенденција да ја искривува сликата на телескопите на земјата, но MUSE снима остри слики користејќи адаптивна оптика. Огледалата на телескопот, кои се контролирани од компјутери, можат да се прилагодат додека летаат за да ги поправат сите нарушувања предизвикани од атмосферата на Земјата и да ги зачуваат фините детали на небесните тела.

Податоците снимени со Very Large Telescope им помогнаа на астрономите да утврдат дека темните дамки не се резултат на празнини или расчистување во облаците. Набљудувањата покажуваат дека дамките се појавуваат кога потемните воздушни честички се собираат под видливиот слој на Нептун, каде што се мешаат маглата и мразот.

Инструментот MUSE сними 3D светлосен спектар на Нептун и неговите темни дамки. Ова им овозможи на астрономите детално да ја проучат бурата и да направат изненадувачко откритие. „Откривме редок вид длабок светол облак кој никогаш претходно не бил идентификуван, дури ни од вселената“, рече коавторот на студијата Мајкл Вонг, планетарен научник од Универзитетот во Калифорнија, Беркли.

За време на набљудувањето, необичниот облак се појавил како мала светла точка покрај поголема темна точка, и двете на исто ниво на атмосферата. Астрономите велат дека новооткриената карактеристика е многу интересна. Тие се надеваат дека ќе добијат нови сознанија преку идните набљудувања што може да се направат од Земјата.

„Тоа е неверојатно зголемување на способноста на човештвото да го набљудува универзумот“, рече Вонг. „Најпрво, можевме да ги откриеме овие точки само со испраќање вселенско летало како Војаџер таму. Потоа добивме шанса да ги разликуваме на далечина со Хабл. Конечно, технологијата напредна доволно за да ни овозможи да ја видиме од Земјата“.

/ns1info.rs

Свет

eBay повеќе нема да работи со платежните картички од „American Express“, причина за тоа биле високите такси

Објавено пред

на

Од 17 август повеќе нема да може да се плаќа со Amex, односно „American Express“ картичките на eBay, објави компанијата во средата. Одлуката е донесена затоа што трговците на мало платиле повеќе од 172 милијарди долари такси минатата година за обработка на трансакции со Amex картички, повеќе отколку за плаќања со картички од големите компании како Visa и Mastercard, објави Блумберг.

Во American Express тие веруваат дека „одлуката на eBay да ја исклучи опцијата за плаќање со American Express картички не е во согласност со нивната изразена желба да ја зајакнат конкуренцијата на продажното место“.

Visa и Mastercard одлучија малку да ги намалат таксите како дел од решавањето на долготрајниот спор што треба да им заштеди на трговците околу 30 милијарди долари. Во текот на три години спорните давачки ќе се намалат за најмалку 0,04 процентни поени, а двете компании им гарантираат на трговците дека во просек ќе бидат за 0,07 процентни поени пониски од сегашниот просек од пет години.

Надоместоците за бришење на картичката обично вклучуваат мала паушална такса плус процент од вкупниот биланс на сметката и во просек од околу 1,5 до 3,5 проценти по трансакција, според Bankrate.com, онлајн веб-локација за информации и упатства за лични финансии.

Visa и Mastercard, исто така, се согласија да ги ограничат таксите за пет години и да ги отстранат одредбите што ги спречуваат трговците да ги насочуваат клиентите кон поевтини начини на плаќање. Многу трговци на мало во САД веќе ги предупредуваат клиентите на наплата дека ќе биде поевтино ако платат со готовина.

Гигантите со картички се договорија со трговците една година откако федералниот апелационен суд во Менхетен ја потврди нивната спогодба од 5,6 милијарди долари со околу 12 милиони трговци кои поднесоа колективна тужба, пренесува Ројтерс

Прочитај повеќе...

Свет

По 80 години пронајдена е урнатата американска подморница од Втората светска војна

Објавено пред

на

ФОТО: screenshot/youtube

Остатоците од подморницата на американската морнарица, која ги потопи повеќето јапонски воени бродови за време на Втората светска војна е пронајдена во Јужното Кинеско Море, околу 80 години откако беше потоната од непријателските сили.

УСС Хардер е пронајден на 3.000 стапки (914 метри) под вода во близина на северниот филипински остров Лузон, пишува Би-Би-Си. Хардер беше потопен во акција на 29 август 1944 година, заедно со екипаж од 79 лица.

Во една од неговите последни патроли за време на војната, таа потопи три јапонски разурнувачи и сериозно оштети два во текот на четири дена.

Ова ги принуди Јапонците да ги променат своите борбени планови и да ги одложат нивните носачи, што придонесе за нивниот пораз.

– „Не смееме да заборавиме дека победата има цена, како и слободата“, рече Семјуел Џеј Кокс, пензиониран американски адмирал кој е на чело на NHHC.

Филипините беа едно од главните пацифички боишта во Втората светска војна, бидејќи САД се бореа да ја вратат својата поранешна колонија од јапонската империјална армија. Водите во и околу архипелагот служеле како место за одмор на познатите борбени бродови од Втората светска војна.

Хардер, кој пловел под мотото „Hit ‘Em Harder“, е пронајден како дел од проектот Lost 52, чија цел е да се пронајдат 52 американски подморници изгубени за време на Втората светска војна. Американската морнарица соопшти дека била пронајдена релативно недопрена.

Подморницата и нејзиниот екипаж подоцна ја добија Претседателската единица Цитација за нивната служба за време на војната, а капетанот, командантот Сем Дили, постхумно беше награден со највисокото американско воено одликување, Медал на честа, пренесува n1info.rs

Прочитај повеќе...

Свет

Што се случува со ТикТок? Предупредување за Канада да не се користи популарната мобилна апликација?

Објавено пред

на

Шефот на безбедносното разузнавање на Канада, Дејвид Вињо, ги предупреди Канаѓаните да не ја користат апликацијата TikTok, велејќи дека податоците за корисници собрани од неа се „достапни за кинеската влада“.

„Како директор на Канадската безбедносна разузнавачка служба, верувам дека постои многу јасна стратегија на кинеската влада за собирање лични информации од кој било ширум светот“, истакна Вињо.

Во септември, Канада нареди ревизија на националната безбедност на предлогот на TikTok да се прошири во земјата, при што Вињо рече дека ќе учествува во прегледот и ќе понуди совети, објави CBC.

Претходно овој месец, кинеската компанија ByteDance, која ја поседува апликацијата TikTok, поднесе тужба до американскиот федерален суд барајќи да го блокира законодавството што би го забранило TikTok во САД, пренесува српски Курир.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура3 часа

Денеска муслиманскиот свет го слави верскиот празник „Курбан Бајрам“ – Честит да е, за многу години!

Денес, муслиманскиот свет го слави верскиот празник Курбан Бајрам. Празникот се слави во текот на четири дена и курбанот, жртвеното...

Хороскоп9 часа

Хороскоп за недела (16 јуни)

ОВЕН Нови можности се на повидок и шанса за подобрување на вашата финансиска состојба. Иновациите кои ги изнесувате ќе бидат...

Временска прогноза13 часа

Во понеделник и вторник можно е краткотрајно невреме со пороен дожд

По стабилниот, сончев и сув викенд, во понеделник и во вторник во попладневните часови во Македонија ќе има изолиран развој...

Магазин21 час

Adobe ги зголеми изгледите за оваа година, акциите скокнаа за 15%

Американската софтверска компанија Adobe ги зголеми очекувањата за деловните резултати за 2024 година, откако се поголем број корисници почнаа да...

Гејминг21 час

Microsoft Flight Simulator 2024 излегува на 19 ноември

Microsoft Flight Simulator 2024 доаѓа на Xbox и PC на 12 ноември. Следниот дел од легендарната франшиза ќе вклучува возење...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (15 јуни)

ОВЕН Неочекувани препреки ќе излезат неочекувано на вашиот пат. Но немојте да паничите. Тоа не е лоша среќа, само потсетување...

Временска прогноза1 ден

Метео анализа за лето 2024, пред нас пеколни горештини но и временски непогоди, ова се информациите

Со оглед на тоа дека летото сеуште календарски не е започнато, а од друга страна веќе се соочивме со првиот...

Lifestyle2 дена

Се почесто се појавуваат комарци и крлежи. Еве како да се заштитите ова лето

Комарците и крлежите можат да пренесат векторски болести кои се пренесуваат и се почесто се појавуваат. Лајмската болест е заразна...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (14 јуни)

ОВЕН Денес, ќе добивате разни сигнали од луѓе со кои работите и пријатели, па затоа не е изненадувачки што ќе...

Магазин3 дена

Никогаш не би погодиле: Дали знаете што значи зборот „Google“?

Google е основан во 1998 година од компјутерските научници Лари Пејџ и Сергеј Брин – но дали знаете што всушност...

НАЈЧИТАНИ