Следете не

Технологија

„Google Maps“ размислува да создаде попрецизни извештаи за сообраќај и сигурна навигација, се очекува нова функција во иднина..

Објавено пред

на

Google Maps е навигациска услуга што ја користат милиони корисници низ целиот свет благодарение на неговиот едноставен кориснички интерфејс и брзата, сигурна навигација.

Гугл, сепак, не спие,  бидејќи секогаш бара начини да го подобри своето водство. Google конкретно размислува како да создаде попрецизни извештаи за сообраќајот и предвидувања за времето на патување. Моментално Google користи неколку начини за проценка на условите во сообраќајот, вклучително и мерење на просечната брзина на сообраќај на трасата. Така, кога ќе внесете дестинација, Google ќе погледне колку брзо се движат автомобилите по вашата маршрута, ќе ја пресмета просечната брзина и потоа ќе процени дали ова е најдобрата маршрута и за вас. Очигледно има недостатоци во овој метод – па дури и Google признава дека „одредувањето на просечната брзина по трасата без да се земат предвид различните ленти најверојатно ќе доведе до неточна просечна брзина“.

Така, имајќи го тоа предвид, Google се обидува да ја пресмета брзината на патување на секоја лента. Ова ќе обезбеди попрецизни извештаи за сообраќајот и дури може да препорача различни правци или патеки. На пример, левата лента од автопатот со три ленти може да биде пренатрупана поради блокиран излез, додека другите две ленти може да бидат непречени, или, во Соединетите држави, некои возила може да имаат пристап до специјални ленти, како што се лентите Карпул , каде сообраќајот може да оди многу побрзо отколку на другите. Ова го прави неверојатно тешко за Google да ја одреди просечната брзина на патот.

Компанијата неодамна регистрираше патент наречен „Системи и методи за подобрување на визуелизацијата на условите во сообраќајот“, кој детално опишува како може да го реши овој проблем и да ја пресмета брзината за секоја лента. Крајниот резултат би значел дека секој возач ќе добие „точен тип на сообраќајни информации“. Ова може да значи дека „Maps на Google“ сугерира која лента да се користи или алтернативни правци.

Патентот опишува голем број идеи што Гугл ги истражува, вклучувајќи мерење брзина и анализа на сообраќајни податоци со повеќе точки. Системот потоа може да ја одреди брзината за секоја лента.

Со нетрпение очекуваме оваа функција да биде воведена во „Google Maps“ и „Android Auto“, но вреди да се напомене, како и секогаш со патентите, дека може да поминат години пред да се објави во јавна верзија.

Извор: T3.com
ФОТО: Ingo Joseph / pexels.com

Магазин

Измама која им се закани на 105 милиони корисници на Android

Објавено пред

на

Измамата со Android, која вклучува претплата на премиум услуги, е активна речиси две години. Тоа е Dark Herring, операција во која беа злоупотребени 470 апликации на Google Play Store, а над 100 милиони корисници беа загрозени.

Штетата се проценува на стотици милиони долари, а операцијата првпат била забележана во март 2020 година. Злонамерни апликации се инсталирани од околу 105 милиони корисници во 70 земји, а жртвите несвесно се претплатиле на премиум услуги преку Direct Carrier Billing (DCB) – начин на плаќање преку Интернет што ви овозможува да купувате содржина од Google Play Store.

Жртвите ја откриле измамата неколку месеци подоцна, а напаѓачите дотогаш веќе ги заработиле нападите. Долгорочниот успех на акцијата се засновал на системи кои спречуваа откривање, благодарение на што акцијата траела толку долго. Повеќето погодени апликации се насочени кон полето за забава, бидејќи таквата содржина е најпопуларна. Поради тоа, нападите опфатија голем број корисници, а групата е разновидна од сите аспекти.

Објавена е и листа на заразени апликации, па сите заинтересирани можат да проверат дали не наишле на некоја од нив.

/Bleeping Computer/

Прочитај повеќе...

Магазин

Xiaomi го претстави Redmi Note 11: четири модели за сечиј џеб

Објавено пред

на

Xiaomi го претстави Redmi Note 11. Популарна серија на уреди за сечиј џеб.

Компанијата претстави четири телефони, а спецификациите се разликуваат само во некои детали. Секој го има она што Xiaomi го нарекува „модерно тело со рамни рабови“ или накратко изгледаат како сериите на iPhone 12 или 13.
Што знаеме за моделите:

Redmi Note 11 има Snapdragon 680, 6,43 инчен LCD до 90Hz стапка на освежување. Главната камера е 50MP и поддржува брзо полнење до 33W. Овој модел доаѓа со 6GB RAM меморија.

Redmi Note 11

Redmi Note 11

Redmi Note 11S има ист екран и брзина на полнење како и Note 11. Helio G96 процесор, главна камера од 108MP и 8GB RAM.

Redmi Note 11 Pro 5G е премиум моделот од оваа серија. Има чипсет Qualcomm Snapdragon 695 со поддршка за 5G. Екранот е OLED од 6,67 инчи. Стапката на освежување на екранот е до 120 Hz. Телефонот има батерија од 5000 mAh и брзо полнење до 67 W. Главната камера има 108 MP. Исто така, ова е единствениот модел со телефото камера од 2 MP.

Redmi Note 11 Pro е речиси идентичен со Pro 5G, освен што користи MediaTek Helio G96 процесор и нема поддршка за 5G.

Сите модели имаат сензор за отпечатоци од страна, приклучок за слушалки и 128 GB внатрешна меморија. Исто така, сите модели ќе бидат базирани на Android 12 со кориснички интерфејс MIUI13, пренесува Verge.

Цените во Македонија се уште не се познати, но препорачаните цени на уредот се:

Redmi Note 11 – 230 долари

Redmi Note 11S – 220 долари

Redmi Note 11 Pro – 270 долари

Redmi Note 11 Pro 5G – 290 долари.

Redmi Note 11 и 11S ќе бидат пуштени во продажба во следните неколку дена, додека варијантите Note 11 Pro и Pro 5G нема да бидат достапни до февруари.

/nova.rs/
Фото: Redmi Note

Прочитај повеќе...

Магазин

Инстаграм објави функција за претплата за ексклузивна содржина во Индија

Објавено пред

на

Инстаграм почна да тестира платени претплати за неколку американски креатори на содржини.

Тестирање за земање пари

Инстаграм неодамна започна со тестирање на платена претплата за неколку креатори на содржини на влијателни профили на Инстаграм во САД. На овој начин, сопствениците на влијателни профили на Инстаграм можат да наплаќаат месечна претплата од своите следбеници во замена за ексклузивна содржина, видеа, приказни или ознаки за следење одредени профили. Досега, оваа функција беше достапна само за креаторите на содржини во САД, а сега се применува во Индија со различни нивоа на цени за претплати во локална валута.

Следбениците можат да добијат детални информации за претплатата и условите со кликнување на пурпурната значка до корисничкото име. Еве детали за тоа на што имаат право претплатниците. Во овој момент, креаторите на содржина не можат да ја постават својата сметка. Иако оваа функција се појави во Индија, се уште не е можно да се реализира, но се очекува во наредните денови.

На овој начин започна и TikTok, објавувајќи дека работи на платени претплати. На тој начин нивните корисници ќе имаат можност да ја монетизираат својата содржина. Од друга страна, Twitter веќе воведе Super Follows во текот на изминатата година.

/Gadgets/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево2 часа

La Casa викендов: За прв пат Дуото „Кико и Коки Бенд“ во живо и неповторливиот Алекса Петрески учесникот на „Ѕвезде гранда“

Овој викенд кичевската ноќна-викенд програма ја надополнуваме со настаните од „La Casa – Ресторан и Бар“ Петок 28 јануари: Алекса...

Здравје и убавина3 часа

Истражување: Мерковиот антиканцер лек може да делува на ХИВ инфекцијата

Истражувачите кои го проучуваат лекот против канцер Keytrud на Merck & Co Inc за пациенти со ХИВ, кои исто така...

Магазин3 часа

Измама која им се закани на 105 милиони корисници на Android

Измамата со Android, која вклучува претплата на премиум услуги, е активна речиси две години. Тоа е Dark Herring, операција во...

Магазин3 часа

Xiaomi го претстави Redmi Note 11: четири модели за сечиј џеб

Xiaomi го претстави Redmi Note 11. Популарна серија на уреди за сечиј џеб. Компанијата претстави четири телефони, а спецификациите се...

Автомобили3 часа

Rimac најавува нов хиперавтомобил Bugatti со SUS мотор?

Rimac ветува дека ќе бидеме „изненадени“ од новиот хиперавтомобил, кој ќе има невидени карактеристики на сериски автомобил. Уште во август...

Кичево4 часа

Сабота со „The Groove“ бенд во „Република 96250“ – Кичево

Сабота (29.01.2022) е вечер која не треба да ја пропуштите во Република 96250, на репертоарот ги имаме THE GROOVE Резервации...

Lifestyle5 часа

Дали го местиш креветот наутро? Еве што кажува за вас тоа

Според истражувањето спроведено на 68.000 луѓе, дури 59 отсто од нив признале дека не го средуваат креветот наутро кога ќе...

Скопје5 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија во следните локации на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 28.01.2022 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во...

Занимливости5 часа

Непознат ротирачки објект е откриен во нашата галаксија

Австралиските научници тврдат дека откриле непознат ротирачки објект во нашата галаксија и истакнуваат дека тоа е нешто што досега не...

Кичево5 часа

Сѐ е полесно со „топла вода“, остатоците од замрзнат снег веќе не се проблем – Самопослужна автоперална и Вулканизер „Виктор“ – Кичево

За прв пат во нашиот град веќе 3 години покрај достапноста за самоуслужување на вашиот автомобил овозможено е перење со...

НАЈЧИТАНИ