Следете не

Автомобили

Google maps сега ќе прикажуваат маршрути за штедење гориво врз основа на типот на моторот на вашиот автомобил

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Google објави големо ажурирање на Google Maps.

Еколошкото насочување ќе биде достапна во речиси 40 земји низ Европа

Новата функција ќе им овозможи на корисниците на Google Maps да ја најдат најекономичната рута врз основа на типот на возилото. Со најновото ажурирање на Google Maps, корисниците ќе можат да го изберат типот на автомобилски мотор – бензин, дизел, хибридно или електрично возило (EV) – за да најдат рута што користи најмалку гориво. На пример, дизел моторите се поефикасни при поголеми брзини од бензинските и бензинските мотори, додека хибридните и електричните автомобили се поефикасни во сообраќајот за застанување. Сега, Google Maps ќе им овозможи на корисниците да го изберат типот на моторот на автомобилот за да најдат поефикасна рута за нив. На „Maps“, оваа рута ќе биде означена со список. Што се однесува до достапноста, Google објави во својот блог пост дека наскоро ќе ја прошири функцијата за корисниците во Европа, САД и Канада. Има информации за тоа кога оваа функција ќе биде пуштена во употреба во други земји низ светот.

Еко-пријателски рути пристигнуваат во повеќе земји

Покрај тоа што на корисниците на „Google maps“ во САД и Канада им ја претстави напредната верзија на својата еколошка функција за рутирање, „Google“ исто така објави дека еколошката функција за рутирање што пристигна во САД минатата година ќе биде достапна во речиси 40 земји наоколу. светот. Европа. Google исто така соопшти дека освен што ќе ја прикаже најбрзата рута, Google Maps ќе ја прикаже и најефикасната, ако не и најбрзата рута. „Со само неколку допири, можете да ја видите релативната економичност на горивото и временската разлика помеѓу две рути и да ја изберете онаа што најдобро функционира за вас“, напиша Google во својот блог пост.

Совети како да го направите вашето патување поеколошки со Google Maps

Конечно, Google сподели и неколку совети како да ги направиме Google Maps поеколошки. Проверете ги овде:

— Патниците кои користат електрични возила можат да бараат „станица за полнење ЕВ“ на „Google maps“ за да ги видат станиците за полнење во близина, заедно со корисни детали како што се типовите на приклучоците и брзината на полнење. За некои станици за полнење електрични возила, тие исто така ќе можат да видат дали моментално е достапен полнач.

— Google исто така рече дека „Google maps“ може да ви помогне да се движите низ градот на алтернативни начини, како на пример со велосипед или скутер. „…можете да најдете акции за велосипеди и скутери во близина во над 500 градови низ светот, вклучувајќи ги Барселона, Берлин, Лондон, Париз и Рим“, додаде Google во својот блог пост.

— „Google maps“ нуди насоки за пешаците чекор по чекор. Ова во комбинација со Live View им дава на корисниците преглед на нивната пешачка патека.

– Компанијата соопшти дека со допирање на иконата за транзит во Directiones, патниците добиваат насоки до нивната дестинација со автобус, воз, метро, ​​па дури и траект. „Кога е достапно, можете да ги видите времињата на пристигнување и поаѓање во реално време, префрлувањата и доцнењата на услугите“, велат од компанијата, додавајќи дека Maps исто така им дава на корисниците дополнителни информации за тоа колку ќе биде преполно нивното возење, каква е температурата и дали има правци достапни за инвалидски колички.

Извор: Бгр

Автомобили

BMW вели: Европа не е подготвена да ги забрани SUS моторите

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Додека Европа се соочува со претстојна енергетска криза за гас, BMW предупредува дека целосното прифаќање на електричните возила како единствено средство за масовен транспорт не е решение.

Извршниот директор на баварската марка Оливер Зипсе вели дека Европа не е подготвена за остро исклучување на бензинските и дизел моторите: „Погрешно е да се исклучат моторите со внатрешно согорување во Европа.

Индустријата ќе изгледа поинаку во однос на опсегот и структурата ако се сврти кон само една технологија – рече Zipse.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Гигафабриката на Tesla произведе 10.000 Model Y

Објавено пред

на

Tesla помина уште една значајна пресвртница во производството.

Уште еден рекорд за Tesla

Според извештаите од Electrek, компанијата соопшти дека нејзината гигафабрика во Тексас има произведено 10.000 примероци од теренецот Model Y. Ова може да биде добра вест за оние кои се надеваат дека ќе го купат новиот Cybertruck следната година.

Tesla планира да започне со производство првенствено во Тексас. Компанијата првично изјави дека ќе започне со масовно производство во 2021 година, но потоа го одложи почетокот за 2022 година, а потоа за 2023 година.

Според извештаите, една од причините зошто новиот EV на Tesla сè уште не пристигнал е новата генерација на батериски ќелии со ознака 4680. Имено, во 2020 година извршниот директор Илон Маск изјави дека технологијата ќе доведе до тоа ЕВ да чинат помалку од автомобилите со внатрешно согорување.

Сепак, Tesla и неговиот партнер за производство на батерии Panasonic допрва треба да започнат со масовно производство на ќелиите на батериите.

Затоа е интересна пресвртницата кај Model Y. Во април Tesla започна со продажба на нов SUV модел кој користи 4680 батериски ќелии.

Новиот модел може да помине околу 450 километри со едно полнење и неговата почетна цена е 59.990 долари. Тесла не соопшти колку нови модели има произведено досега.

Сепак, извештаите од Electrek проценуваат дека Gigafactory на Tesla во моментов произведува повеќе од 1.000 Model Y секоја недела. Според сите сметки, фабриката веројатно е на пат да започне со производство на 2.000 нови модели на секои седум дена.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Автомобили

Лажирање километража на автомобили – на кои возила веќе не е можно да се направи тоа

Објавено пред

на

Регулативата на Европската унија од 2017 година за заштита од манипулација со километражата сè уште не е имплементирана, додека истражувањето на германскиот автомобилски клуб (ADAC) докажува дека се уште лесно може да се манипулира со километражата на автомобилот.

Сепак, два германски производители на автомобили сега тврдат дека имаат решение.

Прилагодувањето на километражата денес е рутина и се нуди од дури 50 евра. Полицијата претпоставува дека на секој трет користен автомобил продаден во Германија е поправена километражата.

Измамниците ја зголемуваат вредноста во просек за 3.000 евра по автомобил, измамувајќи ги купувачите на половни автомобили или компаниите за лизинг. Проценетата вкупна штета во Германија е околу 6 милијарди евра годишно, според магазинот ХАК.

Регулативата на ЕУ 2017/1151 формално пропишува дека километражата во автомобил мора систематски да се одржува. Законот се применува за новите модели на возила од септември 2017 година, а од септември 2018 година за сите нови автомобили.

Сепак, сè уште недостасува детална листа за тоа како треба да изгледа оваа заштита и кое неутрално тело треба да ја провери. Резултатот од сето ова – изневерувањето продолжува, но не на сите автомобили.

Кога ги прелистуваа релевантните страници за користени автомобили, експертите на ADAC забележаа дека ова повеќе не важи за Audi A3 (од 2020 година) и VW Golf 8 (од крајот на 2019 година).

Овие модели се подобро заштитени од измами со километражата отколку многу конкуренти. Причината се новите компјутерски чипови со HSM (Hardware Secure Module) кој се користи за заштита на километражата.

Volkswagen најавува и нови мерки за спречување на отчитување на километражата.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Скопје8 минути

МВР приведе жена од Скопје, бидејќи истата ги принудувала своите малолетни деца да питачат

На 27.09.2022 во 17.30 часот на подрачјето на Аеродром-Скопје,  полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево ја...

Временска прогноза12 минути

Дождлив викенд, додека температурите остануваат високи, заладување ќе имаме следната седмица – ова се најновите метео вести за претстојните денови

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до...

Кичево1 час

Fecky Faris, Milan & Ultimusa овој викенд во Република 96250!

За сите љубители на лудите ритми, Република 96250 подготви одличен викенд полн со возбудливи настапи. Петок (30.09.2022) за одлична забавна...

Магазин2 часа

Од оваа недела WhatsApp воведува нова функција која ќе израдува многумина

Марк Цукерберг ја објави оваа нова функција на Facebook. Апликацијата сега овозможува поедноставни повици до аудио разговори, а наскоро ќе...

Магазин2 часа

Meta брише лажни профили од Кина и Русија

Meta ги засилува безбедносните напори против дезинформации Meta отстрани голем број лажни профили од Кина кои ги таргетираа САД со...

Магазин2 часа

Samsung го претстави својот компјутер со лизгачки екран

За време на конференцијата Innovation 2022, Samsung претстави интересен уред кој вклучува хардвер на Intel. Прикажан е „лизгачки“ компјутер кој...

Гејминг2 часа

Rockstar потврди големо протекување на податоци за GTA VI

Протекувањето податоци за играта Grand Theft Auto VI се чини дека е реално. Rockstar Games ја потврди автентичноста на протекувањето...

Мобилни уреди2 часа

iOS 16 предизвикува сериозни проблеми со батеријата

Најпрво системот на камерата се тресеше и зуеше на „Pro“ моделите од најновата серија на мобилни телефони на Apple iPhone,...

Кичево2 часа

Камион излетал од коловоз на Стража, возачот бил тешко повреден

Денес во 12 часот и 15 минути според лидерскиот медиум од Гостивар (gostivarpress.mk) во СВР Тетово пријавено е дека на...

Спорт7 часа

Аматерската репрезентација на Македонија во фудбал ќе учествува на реномираниот „Regions Cup“ во Рим, Италија

Аматерската репрезентација на Македонија во периодот од 28 септември до 5 октомври ќе биде учесник на Regions Cup  турнир во организација...

НАЈЧИТАНИ