Следете не

Магазин

Google Play Games ви овозможува да играте 85 Android игри на вашиот компјутер: Еве како

Објавено пред

на

Google Play Games 7.11. лансиран во отворена бета верзија за американските корисници, дозволувајќи им на сите да пробуваат игри со Android на компјутер.

Cookie Run: Kingdom, 1945 Air Force, Evony: The King’s Return и Blade Idle достапни игри за Android

На почетокот на оваа година, Google ја претстави почетната бета верзија на софтверот за Windows за лаптопи/десктоп компјутери, но таа остана ограничена на Јужна Кореја, Хонг Конг и Тајван.

Сепак, лансирањето на 7.11. ја прошири бета услугата во САД и седум други земји, вклучувајќи ги Канада, Мексико, Индонезија, Филипини, Бразил, Сингапур и Малезија.

Android игрите достапни од Google вклучуваат Cookie Run: Kingdom, 1945 Air Force, Evony: The King’s Return и Blade Idle.

Дополнително, апликацијата автоматски ќе го синхронизира напредокот на играта помеѓу мобилниот и компјутерот за да можете да продолжите таму каде што сте застанале на сите платформи.

За жал, само 85 игри во моментов се достапни ширум светот на услугата. Сепак, Google наводно додава нови наслови во каталогот на Play Games.

Минимални спецификации за PC потребни за да уживате во новата функција на Google Play Games:

  • Windows 10 (v2004)
  • SSD drive (Solid state drive – SSD)
  • Intel UHD Graphics 630 GPU или слично
  • 4 CPU физички јадра
  • 8 GB RAM меморија
  • 10 GB достапен простор за складирање
  • Администраторска сметка на Windows
  • Корисникот мора да овозможи виртуелизација на хардверот.
  • Компатибилен PC уред и конфигурација

Ако вашиот компјутер ги исполнува овие барања, можете да ја преземете и инсталирате апликацијата Google Play Games, да ја стартувате и да уживате во игрите на Android на вашиот компјутер.

Арјун Дајал, директор на Google Play Games, рече: „Возбудени сме што ќе ја прошириме нашата платформа на повеќе пазари за играчите да можат да уживаат во нивните омилени игри на Google Play.

Како што се движиме кон целосно издание, ќе продолжиме да додаваме нови функции и да ги оценуваме повратните информации од програмерите и играчите“.

Според објавата на блогот Android Developers, Google има за цел да ја направи играта достапна за што повеќе играчи на што е можно повеќе уреди.

Дополнително, повратните информации собрани по лансирањето во август сугерираат дека играчите кои учествуваат во бета верзијата се возбудени што сега ќе можат да ги играат своите омилени игри на компјутери, телефони, таблети и Chromebook.

Дополнително, Google направи значителни надградби за да допре до уште повеќе играчи со намалување на минималните спецификации потребни за пристап до новиот компјутер бета за играње игри со Android. Google Play Games се разликува од целта на Microsoft да донесе апликации за Android на Windows 11.

Најновиот оперативен систем на Microsoft нуди игри и апликации од App Store на Amazon како дел од нивното партнерство. Покрај тоа, Мајкрософт го вгради основниот потсистем Windows за Android во Windows 11, но Google создаде посебна апликација за да ги донесе своите игри на Google Play Android на компјутерот. Корисниците можат да пристапат до апликацијата бесплатно ако сакаат да ја пробаат бета верзијата на Google Play Games на компјутер.

Магазин

Протекоа информации за MIUI 14 пред официјалното лансирање

Објавено пред

на

Сите новости ги објави корисникот на Twitter @kacskrz, а MIUI 14 ни носи нова системска архитектура со претходно инсталирани апликации кои заземаат многу помалку простор и трошат помалку енергија, што треба да им обезбеди подобри перформанси. Има и нови опции за персонализација со различен формат на виџети, папки на почетниот екран и таканаречени „Супер икони“. Приватноста (се разбира) е ревидирана, без складирање на кориснички податоци во облакот и сите дејства извршени локално на уредот.

Гласовниот асистент Mi AI ќе добие повеќе функции како скенирање документи, преводи, но и помошник за повици со филтер за спам. Xiaomi исто така ја ревидираше стабилноста на спарувањето и поврзувањето со други уреди на Xiaomi како слушалки, таблети и телевизори.

Тој е надграден за пребарување, па сега имате пристап до вашата историја на пребарување со резултати подредени по категорија. MIUI 14 исто така носи поддршка за повеќе безжични читачи на картички, како и функционалност што ја зголемува брзината на мобилниот интернет кога сигналот за Wi-Fi е слаб.

/benchmark

Прочитај повеќе...

Магазин

Дали Apple ве лажеше за приватноста?

Објавено пред

на

Со зголемената загриженост за приватноста на податоците, Apple прибегна кон паметен маркетинг и ТВ реклами за да ги увери корисниците дека нивните податоци се секогаш приватни.

Apple може да користи податоци за да ги препознае вашите навики

Сепак, истражувачите на кодот во Mysk почнаа да ги оспоруваат овие тврдења, наведувајќи дека вашите податоци не се толку заштитени како што мислите дека се. Според нив, корисничките податоци за одредени внатрешни апликации вклучуваат идентификатор на услуги на директориумот (DSID) кој делува како единствен отпечаток од прст за вашиот iCloud и Apple ID. Ова значи дека Apple може да ги користи податоците за да ги одреди навиките за прелистување во продавницата за апликации, негирајќи ги тврдењата на Apple дека ниту еден од вашите податоци не може лично да се идентификува. Во извештајот, истражувачите наведуваат дека iOS 14.6 често собира, складира и испраќа податоци поврзани со вашите активности во апликации од прва страна.

Овие податоци се испраќаат директно до Apple ако случајно го ограничите собирањето податоци или ја оневозможите аналитиката на уредот. Некои од податоците собрани од Apple го вклучуваат вашиот модел на Apple iPhone, јазиците што се користат на вашата тастатура и други податоци што и помагаат на компанијата прецизно да го одреди вашиот уред. Мајск, исто така, истакна дека новите промени на Apple кои го ограничуваат собирањето податоци од апликации од трети страни стапија на сила со iOS 14.5. Сепак, неодамнешните наоди за собирање податоци се чини дека се прошируваат и на моделите на Apple со iOS 16, покренувајќи прашања за тоа колку сериозен Apple е во врска со кршењето на приватноста на податоците.

Во моментов, употребата на кориснички податоци од страна на Apple е нејасна. Компанијата ги шифрира податоците за користење и не може да обработува општи и лични податоци заедно. Apple не ги објаснува своите практики за собирање аналитика, така што нема начин да се докаже дали компанијата ги почитува многуте ветувања што ги даде за приватноста на податоците.

Извор: Digit.in

Прочитај повеќе...

Магазин

Twitter ја прекина политиката за дезинформации за корона

Објавено пред

на

Долгогодишните напори на Twitter за борба против дезинформациите за коронавирусот завршуваат, барем засега.

Twitter почна да се занимава со дезинформации за короната во јануари 2020 година

Компанијата престана да ја спроведува својата политика за дезинформација за коронавирус на 23 ноември. Сè уште не е јасно дали Twitter ќе ги врати сите сметки што беа забранети поради ширење дезинформации како дел од планираната амнестија што ја објави Маск. Сепак, тоа покажува дека компанијата повеќе нема да ги блокира корисниците или да брише содржина што вклучува невистини за коронавирусот или вакцините.

Twitter започна да се занимава со дезинформации за корона во јануари 2020 година, бидејќи вирусот почна да се шири на глобално ниво. Оттогаш, Twitter забрани над 11.200 сметки, одбрани над 97.600 примери на лажна содржина. Хирургот со индиско потекло Вивек Мурти ја посочи политиката на Twitter како пример за тоа како другите технолошки платформи можат да се борат против лажните медицински вести.

Маск постојано го изразува своето противење на забраните и некои безбедносни мерки што се користат во борбата против коронавирусот. Тесла им пркоси на пандемиските исклучувања со тоа што ги одржува фабриките отворени и покрај мерките.

Исто така, Маск изјави за време на повикот за заработка во април 2020 година дека таквите мерки всушност претставуваат „присилно затворање на луѓе“. Маск ја поддржува вакцинацијата, но во исто време се противи на воведување мерки против корона вирусот.

Twitter отпушти голем број луѓе кои беа посветени на откривање на несоодветна и забранета содржина. Маск отпушти тим посветен на борбата против материјалот за сексуална злоупотреба на деца (CSAM) како дел од отпуштањата. Тој го намали тимот од приближно 20 вработени на помалку од 10 луѓе.

Twitter сега би можел да наиде на правни проблеми бидејќи со закон често се бара да отстрани штетни материјали. Законот за безбедност на Интернет во Велика Британија им дозволува на регулаторите да ги казнуваат компаниите доколку не ги отстранат навредливите содржини брзо.

Отпуштањата се големи. Twitter сега има ограничена можност да се брани од ботови и други лажни сметки. Twitter се бореше да ги намали и регулира вестите што ги прикриваат спамовите за кинеските протести откако Маск го отпушти антипропагандниот тим на Twitter.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет3 часа

Сан Франциско им дозволува на полициските роботи да користат смртоносна сила

Одборот на супервизори во Сан Франциско гласаше да им се дозволи на полициските роботи да користат смртоносна сила во екстремни...

Магазин3 часа

Протекоа информации за MIUI 14 пред официјалното лансирање

Сите новости ги објави корисникот на Twitter @kacskrz, а MIUI 14 ни носи нова системска архитектура со претходно инсталирани апликации...

Магазин3 часа

Дали Apple ве лажеше за приватноста?

Со зголемената загриженост за приватноста на податоците, Apple прибегна кон паметен маркетинг и ТВ реклами за да ги увери корисниците...

Магазин3 часа

Twitter ја прекина политиката за дезинформации за корона

Долгогодишните напори на Twitter за борба против дезинформациите за коронавирусот завршуваат, барем засега. Twitter почна да се занимава со дезинформации...

Магазин3 часа

Еве Viber услуга што не ја користите и која може да ви заштеди пари

Rakuten Viber пред празниците им понуди на своите корисници нова услуга Viber Out Rakuten Viber, една од најголемите глобални комуникациски...

Магазин3 часа

Криминалците го користат популарниот предизвик TikTok за да го направат невидлив малициозен софтвер за крадење податоци

Злонамерниот софтвер го користи популарниот предизвик TikTok за ширење на малициозен софтвер за крадење податоци преку лажна апликација која досега...

Магазин3 часа

Лионел Меси стана лик во играта на Call of Duty, а на фановите едно им пречи (ВИДЕО)

Лионел Меси стана лик во видео игрите Call of Duty Modern Warfare II и Call of Duty: Warzone. Меси е...

На денешен ден6 часа

2 декември – На денешен ден

1254 – Сицилијанскиот крал Мафред ја поразил папската војска во битката кај Фоџа и го задржал своето кралство. 1547.- Починал...

Македонија8 часа

Со последното намалување на цените на нафтените деривати, дизелот и бензинот од денес се продаваат по иста цена за литар

Дизел горивото од денес се продава со намалена цена за два денари од литар, додека пак цената на бензините останува...

Временска прогноза14 часа

Целосна метео анализа за месец декември, ова се најновите вести

Според најновите анализи кои ги направивме со помош на најпрецизните нумерички модели во светот, месец декември оваа година ќе биде...

НАЈЧИТАНИ