Следете не

Магазин

GoPro ја објави својата нова HERO12 Black камера, со што уште еднаш ја подигна границата

Објавено пред

на

GoPro ја претстави HERO12 Black камерата, која носи до 2x подолго траење на батеријата, видео во 5,3K и 4K резолуција со HDR поддршка, безжична поддршка за аудио уреди како Apple AirPods и други Bluetooth уреди, како и моќни нови функции за професионалци и ентузијасти .

Додатокот Max Lens Mod 2.0 за HERO12 Black овозможува широк агол на фотографирање од 177° при резолуција од 4K60, што е најширок агол на пазарот.

Новиот Timecode Sync го олеснува синхронизирањето на повеќе камери HERO12 Black, а новиот GP-Log со достапни Look Up Tables (LUTs) (LUT) овозможува напредно оценување на боите.

GoPro го најавува лансирањето на новата апликација Quik Desktop во ноември. Оваа апликација ќе се синхронизира со апликацијата Quik Mobile за непречено уредување и управување со содржини низ платформи.

Сан Матео, Калифорнија, септември. 6, 2023 година – Денес, GoPro ја објави својата нова HERO12 Black камера, уште еднаш подигнувајќи ја границата за малите, издржливи, исклучително разновидни камери по кои компанијата е позната.
Најновиот водечки модел на камера на GoPro ги продолжува револуционерните перформанси на своите претходници, обезбедувајќи до 2x подолго траење на батеријата благодарение на редизајнираниот систем за управување со енергија, извонредната видео содржина со висок динамички опсег (HDR) во водечка индустрија 5,3K и 4K резолуција, поддршка за Bluetooth аудио уреди, вклучително и Apple AirPods и подобрена видео стабилизација HyperSmooth 6.0, заедно со низа моќни нови функции на камерата дизајнирани да ги задоволат потребите и на новите корисници и на професионалците.

Возбудлив дел од новите можности на камерата HERO12 Black е нејзиниот нов додаток на Max Lens Mod 2.0, кој овозможува најширок агол на гледање досега воведен, од 177° при 4K резолуција и 60 слики во секунда. Max Lens Mod 2.0 може да снима видео и фотографии во три поставки за агол на гледање – Max Wide, Max SuperView и целосно новиот Max HyperView – целосно искористувајќи ги предностите на екстра големиот сензор на камерата HERO12 Black за да овозможите перспективи кои се 36% пошироки при фотографирање широк екран и 48 % повеќе при снимање вертикално видео, во споредба со стандардната леќа на камерата HERO12 Black. Овие широки агли на гледање се идеални за снимање на сè, од спортски активности во прво лице до природни пејзажи за време на патувања или авантури на отворено со пријателите и семејството. Max Lens Mod 2.0 располага со стакло кое е 2 пати поотпорно на гребење од неговиот претходник, заедно со издржлива хидрофобна обвивка на објективот што ги отфрла капките вода.
HERO12 Black има многу нови и моќни функции наменети за професионалци, кои ќе ги користат и обичните корисници благодарение на нивниот интуитивен и практичен дизајн:

 • Безжична поддршка за Apple AirPods и други аудио уреди со Bluetooth, како што се слушалки, безжични микрофони и слушалки – одлична за блогирање, раскажување сцени и издавање гласовни команди за да ја контролирате вашата HERO12 Black камера од далечина.
 • GP-Log со достапни Look Up табели (LUTs) за поголема контрола и корекција на бојата за време на постпродукцијата.
 • Безжична синхронизација на временскиот код помеѓу неограничен број HERO12 Black камери, што го олеснува уредувањето со повеќе камери во програми како Final Cut Pro, Adobe Premier и други алатки за уредување.
 • Оптимизирано кодирање кое обезбедува помали големини на датотеки без да се загрози квалитетот на сликата.

На корисниците кои бараат совршена комбинација на практичност и контрола ќе им се допадне ажурираниот кориснички интерфејс на камерата HERO12 Black. Вклучува поедноставени контроли, како и нов режим на вертикално фотографирање кој овозможува видеото да се снима во вертикален формат додека камерата е поставена хоризонтално. Ова е совршено за директно споделување на социјалните мрежи кои користат вертикален формат. GoPro исто така го проширува своето софтверско искуство со лансирањето на новата апликација Quik Desktop. Quik Desktop ја носи брзината и практичноста на мобилната апликација Quik на десктоп корисниците, но со проширена листа на функции и можности кои ги користат предностите на процесорската моќ и големината на екранот на десктоп компјутерот. Quik Desktop ќе биде достапен за Mac компјутерите почнувајќи од 1 ноември, а за Windows компјутерите во летото 2024 година.

HERO12 Black: Разноврсна, богата со карактеристики и забавна!

HERO12 Black го зема докажаниот и издржлив дизајн на GoPro и го подобрува со извонредни перформанси и надградби за употребливост за да ја понуди најмоќната и практична HERO камера досега:

 • До 2 пати подолго време на снимање: драматично подобрениот систем за управување со енергија овозможува 70 минути континуирано снимање на 5.3K60, над 95 минути на 5.3K30 и над 155 минути континуирано снимање на 1080p30, со вклучена стабилизација на видеото HyperSmooth 6.0.
 • Висок динамички опсег (HDR) Фото + видео: HDR обезбедува неверојатни фотографии и видео содржини со висок динамички опсег во 5,3K+ и 4K резолуции.
 • Водечка во индустријата 5,3K резолуција + 8x slow motion: видеото со 5,3K резолуција обезбедува 91% поголема резолуција од 4K и неверојатни 665% повеќе од 1080p. Можете да го забавите снимањето до 8x во резолуција до 2,7K. Можете исто така да снимате фотографии од 24,7 мегапиксели и фотографии од 27 мегапиксели. Можете да снимате видео во 4K резолуција до 120 фрејмови во секунда за 4x slow motion.
 • Ненадминати широки агли на гледање со Max Lens Mod 2.0: 36% пошироко видно поле кога снимате широк екран и 48% повеќе кога снимате вертикално видео. Сега со 2 пати повеќе стакло отпорно на гребење и издржлива хидрофобна обвивка на леќите што ги отфрла капките вода.
 • Добитник на Еми награда за видео стабилизација со 360° Horizon Lock: HyperSmooth 6.0 се одликува со следната генерација на AutoBoost што автоматски ја подобрува стабилизацијата на видеото по потреба.
 • Разновиден сооднос од 8:7: Сензорот од 1/1,9 инчи овозможува извонредна разновидност со неговиот екстра голем сооднос од 8:7 кој може да се намали на вертикални 9:16, широки 16:9, традиционални 4:3 или целосен сооднос од 8:7. Сега е достапен во сите видео резолуции, како и TimeWarp, Time Lapse, Night Lapse и сите режими на Night Effects.
 • Поставување објектив со ултра широк агол на GoPro-HyperView: HERO12 Black има дигитален објектив HyperView кој поставува нов стандард за видео со широк агол. Достапно е и како уште поширока перспектива Max HyperView кога се користи опционалниот додаток Max Lens Mod 2.0.
 • Нов режим на вертикално фотографирање: снимајте вертикално видео со HERO12 Black камерата поставена хоризонтално – совршено за директно споделување на социјалните мрежи кои користат вертикален формат.
 • Поедноставени контроли на камерата: Ажурирани „Едноставни контроли“ за корисници кои бараат максимална удобност и оптимизирани „Про контроли“ за напредни корисници кои бараат максимална контрола и ефикасност.
 • Ноќни ефекти со статични слики: Light Painting, светлосни патеки за возила и траги од ѕвезди овозможуваат професионално фотографирање со притискање на копче.
 • Нови алатки за снимање: Interval Photo се придружува на пакетот Електрични алатки дизајнирани да помогнат во снимањето видео и фотографии на уникатни начини. Interval Photo ви овозможува да фотографирате во фиксни интервали, од секои 0,5 секунди до секои 120 секунди. Временски код: синхронизирајте неограничен број HERO12 Black камери за лесно уредување со повеќе камери. Работи со програми за уредување како што се Final Cut Pro, Adobe Premier и други водечки алатки за уредување.
 • Временски код: синхронизирајте неограничен број HERO12 Black камери за лесно уредување со повеќе камери. Работи со програми за уредување како Final Cut Pro, Adobe Premier и други водечки алатки за уредување
 • Монтирање ¼-20: HERO12 црните камери сега имаат конец за монтирање 1/4-20, што го прави HERO12 Black компатибилен со стандардните држачи за фотоапарати и додатоци.
 • Автоматско поставување во облак, автоматско уредување + неограничена резервна копија: Достапно за претплатниците на услугата GoPro, HERO12 Black автоматски испраќа содржина до GoPro Cloud додека камерата се полни, а откако ќе заврши поставувањето, автоматски ќе добиете видео со нагласено. Нема ограничување на количината на GoPro содржина што можете да ја прикачите на вашиот GoPro Cloud и сите снимки се зачувуваат со 100% оригинален квалитет.
 • Цврст, разноврсен, сигурен: HERO12 Black е водоотпорен до длабочина од 33 стапки без потреба од дополнително куќиште и е изграден да издржи екстремни услови. Претплатниците на услугата GoPro имаат право да ја заменат камерата без дополнителни прашања доколку е оштетена.

НОВ продолжен статив + водоотпорен далечински управувач

GoPro лансира нов продолжен статив од 48 инчи што се преклопува на само 10 инчи и е дизајниран да работи со HERO12 Black камерата која има нови навои за монтирање 1/4-20. Вклучени се и прсти за монтирање за да се обезбеди компатибилност со сите GoPro камери.

Вклучено со новиот продолжен стик е далечински управувач со Bluetooth што може да се одвојува, може да се носи и водоотпорен, што го олеснува контролирањето на блендата на камерата HERO12 Black дури и кога стикот е целосно издолжен. Овој практичен нов далечински управувач ќе биде компатибилен со моделите HERO12 Black, HERO11 Black, HERO11 Black Mini и HERO10 Black.

/Telegraf

Магазин

Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Објавено пред

на

Google го претстави Gemini, својот најнов главен јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“.

Gemini постепено ќе се воведува во екосистемот на Google, вклучувајќи го системот за пребарување и Google Chrome. Една верзија, Gemini Pro, веќе работи на четботот Bard AI. Тоа е одговор на ChatGPT на OpenAI, но се чини дека Gemini е изграден да биде повеќе од само текстуален четбот.

Поддржува внесување на различни податоци, вклучувајќи текст, слики, видео, аудио и „има потенцијал да биде значаен чекор напред кога станува збор за технологиите за вештачка интелигенција“, како што е формулирана од специјализираната страница „Pocket-lint“.

Токму оваа мултимедијалност Google се надева дека ќе биде предност во однос на GPT, а Gemini доаѓа во три верзии.

Првата верзија е Gemini Nano, која работи на уреди со Android. Втората верзија е Gemini Pro, која е нешто посложена, а третата верзија е најмоќната – Gemini Ultra, наменета првенствено за центри за податоци и апликации на големи компании.

Ако имате чет-бот на Bard, веќе можете да ја испробате Gemini AI во него.

Прочитај повеќе...

Магазин

Ова е најгледаното видео на TikTok во 2023 година (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Дали знаете кое видео е најгледано на TikTok?

Според податоците објавени од TikTok, најгледаното видео оваа година има 504 милиони прегледи, 35,7 милиони лајкови и 1,8 милиони „зачувања“.

Предметниот клип го објави корисник по име „Nyadollie“, во кој на своите следбеници им ја покажува рутината за шминкање додека носи светло розова кошула.

Ова видео беше објавено на 8 март, а како што рече TikTok, нивната цел беше да оддадат почит на некои од најважните моменти што се случија на платформата во текот на 2023 година, и затоа објавија преглед наречен „годината на TikTok“.

Во продолжение погледнете го најгледаното видео оваа година.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за четврток (7 декември)

Објавено пред

на

Овен
Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа што имате моќ да им дозволите нешто, дури и материјално. Одговорот на оваа дилема треба да го барате во дното на душата која го знае одговорот.

Бик
Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку колку што сакате да ве лажат вие. Размислете, можеби сте принудиле некого на такви потези со вашите ставови.

Близнаци
Полни сте со себе и сте целосно свесни за патот по кој треба да тргне вашиот професионален развој. Не двоумете се, прифатете каква било понуда во овој момент, дури и ако тоа не е примамливо на прв поглед. Останете во играта бидејќи тоа е профитабилен бизнис.

Рак
Без разлика на сè што сте планирале, бидете подготвени да ги одложите повеќето активности. Сте ги прецениле своите можности, па сакале или не, ќе бидете принудени дел од одговорноста да им препуштите на блиските соработници. Користете го ова за кратка пауза.

Лав
Се што ви треба во моментов се пари. Пристигнува значителен прилив и значително влијае на сите планови, особено во моментот на големи продажби. За да не се прекомпензирате до крајот на денот, зауздајте ја својата мегаломанска природа и внимателно планирајте ги купувањата.

Девица
Уживате во наклонетоста на влијателните луѓе. Сепак, не се опуштајте премногу бидејќи тоа се луѓе кои за возврат очекуваат од вас безгранична лојалност. Може да се случи некој од нив да ве принуди на потези кои би ве ставиле во незавидна положба.

Вага
Работниот товар може да се претвори во опсесивна борба со ветерниците. Вашата упорност е доблест, но понекогаш е попаметно да престанете. На луѓето им замерувате што фантазираат, а не земате предвид дека и вие не сте рационален тип, а вашите одлуки често се ирационални.

Шкорпија
Потрудете се да слушате што ви кажуваат другите луѓе. Можеби ќе забележите дека некој се обидува да ви пренесе одлична идеја, но вие не одговарате. Ако ја дозволите можноста некој друг да смисли нешто корисно, ќе имате шанса значително да профитирате.

Стрелец
Имате многу планови и очекувате брза реализација. За жал, работите не се развиваат со посакуваното темпо. Додека чекате нешто да започне, губите драгоцено време, а можностите кои се побезбедни и можеби попрофитабилни отколку што сте замислувале, ви одминуваат.

Јарец
Денот го започнувате полни со енергија. Невообичаено сте креативни и самодовербата се заканува да се претвори во ароганција. Контролирајте ја вашата еуфорија бидејќи кога ќе се одлучи нешто важно, ќе ви треба мислење од луѓе кои не ги почитувате сега.

Водолија
Ќе имате шанса за активности кои можат да ве доведат до идеја да започнете приватен бизнис. Заладените односи со шефовите и лошата атмосфера ќе родат тим од луѓе со кои можете да планирате независен бизнис.

Риби
Вистинско време е да ги реализирате вашите планови, особено ако соработувате со странски земји. Освен тоа, ваквите транзити можат да најават и интересно запознавање со личност која е далеку, која ја запознавате на чуден начин, на пример, преку социјалните мрежи.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Фудбалската федерација на Македонија истакна дека поради честите судиски грешки во иднина ќе воведе „ВАР“

Вчерашниот натпревар  Струга Т.Љ. – Воска Спорт јасно илустрираше колку е критично отсуството на технологијата за видео асистент судија (ВАР)...

Кичево3 часа

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Спорт6 часа

Јакимовски: „Се наоѓаме во добра група, мотивацијата ни е на високо ниво, се надевам дека ќе успееме да обезбедиме пласман на следното ЕП“

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

Автомобили9 часа

Tesla Model S со поминати 1,9 милиони километри, а еве беше променето (ВИДЕО)

Податоците дека автомобилот поминал 1,9 милиони километри звучат повеќе од импресивно, особено кога станува збор за електричен модел. И кога...

Автомобили9 часа

Клиентите не знаеја како да влезат во Cybertruck, Маск мораше да интервенира

Првите единици на Tesla Cybertruck беа испорачани минатата недела, но некои клиенти се чини дека не го разгледале многу добро...

Магазин9 часа

Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Google го претстави Gemini, својот најнов главен јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“. Gemini постепено ќе...

Магазин9 часа

Ова е најгледаното видео на TikTok во 2023 година (ВИДЕО)

Дали знаете кое видео е најгледано на TikTok? Според податоците објавени од TikTok, најгледаното видео оваа година има 504 милиони...

Спорт9 часа

Македонија до 19 години во група со Швајцарија, Украина и Летонија за пласман на ЕП 2024 – Ајде наши!

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

На денешен ден19 часа

На денешен ден – 7 декември

43 п.н.е – Почина Марк Тулиј Цицерон, римски политичар, писател и познат оратор. 1815.- Застрелан е Мишел Неј, најпознатиот маршал...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за четврток (7 декември)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

НАЈЧИТАНИ