Следете не

Технологија

Хакери украле битни документи од популарната игра „League of Legends“, сега бараат откуп на истите..

Објавено пред

на

Riot Games минатата недела откри дека доживеал „сајбер напад“ кој ја загрозил безбедноста на компанијата и нејзините податоци. Во денешниот извештај дознавме за каков напад се работи и како ќе се одрази на иднината на компанијата.

Riot потврди дека хакерите успешно го украле изворниот код за League of Legends и Teamfight Tactics, како и претходна верзија на нивниот софтвер против измамници. Денеска хакерите испратија барање и услови за купување на украдените податоци во форма на мејл, но Riot одбива да ја плати предложената сума.

Иако оваа ситуација може да предизвика проблеми во иднина, Riot ги уверува играчите дека нивните лични податоци не се загрозени. Од друга страна, оваа загуба на податоци потенцијално ја отвори вратата за нов софтвер за мамење. Програмерите на Riot моментално проценуваат како овој напад ќе влијае на тековниот анти-измамник на играта, за да можат да одговорат на новиот софтвер за мамење што е можно побрзо.

Програмерите веруваат дека сите компромитирани системи ќе бидат поправени до крајот на оваа недела, но новата закрпа и претстојната содржина ќе бидат одложени. На пример, долгоочекуваното ажурирање на Ahri нема да биде објавено во patch 13.2, туку ќе биде одложено до следниот месец.

Riot моментално работи на проценка на нападот и зајакнување на безбедноста.

/telegraf.rs

Магазин

Што значи префиксот „i“ во името на iPhone?

Објавено пред

на

Веројатно се чини дека речиси сите што ги познавате имаат iPhone или барем друг производ на Apple. Овие уреди се елегантни по изглед, лесни за употреба и многу функционални. Но, дали знаете зошто овој паметен телефон го носи името iPhone?

Има многу производи на Apple кои започнуваат со „i“, не само со iPhone – тука се и iPad, iMac, iTunes и многу повеќе, но дали некогаш сте се запрашале што всушност значи префиксот „i“ во нивниот?

Ова прашање често се поставува на социјалните мрежи, некои имаат претпоставки дека буквата „i“ би можела да претставува зборови како „интелигентно“ и „незаменливо“, додека други дури мислат дека тоа значи „јас и мојот телефон“.

Веќе не треба да се прашувате, бидејќи во 1998 година, Стив Џобс откри што значи „јас“ – и тоа всушност не е само еден збор, туку пет од нив, пишува N1.hr.

Readers Digest објави дека Стив Џобс рекол дека „јас“ ги означува зборовите „интернет, индивидуално, инструкции, информира и инспирира“.

Тој исто така рече дека тоа не е нивното официјално значење, алудирајќи на знакот што потенцијално значи само „лична заменка“.

Така, се чини дека „и“ сè уште може да биде отворено за толкување. Можеби тоа е во насловите на уредите првенствено затоа што изгледа добро? Бидејќи Џобс беше многу конкретен за естетските квалитети на неговите производи, ова не ни изгледа толку невозможно.

/N1

Прочитај повеќе...

Магазин

Дали батеријата на вашиот телефон брзо се троши? Ова се главните причини

Објавено пред

на

Празна батерија, во ситуација кога сме надвор или кога навистина ни е потребен телефонот, може да биде прилично фрустрирачка ситуација.

Дали понекогаш се чувствувате како батеријата да ви се троши премногу брзо?

Прочитајте подолу за три причини зошто батеријата на вашиот телефон може да се испразни премногу брзо.

1. Јако осветлување на екранот

Јакото осветлување на екранот е една од најочигледните причини за брзо празнење на батеријата. Значи, за да ви трае батеријата подолго, треба да ја намалите осветленоста на екранот, а ќе ви помогне и ако изберете темни (економичен) режим.

Можете исто така да ја прилагодите осветленоста на телефонот за да се прилагоди на надворешното светло. Ова ќе му овозможи да се затемни во средини со слаба осветленост и да осветли во светли средини.

2. Апликации во заднина

Апликациите во заднина во суштина работат дури и кога не ги користите активно. Некои од нив се VPN, антивирусни апликации, здравствени и календарски апликации. Тие апликации надгледуваат или контролираат одредени аспекти на вашиот телефон без ваша интервенција, што иако е погодно, значително ја троши вашата батерија, вели Искористете го.

Исто така, веројатно не ви требаат многу од овие апликации кои работат постојано во позадина. Во поставките на вашиот уред, можете да најдете опција за оптимизација на батеријата која, доколку се активира, ќе ги затвори сите непотребни апликации во заднина. Благодарение на таа опција, вашата батерија може да трае значително подолго.

3. Секогаш сте онлајн

Ако постојано имате вклучени мобилни податоци или Wi-Fi, тоа сигурно ќе влијае и на траењето на батеријата бидејќи постојано ќе добивате известувања, ажурирања во заднина и многу повеќе кога нема да ви требаат.

Кога одите на спиење, препорачливо е да ги исклучите WiFi и мобилните податоци, а можете да изберете и авионски режим.

Прочитај повеќе...

Магазин

ChatGPT: новата најбрзо растечка апликација досега

Објавено пред

на

ChatGPT, популарниот чет-бот од OpenAI, достигна околу 100 милиони месечни активни корисници во јануари, само два месеци по неговото лансирање, што ја прави најбрзо растечката потрошувачка апликација во историјата.

Во извештајот, кој цитира податоци од аналитичката компанија Similarweb, се вели дека просечно околу 13 милиони уникатни посетители дневно користеле ChatGPT во јануари, што е повеќе од двојно повеќе од нивото во декември.

„За 20 години по интернет просторот, не можеме да размислуваме за побрзо растечка платформа во потрошувачките интернет апликации“, напишаа во белешката аналитичарите на UBS.

На TikTok му требаа околу девет месеци по неговото глобално лансирање за да достигне 100 милиони корисници, а на Instagram 2 години, според податоците од Sensor Tower.

ChatGPT може да генерира статии, есеи, шеги, па дури и поезија како одговор на прашања. OpenAI, приватна компанија поддржана од Microsoft Corp, ја направи слободно достапна за јавноста кон крајот на ноември, пренесува Reuters

Во четвртокот, OpenAI објави месечна претплата од 20 долари, првично само за корисниците во САД. Тоа би обезбедило постабилна и побрза услуга, како и можност прво да се испробаат новите функции, велат од компанијата.

Аналитичарите веруваат дека виралното лансирање на ChatGPT ќе му даде на OpenAI предност пред другите компании за вештачка интелигенција.

Достапноста на алатката покрена прашања за олеснување на академската нечесност и дезинформации.

Минатиот месец Microsoft објави уште една мултимилијарна инвестиција во OpenAI во форма на готовина и услуги за пресметување во облак.

/RS

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија6 часа

На ГП Деве Баир жители на Бугарија недолично се однесувале и се обиделе физички да ја нападнат полицијата

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Временска прогноза11 часа

Од вечерва поларна воздушна маса и олуен ветер на нашата територија

Почнувајќи од денес попладне и навечер, па во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на...

Хороскоп21 час

Хороскоп за сабота (4 февруари)

ОВЕН Денес е идеално време Овенот да им објасни за се на сите за што размислувал во изминатите три недели....

Македонија22 часа

Мин. за земјоделство, шумарство и водостопанство одобри лов на дива свиња до крајот на месец март, ова се деталите..

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство со цел продолжување на мерките од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство врз...

Спорт1 ден

Одржана меѓународна работилница поврзана со клупскиот лиценцен систем, во организација на УЕФА и ФФМ

Оваа година ФФМ прославува уште еден јубилеј, а тоа е 20 години од постоењето и имплементирањето на клупскиот лиценцен систем....

Македонија1 ден

Поради агресивно однесување, СВР Охрид приведе жител на Албанија

На 02.02.2023 во 21.10 часот, полициски службеници од СВР Охрид го привеле Л.П.(55) од Република Албанија затоа што на регионалниот...

Скопје1 ден

Осум средни училишта од Скопје денеска добиле закана за поставен експлозив

Денеска (03.02.2023) околу 11:40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на осум средни училишта во Скопје...

Временска прогноза2 дена

Попоски истакна вонредно метео, доаѓа студ и температури до -15 степени, снег некаде и на пониските места..

Под влијание на брз влажен и студен воздушен бран од север во текот на оваа ноќ и во раните утрински...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (3 февруари)

Овен Дневниот хороскоп ви предвидува огромен наплив на енергија и креативност во средината на денот, одеднаш ќе можете да го...

Македонија2 дена

Денес ОВР Кичево во координација со ДПИ и службите утврдија низа неправилности во одредени сектори

Министерството за внатрешни работи заедно со Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за животна средина, Управата за јавни приходи и Царинската...

НАЈЧИТАНИ