Следете не

Lifestyle

Хемикалии во пластиката многу повеќе отколку што се проценуваше претходно

Објавено пред

на

Пластиката, од пакување храна до играчки до медицински помагала, содржи многу повеќе хемикалии отколку што претходно проценуваа еколошките агенции, се вели во извештајот објавен во четвртокот кој покренува прашања за загадувањето и безбедноста на потрошувачите.

Програмата за животна средина на Обединетите нации (UNEP) претходно идентификуваше околу 13.000 хемикалии во пластиката, но тим од европски научници откри повеќе од 16.000 хемикалии во пластиката, од кои една четвртина се потенцијално опасни по здравјето на луѓето и животната средина.

Извештајот, финансиран од Истражувачкиот совет на Норвешка, доаѓа додека преговарачите се борат да го постигнат првиот глобален договор за борба против растечкото загадување со пластика, со околу 400 милиони тони пластичен отпад произведен секоја година.

„Со цел енергично да се справите со загадувањето со пластика, навистина треба да го погледнете целиот животен циклус на пластиката и да го решите проблемот со хемикалиите“, рече коавторот на извештајот Џејн Мунке, директор на швајцарскиот непрофитен форум за пакување храна.

Тоа е затоа што хемикалиите од пластиката може да се исцедат во водата и храната.

„Сега наоѓаме стотици, ако не и илјадници, хемикалии од пластика кај луѓето, а некои од нив се поврзани со негативни здравствени исходи“, рече Мунке.

Ова вклучува проблеми со плодноста и кардиоваскуларни болести.

„Кога ги гледаме производите што ги користиме секој ден, обично наоѓаме стотици, ако не и илјадници хемикалии во еден пластичен производ“, рече водечкиот автор Мартин Вагнер, еколошки токсиколог од Норвешкиот универзитет за наука и технологија. .

Кимберли Вајз Вајт, потпретседател за регулаторни и технички прашања на Американскиот хемиски совет, индустриска група чие членство е доминирана од производители на пластика, рече дека извештајот се обидува да „прикаже опасна рамка што ја игнорира изложеноста во реалниот свет и дава нецелосна слика за регулаторите и јавноста“.

Пластичната индустрија вели дека глобалниот договор треба да промовира рециклирање и повторна употреба на пластика, но авторите на извештајот предупредуваат дека само справувањето со пластичниот отпад не оди доволно далеку за да ги заштити луѓето.

Научниците ја истакнаа потребата за поголема транспарентност за тоа кои хемикалии, вклучувајќи адитиви, помагала за обработка и нечистотии, влегуваат во пластиката, вклучително и рециклирани производи.

Една четвртина од идентификуваните хемикалии немаат основни информации за нивниот хемиски идентитет, се вели во извештајот.

„Во срцето на проблемот е хемиската сложеност на пластиката“, рече Вагнер, кој исто така е член на одборот на Коалицијата на научници за договор за ефективна пластика.

„Производителите често навистина не знаат какви хемикалии имаат во нивните производи.

Само 6 отсто од хемикалиите кои се наоѓаат во пластиката се меѓународно регулирани. Без регулаторен притисок, „нема мотивација да се открие што има во пластиката“, рече тој.

Ова е нешто што Договорот за пластика може да помогне да се реши. Преговорите продолжуваат следниот месец во Отава, Канада, со цел финализирање на договорот во декември во јужнокорејскиот град Бусан.

/N1Info

Lifestyle

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Објавено пред

на

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги имате на ум овие неколку чекори.

Отровот од медуза кај луѓето предизвикува болка слична на изгореница, црвенило или плускавци на кожата, осип и оток. Ако не се лекува со месеци, на кожата може да остане видлива промена во пигментацијата, па дури и лузна.

Пред сè, потребно е да се излезе од морето, а потоа да се измие изгореницата со морска вода или солен раствор. Никогаш не треба да го плакнете со свежа вода, бидејќи тоа ќе ја влоши состојбата.

Ако имате при рака коцки мраз, завиткајте ги во крпа или крпа и држете ги на изгореницата околу 15 минути за да го намалите отокот. Запомнете дека не треба да ја триете кожата со крпа или крпа.

Продолжете со нанесување ладни облоги до крајот на денот и заштитете ги изгорениците од сонце. Нанесете крем кој содржи антихистамин или аналгетик на таа област на кожата. Ако немате крем, можете да користите и алкохолен оцет.

Отровот на некои видови медузи може да предизвика тешкотии со дишењето, регургитација или дури и губење на свеста.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

Објавено пред

на

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин Ц и А ќе го зајакне вашиот имунитет за миг, а е идеална за топлите летни денови.

Посилен имунитет

Благодарение на витамините и антиоксидансите, ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го направи поотпорен на сезонски настинки и други болести.

Варење

Растворливите и нерастворливите влакна во праските позитивно влијаат на работата на дигестивниот систем.

Силно срце

Јадењето праски ќе го намали холестеролот и високиот крвен притисок.

Добар изглед на кожата

Екстрактите од праска може да се најдат во кремите за лице и тело, тие и помагаат на кожата да ја задржи влажноста подолго време.

/Blic

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Откријте го најдобриот начин да се разладите со помош на коцки мраз

Објавено пред

на

Во последната деценија се забележува тренд на пораст на температурите во летниот период, што се одразува на здравјето на целокупното население. Во моментов сме сведоци на топлотен бран кој стана речиси неподнослив, па ги бараме сите можни начини за разладување.

Една од нив, која е меѓу препораките на Институтот за јавно здравје за однесување при топло време, е да се разладите со топење на коцка мраз во устата, што е и најевтиниот трик за разладување.

Калапи за коцки мраз можете да купите од само едно евро во која било намирница или продавница за домаќинство, а може да се користат и пластични калапи од кутии за слатки.

Само погрижете се да купите калап што е доволно мал за коцките да се стопат во устата без да морате да ги гризете за да ги заштитите забите. Ова е особено важно ако забите инаку се почувствителни на ладна вода и храна.

Бавното топење на коцките мраз во устата дополнително го хидрира телото, што е повеќе од потребно за време на топлотен бран.

Може да биде добар трик и за разладување на децата (над три години), а можете да си играте и со боите за храна без додатоци и да додадете боја на некои коцки, што секако ќе им биде поинтересно. Можете да го претворите во игра, на пример, да одредите колку шарени коцки детето треба да стопи во устата во текот на денот.

Според предупредувањата на Институтот за јавно здравје, исклучително е важно за време на овие горештини да се грижите за себе и за вашите најблиски, бидејќи тие имаат негативно влијание врз целото тело и освен да се држите подалеку од отворени простори. колку што е можно, пиењето доволно вода игра клучна улога.

Имено, на горештините крвните садови се шират со што се намалува притисокот. Се менува и згрутчувањето на крвта, па честото дехидрација доведува до локална тромбоза, а нозете отекуваат бидејќи течноста заостанува во долните делови на телото.

Недостатокот на течност може да влијае и на функцијата на бубрезите, а зголемената акумулација на минерали во урината може да предизвика формирање на камења во бубрезите.

Иако на оваа топлина сме побавни од вообичаено и најчесто не ни се допаѓа да консумираме храна или течност, исклучително е важно да внимаваме на тоа.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили7 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle7 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин8 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle8 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин8 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин8 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин8 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин8 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин8 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија9 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ