Следете не

Магазин

Hibernate или Sleep: кога на компјутерот му треба дремка и кога треба добро да отспие?

Објавено пред

на

Инфлација насекаде, струјата само ќе поскапи, па затоа е добро време да започнете дискусија дали е подобро да го оставите компјутерот во режимот „Hibernate“ или „Sleep“. Ние ќе ви помогнеме да ја сфатите разликата и која од овие две опции троши помалку електрична енергија.

Кои се разликите?

Кога навистина не сакате да го исклучите компјутерот, но сакате да го ставите на „пауза“ некое време, можете да изберете една од двете опции – „Sleep“ или „Hibernate“, што може да биде многу корисно. опција за преносни компјутери. И двата режими овозможуваат лесно „будење“ на компјутерот со движење на глувчето, кликнување или притискање на едно од копчињата на тастатурата. Но, кои се разликите?

  1. Sleep: Ако ја изберете оваа опција, вашиот компјутер ќе троши значително помалку електрична енергија. Состојбата во која сте го оставиле компјутерот ќе биде запаметена во работната меморија, додека другите делови од компјутерот ќе бидат исклучени. Кога повторно сакате да направите нешто на вашиот компјутер, системот ќе се подигне многу брзо. Значи, лесна дремка.
  2. Hibernate: Од друга страна, постои овој режим на работа кој, наместо во работната меморија, моменталната состојба на компјутерот се зачувува во вашиот простор за складирање на HDD. Поради фактот што не ја користи работната меморија, туку просторот за складирање податоци, тоа значи дека целиот компјутер автоматски ќе се исклучи додека не ви треба повторно. Тоа значи дека ќе биде потребно малку повеќе време за да се рестартира системот, што би значело дека „хибернацијата“ е малку помалку како лесна дремка и малку повеќе како РЕМ фаза.

Која опција заштедува повеќе електрична енергија?

Како што може да претпоставите, Hibernate троши многу помалку електрична енергија од Sleep, но исто така значи дека ќе биде потребно малку подолго за вашиот систем да се рестартира. Значи, изборот на опција се сведува на вашите лични потреби.

Додуша, мора да нагласиме дека повеќето од денешните компјутери имаат SSD простор за складирање податоци, така што времето за вклучување на компјутерот е многу пократко од претходно, па понекогаш не ја гледаме целта на опцијата „Hibernate“. Можеби ова е и причината зошто оваа опција е оневозможена во Windows 10 и Windows 11 во „стандардните“ системски поставки.

За да го овозможите, треба да отворите „Settings“, потоа „System“, потоа „Power & Sleep“ и потоа „Additional power settings“. Таму ќе ја најдете опцијата „Choose what the power button does“, изберете „Change settings that are currently unavailable“, а во менито „Shutdown settings“ изберете „Hibernate“.

Наш совет? Користете „Sleep“ ако навистина сакате да заштедите електрична енергија кога не го користите компјутерот некое време, а не сакате целосно да го исклучите. Меѓутоа, ако вашиот лаптоп или компјутер има SSD, не гледаме апсолутно никаква причина зошто не треба само да го исклучите компјутерот и повторно да го вклучите кога ви треба. На крајот на краиштата, само исклучување на компјутерот не троши електрична енергија.

Хороскоп

Месечен Хороскоп (1 октомври)

Објавено пред

на

ОВЕН
Им делувате недоверливо на вашите соработници и барате нови информации со цел на време да ги разјасните вашите дилеми. Деловното недоразбирање од порано би можело да кулминира на ваша штета, бидете внимателни на кому што му ветувате.
Ја тестирате нечија наклонетост а при тоа користите премногу субјективни мерки. Не бидете нестрпливи и неправедни спрема блиска личност. Осцилации во расположението.

БИК
Понекогаш е тешко да се контролира и строго насочува деловниот договор, но договорот претставува најдобра гаранција за заеднички успех. Обрнете внимание на личноста која ве набљудува со заљубен поглед и топла насмевка на усните. Планирајте нова љубовна средба. Здравјето е добро.

БЛИЗНАЦИ
Потребно е да се управувате според утврдени стандарди, затоа што нечии ветувања не претставуваат гаранција за деловен успех. Некој може да ве изненади на лош начин и без објаснување за своите постапки.
Подбро е да ја прифатите идеата на партнерот отколку да правите љубовни сцени. Избегнувањето на вистината е погрешен избор. Здравјето е одлично.

РАК
Потребно е да го сочувате личното достоинство во друштво на соработниците. Бидете доволно храбри во соочување со нивните барања. Тестирајте ги своите професионални способности во различни прилики.
Не можете да останете рамнодушни спрема нечија појава и постапки. Чувствувате емоционална тензија и незадоволство. Внесувајте повеќе витамини.

ЛАВ
Претерувате со својата радозналост или во потребата да се вплеткате во нечии деловни планови. Претераното истакнување пред соработниците привлекува и негативни коментари. Губите енергија на некои споредни ситуации. Потребно е правилно да ги решите своите емоционални дилеми пред некој да ве доведе до свршен чин. Одмарајте повеќе.

ДЕВИЦА
Доколку се грижите да го подобрите односот со деловните партнери, прифатете нечиј совет и променете ја вашата досегашна стратегија.
Во средва со саканата личност смислете забава која одговара на заедничките потреби и вкус. Посакувате ново емоционално зближување. Повеќе шетајте.

ВАГА
Се обидувате да разрешите различни несогласувања и изненадни проблеми во комуникацијата со деловните партнери. Некој се труди да ве увери во своите добри намери но не постои доказ кој вас би ве убедил. Не можете да се помирите со нечија емотивна улога, но со тек на време ќе видите дека премногу строго оценувате некоја блиска особа. Чувајте се од вируси.

ШКОРПИЈА
Доколку сте незадоволни со нечие однесување, размислете за воведување на нов режим или ефикасен деловен разговор. Најлесно е вината да ја префрлите на другите, но на таков начин не ја решавата комплетната ситуација во своја корист. Чувствувате нов талас на емоционална инспирација. Вашата појава делува неодоливо. Внимавајте на здравјето.

СТРЕЛЕЦ
Оптеретени сте со различни обврски, немате доволно трпение во исчекување на нечија услуга или одговор. Вашиот деловен статус може да се промени на подобро, под услов да ве заштити една влијателна личност.
Посакувате повеќе емоционално разбирање. Планирајте средба со блиска личност акоја ве поттикнува на позитивно расположение. Преосетливи сте.

ЈАРЕЦ
Сплет на околности влијае на моменталната ситуација на деловната сцена но нема причина за претерана загриженост. Размислете за алтернативно решение. Понекогаш треба да се обидете со нешто ново или необични идеи. Опуштете се.
Не успевате да привлечите нечие емоционално внимание, дури ни со помош на разни трикови кои сте ги смислиле. Не сте во најдобра форма.

ВОДОЛИЈА
Нема потреба упорно да заговарате нова идеа која предизвикува незадоволство кај блиските соработници. Препуштете на другите да се натпреваруваат во ситуации кои го надминуваат вашето знаење или професионално искуство. Со своето однесување оставате впечаток на блиска личност. Не можете да очекувате некое чудо на љубовен план ако не се ангажирате добро. Добро се чувствувате.

РИБИ
Доколку ве иритираат нечии ставови и однесување, избегнувајте нова расправа. Премногу ароганција од ваша страна може да ги комплицира деловниот договор. Понекогаш треба да ги оставите некои работи во тишина. Често умеете да идеализирате одредени случувања. Вашата емоционална несигурност поттикнува преголеми желби кои моментално не умеете да ги канализирате. Обрнете внимание на зајакнување на имунитетот.

Прочитај повеќе...

Магазин

Како да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен и компјутер

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Дали неодамна сте користеле телефон или компјутер на пријател за да се најавите на вашиот профил на Instagram и сте заборавиле да се одјавите?

Чекор по чекор водич за тоа како да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram

Instagram ги зајакна своите безбедносни карактеристики и процедурите за најавување за да ја заштити вашата сметка од хакери. Тоа ви овозможува да извршите безбедносен преглед, да овозможите фази на верификација, да ја видите вашата активност за најавување, па дури и да ја избришете. Активноста за најавување на Instagram е функција која ги наведува сите гаџети што претходно биле користени за пристап до вашата сметка на Instagram за различни датуми и локации. Дополнително, го следи секој пат кога вие или друг познат или непознат корисник се најавувате на вашата сметка на Instagram, па дури и нуди опција за одјавување во случај на сомнителна активност. Еве чекор-по-чекор водич за тоа како можете да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен и компјутер:

Секогаш можете да ја следите активноста за најавување и да го отповикате секој неовластен пристап директно од вашиот мобилен уред за да понудите највисоко ниво на заштита од хакирање на сметката на Instagram. Еве како да го направите тоа:

Чекор 1: Отворете ја апликацијата Instagram на вашиот уред

Чекор 2: допрете го вашиот профил во долниот десен агол

Чекор 3: Следно, допрете на трите хоризонтални линии во горниот десен агол

Чекор 4: Сега изберете ја опцијата Settings

Чекор 5: Потоа изберете ја опцијата Security од списокот

Чекор 6: Допрете на опцијата Login activity.

Сега можете да ги видите сите уреди каде што вашата сметка е најавена со датум и приближна локација. Лентата за пребарување на врвот на Settings може да се користи и за брзо лоцирање на активноста за најавување на Settings. Ова ќе ве однесе директно до саканиот избор.

Како да ја проверите активноста за најавување на Instagram на компјутер

Исто така, можете да ја следите вашата историја на најавување од десктоп верзијата на веб-страницата. Ова може да биде корисно и ако телефонот е изгубен или украден и треба веднаш да ги откажете сите активни најавувања за никој да не може да пристапи до апликацијата Instagram. Следете ги чекорите подолу за да го направите ова:

Чекор 1: Отворете instagram.com во кој било прелистувач и најавете се на вашата сметка

Чекор 2: Кликнете на вашиот профил во горниот десен агол

Чекор 3: Сега изберете ја опцијата Settings од паѓачката листа

Чекор 4: Изберете ја опцијата login activity.

Сега можете да ги видите сите уреди каде што вашата сметка е најавена со датум и приближна локација.

Како да ја избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен телефон

Чекор 1: Одете во опцијата Login activity во поставките каде што можете да ги видите сите уреди каде што е најавена вашата сметка

Чекор 2: Изберете го копчето „3 точки“ на секој уред поединечно, а потоа кликнете на опцијата Log out за да се одјавите или отстраните пристапот до сметката од тие уреди.

Кога ќе завршите, тие уреди нема да можат да пристапат до вашата сметка освен ако не се најавите повторно со истото корисничко име и лозинка.

Како да ја избришете активноста за најавување на Инстаграм на компјутер

Чекор 1: Изберете ја опцијата Login activity во поставките каде што можете да ги видите сите уреди каде што е најавена вашата сметка

Чекор 2: Кликнете на стрелката надолу на конкретниот уред од кој сакате да се одјавите од вашата сметка

Чекор 3: После тоа, едноставно кликнете на опцијата Log out за да завршите.

Извор: Bgr

Прочитај повеќе...

Магазин

Google ја исклучува својата услуга за игри Stadia

Објавено пред

на

Играчите ќе имаат пристап до нивните игри библиотеки до 18 јануари 2023 година.

Во текот на јули имаше тврдења дека Google нема да ја затвори услугата за стриминг на игри Stadia, но компанијата се откажува од овој проект по само три години од неговото постоење.

Од компанијата истакнуваат дека играчите ќе продолжат да имаат пристап до нивните игри и ќе можат да ги играат до 18 јануари 2023 година. После тоа, Stadia ќе се приклучи на долгата листа на услуги и производи што Google ги прекина.

Оние кои вложиле пари во Стадија ќе си ги вратат парите. „Ќе ги рефундираме сите набавки на хардвер на Stadia направени преку Google Store, како и сите набавки на игри и додатоци за игри купени во продавницата на Stadia“, рече Фил Харисон – потпретседател и генерален менаџер на услугата Stadia.

Продавницата на Stadia сега е затворена, а нови купувања веќе не се можни. Трансакциите во играта се исто така оневозможени. Google истакнува дека повеќето рефундации ќе се обработуваат автоматски, а корисниците нема да мора да го враќаат најголемиот дел од хардверот на Stadia.

Кога станува збор за причината за ваквата одлука, тоа не е изненадување. Google истакнува дека услугата не била толку популарна кај публиката како што очекувала компанијата. На ова му претходеше затворањето на внатрешните студија за развој на игри на Google на почетокот на минатата година.

Во март оваа година, Google официјално го објави Immersive Stream for Games, верзија на Stadia која може да биде лиценцирана од надворешни компании. Исто така, се чини дека технологијата Stadia ќе продолжи да живее во другите производи на Google, како што се YouTube, Google Play и услугите за зголемена реалност (AR).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево16 минути

ОВР Кичево: Поради „боево гаѓање“ во с.Осој времена забрана за движење во реонот према стрелиштето поради безбедност

Утре на 02.10.22 со цел безбедно изведување на боевото гаѓање на припадниците на МВР во рамките на нивните активности ќе...

Кичево4 часа

(ВИДЕО) Во Кичево стартува со работа иновативното Антибактериско чистење на вашиот клима уред. Нека вашиот дом биде здраво место за вас и вашите најмили!

Со секојдневна употреба на клима уредите во нивната внатрешност се таложи огромна количина на прав, алергени, микроорганизми од различна природа...

Скопје10 часа

128 сообраќајни прекршоци во Скопје за еден ден, 20 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.09.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Кичево13 часа

Страотна сообраќајка се случила утрово на кичевскиот бул.Ослободување

Страотна сообраќајка несреќа се случила после 5 часот утрово на кичевскиот бул.Ослободување. Имено според наши извори и извори од локалното...

Временска прогноза20 часа

Попоски препорачува претпазливост поради можна појава на невреме од обилен дожд, силен ветер и грмежи – ова се последните вести за времето

Со продорот на значително постуден воздух од север, кој ќе се судри со летната топла воздушна маса од југ над...

На денешен ден20 часа

1 октомври – На денешен ден

1684.- Починал францускиот писател Пјер Корнеј, поет со морална големина и патриотски и епски ентузијазам, еден од најзначајните претставници на...

Хороскоп21 час

Месечен Хороскоп (1 октомври)

ОВЕН Им делувате недоверливо на вашите соработници и барате нови информации со цел на време да ги разјасните вашите дилеми....

Спорт1 ден

Утре сите на стадион да го бодриме кичевски Напредок за успешен старт на новата фудбалска сезона

Утре започнува новата сезона во Третата Македонска фудбалска лига-Запад, со оглед на тоа преку нашиот медиум ги повикуваме сите симпатизери...

Магазин1 ден

Како да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен и компјутер

Дали неодамна сте користеле телефон или компјутер на пријател за да се најавите на вашиот профил на Instagram и сте...

Магазин1 ден

Google ја исклучува својата услуга за игри Stadia

Играчите ќе имаат пристап до нивните игри библиотеки до 18 јануари 2023 година. Во текот на јули имаше тврдења дека...

НАЈЧИТАНИ