Следете не

Магазин

HTC во август го претставува својот нов телефон

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

HTC Wildfire E2 Plus е последниот телефон што оваа компанија го претстави на јавноста во декември 2021 година. Многумина би рекле дека не е толку добар, стар, HTC кога моделите како Desire беа желба на многу корисници. Многумина се збогуваа со овој бренд, но тој се уште е тука, сега со новиот, Desire 22 Pro, телефон чии детали ги пренесува The Verge. И дали тој е се на што се надевавте?

Долго чекавме

Како што веќе рековме, HTC е бренд кој е далеку од патеките на старата слава. Не сме виделе водечки телефон од оваа компанија со години, а она што тие го донесоа на пазарот едноставно остана незабележано или недоволно забележано.

Споменатиот HTC Wildfire E2 Plus беше евтин уред наменет за корисниците со најмалку барања. По цена од само сто евра секој можеше да си го дозволи, но ретко кој го купи. Во моментов глобалното присуство на уредите на HTC на пазарот е маргинално, а пред четири години беше нешто помалку од половина процент. Сепак, HTC сега се враќа со малку посериозен модел кој се соочува со најновиот тренд во индустријата. Мудро или не? Ќе оставиме вие ​​да процените.

Дали дочекавме?

HTC Desire 22 Pro е наследник на минатогодишниот модел со кој го дели името, но и малку нешто друго. Имено, телефонот за кој зборуваме е наменет за употреба во силна врска со метаверс. По VR и AR системите кои се фокусираа на овој виртуелен универзум, HTC го претстави и првиот телефон за метаверс. Не треба да се заборави дека овој концепт потсетува на блокчејн телефонот на HTC – Exodus 1, кој беше претставен во 2018 година, по што следната година беше претставен нешто поевтин Exodus 1S, но без голем пазарен успех.

Што се однесува до карактеристиките на овој телефон, не би можеле да кажеме ништо посебно, но за цената од околу 450 евра и не е толку лошо:

  • Технички спецификации: HTC Desire 22 Pro доаѓа со процесор Qualcomm Snapdragon 695 5G со 2 јадра Kryo 660 Gold на 2,2 GHz и 6 Kryo 660 Silver јадра на 1,7 GHz. Дополнително, имаме 8 GB RAM, како и 128 GB простор за складирање што можете да го проширите со MicroSD картичка. Батеријата има капацитет од 4.520 mAh.
  • Екран: Приказот на овој екран е 6,6 инчи, со стапка на освежување од 120 Hz и резолуција од 1080 x 2412 пиксели со Corning Gorilla Glass заштита .
  • Камери: Што се однесува до камерите, ова е класичен телефон од средна класа со главна камера од 64 MP која има отвор од f/1,8, камера со ултра широк агол со резолуција од 13 MP и отвор од f/2,4 , како и дополнителен сензор за длабочина од 5 MP . На предната страна на уредот има селфи камера од 32 MP.

Сè на сè ништо феноменално, но еден сосема солиден телефон кој на адекватен начин ќе ги извршува сите секојдневни задачи на непобараните корисници. Но, тоа не е она што го издвојува овој телефон од конкуренцијата, туку неговите метаверзни способности.

Дополнителни функционалности

За почеток, овој мобилен телефон се рекламира како „совршен“ пандан на системот за виртуелна реалност HTC Vive Flow. Со користење на овие два уреди заедно, многу лесно може да се поврзете со „Viverse“, метаверс на HTC, иако не е баш јасно како овој телефон се издвојува од кој било друг телефон со Android.

Дополнително, овој телефон доаѓа со специјален дигитален паричник кој носи подобрена безбедност и полесно ракување со криптовалутите, а вклучува и еден бесплатен NFT. Тоа е за тоа. Како ќе изгледа сето ова во пракса ќе видиме на први август кога го очекуваме овој телефон на пазарот.

Хороскоп

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

Објавено пред

на

ОВЕН

Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа. Едно лошо искуство од минатото ве прогонува и како да не можете да се оттргнете. Проверете ја својата диоптрија за секој случај.

БИК

Не сте задоволни со ситуацијата на работното место и се обидувате да најдете начин малку да ја поправите. Покажете и ги на саканата личност вашите искрени чувства. Важно е секогаш да бидете отворени со неа. Избегнувајте цигари.

БЛИЗНАЦИ

Ве очекува ден во кој ќе успеете да ги остварите своите деловни планови и цели. Ќе бидете задоволни со себе. Новото познанство во вас на некој начин буди и поттикнува прилично силни емоции. Психички сте преоптеретени.

РАК
Можеби денес ќе донесете важна одлука на деловно поле. Подготвени сте да менувате некои работи во драстична смисла. Доколку сте слободни може да очекувате ново познанство во кое ќе уживате. Потребно ви е опуштање со пријателите.

ЛАВ

Обрнете внимание на новите информации кои пристигнуваат до вас. Време е сериозно да ги сфатите промените. Може да очекувате многу поволни околности на љубовно поле. Ќе бидете задоволни. Можни се проблеми со крвната слика.

ДЕВИЦА

Се чувствувате прилично загрижено. Можеби работите на деловно поле не одат онака како што сте сакале и планирале. Бидете искрени кон себе и потрудете се да ги прифатите сите емоции кои ги имате. Чувствителни синуси и склоност кон настинка.

ВАГА

Немате доволно доверба во своите соработници и ви се чини дека ви работат позади грб. Тешко ви е да остварите стабилност во односот со саканата личност. Карактерно сте многу различни. Можни се проблеми со алергии.

ШКОРПИЈА

Ова не е прмногу поволен ден за работа, па избегнувајте било какви ризици. Потрудете се да се бавите со рутинските и вообичаени обврски. Тешко ви е да ги прифатите мааните на вашиот партнер. Избегнувајте претерано напрегање.

СТРЕЛЕЦ

Може да очекувате среќни околности во кои ќе профитирате. Полето на заработка оди во позитивна насока. Тешко ви е да донесете одлука на љубовно поле. Саканата личност ви делува ладно. Чувствувате замор.

ЈАРЕЦ

Ќе бидете преоптеретени со обврските и нема да ви биде лесно да го издржите тоа напорно темпо. Можно е да имате криза со саканата личност и вашиот однос да оди во некоја погрешна насока. Не е поволен ден за вашето здравје.

ВОДОЛИЈА

Потрудете се да дадете сѐ од себе на деловно поле. Ќе успеете да ги реализирате своите планови ако бидете упорни. Саканата личност ги покажа своите најдлабоки емоции и потреби. Се чувствувате убаво кога сте заедно. Можни се респираторни инфекции.

РИБИ

На деловно поле може да дојде до некои препреки. Потрудете се да бидете подобро организирани. Имате чести расправи со личноста која ви се допаѓа. Може да очекувате некои компликации. Чувствителна бешика.

Прочитај повеќе...

Магазин

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Објавено пред

на

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем, особено ако меморијата на телефонот е полна. За среќа, постои лесен начин да ги најдете и избришете сите дупликат слики и видеа.

Во зависност од уредот со Android што го имате, овој процес може да биде малку поинаков, но ќе биде сличен на она што ќе ви го прикажеме.

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

  1. Одете во Settings
  2. Кликнете на Storage
  3. Кликнете на CLEAN UP
  4. До Duplicate files, кликнете на CLEAN UP
  5. Сите дупликат датотеки се прикажани овде. Изберете што сакате да избришете.
  6. Кликнете на DELETE
Прочитај повеќе...

Магазин

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Објавено пред

на

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата

Се подготвувате за спиење и последното нешто што го правите е да го оставите телефонот на полнач, по можност некаде што е можно поблиску до вас, за да може да биде до вашата перница.

Доколку се препознаете во оваа сцена, внимателно прочитајте што имаме да ви кажеме. Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата! Не само што го уништувате траењето на батеријата, туку буквално ја доведувате во прашање вашата безбедност, па дури и вашиот живот.

Техничкиот експерт објасни за што се работи.

– Речиси сите го правиме тоа, а не сме ни свесни дека на овој начин лесно можеме да предизвикаме пожар. Затоа никогаш не треба да го оставате телефонот на или во близина на нешто што е лесно запаливо, како што е чаршаф или, уште полошо, под перница“, предупредува Доминик.

И самите забележавте колку се вжештува батеријата додека ја полните, а ситуацијата дополнително може да ја влоши фактот што многумина од нас не користат оригинални полначи, што ја удвојува опасноста. Сепак, постои начин да се намалат безбедносните ризици.

„Добро решение е, доколку решите да го оставите телефонот така, барем да го ставите на керамичка тацна, што подалеку од запаливи материјали, бидејќи сигурно нема да се запали, а шансите за пожар се исто така. намалени. Меѓутоа, верувам дека ризикот едноставно не вреди“, рече тој.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

ОВЕН Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа....

Временска прогноза6 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија9 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника10 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт10 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили12 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин13 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин13 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет13 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин13 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

НАЈЧИТАНИ