Следете не

Магазин

Илон Маск повторно се предомисли, сепак сака да го купи Twitter

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Според извештајот на Блумберг, Илон Маск е повторно на преговарачка маса и сака да го купи Twitter по цена од 54,2 долари по акција. На овој начин би се избегнало судењето, а со тоа и непријатностите кои можат да имаат многу поголеми импликации во судницата.

Маск испрати писмо до директорите на Twitter во понеделникот, според поднесокот до Комисијата за хартии од вредност. Акциите на Twitter се зголемија за 22% до 52 долари на затворањето во Њујорк вчера. Претставниците на Twitter соопштија дека добиле писмо со намери да го почитуваат претходниот договор, без многу информации за тоа како ќе одговорат на него.

Ако Twitter се согласи

Ако Twitter се согласи, продолжувањето на планот на Маск сугерира дека мрежата ќе падне во рацете на ексцентричен милијардер кој со месеци јавно ја критикуваше сегашната администрација, доведувајќи ја во прашање нејзината вредност и често се предомислува. Тоа значи и дека неговите спорни тврдења – дека Twitter лажел за тоа колкав процент од неговите корисници се ботови, на пример – веројатно нема да бидат тестирани на суд.

Маск со месеци се обидува да го раскине договорот за преземање на мрежата Twitter, потпишан во април. Милијардерот почна да покажува знаци на каење веднаш по објавувањето на договорот, тврдејќи дека Twitter го довел во заблуда за големината на неговата корисничка база и распространетоста на автоматизираните сметки (ботови).

Во јули, Маск формално се повлече од договорот, по што Twitter го тужеше пред судот во Делавер за да го принуди да продолжи со купувањето. Судењето требаше да започне на 17 октомври, а судијата во Делавер во вторникот побара од двете страни да се вратат кај неа со предлог како да се продолжи. Опциите вклучуваат барање од Twitter да го отфрли случајот или тој да продолжи да ја задржува јурисдикцијата во очекување на спогодбата.

Во писмото, адвокатите на Маск напишаа дека тој и неговите поддржувачи „имаат намера да продолжат со затворање на трансакцијата предвидена со договорот за спојување од 25 април 2022 година, според условите и условите наведени во него“.

Маск подоцна твитна дека „Стекнувањето на Twitter го забрзува создавањето на X, апликацијата за секого“. Маск рече дека сака Twitter да биде повеќе како TikTok и WeChat, со многу поангажирани корисници.

Сепак, судењето не помина според планот

Пред планираното судење во Делавер, адвокатите на двете страни испукаа низа судски покани една кон друга во обид да дознаат какви сведоци и докази имаат спротивставените страни. Страната на Маск мораше да покаже дека Twitter ги прекршил условите од договорот. Twitter соопшти дека Маск го искористил проблемот со ботот како изговор за да се повлече од договорот што повеќе не го сметаше за економски исплатлив.

Адвокатскиот тим на Маск се чини дека добил чувство дека случајот не оди добро, бидејќи судијката Кетлин Ст. J. McCormick постојано стоеше до компанијата Twitter во првичните пресуди пред вистинската постапка. Дури и со доцното појавување на свиркачи на Twitter кои тврдеа дека директорите не биле искрени за безбедноста и ботовите, постоеше загриженост дека страната на Маск нема да може да докаже материјална штета, законски стандард потребен за излез од договорот.

Во интерен меморандум до персоналот на Twitter во вторникот, генералниот советник Шон Еџет им се заблагодари на вработените за нивното трпение додека компанијата работи преку правни проблеми. „Ќе продолжам да ве известувам за значајни вести“, напиша тој. Тргувањето со акциите на Twitter беше прекинато по објавувањето на веста и не продолжи се додека компанијата не го потврди приемот на писмото на Маск.

Акционерите на Twitter на 13 септември гласаа за прифаќање на понудата за откуп откако Маск ја поднесе. Компанијата тогаш објави дека 98,6 отсто од гласовите биле за договорот. Маск, најголемиот акционер на Twitter, воопшто не гласал, тврдат две лица запознаени со неговата одлука. Маск поседуваше речиси 10% од Twitter- повеќе од 73 милиони акции – кога се согласи да ја купи компанијата.

Технологија

Апликацијата „Meitu“ која користи вештачка интелегенција ги освои сите симпатии, вашите фотографии ги претвора во анимирани ликови

Објавено пред

на

Апликацијата Meitu има примарна функција за ретуширање фотографии, но нејзините автори додадоа нова опција која користи вештачка интелигенција за да го трансформира вашиот лик од фотографија во аниме верзија. Секако, Јапонија е пазарот каде што популарноста најбрзо растеше, што во голема мера влијаеше на вредноста на акциите на компанијата.

Креатор на апликацијата Meitu е истоимената компанија од Хонг Конг, чии акции пораснаа за повеќе од 50% во последните неколку недели, додека нивната апликација го достигна врвот на бесплатни апликации на AppStore и број 2 на Google Играјте во Јапонија, додека во Србија е на местото број 13. Иако не е нова на пазарот, оваа апликација вртоглаво порасна со додавање опции за трансформирање на која било слика во аниме стил.

Аниме ликови
Апликацијата ги претвора вашите слики во аниме ликови користејќи вештачка интелигенција
Апликацијата Meitu има примарна функција за ретуширање фотографии, но нејзините автори додадоа нова опција која користи вештачка интелигенција за да го трансформира вашиот лик од фотографија во аниме верзија. Секако, Јапонија е пазарот каде што популарноста најбрзо растеше, што во голема мера влијаеше на вредноста на акциите на компанијата.

 

Употребата на вештачка интелигенција за генерирање или менување слики стана популарна ширум светот оваа година со воведувањето на системи за текст во слика како што се Midjourney и OpenAI Dall-E. Технологијата не е без контроверзии, но нејзината привлечност и достапност помогнаа да се прошири. Пристапот Meitu се разликува во примената на трансфер на стил на постоечка слика. Компанијата, исто така, штотуку ја претстави опцијата за додавање суптилни анимации на своите аниме аватари генерирани со вештачка интелигенција, пишува Bloomberg.

На својот врв во изминатите неколку месеци, фасцинацијата со уметноста со вештачка интелигенција генерираше близу 80.000 твитови дневно само од Јапонија. Сепак, во иднина се предвидуваат повеќе нови намени, вклучувајќи модни модели генерирани од вештачка интелигенција за компании за облека кои продаваат опрема преку Интернет и други потенцијални деловни апликации.

Извор/Фото: benchmark.rs

Прочитај повеќе...

Гејминг

Microsoft сака да ја донесе Call of Duty на конзолите на Nintendo

Објавено пред

на

Фил Спенсер ја објави 10-годишната посветеност на компанијата да ја направи CoD достапен на конзолите на Nintendo доколку се постигне договор со Microsoft-Activision.

Microsoft се обврзува да ја донесе Call of Duty на платформите на Nintendo и да ја направи франшизата достапна на конзолите на овој производител 10 години доколку се купи Activision Blizzard.

Фил Спенсер, извршен директор на Microsoft Gaming, ја објави посветеноста на компанијата на Twitter, истакнувајќи дека „Microsoft е посветен да донесе повеќе игри до повеќе луѓе – како и да сакаат да ги играат“.

Покрај тоа, Спенсер објави дека Microsoft ќе продолжи да нуди CoD на платформата Steam, како и на Xbox, по договорот за стекнување на Activision Blizzard.

Се нагласува дека овие потези се последни во процесот за придобивање на FTC (Федерална трговска комисија), која има улога да го регулира аквизицијата и можност да го блокира доколку се утврдат неправилности или прекршување на конкуренцијата на пазарот.

FTC, наводно, е загрижен дека купувањето на Activision Blizzard може да му даде на Microsoft нефер пазарна предност, што ќе ја намали конкуренцијата и ќе и даде монопол на компанијата.

/V-Online

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за четврток (8 декември)

Објавено пред

на

ОВЕН
Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници одамна заминале. Трудот ќе биде наградено но поради претераната желба да истерате до крај, резултатот на крајот ќе ви биде неважен.

БИК
Вашата успореност не треба да ве загрижува затоа што е во склад со денешниот датум. Вечерта донесува случувања кои со својата динамика ќе ве вовлечат во темпо со кое повторно ќе влезете во центарот на вниманието. Успат, не сте недопирливи, внимавајте во сообраќајот.

БЛИЗНАЦИ
Можете да одиграте важна улога и да ја ублажите непремостливата разлика помеѓу членовите на вашето семејство. Ова би ви значело подобрено расположение и би ја разнишала самодовербата која можеби во изминатиот период потајно ве мачи.

РАК
Ангажирани сте на повеќе страни. Без оглед на тоа што напорно работите вие уживате во тоа. Поводете сметка за физичката кондиција, затоа што неуредниот живот и уморот ќе си го земат својот данок. Доколку не запрете, ви претстои сериозен пад на енергијата и прелада.

ЛАВ
Расположени сте за работа, полни сте со енергија и елан. Сепак, од друга страна, имунитетот ви е во пад. Можеби е добар миг квалитетно да одморите и да поработите на темата на вашето здравје затоа што во спротивно може да ве совладат сериозен грип.

ДЕВИЦА
Ве чека важна лекција во која морате да го совладате својот песимизам кој е еден од вашите особини кои често работат против вас. Верувате во своите интелектуални моќи, но исто така морате да бидете свесни дека не е реално секогаш да сте во право.

ВАГА
Со помош на некој член од семејството ќе го задржите оптимизмот иако факт е дека ситуацијата е сериозна. Доколку вашата работа е поврзана за нешто креативно, можен е позитивен напредок. Потрудете се да ги завршите сите досегашни задачи за да избегнете непријатности.

ШКОРПИЈА
Се враќате во форма. Работите во кои од непознати причини сте тапкале во место денес се активираат. Малку сте збунети со расплетот затоа што после долгото чекање ја изгубивте надежта. Овие денови ќе ги преиспитувате вашите мотиви повеќе отколку што ќе работите нешто конкретно.

СТРЕЛЕЦ
Дозволувате финансиите да ви го условуваат расположението и динамиката на гледање со луѓето за кои се грижите. Ако ги занемарите финансиските проблеми, ќе сфатите дека за дружење и пријатна атмосфера не е потребен дебел новчаник.

ЈАРЕЦ
Уморни сте од чекање. Мислите дека ќе се смирите ако веднаш ги разрешите сите заврзлами и недоумици кои ве мачат некое време. Не бидете нетрпеливи и брзоплети, затоа што грешките кои денес можете да ги направите во иднина ќе бидат непоправливи.

ВОДОЛИЈА
Мислите дека само вие се трудите. Иако радо би пронашле пократок пат до заработка, за вас е подобро да се потпрете исклучиво на своите способности, затоа што успехот ве чека единствено на тој начин. Бидете внимателни ве очекуваат проблеми со авторитетите.

РИБИ
Се занимавате со нови начини на работа и пронаоѓате интересни методи со кои се занимавате во текот на работата. Пречките во комуникацијата со надредените ќе се манифестираат првенствено преку притисокот работата да биде завршена пред рокот. Бидете внимателни во сообраќајот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Технологија17 минути

Апликацијата „Meitu“ која користи вештачка интелегенција ги освои сите симпатии, вашите фотографии ги претвора во анимирани ликови

Апликацијата Meitu има примарна функција за ретуширање фотографии, но нејзините автори додадоа нова опција која користи вештачка интелигенција за да...

Кичево7 часа

Од средина на ноември до сега вкупно 13 луѓе од Кичево биле жртви на напади од бездомни кучиња, решение за сега очигледно нема

Од средина на месец ноември па се до денес, вкупно 13 луѓе биле цел на кучиња скитници кои биле нападнати...

Гејминг7 часа

Microsoft сака да ја донесе Call of Duty на конзолите на Nintendo

Фил Спенсер ја објави 10-годишната посветеност на компанијата да ја направи CoD достапен на конзолите на Nintendo доколку се постигне...

Временска прогноза8 часа

Обновена временска прогноза: Доаѓа дожд и невреме за викенд

Може слободно да се каже дека за време на викендот, како и во почетокот од следната седмица регионот и Македонија...

На денешен ден14 часа

8 декември – Светот „На денешен ден“

1542.- Родена е Мери Стјуарт, кралица на Шкотска од 1560 година. Поради нејзината про-католичка политика, била принудена да абдицира во...

Хороскоп21 час

Хороскоп за четврток (8 декември)

ОВЕН Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници...

Спорт24 часа

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се...

Култура1 ден

Утре се празнува Св.Ѓорѓија, голем ден, куќна слава и именден, нека е за многу години домаќини!

Верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како...

Кичево1 ден

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Македонија1 ден

Бензините повторно поевтинуваат, дизелот и автоплинот остануваат со иста цена

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

НАЈЧИТАНИ