Следете не

Магазин

Илон Маск повторно се предомисли, сепак сака да го купи Twitter

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Според извештајот на Блумберг, Илон Маск е повторно на преговарачка маса и сака да го купи Twitter по цена од 54,2 долари по акција. На овој начин би се избегнало судењето, а со тоа и непријатностите кои можат да имаат многу поголеми импликации во судницата.

Маск испрати писмо до директорите на Twitter во понеделникот, според поднесокот до Комисијата за хартии од вредност. Акциите на Twitter се зголемија за 22% до 52 долари на затворањето во Њујорк вчера. Претставниците на Twitter соопштија дека добиле писмо со намери да го почитуваат претходниот договор, без многу информации за тоа како ќе одговорат на него.

Ако Twitter се согласи

Ако Twitter се согласи, продолжувањето на планот на Маск сугерира дека мрежата ќе падне во рацете на ексцентричен милијардер кој со месеци јавно ја критикуваше сегашната администрација, доведувајќи ја во прашање нејзината вредност и често се предомислува. Тоа значи и дека неговите спорни тврдења – дека Twitter лажел за тоа колкав процент од неговите корисници се ботови, на пример – веројатно нема да бидат тестирани на суд.

Маск со месеци се обидува да го раскине договорот за преземање на мрежата Twitter, потпишан во април. Милијардерот почна да покажува знаци на каење веднаш по објавувањето на договорот, тврдејќи дека Twitter го довел во заблуда за големината на неговата корисничка база и распространетоста на автоматизираните сметки (ботови).

Во јули, Маск формално се повлече од договорот, по што Twitter го тужеше пред судот во Делавер за да го принуди да продолжи со купувањето. Судењето требаше да започне на 17 октомври, а судијата во Делавер во вторникот побара од двете страни да се вратат кај неа со предлог како да се продолжи. Опциите вклучуваат барање од Twitter да го отфрли случајот или тој да продолжи да ја задржува јурисдикцијата во очекување на спогодбата.

Во писмото, адвокатите на Маск напишаа дека тој и неговите поддржувачи „имаат намера да продолжат со затворање на трансакцијата предвидена со договорот за спојување од 25 април 2022 година, според условите и условите наведени во него“.

Маск подоцна твитна дека „Стекнувањето на Twitter го забрзува создавањето на X, апликацијата за секого“. Маск рече дека сака Twitter да биде повеќе како TikTok и WeChat, со многу поангажирани корисници.

Сепак, судењето не помина според планот

Пред планираното судење во Делавер, адвокатите на двете страни испукаа низа судски покани една кон друга во обид да дознаат какви сведоци и докази имаат спротивставените страни. Страната на Маск мораше да покаже дека Twitter ги прекршил условите од договорот. Twitter соопшти дека Маск го искористил проблемот со ботот како изговор за да се повлече од договорот што повеќе не го сметаше за економски исплатлив.

Адвокатскиот тим на Маск се чини дека добил чувство дека случајот не оди добро, бидејќи судијката Кетлин Ст. J. McCormick постојано стоеше до компанијата Twitter во првичните пресуди пред вистинската постапка. Дури и со доцното појавување на свиркачи на Twitter кои тврдеа дека директорите не биле искрени за безбедноста и ботовите, постоеше загриженост дека страната на Маск нема да може да докаже материјална штета, законски стандард потребен за излез од договорот.

Во интерен меморандум до персоналот на Twitter во вторникот, генералниот советник Шон Еџет им се заблагодари на вработените за нивното трпение додека компанијата работи преку правни проблеми. „Ќе продолжам да ве известувам за значајни вести“, напиша тој. Тргувањето со акциите на Twitter беше прекинато по објавувањето на веста и не продолжи се додека компанијата не го потврди приемот на писмото на Маск.

Акционерите на Twitter на 13 септември гласаа за прифаќање на понудата за откуп откако Маск ја поднесе. Компанијата тогаш објави дека 98,6 отсто од гласовите биле за договорот. Маск, најголемиот акционер на Twitter, воопшто не гласал, тврдат две лица запознаени со неговата одлука. Маск поседуваше речиси 10% од Twitter- повеќе од 73 милиони акции – кога се согласи да ја купи компанијата.

Магазин

Вака би можел да изгледа првиот телефон на Google со флексибилен екран (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Се појавија детали за тоа како би можел да изгледа првиот телефон на Google со флексибилен екран.

@Onleaks и HowToISolve се здружија за да создадат видео од 360 степени и фотографии со рендери од 5K кои покажуваат како може да изгледа телефонот.

Google Pixel Fold (како што се очекува телефонот да се вика) се преклопува хоризонтално, е компактен и има широк сооднос. Внатрешниот и надворешниот екран имаат засек за камерата центриран на врвот.

На задната страна има хоризонтален систем на камера, со два сензори и LED блиц. Рендерите откриваат и слот за SIM картичка и USB-C порта, како и стерео звучник.

Се сугерира дека Google Pixel Fold ќе има 7,69-инчен дисплеј внатре, додека надворешниот ќе има дисплеј од 5,79 инчи. Телефонот се очекува да биде достапен во сребрена и црна боја.

Претходно дознавме дека Pixel Fold треба да користи чипсет Tensor G2 во комбинација со 12 GB RAM. Екранот се очекува со резолуција од 1840 x 2208 p, осветленост од 1200 nits и стапка на освежување од 120 Hz.

/b92

Прочитај повеќе...

Дом и уредување

Во одводите демнат невидливи материи кои можат да бидат опасни

Објавено пред

на

Одводите, одводите и канализационите цевки генерално не се многу пријатни места, барем од човечка перспектива. Да бевте габа, од друга страна, ќе бевте воодушевени.

Една од причините зошто одводите се толку одбивни, исто како валканите сунѓери и други слични прибори, е токму тоа што тие се одлично живеалиште за непријатни и штетни микроби.

Во новото истражување, научниците од Универзитетот во Рединг длабоко нурнаа во матниот екосистем со испитување на повеќе од 250 канали за тоалети на универзитетскиот кампус. Примероците биле земени со помош на стерилни памучни брисеви, а со екстракција на ДНК од нив, ги откриле микробите кои живеат во одводите.

Резултатите откриле мувлосана џунгла од разни габи, нешто како прашума во одвод.

Иако на такво место се очекуваше богат микробен живот, научниците беа изненадени од количината на габи. Тие се различни, а сепак многу слични едни на други.

Во одводот се пронајдени 375 видови габи. И покрај таквата разновидност, габичните заедници покажаа извонредна сличност во научните профили – видовите и изобилството не се разликуваа многу во примероците земени од сите локации. Научниците забележале дека не можат да објаснат што ја предизвикува сличноста, но претпоставуваат дека станува збор за сличност во користењето на тоалетите во таа конкретна заедница. Имено, повеќето мијалници се користат за миење раце.

Студијата покажа дека мијалниците не се само добро место за живеење на микробите, туку и место за размножување на мувла и други габи, преку кои болестите потоа полесно се пренесуваат меѓу луѓето, пишува Science Alert.

Научниците веруваат дека нивното откривање на опасностите во одводите може да им помогне на луѓето со намален имунитет да ја намалат можноста за инфекција.

Високата содржина на влага, брзите температурни промени, високата pH вредност во детергентите и акумулацијата на органска материја се идеални живеалишта за габите. Тие се многу отпорни, особено затоа што мора да се навикнат на промени, како топла и ладна вода.

/n1info

Прочитај повеќе...

Магазин

Airbus создаде водороден мотор за авиони

Објавено пред

на

Како дел од својата цел да има авиони со нулта емисија во употреба до 2035 година, Airbus најави развој на мотор со водородни горивни ќелии дизајниран за авиони. За разлика од неодамна објавениот водороден млазен мотор на Rolls-Royce, тој ќе користи електричен мотор како автомобилите со горивни ќелии, додека емитува само H20. На крајот може да се користи во комерцијални авиони кои би можеле да превезуваат до 100 патници на околу 1.850 километри.

Долги растојанија со само едно полнење

Airbus планира да го тестира моторот до средината на деценијата на својот авион А380 МСН1, кој „во моментов е модифициран за да носи резервоари за течен водород“, се вели во соопштението. Сепак, се чини дека технологијата е дизајнирана за помали регионални авиони кои користат поефикасен пропелер наместо млазни мотори.

Компанијата не даде повеќе детали, но горивните ќелии се добро позната технологија за автомобили. Тие се многу помалку ефикасни од електричните возила со батерии (BEV) ако се брои производството на гориво и претворањето во електрична енергија. Сепак, тие имаат подолг дострел, побрзи за полнење гориво и полесни – второто, се разбира, е неопходно за авионите.

Како што споменавме, Rolls-Royce штотуку објави успешен тест на млазен мотор придвижуван од директно согорување на водород, уште една можна технологија за идниот воздушен транспорт. Компанијата го конвертираше Rolls-Royce AE 2100-A, регионален млазен мотор кој се користи во патнички авиони со турбопропакт, за да работи на новиот извор на гориво. Сепак, технологијата теоретски би можела да се зголеми за поголеми авиони.

Сè уште има некои големи пречки што треба да се надминат пред водородот некогаш да се користи за напојување на авиони. Потребно е четири пати повеќе водород од конвенционалното гориво по тежина за истиот опсег, а горивото мора да се држи под притисок. И, се разбира, водородот е многу експлозивен, така што системите за складирање и дистрибуција на авионот треба да бидат исклучително сигурни и издржливи – повторно додавајќи тежина. Сепак, тоа може да биде единствената опција достапна за авиони во блиска иднина, бидејќи технологијата на батерии е сè уште претешка, освен ако не се користи за многу кратки летови.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија7 часа

Од полноќ големо намалување на цената на горивата

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 3,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Магазин8 часа

Вака би можел да изгледа првиот телефон на Google со флексибилен екран (ВИДЕО)

Се појавија детали за тоа како би можел да изгледа првиот телефон на Google со флексибилен екран. @Onleaks и HowToISolve...

Дом и уредување8 часа

Во одводите демнат невидливи материи кои можат да бидат опасни

Одводите, одводите и канализационите цевки генерално не се многу пријатни места, барем од човечка перспектива. Да бевте габа, од друга...

Автомобили9 часа

Половните автомобили ќе бидат поевтини и поевтини

Цените на половните автомобили се на највисоко ниво на сите времиња и најверојатно наскоро ќе паднат, соопшти во четвртокот одделот...

Магазин9 часа

Airbus создаде водороден мотор за авиони

Како дел од својата цел да има авиони со нулта емисија во употреба до 2035 година, Airbus најави развој на...

Скопје9 часа

Се огласија од МВР, пратени дојави за бомби и за ТЦ Бисер, Транспортен центар, Флатирон и ПС Центар.

Денеска (09.12.2022) околу 09.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на седум средни училишта во Скопје...

Кичево11 часа

Неодолива неделна акција на производи во АТВА Маркети

За сите верни потрошувачи, АТВА Маркети Кичево истакнаа неделна акција на производи која трае до 15 декември. Купувај и заштеди!

Временска прогноза12 часа

Сите информации за новиот циклон кој носи обилни врнежи од дожд

Моќниот циконски систем од запад полека му се приближува на регионот и на Македонија и истиот веќе започна да влијае...

Хороскоп21 час

Хороскоп за петок (9 декември)

ОВЕН Еден разговор може да ве стави во незгодна позиција да мора да бирате помеѓу семејството, пријателите и партнерот. Послушајте...

Кичево22 часа

96.5 MHz – Радио „Акорд“ – 17 години вашата верна радио и онлајн музичка фреквенција во кичевскиот етер

На фреквенција од 96.5 MHz во Кичево, 24 часа на ден, се емитува музика по избор на слушателите,најнови хитови од македонската и странската...

НАЈЧИТАНИ