Следете не

Магазин

Instagram без најава ги откажа самостојните апликации Boomerang и Hyperlapse

Објавено пред

на

Една недела откако Instagram го потврди својот план да ја исклучи својата самостојна апликација IGTV за подобро да се фокусира на услугите како што е Reels, компанијата потврди дека повлекла уште две нејзини постари апликации од продавниците за апликации. Станува збор за тајмлапс видео апликацијата Hyperlapse, која првпат беше лансирана во 2014 година и видео апликацијата Boomerang, лансирана во 2015 година.

Според податоците доставени до TechCrunch од Apptopia, последниот ден на Hyperlapse и Boomerang во продавниците за апликации пред нивното отстранување беше 1 март 2022 година.

Од двете, Boomerang имаше поголема основа за инсталација. Податоците на Apptopia покажуваат дека Boomerang доживеал 301 милион глобални преземања, во споредба со само 23 милиони за Hyperlapse. Покрај тоа, Boomerang сè уште имал во просек по 26.000 преземања дневно во моментот на неговото отстранување, соопшти компанијата. Сепак, Boomerang имаше корист од неговото присуство и на Apple App Store и на Google Play, додека Hyperlapse беше достапен само на iOS.

Instagram не објави официјално соопштение за отстранувањето на својот блог, но неколку корисници денеска твитнаа за отстранување на апликациите.

И од оваа перспектива, не е изненадување што овие две апликации се исклучуваат. И двете првично беа замислени како начин да им се дадат на корисниците на Instagram нови креативни алатки без прекини во главната апликација на Instagram. Но, загриженоста на компанијата за пренадополнување на нејзината главна апликација со премногу функции одамна ја нема. Денес, Instagram нуди пристап до фотографии и видео објави, приказни, кратки видеа како што се TikTok (Reels), видеа во живо, онлајн шопинг, временски ограничувања на производи и многу повеќе. Всушност, толку многу се случува внатре во Instagram сега што компанијата дури ја премести својата главна алатка за создавање на потешко достапно место во горниот десен агол на екранот наместо во долниот центар.

Во меѓувреме, потребата од посебни апликации за креативни ефекти веќе нема смисла ниту за Instagram, бидејќи тој долго време го интегрира својот сет на креативни алатки директно во камерата на Instagram. На пример, кога Instagram пред неколку години воведе нови бумеранг ефекти – како SloMo, Echo и Duo – тоа го направи директно на самиот Instagram. И сега, кога Instagram сака корисниците да бидат креативни со видеата, тој додава функции на својот производ Reels.

Дополнително, како што соопшти компанијата кога го потврди исклучувањето на IGTV, сега сака да го направи видеото што е можно полесно за откривање и креирање од нејзината главна апликација.

Исто така, вреди да се напомене дека поранешен ривал на Instagram познат како Phhhoto го тужеше Meta минатиот ноември затоа што бил отсечен од социјалната табела на Instagram, дури и кога ја ископирал основната функција на Phhhoto, видео со дупка, за Boomerang.

Додека Hyperlapse и Boomerang се повлечени од продавниците за апликации, распоредот на Instagram, кој ви овозможува да ги организирате фотографиите во колажи, останува достапен засега. Instagram потврди дека не го отстранува Layout и дека функциите на Boomerang ќе продолжат да се поддржуваат во апликацијата.

„Ја отстранивме поддршката за самостојните апликации Boomerang и Hyperlapse за подобро да ги фокусираме нашите напори на главната апликација“, рече портпаролот. „Ќе продолжиме да работиме на нови начини да ги натераме луѓето да бидат креативни и да се забавуваат на Instagram“, додаваат тие во соопштението.

/benchmark.rs/

Магазин

Xiaomi ги претстави Redmi Note 11T Pro и Pro +, врвните модели од линијата Note

Објавено пред

на

Xiaomi ги претстави најновите претставници на серијата на мобилни телефони Redmi Note 11 – Redmi Note 11T Pro и Redmi Note 11T Pro +. Иако се многу слични, постојат неколку клучни разлики кои ќе ги натераат клиентите да си ја чешаат главата пред да одлучат кој модел најмногу им одговара.

Чипсет и меморија

И Redmi 11T Pro и Redmi 11T Pro + го користат чипсетот MediaTek Dimensity 8100. Направен е во процесот на производство на TSMC од 5 nm и, како и сите, се состои од осум јадра. Од тие осум јадра, има четири брзи Cortex-A78 јадра и четири ефикасни Cortex-A55 јадра, а Dimensity 8100 смета на графичкиот процесор Mali-G610 MC6 за апликации со интензивна графика, а да не зборуваме за игри.

Во однос на RAM меморијата, двата уреди доаѓаат со 6 или 8GB LPDDR5 и имаат простор за складирање UFS 3.1 од 128GB, 256GB или 512GB.

Фото: GSMARENA

Фото: GSMARENA

Екрани

Овие два телефони имаат 6,6-инчни IPS екрани кои обезбедуваат променливи стапки на освежување кои се движат од 30Hz до 144Hz со FullHD + резолуција и сооднос на екранот 20,5:9. Значи ништо од OLED во овие два модели.

Батерија

Еве ги првите разлики помеѓу двата уреди. Redmi 11T Pro има капацитет на батерија од 5.080 mAh со поддршка за брзо полнење од 67W, додека Redmi 11T Pro + има батерија со значително помал капацитет од 4.400mAh, но затоа поддржува речиси двојно побрзо полнење – 120W (од 0 до 100 % за 19 минути).

Камери

Идентични се и камерите. Главната камера е со резолуција од 64 MP (Samsung ISOCELL GW1 сензор), а до неа има ултра широкоаголни резолуции од 8MP и макро камери со резолуција од 2MP. Селфи камерата е 16 MP, но без многу информации за сензорот, системот за автоматско фокусирање или отворот.

Astro Boy

Redmi Note 11T Pro и Pro + доаѓаат во Atomic Silver, Time Blue и Midnight Black, а Xiaomi нуди ограничено Astro Boy издание на Note 11T Pro + кое го има овој манга карактер на задниот дел од телефонот.

Цена

Во моментов двата уреди се достапни само во Кина, па нема информации за цената за светскиот пазар. Според порталот AndroidAuthority, според цените во Кина претворени во долари, основниот Redmi 11T Pro започнува од 270 долари за верзијата со 6/128 GB и оди до 330 долари за 8/256 GB. Redmi Note 11T Pro +, од друга страна, започнува од 315 долари за основната верзија (8 / 128 GB), додека најсилните и Astro Boy изданија со конфигурации за меморија 8/512 GB ќе чинат околу 375 долари.

/benchmark.rs/

Прочитај повеќе...

Магазин

Збогум на Internet Explorer

Објавено пред

на

Internet Explorer не беше првиот прелистувач. Пред него се појавија TheWorldWideWeb, Lynx и Mosaic и секој од нив го заслужува своето почесно место во историјата на Интернетот. Сепак, Internet Explorer беше првиот пребарувач за огромното мнозинство на корисници кои го открија Интернетот во неговата средна возраст. Заради тоа IE е лицето на она што беше интернетот и искрено ни е жал што си заминува.

Далеку од тоа дека е најдобар пребарувач, или најбрз или најбезбеден. Згора на тоа, со текот на годините служеше како шега која се најде во многу зафрканции на Интернет. Со доаѓањето на прелистувачите како Mozilla Firefox и Google Chrome, неговата популарност опадна бидејќи не успеа да држи чекор. Но, важноста на оваа програма е неизмерна и можеме со голема сигурност да кажеме дека денес немаше да има пребарувачи без неа.

Дефинитивно крај

За многумина, а бевме малку изненадени, малку е неверојатно што во овој момент Internet Explorer сè уште ја има активна поддршка од Microsoft. Сепак, на сето тоа ќе му дојде крајот на 15 јуни годинава, кога целосно ќе престане поддршката за овој прелистувач и полека ќе се пресели на гробиштата на застарениот софтвер.

Во никој случај посебен, по многу нешта лош, но подеднакво препознатлив и важен за севкупниот развој и на интернетот и на денешните популарни пребарувачи, слободно можеме да кажеме дека ова е заминување на една легенда.

Душата е вечна

Иако повеќе нема да постои како самостоен прелистувач, Internet Explorer, барем режимот за неговиот визуелен изглед, ќе остане дел од прелистувачот Edge. Значи, ако ве привлекува носталгија и сакате повторно да ја доживеете визуелната сензација од пребарувањето на Интернет на крајот на милениумот, ќе можете да го направите тоа од Edge.

Сè што треба да направите е да отидете до поставките за “default browser” во прелистувачот Edge и да дозволите сајтовите да работат во режим на Internet Explorer. После тоа, патувањето до патеките од минатото може да започне онолку колку што сака вашата душа. Па, барем така заслужува Internet Explorer.

/benchmark.rs/

Прочитај повеќе...

Магазин

Youtube отстрани бројни канали и видеа поврзани со војната во Украина

Објавено пред

на

Откако Русија започна инвазија на Украина во специјална операција кон крајот на февруари, Youtube отстрани повеќе од 70.000 видеа поврзани со конфликтот до денес. Компанијата соопшти дека отстранила многу видеа поради прекршување на нејзината насилна политика. Политиката на компанијата им забранува на создавачите на содржини да негираат или тривијализираат настани како што е инвазијата.

Спречување на ширење дезинформации?

Youtube суспендираше околу 9.000 канали, вклучително и еден поврзан со новинарот на Кремљ Владимир Соловјов. Видеата избришани од Youtube ги прекршија насоките на компанијата, нарекувајќи ја инвазијата „ослободителна мисија“.

„Ние имаме политика за големи насилни настани и тоа се однесува на работи како негирање на големи насилни настани.“ Се разбира, она што се случува во Украина е голем насилен настан. Рече Нил Мохан, директор на производи на YouTube.

Делумно како резултат на своите акции, Youtube забележа значително зголемување на бројот на луѓе во Украина, Полска и Русија кои користат и следат „авторитативна“ содржина за конфликтот. Во Украина, веста за инвазијата собра повеќе од 40 милиони прегледи.

„Првата и веројатно најважна одговорност е да се осигураме дека луѓето кои бараат информации за овој настан можат да добијат точни, висококвалитетни и веродостојни информации на Youtube“, рече Мохан.

Овој потег ја нагласува клучната улога што ја играат услугите како YouTube во спречувањето на ширењето на дезинформации. Само во Русија, YouTube има повеќе од 90 милиони корисници, што го прави најголемата платформа за споделување видео во земјата.

Активностите преземени од Youtube против медиумите спонзорирани од државата, како што се RT и Sputnik, имаа драматично влијание врз способноста на овие организации да ја шират пораката на Кремљ.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили20 минути

„VW“ се согласи да плати отштета на 91,000 британски возачи поради погрешно прикажување на загадувањето на возилата

Германскиот производител на автомобили Фолксваген се согласи да плати отштета од 193 милиони фунти на 91.000 британски возачи за кои...

Спорт7 часа

Судиска анализа од бараж натпреварите одиграни во неделата

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од бараж натпреварите за ПРВА МФЛ 22/23 година и ги донесе следните заклучоци: На...

Магазин10 часа

Xiaomi ги претстави Redmi Note 11T Pro и Pro +, врвните модели од линијата Note

Xiaomi ги претстави најновите претставници на серијата на мобилни телефони Redmi Note 11 – Redmi Note 11T Pro и Redmi...

Магазин10 часа

Збогум на Internet Explorer

Internet Explorer не беше првиот прелистувач. Пред него се појавија TheWorldWideWeb, Lynx и Mosaic и секој од нив го заслужува...

Магазин11 часа

Youtube отстрани бројни канали и видеа поврзани со војната во Украина

Откако Русија започна инвазија на Украина во специјална операција кон крајот на февруари, Youtube отстрани повеќе од 70.000 видеа поврзани...

Македонија11 часа

ЕВН Кичево за утре најави времен прекин на електрична енергија во реонот на М.Брод, потточно во овие македонски села

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре 26 мај – 2022 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на реонот кон Македонски...

Занимливости11 часа

Среќен 15-ти роденден на „Google Street View“

Во 2007 година Google ги објави првите фотографии на Street View од Сан Франциско, Њујорк, Лас Вегас, Мајами и Денвер....

Временска прогноза13 часа

Во следниот период екстремно топли денови, ова се најновите метео вести

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за 25 мај (среда)

ОВЕН Во изминатиов период бевте доста фокусирани на домот и семејството. Овој викенд ќе сакате да се релаксирате во позната...

Временска прогноза1 ден

Вечерва локално невреме во источните краеви на државата – ова се деталите

Доцна попладнево и вечерва и тоа особено во источната половина од државава ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд,...

НАЈЧИТАНИ