Следете не

Магазин

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Објавено пред

на

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што компанијата планира да го спроведе.

Instagram планираше да го врати својот интерфејс на цел екран

Иако веќе е возможно да се споделуваат фотографии во 9:16 на Instagram, тоа мора да го направите преку функцијата Stories на апликацијата, што значи дека тие слики ќе исчезнат освен ако не ги зачувате како Highlight. Во моментов, вертикалните фотографии што ги поставувате на вашата активност ќе го достигнат врвот во 8:10 сè додека правилно ги исечете.

Времето на тестот доаѓа откако беше објавено дека Instagram ќе го врати непопуларниот интерфејс на цел екран. Компанијата го тестираше редизајнот од средината на јуни, само за да открие дека на повеќето луѓе не им се допаѓа. Меѓу најгласните противници на редизајнот беа фотографите кои открија дека новиот интерфејс ќе ги покрие натписите на нивните слики, прикривајќи дел од нивната работа во процесот.

Извор: Engadget

Магазин

Почнувајќи од следната година, Google ќе ве извести кога вашите податоци ќе се појават во резултатите од пребарувањето

Објавено пред

на

Почнувајќи од следната година, Google ќе може да ве извести доколку вашите лични податоци, како што се телефонскиот број, адресата на е-пошта или домашната адреса, се појавуваат во резултатите од пребарувањето. Google официјално започна со лансирање на алатка која им овозможува на луѓето лесно да бараат отстранување на резултатите од пребарувањето со нивните лични податоци. Алатката стана достапна за некои корисници минатата недела.

Google на Twitter објави дека овој нов систем за известување ќе биде достапен за корисниците на почетокот на следната година. Иако тоа не е нешто што повеќето луѓе ќе треба да го вклучат, на повеќето веројатно ќе им се допадне идејата да ја имаат оваа опција, особено за оние на високи позиции или жртви на вознемирување.

Сепак, треба да се забележи дека Google ги отстранува само резултатите од пребарувањето, а не содржината на самата веб-страница. Информациите сè уште ќе бидат на секоја страница на која се наоѓа, но на луѓето ќе им биде потешко да ги најдат.

Google им дозволи на луѓето да бараат да се отстранат овие типови резултати од пребарувањето некое време, но компанијата сега работи на тоа да го олесни процесот многу. Алатката „Резултати за вас“ ви овозможува да ги означите резултатите со вашите лични податоци со неколку допири наместо да барате посебна статија за помош на Google со врска до формуларот.

Алатката исто така ви овозможува да го следите статусот на барањата. Кога следната година ќе почнат да се појавуваат известувања за приватност во резултатите од пребарувањето на Google, ќе биде уште подобро затоа што нема да мора сами да барате потенцијално штетни резултати за да ги пријавите.

Прочитај повеќе...

Магазин

Ако ги имате овие апликации на вашиот iPhone, веднаш избришете ги

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Апликациите откриени од истражувачите се сите варијанти на популарни игри и оттогаш се отстранети од App Store

Експертите за безбедност на HUMAN’s Satori Threat Intelligence & Research тим откриле 10 апликации на уредите на iPhone кои вршат „неколку различни рекламни измами“ кога се инсталирани, според Macworld.com.

Иако малициозниот софтвер преку апликации не е нов за Android, изненадувачки е што успеаја да се пробијат низ безбедноста на iOS системот. Сето тоа функционираше на премисата дека апликациите „содржеа код кој се преправаше дека се други, легитимни игри“.

Според експертите, апликациите за кои станува збор користеле заматување на кодот за да генерираат лажни кликови и лажни реклами на скриените екрани кои биле „исполнети со реклами, измамувајќи ги огласувачите да платат за лажни импресии на публика која никогаш не била таму“.

Апликациите откриени од истражувачите се сите варијанти на популарни игри и оттогаш се отстранети од App Store. Еве за кои игри станува збор:

– Fire-Wall;

– Loot the Castle;

– Ninja Critical Hit;

– Racing Legend 3D;

– Rope Runner;

– Run Bridge;

– Shinning Gun;

– Tony Runs

– Wood Sculptor.

Истражувачите не открија безбедносен ризик, но процесите во позадина и сообраќајот може да влијаат на перформансите и траењето на батеријата. Дополнително, тимовите предупредуваат дека програмерите „може да ги ажурираат апликациите за да го променат начинот на работа, така што отстранувањето на апликациите е вашата најдобра опција“.

Прочитај повеќе...

Магазин

Netflix најави отворање на студио за развој на видео игри

Објавено пред

на

При најавата за отворање на студиото, компанијата најави дека развојот на игри може да потрае со години, така што првите игри од тоа студио не треба да се очекуваат толку брзо.

Netflix има големи планови на пазарот на видео игри. Стриминг гигантот веќе ги покажа своите намери со стекнување на помали гејмерски компании како Night School Studio и Boss Fight Entertainment. Оваа недела тие направија уште еден чекор на тој пазар и најавија лансирање на сопствено студио за развој на видео игри.

Потпретседателот за видео игри на Netflix, Амир Рахими, на блогот на компанијата објави „визија за развој на студио за игри од светска класа“, а за да ја претворат таа визија во реалност, најмија добро познато име во индустријата за видео игри. Нивното студио ќе го води Марко Ластика, еден од основачите на Zynga и познат режисер во Electronic Arts.

Интересно е што студиото ќе го започнат во Хелсинки и ова ќе биде нивно второ студио во главниот град на Финска. Имено, на почетокот на оваа година тие веќе ја презедоа компанијата Next Games (со која соработуваа на развојот на игра базирана на популарната серија Stranger Things), чие седиште е исто така во Хелсинки. Новото студио го започнуваат од нула, а како причина зошто го одбрале токму тој град, Рахими истакна дека Хелсинки е местото каде што се наоѓаат едни од најдобрите развивачи на оваа индустрија.

Но, нагласи и дека тие штотуку влегле на овој пазар и сега ги градат темелите за иднината. Развојот на игрите, нагласи тој, може да трае со години, па сите оние кои очекуваат врвни игри со потпис на Netflix допрва ќе треба да чекаат уште долго.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Видео4 минути

Што може да преживее Apple Watch Ultra? ВИДЕО

Јутјуберот TechRax го стави првиот издржлив часовник на Apple – Watch Ultra – на неговиот екстремен тест за издржливост. Apple...

Магазин6 минути

Почнувајќи од следната година, Google ќе ве извести кога вашите податоци ќе се појават во резултатите од пребарувањето

Почнувајќи од следната година, Google ќе може да ве извести доколку вашите лични податоци, како што се телефонскиот број, адресата...

Магазин9 минути

Ако ги имате овие апликации на вашиот iPhone, веднаш избришете ги

Апликациите откриени од истражувачите се сите варијанти на популарни игри и оттогаш се отстранети од App Store Експертите за безбедност...

Магазин12 минути

Netflix најави отворање на студио за развој на видео игри

При најавата за отворање на студиото, компанијата најави дека развојот на игри може да потрае со години, така што првите...

Автомобили14 минути

„Астон Мартин“ на Џејмс Бонд продаден за над 3 милиони евра: Најголемата аукција на предмети од филмовите за агентот 007

Од костими до авиони, погледнете што се нуди Аукциската куќа Кристи ја одбележа 60-годишнината од првиот филм за Џејмс Бонд...

Магазин19 минути

Забележавте чудни грешки на старите слики на Google Photos? Вие не сте единствените

Корисниците на Google Photos кои се сеќаваат нашле чудни грешки на нивните стари слики. Многу корисници на Google Photos известуваат...

Магазин22 минути

Ажурирајте го WhatsApp за Android и iOS сега

WhatsApp ја објави најновата закрпа за популарната апликација на Android, која ги обезбедува уредите од многу опасна ранливост. WhatsApp објави...

Магазин23 минути

Ова се првите слики од телефоните Samsung Galaxy S23 и S23 Plus

Иако до официјалниот датум на претставување на новата серија мобилни телефони Samsung Galaxy се уште некаде пет месеци (актуелната серија...

На денешен ден10 часа

29 септември – На денешен ден

1399 – Кралот Ричард II (Ричард) стана првиот англиски монарх кој абдицирал. Тој беше принуден да абдицира од благородниците кои...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за четврток (29 септември)

ОВЕН Можно е во текот на денешниот ден да успеете да склопите нови деловни контакти кои ќе ви значат многу...

НАЈЧИТАНИ