Следете не

Магазин

Instagram нуди огромни бонуси за објавување на Reels

Објавено пред

на

Бидејќи TikTok ја надмина бројката од 1 милијарда активни корисници месечно, конкурентните платформи како YouTube Shorts, Snapchat Spotlight и Instagram Reels ги охрабруваат корисниците наместо тоа да ги објавуваат своите кратки содржини во нивните апликации. YouTube формираше 100 милиони американски долари фонд за создавачи за Shorts, Snapchat нуди парични награди за пријавување за предизвиците на Spotlight, а сега Instagram го зголемува својот удел во својата месечна бонус програма Reels Play.

Креаторите се збунети околу тоа кои фактори одредуваат колкав бонус имаат право од Instagram, а платформата не им помага да го разјаснат ова прашање. Instagram соопшти дека програмата е експериментална и се уште е во рана фаза. Но, недостатокот на транспарентност може да биде загрижувачки за креаторите кои ги користат овие платформи како извор на приходи. Бонусната програма дури и доживеа грешка оваа недела, поради што на подобните создавачи им се кажува дека всушност не се квалификуваат за исплата. Instagram, пак, соопшти дека оваа грешка е поправена.

Исто така, тешко е да се одреди како се пресметува бонус понудата на Instagram – на еден корисник на Reddit му биле понудени до 35.000 долари за над 58 милиони прегледи месечно. Мигел Лозада, стример на Twitch со околу 800 следбеници на Instagram, ја доби истата понуда од 8.500 долари како креаторот со 24.000 следбеници. Друг корисник со 59.000 следбеници рече дека му бил понуден бонус од 850 долари овој месец.

„Продолжуваме да ги тестираме исплатите додека ставаме се повеќе и повеќе креатори и очекуваме тие да варираат додека сè не биде уходано“, изјави Instagram за TechCrunch. „Дизајниравме бонуси за да можеме да помогнеме што е можно повеќе креатори на начин што е остварлив и носи значителен профит. Нашата цел е да ги направиме бонусите поперсонализирани со текот на времето.

Според страницата за поддршка на Instagram, овие бонуси ќе пристигнуваат малку по малку и се уште не се достапни за сите корисници. За почеток, овие бонуси се достапни само во САД.

Instagram, исто така, рече дека корисниците мора да имаат најмалку 18 години и да се усогласат со политиката за монетизација на партнерите на платформата, кои се малку нејасни. Според политиката, креаторите мора да одржуваат „доволна база на следбеници“, но Instagram не прецизира што се смета за „доволно“.

Извор: Benchmark
Фото: Unsplash

Магазин

Дали Apple работи на нов Siri далечински управувач?

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Во последниве години, стана фасцинантно хоби да се копа низ раните бета верзии на Apple, барајќи индиции за нови и необјавени хардверски производи. Така, плановите на Apple за AirTags првпат се појавија пред три години, па дури и денес сè уште гледаме навестувања за претстојните AR/VR слушалки на Apple.

Се разбира, сè што може да се открие со поминување низ бета верзиите на Apple е толку револуционерно, но новиот код во првите две бета верзии на iOS 16 открива дека Apple би можел да работи на нов Siri Remote.

Низите за „SiriRemote4“ и „WirelessRemoteFiremare4“ во кодот на iOS 16 силно сугерираат дека Apple веќе работи на следната генерација на Siri Remote – и сосема веројатно нов Apple TV кој ќе оди заедно со него.

Сепак, пред да почнете да се радувате, треба да имате на ум неколку важни точки. Прво, постојат три различни далечински управувачи на Siri идентификувани со следниве внатрешни имиња:

  1. SiriRemote: Оригиналниот Siri Remote што беше објавен со Apple TV од 2015 година (сега познат како Apple TV HD)
  2. SiriRemote2: Малку ревидирана верзија на оригиналот со бел круг околу копчето за мени што доаѓа со Apple TV 4K од 2017 година.
  3. SiriRemote4: Значително подобрен сребрен алуминиумски далечински управувач Siri, испорачан со минатогодишниот Apple TV 4K.

Како што можете да видите од оваа прогресија, не постои гаранција дека „SiriRemote4“ ќе биде нешто значајно. Четвртата генерација на Siri Remote може да биде нешто слично незабележливо. Apple објави нова верзија само минатата година.

Следниот Apple TV?

Она што е можеби поинтересно за ова е тоа што дури и ако далечинското е само мал редизајн, може да го најави доаѓањето на нов Apple TV. Се појавија гласини дека Apple може да го повлече стариот Apple TV HD од 2015 година, заедно со поконкретни извештаи дека работи на поприфатлива „лајт“ верзија на својот сет-топ кутија.

Ако Apple објави уште поевтин Apple TV, веројатно нема да има место за Apple TV HD во линијата. Сè уште има гласини дека Apple работи на уште помоќен Apple TV, можеби дури и со интегриран HomePod, или нешто слично на конзола за игри. Сепак, последното нешто што треба да се запамети е дека иако фрагментите од кодот во бета верзијата на Apple за iOS често откриваат на што работи Apple, тие не секогаш нудат сигурна временска рамка.

Извор: idropnews

Прочитај повеќе...

Магазин

iPhone 14 ќе руши различни рекорди, еден од нив е цената

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Законите на пазарот налагаат дека цените што еднаш ќе се зголемат тешко се враќаат на претходното ниво. Откако еднаш ја пробивме бариерата на цената на водечки телефон од илјада евра, не сме виделе пердув на ниту еден од реномираните производители, како Samsung, Apple и Xiaomi, да понуди телефон со навистина максимални спецификации по цена. од помалку од 1000 евра, освен можеби новиот Xiaomi 12S Ultra (иако тоа е и цената за кинескиот пазар). Ако им се верува на информациите што ги објави GizChina, Apple штотуку се подготвува за крајниот ценовен удар.

Колку ќе чини?

Првите информации за тоа како Apple ќе ги зголеми цените на уредите од својата нова генерација, пред се мобилните телефони од серијата iPhone 14, се појавија пред неколку месеци. Во овој момент доаѓа нова потврда од познатиот инсајдер TheGalox_, кој тврди дека сите телефони од оваа линија на мобилни уреди, која се очекува наесен, ќе добијат поскапување за сто долари.

Значи, според овие предвидувања, основниот iPhone 14 би можел да чини 799 долари (iPhone 13 чини 600 долари). По него, очекуваме iPhone 14 Max со цена од 899 долари, додека iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max, кои ќе се појават со новиот A16 Bionic процесор, се очекува да бидат по цена од 1.099 долари и 1.190 долари.

Сепак, сето ова е бледо во споредба со тоа колку може да ве чини iPhone 14 Pro Max во верзијата со 1 TB простор за складирање. Според досегашните информации кои ни ги носи овој инсајдер, таа би можела да достигне 1.699 долари, што е апсолутен рекорд за мобилен телефон на Apple досега. Скалата на цените се зголемува и сите знаеме дека нема враќање назад.

Исто така, треба да се напомене дека цената на овие уреди традиционално е нешто повисока кога ќе се појават кај нас, па може да се очекува премиум моделите од новата генерација да надминат 200.000 динари во официјалните продавници.

Зошто таква цена?

Компанијата Apple во овој момент не ја објави оваа неофицијална информација за поскапувањето, а знаејќи ги цените се чуваат за официјална презентација. Причините може да бидат што било, од проблеми со глобалното снабдување со чипови до тековните пазарни трендови на општи зголемувања на цените како резултат на глобалната инфлација. Која и да е причината зад тоа, факт е дека новите iPhone-и ќе бидат најскапите досега, а тоа никого не радува.

Извор: benchmark

Прочитај повеќе...

Магазин

Претплатниците на Twitter на Android имаат опција која ќе ја олесни навигацијата

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Прилагодената навигација е веќе достапна за корисниците на Twitter Blue на платформата iOS, а сега ја добиваат и корисниците на Android.

Twitter Blue конечно им дозволи на претплатниците на Android платформата да го приспособат полето за навигација во апликацијата. Функцијата, која претходно беше достапна за iOS, овозможува да се отстрани иконата Spaces која се наоѓа во средината на полето за навигација. Можно е да се отстранат и други јазичиња, доколку сакате.

Со приспособена навигација, можно е да се намали бројот на прикажани јазичиња на минимум две, или максимум пет јазичиња може да се задржат стандардно.

Twitter најпрво започна со тестирање на табот Spaces на iOS минатата година, а потоа го направи табот достапен за Android во мај. Ова е само една од карактеристиките што може да ги привлече корисниците да почнат да ја плаќаат претплатата од 2,99 долари за Twitter Blue.

Сепак, стандардното не може да не спаси од секоја најавена карактеристика и која потенцијално може да ја надмине апликацијата. Twitter минатата недела објави дека ќе почне да прикажува повеќе информации во банер кој покажува активни простори на врвот на временската линија.

Извор: B92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин47 минути

Дали Apple работи на нов Siri далечински управувач?

Во последниве години, стана фасцинантно хоби да се копа низ раните бета верзии на Apple, барајќи индиции за нови и...

Магазин50 минути

iPhone 14 ќе руши различни рекорди, еден од нив е цената

Законите на пазарот налагаат дека цените што еднаш ќе се зголемат тешко се враќаат на претходното ниво. Откако еднаш ја...

Свет52 минути

Сателитот на НАСА ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината

Сателит не поголем од микробранова печка денеска успешно ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината, што е...

Магазин54 минути

Претплатниците на Twitter на Android имаат опција која ќе ја олесни навигацијата

Прилагодената навигација е веќе достапна за корисниците на Twitter Blue на платформата iOS, а сега ја добиваат и корисниците на...

Мобилни уреди56 минути

Xiaomi ја претстави серијата 12S телефони со „Leica“ камери

На вчерашната конференција, Xiaomi претстави три телефони од новата серија 12S: Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro и Xiaomi 12S Ultra....

Временска прогноза58 минути

На почеток од денот многу топло, додека во попладневните часови пороен дожд. Нови врнежи и пониски температури доаѓаат викендов..

Под влијание на многу топлата воздушна маса од Африка, до четврток времето во Македонија ќе се задржи многу топло и...

На денешен ден12 часа

5 јули – На денешен ден

1596.- Англиските морнари го опустошиле шпанскиот брег и го ограбиле Кадиз, пристаниште кое добило првокласно значење со откривањето на Америка....

Хороскоп13 часа

Хороскоп за вторник (5 јули)

Овен Во текот на оваа недела наизменично ќе се менуваат различни емоции – нежност и лутина, грижа и страст. Ќе...

Македонија19 часа

Мало намалување на цената на бензинот, додека дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалуваат за половина денар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1 денар, за...

Временска прогноза1 ден

Останува исто време, многу топло со освежување во попладневните часови – ова се деталите

Под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, и во текот на следните неколку денови времето во Македонија ќе...

НАЈЧИТАНИ