Следете не

Мобилни уреди

„Instant Digital“ сугерира дека новиот iPhone 16 Pro ќе пристигне со нов екран?

Објавено пред

на

Корисник од Кина со прекар Instant Digital, сугерира дека iPhone 16 Pro ќе пристигне подоцна оваа година со дисплеј кој е 20% посветол од неговиот претходник. Овде не зборуваме за HDR осветлување, туку за типично осветлување. За споредба, iPhone 15 Pro има максимална типична осветленост од 1000 nits, а iPhone 16 Pro се очекува да понуди 1200 nits.

Максималниот режим на висока осветленост, наводно, ќе остане ист. Изворот на оваа информација тврди дека iPhone 16 Pro ќе има режим на висока осветленост од максимум 1600 nits, и покрај тоа што неговиот претходник нуди до 2000 nits, така што се претпоставува дека ова е неточна информација.

Останува да видиме дали споменатите информации ќе се покажат како точни. Не би било изненадувачки доколку Apple го направи екранот на iPhone 16 Pro посветол, имајќи предвид дека зголемувањето на осветленоста на екранот е тренд и во екосистемот на Android, пренесува b92.net

Магазин

Ќе можеме да го контролираме iPhone со помош на глас

Објавено пред

на

Претстојниот iOS 18 ќе донесе многу подобрувања кои вклучуваат вештачка интелигенција, а едно од нив е тоа што ќе овозможи гласовна контрола на поединечни апликации.

Во тоа ќе ви помогне Siri, гласовниот асистент кој им е добро познат на сите корисници на Apple, а кој ќе биде подобрен во новата верзија на оперативниот систем.

Според извештајот на Bloomberg, Siri ќе ви овозможи да контролирате многу работи на вашиот iPhone со вашиот глас.

„Ова вклучува отворање поединечни документи, преместување белешки во други папки, испраќање или бришење е-пошта, отворање написи во Apple News или дури и сумирање на статии“.

Според тоа, Siri би можела да биде уште покорисна во секојдневниот живот, особено кога сте зафатени со рекреација или возење.

Првично, Siri веројатно ќе поддржува само една гласовна команда, но Apple планира да ги прошири можностите на овој асистент за извршување на повеќе команди во исто време.

Со оглед на тоа дека обработката со вештачка интелигенција директно од уредот бара доста моќна технологија, веројатно овие можности ќе бидат ограничени на iPhone 15 Pro или на поновите модели.

/b92

Прочитај повеќе...

Магазин

Samsung потврди дека Galaxy AI доаѓа на Z Fold6 и Z Flip6

Објавено пред

на

Samsung денес го потврди воведувањето на технологијата Galaxy AI во својата нова генерација на преклопливи уреди, поточно во моделите Galaxy Z Fold6 и Galaxy Z Flip6. Се очекува овие уреди официјално да бидат претставени на почетокот на јули.

Вон-Џун Чои, извршен потпретседател на Samsung и раководител за истражување и развој на мобилни телефони, на веб-страницата на Samsung ги објави плановите на компанијата за понатамошно оптимизирање на искуството со Galaxy AI за претстојните преклопливи уреди.

„Воведувањето на Galaxy AI во серијата Galaxy S24 беше само првиот чекор. За да обезбедиме целосно ново и уникатно искуство со вештачка интелигенција, ќе продолжиме да ја оптимизираме Galaxy AI за нашите уреди што се преклопуваат. Нашите телефони што се преклопуваат се најразновидните и најфлексибилните уреди во линијата Samsung Galaxy, а во комбинација со Galaxy AI ќе отвори нови можности“.

Samsung исто така планира да го прошири искуството со Galaxy AI низ целиот екосистем на Galaxy. „Како што напредува ерата на мобилна вештачка интелигенција, Samsung ги забрзува иновациите во мобилната вештачка интелигенција за да ги задоволи потребите не само на денешницата, туку и на иднината“.

Хибриден пристап со вештачка интелигенција и проширување на одликата за вештачка интелигенција за преведување во живо

Покрај тоа, Samsung сака да го подобри искуството на мобилните уреди со примена на хибриден пристап кон вештачката интелигенција. Тврди дека овој пристап на корисниците им го нуди најдоброто од двата света: брз одговор и дополнителна безбедност обезбедена од вештачката интелигенција на самиот уред, со флексибилност и разновидност овозможени од вештачката интелигенција базирана на cloud.

Samsung планира да ја прошири својата функција Live Translate AI за да работи со апликации за пораки од трети страни и да поддржува гласовни повици во тие апликации. Ова значи дека корисниците ќе можат да користат Live Translate за автоматски да преведуваат разговори во реално време додека остваруваат гласовни повици преку апликации како WhatsApp, Viber, Messenger и други.

На овој начин корисниците ќе можат да разговараат со луѓе кои зборуваат различни јазици, а технологијата на Samsung ќе ги преведува разговорите за да ја направи комуникацијата поедноставна и појасна. Таа функционалност ќе биде интегрирана во технологијата за вештачка интелигенција на уредот, овозможувајќи им на корисниците да ја користат без да се грижат за приватноста и да споделуваат лични податоци надвор од нивниот телефон.

/index

Прочитај повеќе...

Магазин

7 нови функции на Android што ќе ги користите секој ден

Објавено пред

на

Google воведе 7 функции во најновата верзија на Android системот за мобилни телефони за да ви го олесни секојдневието

Денес ќе споделиме со вас седум нови функции на Android дизајнирани да ја подобрат вашата секојдневна работа.

1. Уредете ги вашите пораки откако ќе бидат испратени

Со Google Messages, можете да се збогувате со *ѕвездата и да ги уредувате пораките откако ќе бидат испратени. Допрете и задржете испратена RCS порака за да ги поправите грешките, да додадете зборови што недостасуваат или да разјасните што мислевте – до 15 минути по испраќањето на пораката.

2. Лесно споделете пристап до интернет од hotspot со други уреди и префрлете се помеѓу уредите за видео повици

Наскоро, со пристигнувањето на инстант жариште, ќе можете да го поврзете вашиот Android таблет или Chromebook со пристапот до интернет на hotspot на телефонот со само еден допир – нема потреба да внесувате лозинка. Ако треба да менувате уреди за време на повик на Google Meet, ќе можете да ја допрете иконата Cast за беспрекорно да се префрлате помеѓу поврзаните уреди.

3. Забавувајте се со новите комбинации Emoji Kitchen

Наскоро ќе бидат достапни нови комбинации на стикери Emoji Kitchen. Подгответе се за фестивалската сезона со ремикс на вашите омилени емотикони, како диско топката и слушалките, и споделете ги со вашите пријатели преку Gboard.

4. Контролирајте ги уредите на Google Home од почетниот екран

Сега можете да го додадете додатокот Google Home Омилени на почетниот екран на телефонот за да управувате и да ги контролирате најкористените паметни уреди. Користете го за брзо проверка на собната температура или исклучување на светлата со еден допир. Овој додаток е достапен за секој што се регистрира за Јавен преглед.

5. Контролирајте ги омилените паметни уреди од часовникот Wear OS

Приспособете го паметниот часовник Wear OS со кратенки на Google Home Favorites или група кратенки (дополнителна функција или кратенка на екранот на часовникот) за брзо прегледување и контрола на паметните уреди во вашиот дом. Отклучете ја вратата, пригушете ги светлата или променете ја температурата во дневната соба пред да се вратите дома со едноставно допирање на рачниот часовник.

6. Уживајте во повеќе начини на плаќање со Google Wallet на часовникот Wear OS

Постојат неколку начини да платите од вашиот рачен часовник. Ако сте во САД или Германија, сега можете да вршите сигурни плаќања со PayPal на услугата Google Wallet директно од вашиот рачен часовник Wear OS. Платете го утринското кафе и другите дневни потреби без да го вадите телефонот од џеб.

7. Отклучете ги придобивките од користењето дигитален клуч за автомобил – наскоро достапно за повеќе возила

Дигиталниот клуч за автомобил сега е достапен на одредени модели на MINI и наскоро ќе биде проширен на одредени возила на Mercedes-Benz и Polestar. Ќе можете да го заклучувате, отклучувате и стартувате автомобилот само со телефонот или безбедно да го споделувате вашиот дигитален клуч од автомобилот со семејството и пријателите.

Google работи напорно за редовно да носи нови подобрувања на Android за да можете да го извлечете максимумот од вашите телефони. Дознајте повеќе за овие нови функции и повеќе на следниот линк.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево53 минути

Утре со манифестацијата „Поетска Рацинова вечер“ ќе се одбележи патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево

По повод патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево, ќе се одржи манифестација „Поетска Рацинова вечер“ која...

Спорт59 минути

Претставниците на ФФМ, Филип Поповски и Сашо Даневски дел од организацијата на „ЕУРО 2024“

Претставници на Фудбалската федерација на Македонија, Филип Поповски во улога на делегат на натпревари и Сашо Даневски, кондициски тренер на...

Временска прогноза5 часа

Сепак за утре најава за пороен дожд и грмежи?

Многу топло, но со сосема малку пониски температури за разлика од денес ќе се задржи и во текот на утрешниот...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за среда (12 јуни)

ОВЕН Ова е уште еден работен ден каде што сѐ ќе се одвива со поспоро темпо, најмногу поради фактот дека...

Автомобили1 ден

После колку километри треба да се менуваат амортизерите?

Многу возачи буквално никогаш не размислуваат да ги заменат амортизерите. Едноставно, ако нема сериозни проблеми, амортизерите се сметаат за вечни....

Магазин1 ден

Toshiba подготвува хард дискови со капацитет од над 30 ТБ

Toshiba ги предизвикува Seagate и Western Digital тврдејќи дека има хард дискови во своите лаборатории кои имаат капацитет од повеќе...

Магазин1 ден

Apple Intelligence носи нови функции на iPhone, интеграција ChatGPT и повеќе

На WWDC 2024, Apple го претстави Apple Intelligence, што носи подобрувања во Siri и интеграција со ChatGPT. Новите алатки за...

Временска прогноза1 ден

Сепак во петок пад на температурите за околу 10 степени, топлото време попушта

По максимумот на овој топол бран кој во најтоплите предели од Македонија ќе донесе температури и до околу 40, 41...

Спорт2 дена

Македонија со два крајно сомнителни пенали загуби од Чешка на гостински терен, последниот беше досуден во 97-та минута од натпреварот

Македонската А репрезентација со два сомнително досудени пенали загуби од домашната Чешка со 2:1 на контролниот натпревар во Храдец Кралове....

Хороскоп2 дена

Хороскоп за вторник (11 јуни)

ОВЕН Овенот има многу хобија и слободно време, но некој близок има нешто против сето тоа! Размислете како би реагирале...

НАЈЧИТАНИ